گوش به زنگگوش به زنگ

صندلی خالی جشنواره کن برای کارگردان حصرنشین روس


روز پنج شنبه صندلی کارگردان روس که به خاطر یک پرونده فساد، در حصر خانگی است(تهیه کننده این حکم را "مسخره" خواند)، خالی بود.

جشنواره کن ۲۰۱۸ و جای خالی کارگردان روسی، کریل سربرنیکوف

جشنواره کن ۲۰۱۸ و جای خالی کارگردان روسی، کریل سربرنیکوف

لیتو ( تابستان ) یک فیلم در ژانر زندگی نامه درباره روزهای اول یک ستاره راک روسی در دوران اتحاد جماهیر شوروی، اولین فیلم از دو فیلمی است که در بخش رقابت اصلی جشنواره بدون حضور کارگردانش اکران می شود.

کریل سربرنیکوف در طول فیلم برداری فیلمش دستگیر شد و اجبارا مراحل تدوین و آماده سازی فیلم را تنها، در خانه و بدون اینکه بتواند با اعضای تیمش ارتباطی داشته باشد، به اتمام رساند.

از طرفی جعفر پناهی کارگردان ایرانی نیز که فیلم ۳ چهره اش شنبه اکران می شود، با ممنوعیت رسمی ساخت فیلم و ترک کشور روبروست. مقامات روسی می گویند قضیه فساد سربرنیکوف ارتباطی به سانسور ندارد.

جوئل چاپرون، دبیر کنفرانس خبری جشنواره کن گفت:

دیروز پاسخی از سوی آقای پوتین دریافت کردیم(درمورد درخواست اجازه سفر به سربرنیکوف) که ایشان به جشنواره فیلم کن و دولت فرانسه گفتند خوشحال می شدند اگر کمکی از دستشان بر آید... اما دادگستری روسیه مستقل است.

لیتو صحنه های راک اوایل دهه ۱۹۸۰ سن پترزبورگ را به تصویر می کشد که در آن زمان نوازندگان مجبور بودند برای دریافت مجوز، متن اشعار خود را ارائه دهند. همچنین تماشاگران در محلی که پلیس آن را تایید کرده بود جمع می شدند، و بعد از اطمینان از اینکه نشسته اند و هیجان و شور و شوق زیادی از خود نشان نمی دهند، کار شروع می شد.

مایک، لیدر گروه به ویکتور یک خواننده و ترانه سرای جوانتر بال و پر می دهد و در ادامه یک مثلث عشقی با ناتاشا همسر مایک  تشکیل شود.

شاید مخاطبین غربی ندانند که این فیلم براساس یک داستان واقعی ساخته شده است و ویکتور تسوی تا قبل از مرگش یکی از موفق ترین و تاثیرگذارترین نوازندگان موسسیقی راک روسیه بود، وی در سال ۱۹۹۰ در سن ۲۸ سالگی در یک تصادف رانندگی درگذشت.

وی درمورد امروز صحبت می کند

نقش تسوی که پدری شوروی-کره ای داشت را تئو یو، بازیگر کره جنوبی بازی کرده است. با وجودی که تئو یو روسی بلد نبود باید متن را به صورت فونتیکی یاد می گرفت.

یو در کنفرانس خبری می گوید:

من ویکتور را می شناختم. کار سختی بود که نقش شخصیتی را بازی کنی که برای میلیون ها نفر در شوروی سابق آشناست.

او اظهار داشت:

ایفای نقش مسیح برای آنها چیزی شبیه به من است.

با انیمیش های غیر منتظره ای که سربرنیکوف در طول تولید و در صحنه های فیلم برداری در قطار و واگن برقی که مردم عادی شروع به آواز خواندن می کنند ،استفاده کرده است این فیلم لحظات سورئالیستی خوبی را به تصویر می کشد و طبق نمایشنامه گای لوج از اشتباهات شدید ساختاری در فیلم های زندگی نامه موسیقیایی اجتناب کرده است.

این فیلم آشکارا سیاسی نیست و در روسیه اکران خواهد شد، اما سانسور فیلم بدون اطلاع نویسنده آن که کارگردان تئاتر و باله نیز هست و همچنان در بازداشت به سر می برد، انجام نخواهد شد.

کارگردان، ایلیا استیوارد می گوید:

این فیلم فراتر از یک فیلم تاریخی بود- درباره بافت آن زمان صحبت می کند و بر شباهت ها( با اشخاص) تاکیدی ندارد. گرچه به عقیده شخصی من هر کاری که کریل در این فیلم انجام داد، چه باله بود یا تئاتر و یا هر چیزی در فیلمش، همه درباره ی امروز بود. او در این فیلم درمورد امروز صحبت می کند.

لیتو یکی از ۲۱ فیلم بخش مسابقه در بخش نخل طلایی جشنواره است که از ۸ ام تا ۱۹ می اکران می شود.

منبع: Reuters.com