گوش به زنگگوش به زنگ

خوشبینی ناسا درباره بهبودی وضعیت مریخ نورد مارس روور


ناسا نسبت به برقراری ارتباط مجدد با مریخ نورد مارس روور که حدود دو ماه است خاموش است، خوشبین است. علت قطع ارتباط با مارس روور طوفان جهانی گرد و خاک است که به مریخ نفوذ کرده و احتمال دارد که عملکرد کاوشگران رباتیک را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

خوشبینی ناسا درباره بهبودی وضعیت مارس روور که حدود دو ماه است خاموش است

خوشبینی ناسا درباره بهبودی وضعیت مارس روور که حدود دو ماه است خاموش است

از آنجاکه طوفان گردو خاک حالت نزولی دارد(به این معنی که گردو خاک بیشتر از اتمسفر خارج می‌شود تا اینکه وارد آن شود) به‌ احتمال زیاد شرایط جوی دوباره صاف می‌شود و روور می‌تواند دوباره شارژ شود و با زمین ارتباط برقرار کند.

آژانس فضایی آمریکا مطالعات متعددی را روی موقعیت باطری‌های روور، دما و مکان آن قبل از وقوع طوفان انجام داده‌اند. به گفته محققین چون باطری‌ها قبل از طوفان در شرایط خوبی قرار داشتند احتمال تخریب آن‌ها وجود نداشته است.

طوفان‎های گرد و خاک محیط را گرم می‌کند و چون روور برای سالم ماندن باید گرم بماند، دانشمندان به سالم بودن آن خوشبین هستند. طوفان‌های گرد و خاک در مریخ مانع از رسیدن نور خورشید به سطح این سیاره می‌شوند و باعث افزایش سطح  tau می‌شوند. هرچه‌قدر tau. بیشتر باشد نور خورشید کمتر می‌شود. آخرین میزان tau. اندازه گیری شده توسط آپورچونیتی در تاریخ ۱۰ ژوئن  ۱۰.۸ گزارش شده است. مقدار میانگین tau. در همان موقعیت معمولا ۵ است. مهندسین ناسا پیش بینی می‌کنند که آپورچونیتی به میزان tau. کمتر از ۲ نیاز دارد، پیش از اینکه روور بتواند باطری‌هایش را دوباره شارژ کند.

یک دوربین با زاویه بسیار گسترده روی اوربیتر شناسایی مریخ وجود دارد که به محض صاف شدن جو می‌تواند سطح سیاره را ببیند. این دوربین به دانشمندان برای اندازه گیری tau. کمک می‌کند. در طی یک هفته به دفعات زیاد مهندسین با استفاده از شبکه فضایی عمیق ناسا که بین کاوشگر‌های سیاره‌ای و زمین ارتباط برقرار می‌کند، تلاش می‌کنند تا با آپورچونیتی تماس داشته باشند.

آنتن‌های DSN متوجه صدای مربوط به فعال شدن روور می‌شوند و سپس به جستجوی سیگنال‌های فرستاده شده توسط آپورچونیتی می‌گردند. علاوه بر این گروه مربوط به علوم رادیویی آزمایشگاه جت ناسا از تجهیزات ویژه‌ای روی آنتن‌های DSN استفاده می‌کنند تا بتوانند فرکانس‌های گسترده‌تری را آشکار سازی کنند.

هر روز آن‌ها سیگنال‌های رادیویی را از مریخ دریافت می‌کنند و سپس صداهای ضبط شده توسط آپورچونیتی را بررسی می‌کنند. هرگاه آپورچونیتی با مشکلی مواجه شود، می‌تواند با حالت نقص قرار بگیرد و به‌طور اتوماتیک برای حل مشکل عمل کند. به گفته ناسا ممکن است چندین جلسه ارتباطی طول بکشد تا مهندسین برای انجام اقدامات لازم، اطلاعات کافی کسب کنند. اولین کار داشتن اطلاعات بیشتر درباره موقعیت روور است. تیم آپورچونیتی باید درباره باطری و سلول‌های خورشیدی و دمای روور بیشتر بداند.

اگر زمان بیشتری بگذرد روور می‌تواند ریست شود، این مریخ نورد می‌تواند از خود عکس بگیرد تا مشخص شود که آیا قسمت‌های حساس آسیب دیده‌اند و یا اینکه گرد و خاک اتصالات داخلی را تحت تاثیر قرار داده است. با جمع آوری تمامی این اطلاعات می‌توان تلاش برای بهبودی روور را انجام داد. باطری‌های روور می‌توانند به مدت طولانی غیر فعال باقی بماند و ظرفیتشان کاهش یابد. اگر این باطری‌ها نتوانند شارژ بیشتری را نگه دارند در نتیجه عملکرد روور تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

منبع: business-standard.com