گوش به زنگگوش به زنگ

کاهش ارزش سهام تسلا و نزدیک شدن قیمت آن به قبل از توئیت ایلان ماسک


پس از آشفتگی دو روزه، ارزش سهام تسلا به سطح سابق خود قبل از توئیت ایلان ماسک مدیر عامل این شرکت نزدیک شد. او در توئیت روز سه شنبه خود گفته بود که ممکن است شرکت را به بخش خصوصی واگذار کند. در پایان روز پنجشنبه ارزش سهام تسلا 5 درصد کاهش داشت.

ایلان ماسک در توئیت خود در روز سه شنبه گفته بود که ممکن است شرکت را به بخش خصوصی واگذار کند

ایلان ماسک در توئیت خود در روز سه شنبه گفته بود که ممکن است شرکت را به بخش خصوصی واگذار کند

این موضوع به این معنی است که شرکت تقریبا تمامی ارزش سهامی که پس از توئیت آقای ماسک به دست آورده بود را از دوباره از دست داد. او در توئیت خود تایید کرده بود که سهام شرکت را با قیمت هر سهم ۴۲۰ دلار به فروش خواهد رساند.

قبل از این توئیت و در پایان روز دوشنبه، قیمت هر سهم شرکت تسلا ۳۴۱.۹۹ دلار بود و پس از دو روز آشفتگی در قیمت ۳۵۲.۴۵ ثابت ماند.

این بازگشت قیمت نشان می دهد که در حال حاضر بازار به فروش سهام شرکت اطمینان ندارد.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال در روزچهارشنبه، کمیسیون اوراق بهادار و بورس یک تحقیق بر روی کلمات و روش علنی کردن این معامله توسط آقای ماسک در مورد این معامله احتمالی را با اشاره به برخی مطلعین آغاز کرده است.

 

ایلان ماسک مدتهاست که در یک مبارزه عمومی با فروشندگان کوچک سهام قرار دارد. این جهش قیمت سهام تسلا، هرچند کوتاه مدت، ممکن است برخی از آن ها را با این احتمال که موقعیت خود را از دست بدهند تنبیه کرده باشد. فروشندگان خرد با قرض کردن سهام و فروش سریع آنها، حدس می زدند که قیمت سهام کاهش خواهد یافت. سود آن ها در شرایطی است که سهام را با قیمت پایین تر بازخرید کنند. ولی آنها در عوض با افزایش قیمت متحمل ضررهای نجومی شدند.

مارک اشپیگل، مدیر نمونه کارگزاری که شرکایش یک میلیون دلار روی سقوط سهام تسلا سرمایه گذاری کرده بودند، گفته که این آشفتگی احتمالا به ضرر کارگزاران خرد و همچنین کسانی که روی افزایش بهای سهام تسلا سرمایه گذاری کرده بودند شده است.

او در روز پنجشنبه گفت:

اگر این توئیت غلط باشد، مسئولیت آن میلیاردها دلار خواهد بود.

آقای ماسک اما اعلام کرده که او در مورد این پیشنهاد کاملا جدی بوده است و آن را توسط ایمیل به کارکنان خود اعلام کرده است. مدیران تسلا نیز در بیانیه ای در روز چهارشنبه اعلام کرده اند که در حال بررسی این موضوع هستند.

منبع: abcnews.go.com