گوش به زنگگوش به زنگ

فروش ضعیف آیفون باعث پیشی گرفتن مایکروسافت از اپل شد


همه چیز برای اپل خیلی خوب پیش می رفت؛ این شرکت به اولین کمپانی تریلیون دلاری تبدیل شده بود و به یک الگو در زمینه تکنولوژی تبدیل شده بود؛ همچنین این کمپانی آمریکایی سه گوشی جدید خود را نیز وارد بازار کرده بود تا بتواند هرچه بیشتر در بازار های جهانی جولان دهد. اما به تازگی اپل از غافله عقب مانده است و رقیب قدیمیش یعنی مایکروسافت از این کمپانی بزرگ جلو زده است.

فروش ضعیف آیفون باعث پیشی گرفتن مایکروسافت از اپل شد

جنگ تجارتی بین اپل و مایکروسافت فعلا به نفع مایکروسافت تمام شده است

به گزارش تلکسیران، شکی نیست که پردازنده A۱۲ اپل که در گوشی های جدید آیفون به کار گرفته شده است، در حال حاضر قدرتمندترین پردازنده موبایلی است. با اینحال استفاده از قدرت این سخت افزار اندکی مشکل به نظر می رسد؛ توسعه دهندگانی که در نظر دارند برنامه ها و بازی های خود را برای آیفون های جدید عرضه کنند، در استفاده از این پردازنده به مشکل برخورده اند. علاوه بر این، اپل برنامه ها و بازی ها را از توسعه دهندگان دریافت می کند و در Appstore منتشر می کند؛ این موضوع باعث می شود که ارزش افزوده ای بر روزی بازی ها و برنامه ها قرار گیرد و بنابراین قیمت نهایی این برنامه ها افزایش می یابد.

فروش آیفون های جدید از زمانی که آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس به بازار عرضه شدند، تقریبا ثابت باقی مانده است و افزایشی نداشته است؛ همچنین اپل از ارائه آمار فروش آیفون های جدیدش سرباز زده است و شاید به این دلیل باشد که فروش این دستگاه ها آن طور که این کمپانی آمریکایی پیش بینی کرده بود، نبوده است. ظرفیت خط تولید گوشی های جدید نیز ۲۵ درصد کاهش یافته است و تامین کنندگان قطعات این گوشی ها نیز سفارشات خود را کاهش داده اند.

بنابر دلایل ذکر شده، دیگر این کمپانی یک شرکت تریلیون دلاری نیست و در حال حاضر مایکروسافت در حال پیشی گرفتن از رقیبش است. به تازگی مایکروسافت به عنوان ارزشمند ترین کمپانی عمومی در بازار، جای اپل را تصاحب کرده است.

یکی از کارشناسان فعال در این حوزه به CNBC می گوید:

در پایان ساعت اداری روز جمعه، مایکروسافت ارزش بازاری اش را حدود ۸۵۱ بیلیون دلار تخمین زد و ارزش هر سهم این شرکت نیز حدود ۱۱۰ دلار برآورد شد. مجموع این سهام رقم فوق العاده ۷.۶۷۶.۲۱۸.۷۳۶ را تشکیل می دهد. ارزش بازاری اپل حدود ۸۴۷ بیلیون دلار تخمین زده شده است و مجموع سهام ۴.۷۴۵.۳۹۸.۰۰۰ است؛ ارزش هر سهم اپل نیز حدود ۱۷۸ دلار برآورد شده است. اگر مایکروسافت بتواند این برتری خود را حفظ کند، برای اولین بار از سال ۲۰۰۲، به عنوان با ارزش ترین کمپانی جهانی شناخته خواهد شد.

سیاست های نامناسب در فروش آیفون های جدید و مسائل حقوقی و قضایی که اپل به تازگی درگیر آن شده است، می تواند دلیلی بر افت ارزش مایکروسافت باشد؛ در صورتی که این کمپانی ساکن کالیفرنیا تجدید نظری در سیاست های اقتصادی خود انجام ندهد، احتمال اینکه لغزش های دیگری برای این کمپانی به وجود آید، افزایش پیدا خواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: Forbes.com