گوش به زنگگوش به زنگ

درباره سرویس جدید اینستاگرام: IGTV به جنگ یوتیوب خواهد رفت


اینستاگرام که متعلق به شرکت فیسبوک است سعی دارد با ارائه کانالی، محدودیت های مربوط به ویدیوها را کم کرده، مخاطبان جوان تر را از یوتیوب به سوی خود جلب کند و مسیر کسب درآمد از تبلیغات را هموار سازد.

IGTV رقیب جدی یوتیوب

IGTV رقیب جدی یوتیوب

این سرویس که IGTV نام دارد و روز چهارشنبه هفته قبل معرفی شد، مدت زمان ویدیوهای اینستاگرام را برای اکثر کاربران، از یک دقیقه به ۱۰ دقیقه افزایش می دهد. حساب هایی که مخاطبان فراوانی دارند می توانند تا یک ساعت هم ویدیو پخش کنند.

این ویدیو از طریق اینستاگرام یا یک اپ جدید به نام IGTV در دسترس است؛ با این ویژگی جدید، اینستاگرام سرانجام می تواند تبلیغات هر چه بیشتری بفروشد.

این آخرین نمونه از تلاش اینستاگرام برای پیشی گرفتن از رقیب خود یوتیوب است تا بتواند به جایگاه محبوبی در میان جوانانی برسد که می خواهند محتواهای گوناگونی را همرسانی و تماشا کنند. در این مورد، اینستاگرام در حال تقلید از یوتیوب است. پیش از این نیز فیسبوک و اینستاگرام از اسنپ چت( یک سرویس بسیار جذاب دیگر برای نوجوانان و جوانان) کپی برداری کرده بودند.

اینستاگرام که حالا حدود ۸ سال از عمرش می گذرد دارد به سرعت از یک خدمت همرسانی عکس ها به سرویس پخش ویدیوهای طولانی مدت تبدیل می شود.

این اقدام زمانی انجام گرفته که شرکت مادر یعنی فیسبوک در جذب مخاطبان نوجوان ناکام مانده و در عین حال نیز با یک رسوایی دست و پنجه نرم می کند و معلوم شده که اطلاعات شخصی کاربران خود را به درستی حفظ نکرده است.

کوین سیستروم مدیر عامل اینستاگرام به خبرگزاری آسوشییتد پرس گفته که امیدوار است IGTV کانون خلاقیت افرادی شود که چندان شناخته شده نیستند و به این شکل تبدیل شوند به چهره هایی معروف در اینترنت و با طرفداران پر و پا قرصی در میان نوجوانان و جوانان.

این درست همان اتفاقی است که برای یوتیوب افتاده است که از ۱۲ سال پیش که گوگل آن را به قیمت ۱.۷۶ میلیارد دلار خرید به محبوب ترین سایت اشتراک گذاری ویدیو در جهان تبدیل شده است. یوتیوب اکنون حدود ۱.۸ میلیارد کاربر دارد.

اینستاگرام که شرکت فیس بوک ۶ سال پیش آن را به مبلغ ۱ میلیارد دلار خرید حالا یک میلیارد کاربر دارد؛ نُه ماه پیش تعداد کاربران آن ۸۰۰ میلیون نفر بود.

از این ها مهمتر، طبق آمار مرکز پژوهشی پیو ، ۷۲ درصد کودکان آمریکایی در سنین ۱۳ تا ۱۷ سال از اینستاگرام استفاده می کنند که نسبت به یوتیوب با آمار ۸۵ درصد، در جایگاه دوم قرار دارد.

پل ورنا محقق شرکت پژوهشی eMarketer معتقد است که همین گرایش یکی از دلایلی را نشان می دهد که فیسبوک با راه انداختن سرویس ویدیوهای طولانی در اینستاگرام، یعنی کاری که معمولا در یوتیوب می بینیم، دارد محکم کاری می کند .

ویدیوهای طولانی تر اینستاگرام علاوه بر نشان دادن یک برگ برنده، برای تبلیغات تصویری ۳۰ ثانیه ای تا یک دقیقه ای نیز مناسب ترند. اینستاگرام فعلا اجازه پخش تبلیغات ویدیویی را نمی دهد اما سیستروم اعلام کرده که بالآخره این کار را خواهند کرد. با آمدن تبلیغ ها، اینستاگرام قصد دارد درآمد حاصل از آن ها را با تهیه کنندگان ویدیوها تقسیم کند(درست مثل کاری که یوتیوب در حال حاضر انجام می دهد).

سیستروم می گوید:

ما می خواهیم مطمئن شویم کهسازندگان ویدیوها نیز درآمدی خواهند داشت چرا که این تنها راهی است که در بلندمدت تأثیرگذار است.

این تبلیغات همچنین به فیسبوک کمک می کنند تا روند افزایش درآمدش را حفظ کند. طبق پیش بینی eMarketer انتظار می رود که مجموع مبالغی که خرج تبلیغات ویدیویی آنلاین در ایالات متحده می شود از حدود ۱۸ میلیارد دلار در سال جاری به ۲۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ برسد!

له له پونس از چهره های محبوب اینترنتی در یوتیوب که در اینستاگرام نیز حدود ۲۵ میلیون فالوور دارد می خواهد یک برنامه تهیه غذا را در IGTV پخش کند به این امید که تعداد مخاطبانش را افزایش دهد و نهایتا درآمد بیشتری هم کسب کند. او می گوید:

این مثل کوکاکولا و پپسی است. تو نمی دانی از کدامش بیشتر خوشت می آید مگر وقتی که هر دو را امتحان کنی.

فرمت برنامه سازی IGTV صرفا شامل ویدیوهای عمودی بوده و طوری طراحی شده اند که تمام صفحه گوشی های هوشمند را پوشش دهند چون معلوم شده که جوان ترها غالبا ویدیوها را به این شکل در گوشی های خود تماشا می کنند. برعکس، اکثر ویدیوهای یوتیوب فقط قسمتی از صفحه را پوشش می دهند مگر اینکه گوشی را افقی بگیرید.

اسنپ چت، قبل از اینستاگرام شروع به پخش ویدیوهای عمودی کرد و این مثال دیگری است از میل شدید به کپی برداری از رقبا.

اما سیستروم به این مسئله طور دیگری نگاه می کند و می گوید:

این یعنی اعتراف به اینکه ویدیوی عمودی یعنی آینده؛ ما می خواهیم آینده هر چه سریع تر بیاید، برای همین هم ما IGTV را ساختیم.

منبع: abcnews.go.com