گوش به زنگگوش به زنگ

رئیس شرکت سازنده بازی فورتنایت، گوگل را متهم کرد


مدیر شرکت سازنده فورتنایت گوگل را به بی مسئولیتی متهم کرد؛ چرا که روی ورژن اندروید این بازی تأثیر گذاشته است.

مدیر شرکت فوسازنده رتنایت گوگل را به بی مسئولیتی متهم کرد

مدیر شرکت فوسازنده رتنایت گوگل را به بی مسئولیتی متهم کرد

روز جمعه گوگل اعلام کرد که هکر‌ها می‌توانند نرم افزار نصب بازی فورتنایت را هک کنند و آن‌را آسیب پذیر کنند. رئیس شرکت اپیک گفت که شرکت گوگل باید در انتشار این خبر درنگ می‌کرد. تیم سوینی در توئیتر نوشت:

ما از شرکت گوگل خواستیم که تا آپدیت کامل، صبر کند و به افشای این خبر نپردازد اما آن‌ها این پیشنهاد را رد کردند و کاربران اندروید را در معرض خطر قرار دارند.

سخنگوی گوگل این ادعا را رد کرد. پیش از انی نیز گوگل به دلیل افشای جزئیات درباره محصولات مرتبط با ویندوز مورد انتقاد قرار گرفته بود. تیم امنیت توسعه دهندگان اندروید اپل و سامسونگ را نیز  به همین روش مورد نقد قرارداده‌اند.

اما در این مورد یکی از متخصصین امنیت سایبری گفت که شرکت اپیک مسئول قرار گرفتن در چنین شرایطی است و از اینکه این شرکت برنامه خود را در پلی استور قرار نداده است، اظهار تعجب کرده‌است. گوگل ۳۰ درصد هزینه نصب این بازی را از اپیک خواستار شده بود اگرچه اخذ چنین مبلغی توسط اپ استور اپل قبلا به توافق رسیده بود.

براساس اسناد شرکت گوگل، تیم امنیتی این شرکت، در روز ۱۵ آگوست مسئولین شرکت اپیک را از جزئیات مربوط به رخنه امنیتی در این بازی اندرویدی با خبر کردند. دو روز بعد اپیک اعلام کرد که در حال تلاش برای رفع این مشکل است و از گوگل مهلت ۹۰ روزه خواست تا آن‌را افشا نکند. طبق قوانین گوگل، اگر توسعه دهندگان یک برنامه نتوانند اشکلالات کار خود را تا ۹۰ روز پس از ابلاغ گزارش به آن‌ها رفع کنند، این اشکالات را افشا می‌کند اما در این مورد تنها یک هفته بعد به افشاگری پرداخت.

آقای سویینی از اینکه گوگل شرکتش را از مسائل ایجاد شده آگاه کرده است، سپاسگزار است اما از افشای بی‌مورد این موضوع انتقاد کرده است. 

تصمیم شرکت اپیک برای قرار ندادن بازی خود در اپ استور گوگل نشان می‌دهد که هرگاه درگیری‌ها و کشمکش‌های امنیتی با مسائل تجاری تقابل داشته باشند، معمولا مسائل تجاری است که پیروز است. گاهی به‌دلیل پیچیدگی ساختار‌های تجاری، مسائل امنیتی تحت تأثیر قرار می‌گیرند. موضوع دیگری که درباره بازی فورتنایت وجود دارد این است که شرکت اپیک این امکان را برای تمام کاربران بازی ایجاد کرده است تا با فعال کردن یک برنامه احراز هویت دو مرحله‌ای خطر به سرقت رفتن اکانت خود را کاهش دهند. بدین منظور بازیکنان با وارد کردن کدی که از طریق تلفن همراه یا آدرس ایمیل خود دریافت می‌کنند و نیز با استفاده از پسورد شخصی‌شان وارد بازی می‌شوند.

منبع: bbc.co.uk