گوش به زنگگوش به زنگ

جلسه دادرسی فیس بوک و توییتر، هفته آینده در کاپیتال هیل برگزار خواهد شد


هفته آینده، سرگردگان توییتر و فیس بوک برای جلسه دادرسی در مجلس سنای آمریکا حضور بهم خواهند رساند. انتظار می‌رود که اعضای کنگره این بار بر خلاف جلسه آوریل ماه، سوالات فنی حرفه‌ای‌تری را با غول‌های فناوری مطرح کنند.

تصویری از حضور زاکربرگ در کاپیتال هیل در ماه آوریل.

تصویری از حضور زاکربرگ در کاپیتال هیل در ماه آوریل.

هفته آینده، برخی از قدرتمندترین رهبران سیلیکون ولی در کاپیتال هیل ملاقات خواهند داشت و اگر بخواهیم برطبق آخرین جلسات فناوری و پیروزی مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیس بوک در مجلس سنای آمریکا در ماه آوریل پیش‌داوری کنیم، قانون‌گذاران گریزی ندارند و باید با طرح سوالات مناسب در زمینه صنعت فناوری، انتقادات پیشین را جبران کنند.

چهار ماه پیش، پس از اظهارات ۱۰ ساعته مارک زاکربرگ، کنگره به طور گسترده‌ای در رابطه با دسترسی به فناوری مدرن به باد انتقاد گرفته شد. منتقدان می‌گویند که قانون‌گذاران سوالاتی مطرح کردند که نشان از عدم آمادگی آنها داشت و در برخی موارد حتی اصول اولیه فناوری را نیز درک نمی‌کردند.

هفته آینده در جلسه دادرسی، شرول سندبرگ مدیر ارشد عملیات فیس بوک و جک دورسی مدیر عامل توییتر، صندلی‌های داغ مجلس سنا را اشغال خواهد کرد. لری پیج، یکی از بنیان‌گذاران شرکت گوگل و مدیر عامل آلفابت نیز به این جلسه دعوت شده، اما وی هنوز اعلام نکرده است که حضور خواهد داشت یا خیر.

جلسه دادرسی هفته آینده، فرصتی جدید برای قانون‌گذاران فراهم می‌کند تا با برخی از با نفوذترین افراد جهان روبرو شوند. کارشناسان اعتقاد دارند که کنگره در این زمان نیاز به طرح پرسش‌های معنادار از رهبران فناوری خواهد داشت. شخصیت‌های خارجی هنوز سعی دارند با افکار عمومی درگیر شوند و مردم حتی بیشتر نسبت به تعصبات بالقوه در الگوریتم‌های قدرتمند فناوری مشکوک هستند. با این حال به نظر می‌رسد که اختلاف بین صنعت فناوری و دولت فدرال گسترده‌تر از همیشه است.

جین کینگ، مدیر بخش حقوق مصرف‌کننده در مرکز اینترنت و جامعه دانشکده استنفورد، گفت:

آنها با باور عموم مردم طرف هستند. چه کسی می‌تواند پاسخگوی حفاظت از مردم باشد؟ کدام یک از رهبران فناوری در صورت اشتباه به دردسر خواهند افتاد؟

 

رسوایی‌های بی پایان

 و درنظر داشته باشید: غول‌های تکنولوژی اشتباهاتی مرتکب شده‌اند.

فیس بوک، توییتر و گوگل پس از اینکه ترول‌های روسی برای کاستن اختلافات و انتشار اخبار دروغین در میان رای‌دهندگان ایالات متحده در انتخابات ۲۰۱۶،  پلت فرم‌هایشان مورد سوء استفاده قرار گرفت، همچنان در مظان اتهام قرار دارند.  

و فیس بوک همچنان از رسوایی رسمی‌اش برای کمبریج آنالیتیکا سر باز می‌زند. این رسوایی هنگامی رخ داد که یک خبرنگار سایبری اعلام کرد مشاوره دیجیتال انگلستانی بدون اجازه به اطلاعات شخصی ۸۷ میلیون کاربر فیس بوک دسترسی پیدا کرده است. برای قانونگذاران، در وهله اول قراردادن مارک زاکر برگ روی صندلی داغ کنگره اهمیت داشت و بحث‌ها نشانگر نگرش ضعیف سیلیکون ولی(Silicon Valey) درباره مجموعه داده‌ها و استفاده از آنها بود.

گوگل نیز با اختلافات مربوط به حریم خصوصی برخورد کرده است. غول جستجو، پس از گزارش‌هایی که نشان می‌دهد کارفرمایان با اپلیکیشن‌های ایمیل شخص ثالث، در صورتی که ما این اپلیکیشن‌ها را با حساب کاربری گوگل خود یکپارچه کرده باشیم می‌توانند ایمیل‌های ما را بخوانند، با بی‌اعتمادی از سوی کاربرانش مواجه شده است.

گوگل در اوایل ماه جاری، زمانی که آسوشیتدپرس اعلام کرد که این شرکت موقعیت‌های مکانی کاربران را حتی پس از آنکه تنظیم تاریخچه موقعیت مکانی گوشی خود را غیرفعال کنند ردیابی می‌کند، مجددا مورد بازرسی قرار گرفت.

فیس بوک، توییتر و گوگل پیش از انتخابات میان دوره‌ای، کمپین‌هایی از شخصیت‌های خارجی را که سعی در نفوذ به افکار عمومی دارند، شناسایی کرده‌اند. فیس بوک در هفته گذشته اعلام کرد که بیش از ۶۰۰ صفحه غیرقابل اعتماد، گروه‌ها و حساب‌های مرتبط با روسیه و ایران را از بین برد. توییتر به دنبال یک افشای به ظاهر مرتبط است و ادعا می‌کند که ۲۸۴ حساب مرتبط با ایران را به دلیل دستکاری‌های هماهنگ شده، معوق کرده است. چند روز بعد، گوگل اعلام کرد که ۵۸ حساب را از یوتیوب و سایر سرویس‌های گوگل مرتبط با ایران حذف کرده است.

 

قانون‌گذاران در حال حاضر طرح مقررات و تحقیقات را مطرح کرده‌اند. سال گذشته سناتور مارک وارنر، دموکرات ویرجینیایی، و سناتور آمی کلوبوچار، دموکراتی از ایالت مینه سوتا، قوانین تبلیغات صادقانه را مطرح کردند. لایحه مجلس سنا، نیاز به شرکت‌های فناوری دارد تا افشا کنند که چگونه تبلیغات سیاسی آنلاین را هدف قرار می‌دهند و چه میزان برای تبلیغات هزینه می‌کنند . فیس بوک و توییتر هر دو حمایت خود را از این مساله نشان دادند.

و در روز پنج‌شنبه، سناتور اورین هچ، جمهوریخواهی از ایالت یوتا، نامه‌ای را به کمیته تجارت فدرال ارسال کرد و خواستار بازنگری در شیوه‌های جستجوی اینترنتی و تبلیغات دیجیتال گوگل شد، و گزارشات مربوط به اقدامات ضد رقابتی شرکت را نگران‌کننده خواند.

 

آنها باید مراقب باشند

شکاف درک بین فناوری و دولت همچنان گسترش می‌یابد.

این هفته پرزیدنت دونالد ترومپ، گوگل، فیس بوک و توییتر را متهم به تعصبات سیاسی کرد. روز دوشنبه، او در توییتر اعلام کرد که نتایج جستجوی گوگل، جعلی است و گفت که این شرکت، صدای محافظه‌کاران را سرکوب می‌کند.

وی خاطرنشان کرد:

  من فکر می‌کنم که گوگل واقعا استفاده زیادی از مردم کرده است. گوگل و توییتر و فیس بوک، در موقعیت بسیار، بسیار دشواری قرار دارند و باید مراقب باشند.

او روز سه‌شنبه ویدیویی را توییت کرد که اشاره به تبلیغات گوگل در هر ژانویه برای باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین و نه ترامپ داشت و در ادامه ترامپ، هشتک#StopTheBias   را افزود. گوگل این اتهام را رد کرد و گفت که صفحه اصلی موتور جستجو در ماه ژانویه، تبلیغ در مورد ترامپ را هدف قرار داد. (یک اسکرین شات از آرشیو اینترنتی گوگل نیز ارائه شد که رکوردهای هر آنچه در دامنه‌های وب در هر زمان مشخص ظاهر می‌شود را نگهداری می‌کند.)

گوگل اعلام کرده است که آدرس‌های ترامپ یا اوباما را در اولین سال کاری‌شان به رسمیت نمی‌شناسد، زیرا این سخنرانی‌ها به لحاظ فنی در وضعیت آدرس‌دهی نیستند. با این حال، حملات ترامپ نشان می‌دهد که دولت نمی‌داند تکنولوژی چگونه کار می‌کند.

ناظران می‌گویند عدم درک سیاستمداران، سیستمیک است. کینگ می‌گوید که تعداد تکنولوژیست‌ها و افرادی که خط مشی تکنولوژی را در دولت فدرال درک می‌کنند، نسبتا کم است.  بخش خصوصی در این زمینه به خوبی عمل می کند اما انگیزه‌های چندانی برای رفتن به سمت خدمات دولتی برای افرادی که با تکنولوژی آشنا هستند برای سمت‌های رسمی و کارمندی وجود ندارد. این مشکل به خصوص در جلسات تکنیکی به وضوح خود را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال، در جریان جلسه دادرسی مارک زاکربرگ در ماه آوریل، هچ از مدیر عامل فیس بوک پرسید:

چگونه یک مدل کسب و کار را حفظ می‌کنید که در آن کاربران هیچ هزینه‌ای بابت خدمات شما پرداخت نمی‌کنند؟

 مارک زاکربرگ که ظاهرا از چنین سوالی گیج شده بود، پس از مکثی جواب داد:

 سناتور، ما تبلیغات را اجرا می‌کنیم.

تشویق کارکنان فیس بوک در دفتری مرکزی منلو پارک کالیفرنیا، در واکنش به این پاسخ گزارش شد. این عبارت به زودی در تی‌شرت‌ها ظاهر شد. ایوت کلارک، نماینده دموکرات از نیویورک، در یک لحظه دیگر، به اشتباه، زاکربرگ را زاکرمن نامید.

دیوید ایوس، مدرس سیاست‌گذاران عمومی در دانشکده دولتی دانشگاه هاروارد می‌گوید که یک راه‌حل بلند مدت برای کنگره، بازسازی دفتر ارزیابی فناوری خواهد بود.

دفتر ارزیابی فناوری در سال ۱۹۷۲ به عنوان یک گروه غیر حزبی متمرکز بر فناوری‌های در حال ظهور ایجاد شد. این دفتر توسط کنگره در سال ۱۹۹۵ به عنوان بخشی برای سرمایه‌گذاری در هزینه‌های دولتی درنظر گرفته شد.

ایوس خاطرنشان کرد:

من فکر نمی‌کنم از آن زمان به بعد، تلاش‌های آگاهانه‌ای وجود داشته باشد.

ایوس در رابطه با این که بهترین نتیجه ممکن برای جلسات تکنولوژی در هفته آینده چیست، اذعان داشت:

 در واقع ما به حل و فصل عناصر اصلی دستور کاری فکر می‌کنیم که باید روی آن کار کنیم.  در حال حاضر، ما دچار سردرگمی هستیم.

منبع: Reuters.com