گوش به زنگگوش به زنگ

اولین خانواده ساکن در خانه ساخته شده با پرینتر سه بعدی


به نقل از "بی بی سی"، یک خانواده فرانسوی، به عنوان اولین خانواده در جهان، به خانه ای که به وسیله پرینتر سه بعدی ساخته شده است نقل مکان کردند. ساخت خانه با این روش سریع تر و ارزان تر است. آیا این پدیده منجر به تحولی در صنعت ساختمان سازی خواهد شد؟

ساخت خانه با پرینتر سه بعدی

ساخت خانه با پرینتر سه بعدی

وجود دیوارهای منحنی در این خانه باعث می شوند که اثر رطوبت کاهش یابد، همچنین کنترل های دیجیتال برای افراد ناتوان یکی دیگر از امتیازات این خانه است. پرینت گرفتن این خانه ۵۴ ساعت طول می کشد(به علاوه ۴ ماه زمان برای نصب درها،‌ پنجره ها و ساخت بام) هزینه ساخت معادل ۱۷۸۰۰۰ پوند است که ۲۰ درصد ارزانتر از حالتی است که از مصالح سنتی استفاده می شود. البته تیم سازنده معتقدند که این بار می توانند چنین خانه ای را در عرض تنها ۳۳ ساعت بسازند.

این خانه که برای یک خانواده ۵ نفره ساخته شده، ۹۵ متر مربع( ۱۰۲۲ فوت مربع) مساحت دارد، ۴ اتاق خواب داشته و یک فضای بزرگ در قسمت مرکزی دارد.

فرانکی تریچت، مشاور تکنولوژی و نوآوری می گوید:

هدف این پروژه این است که ببینیم آیا می توان تحولی در صنعت ساخت و ساز ایجاد کرد و از این تکنولوژی در ساختن اماکن دیگر به خصوص سالن های ورزشی استفاده کرد. حدود ۲۰۰۰ سال است که تغییری در مبنای ساختمان سازی رخ نداده است. ما می خواهیم این فرایند را به کلی متحول کنیم.

مالکان این خانه خود را بسیار خوش شانس می دانند که صاحب اولین خانه در جهان هستند که با پرینتر سه بعدی ساخته شده است.

روند کار چگونه است؟

خانه در یک استودیو، توسط گروهی از آرشیتکت ها و دانشمندان طراحی می شود و سپس در یک پرینتر سه بعدی برنامه نویسی می شود. بعد پرینتر به محلی که قرار است خانه در آن ساخته شود آورده می شود. پرینتر با پرینت کردن لایه ها از زمین به سمت بالا کار می کند هر دیوار از دو لایه عایق پلی اورتان تشکیل شده و فضای بین این دو لایه از سیمان پر شده است. در نتیجه دیوار حاصل ضخیم، عایق و مقاوم است. در مرحله بعد پنجره ها ، درها و بام تنظیم می شوند و کار تمام می شود.

بنوئیت فورت، مدیر پروژه در دانشگاه نانت معتقد است که طی ۵ سال هزینه ساخت چنین خانه هایی تا ۲۵ درصد و طی ۱۰ تا ۱۵ سال، هزینه تا ۴۰ درصد کاهش می یابد. پرینت کردن به مهندسان اجازه می دهد که خلاق تر باشند. مثلا استفاده از دیوارهای منحنی باعث حفاظت بیشتر از درختان و نیز گردش هوای بیشتر، کاهش رطوبت و بهبود مقاومت گرمایی می شود. یکی دیگر از ویژگی های برجسته این خانه ها این است که دوستدار محیط زیست هستند.

در حال حاضر آقای فورت مشغول برنامه ریزی برای ساخت ۱۸ خانه با پرینتر سه بعدی در شمال پاریس است. همچنین ساختن یک ساختمان تجاری ۷۰۰ مترمربعی نیز از پروژه های اوست. 

منبع: bbc.co.uk