گوش به زنگگوش به زنگ

چیپ های جدید آمازون غول سیلیکون ولی را تهدید میکند!


آمازون، بزرگترین فروشگاه آنلاین و بزرگترین شرکت کامپیوتری ابری در جهان، چیپ های کامپیوتر تولید خواهد کرد.

به گزارش تلکسیران، آمازون، بزرگترین فروشگاه آنلاین و بزرگترین شرکت کامپیوتری ابری در جهان، چیپ های کامپیوتر تولید خواهد کرد.

اواخر ماه گذشته این شرکت اعلام کرد که چند سال اخیر رو صرف تولید چیپ های جدید برای میلیون ها سروری که در دیتا سنتر هایش در اقصی نقاط دنیا قرار دارد، کرده است.

آمازون قصد فروش این چیپ ها به مردم را ندارد اما اتخاذ این تصمیم که توسط یکی از خریداران عمده پردازنده های کامپیوتر گرفته شده تاثیر زیادی بر روی اینتل، سازنده عمده پردازنده ها در سیلیکون ولی، خواهد داشت.

آمازون چند سال اخیر رو صرف تولید چیپ های جدید برای میلیون ها سرورش کرده است.

آمازون چند سال اخیر رو صرف تولید چیپ های جدید برای میلیون ها سرورش کرده است.

اینتل تلاش کرده است تا با روند رشد تکنولوژی در سالهای اخیر، از افزایش استفاده از تلفن همراه تا هوش مصنوعی، همراه باشد. تراشه جدید آمازون در حالی آماده می شود که نیروهای بازار به سرعت تولید کنندگان چیپ را تضعیف و فروش ۴۱۲ میلیارد دلار در سال آن ها را کاهش میدهند. عملیات های آنلاین آمازون و گوگل چنان بزرگ شده اند که می توانند با ساخت تراشه های مورد نیازشان، در هزینه هایشان صرفه جویی چشم گیری داشته باشند.

اینتل اذعان دارد که شرکت هایی مانند آمازون می خواهند وابستگی خود را به این شرکت که تامین کننده اصلی چیپ است کاهش دهند. لیزا اسپلمن، از معاونان اینتل، گفت: هدف ما این است که این تمایل را بفهمیم و به آن احترام بگذاریم.

شین رائو، تحلیلگر تراشه ها از شرکت تحقیقاتی  IDCگفت که حدود ۳۵ درصد تراشه های سرور ها در سراسر جهان به حدود ۱۰ شرکت فروخته می شود، از جمله شرکت های بزرگ اینترنتی مانند آمازون و شرکت های مخابراتی. اینکه تنها یکی از این شرکت ها خریدش را کاهش دهد و یا قطع کند خبری وحشتناک برای اینتل است.

در سال های اخیر، گوگل تراشه های تخصصی برای تکنولوژی هوش مصنوعی طراحی کرده است. فیس بوک و مایکروسافت، که مانند بیشتر شرکت های اینترنتی، از خریداران بزرگ تراشه های اینتل هستند، نشان داده اند که در صدد تولید چیپ های مشابه برای تکنولوژی هوش مصنوعی هستند.

اپل چهار غول دیگر تکنولوژی را چهار سال پیش زمانی که نخستین چیپ سفارشی خود را برای آیفون معرفی کرد، در روند صرفه جویی در هزینه های چیپ ها، شکست داد. گوگل و مایکروسافت هم چیپ هایی را که در دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند و هدست های واقعیت مجازی قرار دارند را تولید می کنند.

 

بیشتر بخوانید:

 

CPU یا واحد پردازش مرکزی که مرکز انجام عملیات های کامپیوتر است، نوعی تراشه (چیپ) است که اینتل ده ها سال است برای کامپیوتر های شخصی و سرورها ساخته است. ساخت این تراشه ها نیاز به تخصص نادر و صدها میلیون دلار سرمایه دارد. مدیران آمازون بر این باورند که تراشه ای که برای صرفه جویی در انرژی طراحی کرده اند به کاهش هزینه های برق در مراکز داده هایشان (دیتا سنترها) کمک می کند. این شرکت اعلام کرد که سرویس ابر محاسباتی را ارائه می دهد که مشتریان تجاری می توانند از تراشه جدید خود استفاده کنند. هزینه خدمات می تواند ۴۵ درصد پایین تر از سایر گزینه ها باشد.

آمازون همچنین یک چیپ با نام Inferentia برای هوش مصنوعی طراحی کرده است. جیمز هامیلتون، معاون و مهندس برجسته در قسمت محاسبات ابری آمازون  در یک پست وبلاگی گفته است که این شرکت همچنان ساخت تراشه های جدید برای هوش مصنوعی و سایر عملیات های تخصصی را ادامه خواهد داد.

گوگل سه نسل از تراشه های هوش مصنوصی را طراحی کرده است، و اظهار داشته که روزی CPU هم تولید خواهد کرد. دیو پترسون، متخصص تراشه های گوگل اواخر سال گذشته گفت: این ]ساختن چیپ [علم موشک نیست.

گروه دیتا سنتر اینتل سال گذشته ۶.۱ میلیارد دلار سود به دست آورد.

گروه دیتا سنتر اینتل سال گذشته ۶.۱ میلیارد دلار سود به دست آورد.

سود اینتل با گسترش سریع صنایع تکنولوژی در حال افزایش است، اما گزارش های مالی اخیر وابستگی این شرکت به سرورها را نشان می دهد. گروه دیتا سنتر اینتل، که فروش چیپ های هوش مصنوعی و سرور را بر عهده دارد، سودی ۶.۱ میلیارد دلاری به دست آورد که نسبت به سال قبل ۲۶ درصد افزایش داشته است. فعالیت این گروه اکنون بیش از ۳۰ درصد درآمد اینتل را تامین میکند.

با خدمات محاسبات ابری، آمازون، مایکروسافت، علی بابا و گوگل، مجددا تشریح می کنند که شرکت ها شبکه های کامپیوتری خود را چگونه راه اندازی کنند. یک سرویس ابری اجازه می دهد تا شرکت ها زحمات خرید و نگهداری تعداد زیادی کامپیوتر را نداشته باشند؛ چرا که غول های تکنولوژی این کار را برای آنها انجام می دهند.

این یک تجارت پر سود است. خدمات وب (وب سرویس) آمازون تقریبا ۲۷ میلیارد دلار در سال سود به همراه دارد که این مقدار ۵۶ درصد از کل سود آمازون را تشکیل می دهد.

چیپ جدید آمازون تنها بخش کوچکی از امپراطوری آنلاین این شرکت را اداره می کند اما انتظار میرود که این فعالیت گسترش یابد.

 

منبع: nytimes.com