گوش به زنگگوش به زنگ

فیسبوک و گوگل تحت نظارت شدید رگولاتورها


در سال 2011، FTC(کمیسیون تجارت فدرال) برای اولین بار از یک شرکت خواست تا برنامه جامع اطلاعات شخصی کاربران را ایجاد کند.

فیسبوک و گوگل

فیسبوک و گوگل تحت نظارت رگولاتورها

مارس ۲۰۱۱

کمیسیون تجارت فدرال برای اولین بار از یک شرکت می‌خواهد تا برنامه جامع حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران را ایجاد کند.

گوگل با FTC به توافق رسیده است که تاکتیک‌هایی را برای حفظ حریم خصوصی کاربران فراهم کند. شرکت گوگل کاربران Gmail را در حالی در شبکه اجتماعی خود عضو کرده است که آن‌ها را از لحاظ به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی محدود کرده است.

نوامبر ۲۰۱۱

FTC، فیسبوک را به دلیل افشای اطلاعات کاربران تحت پیگرد قانونی قرار می‌دهد.

کمیسیون تجارت فدرال شرکت فیسبوک را به افشای اطلاعات محرمانه کاربران محکوم کرده است، درحالی‌که فیسبوک به کاربرانش اطمینان داده بود که این اطلاعات را حفظ می‌کند.

آگوست ۲۰۱۲

FTC، گوگل را به دلیل نقض حریم خصوصی سافاری، ۲۲.۵ میلیون دلار جریمه می‌کند.

FTC، جریمه ۲۲.۵ میلیون دلاری به دلیل نقض حریم خصوصی را برای گوگل در نظر گرفته است. شرکت گوگل به دلیل گمراه کردن کاربران از طریق قرار دادن کدهای تبلیغاتی که کوکی نامیده می‌شوند، به پرداخت این جریمه محکوم‌ شده است. همچنین شرکت گوگل، توافق قبلی مبنی بر ممنوعیت گمراه کردن کاربران را نقض کرده است.

سپتامبر ۲۰۱۲

بعد از شکایات کاربران فیس‌بوک، این شرکت استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره را در اروپا متوقف کرد.

بعد از بازرسی توسط کمیسیون حفاظت اطلاعات ایرلند، رگولاتور‌ها گزارش کرده‌اند که شرکت  فیسبوک استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره را برای کاربران جدید در اتحادیه اروپا متوقف کرده و اطلاعات مربوط به الگوی چهره سایر کاربران را نیز حذف کرده است.

می ۲۰۱۷

کمیسیون اروپا فیسبوک را به دلیل گمراه کردن تنظیم رگولاتور‌ها نسبت به واتس اپ، ۱۲۲ میلیون دلار جریمه می‌کند.

فیسبوک به دلیل ایجاد ابهام و گمراهی در حین تحقیقات مربوط به سرویس واتس اپ باید جریمه نقدی بپردازد. به نقل از مسئول اجرایی اتحادیه اروپا:

”فیسبوک به رگولاتورها می‌گوید که امکان اتصال اکانت فیسبوک کاربران با اکانت واتس اپ وجود ندارد، اما واتس اپ بعدا اعلام کرد که اطلاعات کاربران را با فیسبوک به اشتراک گذاشته است.“

در ماه دسامبر سازمان حفاظت اطلاعات فرانسه به واتس اپ هشدار داد که تبادل اطلاعات با شرکت فیسبوک را متوقف کند وگرنه با جریمه نقدی روبرو می‌شود. در ماه مارس نیز دادگاه آلمان فیسبوک را به دریافت اطلاعات شخصی واتس اپ به‌ منظور رسیدن به اهداف خودش متهم کرد.

دسامبر ۲۰۱۷

رگولاتر‌های بی‌اعتماد آلمانی شیوه‌های پردازش اطلاعات فیسبوک را محکوم می‌کنند.

بر اساس گزارشات، فیسبوک با ردیابی کاربرانش در سایر سرویس‌های آنلاین از موقعیت خود در کشور آلمان سوءاستفاده کرده است. در ماه فوریه رگولاتور اعلام کرد که تحقیقاتی را درزمینه فعالیت‌های فیسبوک و گوگل برنامه‌ریزی کرده است تا بهتر بتواند از اطلاعات کاربران محافظت کند.

فوریه ۲۰۱۸

یک دادگاه بلژیکی می‌گوید:

”فیسبوک باید ردیابی کاربران را در وب متوقف کند.“

این دادگاه بلژیکی از فیسبوک خواسته است که ردیابی کاربران را متوقف کرده و اطلاعاتی که کاربران از قبل جمع‌آوری کرده بودند را حذف کند. مقامات بلژیکی معتقدند که فیسبوک از اطلاعات کاربران در خارج از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند.

می ۲۰۱۸

قانون گسترده اطلاعات شخصی در اروپا، شیوه‌های جمع‌آوری اطلاعات را تغییر می‌دهد.

اتحادیه اروپا قانون جامعی مربوط به اطلاعات شخصی را تنظیم کرده است که مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی نام دارد. این قانون شرکت‌ها را موظف می‌کند که قبل از جمع‌آوری اطلاعات شخصی کاربران، رضایت آنان را جلب نمایند. همچنین به مسئولین این اختیار را می‌دهد که در صورت نقض این قانون، شرکت‌ها را به میزان ۴ درصد از درآمد سالانه‌شان جریمه کنند.

منبع: nytimes.com