گوش به زنگگوش به زنگ

بی توجهی گوگل و فیسبوک در رابطه با دسترسی کودکان به شبکه های اجتماعی


جرمی هانت، دبیر اداره سلامت بریتانیا، در نامه ای سرگشاده به مسئولان شبکه های اجتماعی از جمله فیسبوک و گوگل، این شرکت ها را به "چشم پوشی نسبت به استفاده نادرست کودکان از شبکه های اجتماعی" محکوم کرد.

۷۵۱.jpg

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سلامت کودکان

قوانین جدید وضع شده برای شبکه های اجتماعی، علاوه بر بسیاری از محدودیت ها، شامل بررسی و در نظر گرفتن محدودیت سنی برای کاربران آن ها نیز است.

جرمی هانت دبیر اداره سلامت بریتانیا، در نامه ای سرگشاده به مسئولان شبکه های اجتماعی از جمله فیسبوک و گوگل، این شرکت ها را به "چشم پوشی نسبت به استفاده نادرست کودکان از شبکه های اجتماعی" محکوم کرد.

مدیران شبکه های اجتماعی، حدوداً یک هفته فرصت دارند تا اقدامات لازم در رابطه با استفاده کودکان از این پلتفرم ها را در دستور کار خود قرار دهند. این اقدامات باید در راستای بهبود فضای اجتماعی مجازی و جلوگیری از آزار کودکان انجام گیرند.

آقای هانت در نوشته های خود، هر گونه کوتاهی و کم کاری از سوی مسئولان شبکه های اجتماعی در این رابطه را، "بی مسئولیتی و غیر قابل قبول" خواند. او در ادامه نوشت:

"در موضوع استفاده کودکان از شبکه های اجتماعی، پیشرفت های لازم انجام نمی شود. نگرانی من از آن است که شرکت های شما، از داشتن هزاران کاربرِ زیر هجده سال، راضی و خشنود هستند و مشکلی با زیر پا گذاشتن قوانین ندارند. فکر می کنم که شما به روی استفاده کودکان از محتوای نامناسب شبکه های اجتماعی، چشم بسته اید. نسل جدید کودکان، در معرض خطر های اینترنت و فضای مجازی قرار دارند.

این موضوع نه تنها از نظر اخلاقی مشکل دارد، بلکه بسیاری از والدین را در شرایطی قرار می دهد که مجبورند در مقابل فرزندان خود بایستند و یا به آن ها اجازه استفاده از فضایی را بدهند که تمام بزرگسالان از جمله خودشان در آن فعال هستند. قرار دادن آن ها در این شرایط، غیر قابل قبول است."

آقای هانت در ادامه نامه خود نیز توانایی مدیران شبکه های اجتماعی را برای رفع این موضوع و پیشنهاد راه حل زیر سوال برد. او همچنین از امکان وضع قوانین جدید در ماه مِی توسط دولت خبر داد. در حال حاضر وزارت سلامت، در رابطه با تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی سلامت روحی کودکان و نوجوانان، تحقیقات خود را آغاز کرده است. این عملیات، شامل تحقیق بر روی کاربران جوان در فیسبوک، اسنپ چت، گوگل و دیگر شبکه های اجتماعی است.

دسامبر گذشته فیسبوک، نسخه ای جداگانه مخصوص کاربران کم سن و سال را منتشر کرد و این اقدام، مورد حمله تند آقای هانت قرار گرفت که از این شرکت خواست تا "از کودکان او فاصله بگیرد."

از اقدامات دیگر آقای هانت، شروع تحقیقات در رابطه با تاثیر تکنولوژی بر روی سلامت روحی و عقلی کودکان و نوجوانان است.

منبع: Independent.co.uk