گوش به زنگگوش به زنگ

ممنوعیت عرضه تجهیزات شبکه موبایل هواوی در استرالیا


به گزارش سیدنی(رویترز)، با توجه به ریسک دخالت خارجی و هک، استرالیا، شرکت مخابراتی هواوی چین را از عرضه تجهیزات برای شبکه موبایل 5g منع کرده است، هرچند که پکن هر گونه اتهامی را در این زمینه رد کرده است.

تصویری از فروشگاه هواوی در سنگاپور

تصویری از فروشگاه هواوی در سنگاپور

این حرکت، به دنبال توصیه‌های سازمان‌های امنیتی، نشان می‌دهد که استرالیا موضع خود را نسبت به بزرگ‌ترین شریک تجاری‌اش سختگیرانه‌تر کرده است زیرا بر اساس اظهارات کانبرا، این روابط منجر به دخالت چین در سیاست‌های استرالیا شده است. پیشتر از این نیز به دلایلی مشابه، ایالات متحده، هواوی و ZTE را از بازار سودآور خود تحریم کرده بود.

دولت در روز پنجشنبه اعلام کرد قوانین امنیت ملی که به طور معمول برای حامل‌های مخابراتی اعمال می‌شود، اکنون به تامین‌کنندگان تجهیزات افزوده خواهد شد. طبق این بیانیه، شرکت‌هایی که احتمالا از سوی یک حکومت خارجی رفتارهایی غیرقانونی داشته باشند، منجر به دسترسی غیر مجاز یا تداخل در شبکه دولتی آسیب‌پذیر می‌شوند و خطراتی امنیتی را بوجود می‌آورند.

این بیانیه به طور خاص از شرکت چینی هواوی نام برد، اما یک مقام دولتی استرالیا اعلام کرد که سفارش در هواوی هدف قرار گرفته بود و از دخالت آن در شبکه منع شده بود.

شرکت هواوی در استرالیا، که به شدت انکار می‌کند توسط پکن کنترل می‌شود، روز پنج شنبه در توییتر گفت که این اقدام نتیجه بسیار ناامیدکننده‌ای برای مصرف‌کنندگان خواهد داشت.

لو کنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در پکن اظهار داشت:

چین بابت این امر به شدت ابراز نگرانی کرده است و نیز افزوده است که استرالیا نباید با توسل به انواع بهانه‌ها، مانع‌تراشی کند.

وی افزود:

ما از دولت استرالیا می‌خواهیم که از محدودیت‌های ایدئولوژیک رها شود و محیط رقابتی مناسبی برای عملیات شرکت‌های چینی در استرالیا ایجاد کند.

قانون چین نیازمند کمک، همکاری و حمایت هوشمندانه سازمان‌ها و شهروندان است، اما به گفته تحلیل‌گران می‌توان تجهیزات هواوی را برای جاسوسی به کار برد.

جان واترس، معاون اجرایی و مدیر ارشد شرکت امنیتی سایبری فایرآی گفت:

 زمانی که شما استراتژی هماهنگ‌شده ای از شرکت چینی و دولت چین دارید، این همان چیزی است که با آن مواجه خواهید شد.

وی افزود:

استرالیا اساسا تصمیم گرفت که پول بیشتری برای کنترل بیشتر سیستم ارتباطی ملی خود اتخاذ کند، زیرا آنها در برابر رقیبی قرار دارند که منافع اطلاعاتی طولانی مدت را در اختیار دارد.

استرالیا قبلا هواوی را که بزرگ‌ترین ایجادکننده شبکه ارتباطات از راه دور است، از ارائه تجهیزات برای شبکه فیبر نوری خود و نصب کابل‌های زیردریایی در اقیانوس آرام محروم کرده بود. اما محرومیت هواوی از شبکه تلفن همراه که نخست وزیر مالکوم ترنبول دو هفته پیش به دنبال آن بود، در زمان روابط ویژه بین استرالیا و چین،  با یک سخنرانی جسورانه مطرح شد.

جیمز لیبولد، دانشیار سیاست و مطالعات آسیایی در دانشگاه لا تروبی گفت:

آنها به این زودی سخنان تند مالکوم ترنبول را فراموش نخواهند کرد.

روز پنجشنبه، نخست وزیر ترنبول با حمایت حزب حاکمش، خواستار رای رهبری شد. 

منابع: reuters.com