گوش به زنگگوش به زنگ

هشدار مایکروسافت درباره خطرات تکنولوژی تشخیص چهره


برد اسمیت، رئیس شرکت مایکروسافت، از احتمال ردیابی، تحقیق و دستگیری کاربران توسط مراجع مربوطه خبر می دهد. به عبارتی دیگر، استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره، ممکن است اطلاعات غلطی را در اختیار ماموران قرار دهد که بر اساس آن شخصی بی گناه دچار مشکل شود.

استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره در گوشی هوشمند آیفون ایکس

استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره در گوشی هوشمند آیفون ایکس

شرکت مایکروسافت درخواست می کند که برای فناوری تشخیص چهره، قانون های مناسبی توسط قانون گذاران وضع شود تا از هر گونه استفاده نامناسب از آن جلوگیری شود.

شرکت مایکروسافت، طی اعلامیه ای در وبلاگ خبری خود، سخنان و درخواست های برد اسمیت، رئیس این شرکت را در رابطه با تکنولوژی تشخیص ظاهر نوشت:

به نظر می رسد که تلاش برای قانون گذاری مناسب، نسبت به تکنولوژی تشخیص چهره بسیار مهم است. این سیستم احتمال سوءاستفاده زیادی دارد و به همین دلیل باید به آن رسیدگی شود. بدون روشی عاقلانه، مسئولان می توانند با تکیه بر اطلاعات غلط بدست آمده، یک شخص را ردیابی و یا حتی دستگیر کنند.

مایکروسافت اولین شرکت بزرگ فناوری است که در رابطه با خطرات این تکنولوژی اخطار می دهد. فناوری تشخیص چهره می تواند تنها با نشان دادن یک تصویر و یا استفاده از دوربین، عملیاتی را انجام دهد.

در ماه می گروه های آزادی خواه ایالات متحده، از آمازون خواستند تا اطلاعات تشخیص چهره بدست آمده را در اختیار دولت ها قرار ندهد. آن ها باور دارند که این تکنولوژی می تواند به طرز ناعادلانه ای، مهاجرین و رنگین پوستان را در معرض خطر قرار دهد.

اگر چه اسمیت بعضی از استفاده های این تکنولوژی را مثبت  و عمیق و با پتانسیل می داند(مانند پیدا کردن یک کودک گم شده و یا تشخیص هویت یک تروریست)، بعضی دیگر از استفاده های آن نیز می تواند بسیار هوشیارانه و مناسب باشد:

تصور کنید که فروشگاه های یک مجتمع تجاری برای به اشتراک گذاری اطلاعات با یکدیگر، از سیستم تشخیص چهره استفاده کنند. چنین استفاده ای به صاحبان کسب و کار اجازه می دهد تا بدون هیچ پرسشی از مشتریان، از خرید ها و علاقه مندی های آن ها آگاه شوند.

اسمیت باور دارد که نیاز دولت به اقدام برای یک مورد، شرکت های تکنولوژی را از مسئولیت های اخلاقی خود مبرا نمی کند.  

او در این رابطه می گوید:

ما تشخیص داده ایم که یکی از مشکلات بسیار سخت در این مسیر، تمایز بین توسعه تکنولوژی تشخیص چهره و استفاده و پیاده سازی شرکت های دیگر از این تکنولوژی در برنامه ها و ابزار های خودشان است.

اسمیت می گوید که شرکت مایکروسافت، که تاکنون تکنولوژی تشخیص هویت خود را در اختیار چندین کسب و کار قرار داده است، تعدادی درخواست مربوط به مسائل خطرات حقوق بشر را رد کرده است. یکی از سخن گویان شرکت مایکروسافت از ارائه اطلاعات بیشتر در این رابطه خودداری کرد. طبق گفته های آن ها، مایکروسافت برای حفظ ارزش های اخلاقی، موقعیت های مادی مناسبی را از دست داده است.

اسمیت هم چنین از آخرین قرارداد خود با اداره مهاجرت ایالات متحده دفاع کرد و اذعان داشت که در آن پروژه، هیچ گونه تکنولوژی تشخیص چهره ای استفاده نشده است.

منبع: Theguardian.com