گوش به زنگگوش به زنگ

علت وجود نسخه های مختلف اندروید چیست؟


عرضه سیستم عامل اندروید توسط گوگل و به روز رسانی های آن، موجب تولید نسخه های بسیار زیادی از این نرم افزار شده است که کاربران زیادی را سر در گم کرده است.

نسخه های متنوع سیستم عامل اندروید

نسخه های متنوع سیستم عامل اندروید

 

سوال:

چرا در مقایسه با سیستم عامل iOS، سیستم عامل اندروید نسخه های متفاوت بیشتری دارد؟ کدام نسخه از همه رایج تر است؟

جواب:

از زمان عرضه اولین تلفن همراه آیفون در سال ۲۰۰۷، کمپانی اپل کنترل شدیدی بر روی سیستم عامل iOS داشته است و تنها به سخت افزار های تولید شده توسط خود، اجازه استفاده از آن را می دهد. iOS سیستم عاملی بسته و اختصاصی محسوب می شود و طی سال های گذشته، تعداد نه چندان زیادی از هکر های علاقه مند، توانایی نفوذ به این نرم افزار را داشته اند.

سیستم عامل تولید شده توسط گوگل، اندروید، از سال ۲۰۰۸ در تلفن های همراه هوشمند فعال بوده است و نرم افزاری متن باز محسوب می شود. به همین دلیل، توسعه دهندگان و تولید کنندگان، سیستم پایه ای این نرم افزار را برای سازگاری با دستگاه های خود به کار می گیرند. به همین دلیل نسخه های بسیار متنوعی از اندروید در دسترس قرار دارد.

این به آن معناست که شرکتی مانند سامسونگ، می تواند نسخه ای از اندروید به نام تجربه سامسونگ را توسعه دهد که با گوشی های سری گلکسی اِس این کمپانی سازگار باشد و یا آمازون، نسخه فایر اُ اس این سیستم عامل را برای تبلت های کیندل خود توسعه دهد. نسخه ای از سیستم عامل اندروید که در سخت افزار های پیکسل شرکت گوگل مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان نسخه ی خالص یا پایه شناخته می شود، چرا که مانند دیگر نسخه ها، هیچ تغییر و یا مضافاتی در آن وجود ندارد.

گوگل به طور معمول، هر سال، یک آپدیت اصلی برای سیستم عامل اندروید منتشر می کند. اندروید ۸.۰ که با نام ارئو نیز شناخته می شود، آخرین نسخه از این نرم افزار محسوب می شود که در سال جاری عرضه خواهد شد.شرکت گوگل، پس از گذشت دو سال از زمان خرید دستگاه، تضمینی برای به روز رسانی آن نمی دهد اما به روز رسانی های امنیتی برای مدت طولانی تری در دسترس خواهند بود. دستگاه های قدیمی تر ممکن است از به روز رسانی ها عقب بمانند، با این حال کاملا قابل استفاده هستند و احتمال دارد که سازندگان سخت افزار ها، برای آن ها به روز رسانی خاصی را منتشر کنند.

در جدول توسعه دهندگان اصلی گوگل، تمامی نسخه های فعال اندروید نمایش داده شده اند. سال گذشته، اندروید ۸.۰ با ۴ درصد و اندروید ۶.۰ با ۲۶ درصد، به ترتیب کمترین و بیشترین تعداد کاربر را از آن خود کردند. اندروید ۶.۰ در سال ۲۰۱۵ با نام مارشملو منتشر شد و در حال حاضر محبوب ترین نسخه از این سیستم عامل محسوب می شود. اندروید ۷.۰ نیز در ۲۳ درصد دستگاه های هوشمند فعال است. در آخر، اندروید ۴.۴ که با نام کیت کت شناخته می شود و ۵ سال از عرضه آن می گذرد، ۱۰ درصد از سهم کاربران را از آن خود کرده است.

منبع: Nytimes.com