گوش به زنگگوش به زنگ

شرکت فناوری چینی از خرید تجهیزات آمریکایی منع شد


وزارت بازرگانی آمریکا شرکت زد تی ای(ZTE) چین را از خرید تجهیزات فناوری مخابراتی به مدت هفت سال منع کرده است.

منع شرکت زد تی ای از خرید تجهیزات آمریکایی

منع شرکت زد تی ای از خرید تجهیزات آمریکایی

 

دومین شرکت بزرگ تولیدکننده‌ تجهیزات مخابراتی چین دیگر اجازه استفاده از تجهیزاتی که در ایالات متحده ساخته می شوند را نخواهد داشت.  دلیل آن طبق اعلام وزارت بازرگانی آمریکا ناتوانی چین در تنبیه کارمندانی است که از تحریم های آمریکا علیه ایران و کره شمالی تخطی کرده اند.

این ممنوعیت که روز دوشنبه اعلام شد و شرکت زد تی ای را به مدت هفت سال از دستیابی به فناوری آمریکایی منع می کند، ضربه ای بزرگ به یکی از معدود تأمین کنندگان مهم فناوری چین در سطح جهانی محسوب می شود.

محصولات زد تی ای برای زیربنای شبکه های مخابراتی و نیز گوشی های هوشمند خود، از مجموعه ای از قطعات ساخت آمریکا استفاده می کند، مانند ریزپردازنده ها از شرکت سازنده تراشه کوالکوم، محافظ صفحه از شرکت کورنینگ، و فناوری صوتی از شرکت دالبی که در سان فرانسیسکو مستقر است.

در تماسی با گزارشگران در روز دوشنبه، یک مقام ارشد وزارت بازرگانی گفت که این اقدام به بررسی های گسترده تری با چین مربوط به مالکیت معنوی، ارتباطی ندارد.

اما این محدودیت های شدید علیه زد تی ای احتمالا به عنوان دستاویز جدیدی تلقی شود در جنگ اقتصادی روزافزونی که میان ایالات متحد و چین در گرفته، آن هم با توجه به تهدیدهای تجاری دولت ترامپ و حکومت چین راجع به تعرفه های افزایش یافته بر همه چیز، از ماشین های لباسشویی گرفته تا سویا! اقدام دولت ترامپ برای رودررویی با آنچه فعالیت های تجاری ناعادلانه چین می خواند واهمه ای ایجاد کرده از امکان اِعمال صدها میلیارد دلار تعرفه بر محصولاتی که میان دو کشور رد و بدل می شود.

اکنون برخورد تجاری بیش از هر چیز بر فناوری پیشرفته متمرکز شده است. دولت ترامپ، چین را به کاربرد زور و قلدری و ابزارهای غیر مجاز برای کسب فناوری آمریکایی متهم می کند. دولت آمریکا به ویژه از یک پروژه صنعتی موسوم به "ساخت چین ۲۰۲۵" انتقاد می کند که قصد دارد چین را در صنایعی چون روباتیک، خودروهای برقی و ابزارهای پزشکی در صدر جهان قرار دهد.

در تلاشی برای متوقف ساختن چین از سیطره اش بر این صنایع، کاخ سفید محدودیت هایی بر صادرات تجهیزات نیمه رسانا و پیشرفته آمریکایی به این کشور پیشنهاد داده است. این امر می تواند از طریق محدودیت های تازه سرمایه گذاری انجام گیرد که قرار است در ماه های آتی اعلام شوند.

در حالی که چین مدت ها به عنوان تولیدکننده ای ارزان برای شرکت های فناوری در ایالات متحد محسوب می شد، در سال های اخیر جایگاه قابل توجهی در زمینه هایی چون هوش مصنوعی به دست آورده است. سال گذشته، چین از پروژه ای رونمایی کرد که طبق آن قرار است جایگاه نخست در هوش مصنوعی جهان را به دست آورد و صنعتی به ارزش ۱۵۰ میلیارد دلار برای اقتصاد خود تا سال ۲۰۳۰ به ارمغان آورد.

در یک پیام توئیتری در صبح روز دوشنبه، ترامپ باز چین را مورد حمله لفظی قرار داد و این کشور را متهم کرد که دارد پولش را بی ارزش می کند:

"روسیه و چین دارند بازی "بی ارزش کردن پول" را انجام می دهند در حالی که آمریکا همچنان نرخ های سود را بالا می برد. این قابل قبول نیست!"

این انتقاد رئیس جمهور در تناقض با گزارشی بود که همین سه روز پیش وزارت خزانه داری آمریکا منتشر کرده بود و چین را به خاطر عدم پیشرفتش در کاهش دادن کسری تجارت دوجانبه با ایالات متحد سرزنش می کرد؛ هر چند این گزارش اشاره ای به کم ارزش شدن پول چین نداشت.

طبق گزارش وزارت خزانه داری، چین کاری کرده که ارزش پولش به تدریج بالا برود و "تحریفی که در نظام تجارت جهانی شده و ناشی از سیاست پولی چین در این برهه بود، دشواری های زیاد و ماندگاری بر کارگران و شرکت های آمریکایی تحمیل کرده است."

البته امکان دسترسی به نمایندگان شرکت زد تی ای برای اظهارنظر در این باره فراهم نشد.

مشکلات زد تی ای با دولت آمریکا به پیش از تنش های اخیر بازمی گردد. سال گذشته این شرکت چینی پذیرفت که مبلغ ۱.۱۹ میلیارد دلار به عنوان جریمه و طبق توافقی بپردازد که حاصل تحقیقی چندین ساله در مورد ادعاهایی بود مبنی بر فروش تجهیزات الکترونیکی توسط این شرکت به ایران و کره شمالی. فروش این تجهیزات به معنای نقض تحریم های اقتصادی وضع شده از سوی آمریکا علیه این کشورها بود.

پیش از این توافق، وزارت بازرگانی دو سند داخلی زد تی ای را برای تقویت دعوی خود ارائه کرده بود.

یکی مربوط به سال ۲۰۱۱ که به امضای چندین کارگزار ارشد زد تی ای رسیده بود، به تفصیل نشان می داد که چگونه این شرکت "پروژه های مداومی با هر پنج کشور اصلی مورد تحریم یعنی ایران، سودان، کره شمالی، سوریه و کوبا" داشت. سند دیگر با نمودار گردش ِ کار پیچیده ای، شیوه ای را برای دور زدن موانع تجاری ایالات متحد نشان می داد.

روشن شده بود که توافق سال ۲۰۱۷ که زد تی ای را از خرید فناوری ساخت آمریکا منع نمی کرد تسکین موقتی برای شرکت فناوری چینی محسوب می شد.

اما وزارت بازرگانی روز دوشنبه گفت که زد تی ای با اظهارات دروغین خود به دولت آمریکا شرایط توافق پیشین را نقض کرده است. زد تی ای به برخی اقداماتی که گفته بود انجام داده، عمل نکرده بود: این شرکت، کارمندانی را که در فروش های ممنوعه دست داشتند توبیخ ننموده و پاداش هایشان را ملغا نساخته بود.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی در بیانیه ای گفت:

 زد تی ای، وزارت بازرگانی را فریب داده است. این شرکت به جای توبیخ کارمندان و مدیران ارشدش به آنها پاداش داده است. چنین رفتار فضاحت باری را نمی توان نادیده گرفت."

وزارت بازرگانی گفته که محدودیت هایی را که طبق توافق سال ۲۰۱۷ کنار گذاشته شده بودند، دوباره بر این شرکت اعمال می کند.

بدون دسترسی به تجهیزات اصلی از شرکت های آمریکایی، احتمالا گوشی های زد تی ای باید دوباره طراحی شوند. حتی در صورت یافتن تأمین کنندگان جدید، تغییر آنها نشانگر اختلالی در تولید گوشی های این شرکت خواهد بود.

این ممنوعیت همچنین در زمان بدی برای زد تی ای اتفاق افتاده است. درآمد حاصل از توسعه شبکه های فورجی چینی کاهش یافته، و تجارت گوشی های هوشمند این شرکت با رقابت جدی تولیدکنندگان قطعات چینی و نیز رقیب بسیار بزرگترش یعنی هواوی مواجه است.

نیویورک تایمز گزارش کرده که هواوی نیز با تحقیقاتی مواجه است تا معلوم شود آیا تحریم ها علیه کوبا، ایران، سودان و سوریه را شکسته است یا خیر. هواوی مدتهاست که به جاسوسی برای چین متهم است. در ژانویه، "ای تی اند تی" به شکلی ناگهانی معامله ای مربوط به انتقال باکیفیت ترین گوشی های هوشمند هواوی را رو کرد که معلوم شد این انتقال به دلیل نگرانی های امنیتی تسلیم فشار واشنگتن شد.

با توجه به اینکه ایالات متحد از طریق تعرفه ها و محدودیت سرمایه گذاری به طور فزاینده ای از دستیابی چین به محصولات فناوری روز ممانعت ایجاد کرده بود، این تنبیه جدید برای شرکت زد تی ای را می توان همچون بالاگرفتن اختلاف در نظر گرفت.

در واکنش به موافقت اولیه، زد تی ای گفت که سیاست های خود مبنی بر تبعیت از قانون را تقویت کرده و مدیریت ارشد خود را تغییر داده بود.

"ژائو ژیانمینگ" رئیس و مدیر عامل شرکت زد تی ای، سال گذشته در بیانیه ای گفته بود:

" زد تی ای اشتباهاتی را که مرتکب شده می پذیرد، مسئولیت شان را برعهده می گیرد و به تغییر مثبت در شرکت متعهد می ماند."

منبع: www.nytimes.com