گوش به زنگگوش به زنگ

اپل بالاخره 1000 میلیارد دلاری شد!


پس‌از آنکه در روز پنجشنبه یکی از اپ‌های این غول فناوری به اشتباه رقم بالای 1000 میلیارد (1 تریلیون) دلار را اعلام کرد ارزش این شرکت جهش بزرگی را تجربه کرد.

اپل ۱۰۰۰ میلیارد دلاری شد

اپل ۱۰۰۰ میلیارد دلاری شد

روز پنجشنبه ارزش اپل در بازار از رقم ۱۰۰۰ میلیارد گذشت،  این اولین بار در طول تاریخ است که یک کمپانی به این سطح می‌رسد.

ارزش سهام ۲.۵ درصد رشد را در بعد‌از‌ظهر تجربه کرد اما سپس افت داشت و ارزش آن به ۹۸۸ میلیارد دلار بازگشت. قیمت سهام ۲۰۷.۳۹ دلار شد تا این شرکت روز خود را با ۱ تریلیون خاتمه دهد. تا این زمان از سال سهام اپل بالای ۲۳ درصد است.

در هفته‌های اخیر، بازار انتظار می‌کشید تا این غول‌فناوری مانع ۱۰۰۰ میلیاردی را از سر راه بردارد و پیش‌بینی رشد آن را داشت. اوایل هفته هنگامی که آخرین نتایج اعلام شد، سهام این شرکت ۳.۳ درصد ترقی کرد.

شرکت، تخمین‌های فروش را علی‌رغم کاهش فروش آیفون به نمایش گذاشت زیرا در سه‌ماهه‌ی اول سال با فروش بیشتر مدل‌های گران‌قیمت این اختلاف را جبران کرد. اوایل بعدازظهر پنجشنبه اپ سهام اپل به صورت اشتباه عنوان اولین کمپانی ۱ تریلیون دلاری جهان را برای این سازنده اعلام کرد. اعلام اشتباه شکستن رکورد ۱۰۰۰ میلیارد دلاری در اپ ناشی از نقص فنی ساختار آیفون بود.

نقص فنی صورت گرفته به این جهت بود که شرکت اپل یک برنامه‌ی اساسی سهام را پس از گزارش سومین جدول سه ماهه بازخرید کرد، رقم کلی سهام پایین کشید؛ لذا پیش از آنکه قیمت ارزش سهام به آن مبلغ برسد کمپانی را به بالای ۱۰۰۰ میلیارد دلار هل داد.

اگرچه به روزرسانی در اپ سهام صورت نگرفت. اما نشان می‌دهد که با یک صعود کوچک سهام اپل ارزش ۱ تریلیون را زمانی نشان دهد که این مقدار نبود.

پس از پرس‌وجو سیری به کاربران آیفون اطلاع داد که کمپانی از رقم ۱۰۰۰ میلیارد دلار عبور کرده است و نقص فنی هم اواخر همان روز اصلاح شد.

این موفقیت در سپتامپر ۱۹۹۷ غیرقابل تصور بود؛ همان زمان که اپل در مرز ورشکستگی بود و موسس شرکت استیو جابز مجدد به شرکت پیوست که در اواسط دهه‌ی ۸۰ میلادی اخراج شده بود. اگر در آن زمان کسی جرئت کرده بود و ۱۰.۰۰۰ دلار از سهام اپل را در روزهای درماندگی خریداری کرده بود، امروز ارزش سرمایه‌گذاری او ۲.۶ میلیون دلار بود.

از فروش همگانی اولیه در سال ۱۹۸۰ ارزش سهام سیلیکون ولی بیش از ۵۰.۰۰۰ درصد ترقی کرده است که شاخص اس‌اند‌پی را تحت الشعاع قرار می‌دهد که در طی همین زمان ۲۰۰۰ درصد رشد داشته است. اپل سود خود را فراتر از خروجی اقتصادی پرتغال، نیوزیلند و سایر کشورها رسانده است.

اپل به عنوان اولین شرکتی که به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد دلار می‌رسد در فهرست انحصاری شرکت‌هایی قرار می‌گیرد که در گذشته در ارزش گذاری بازار تاریخ‌ساز شدند.

این فهرست شامل مایکروسافت(اولین شرکت ۵۰۰ میلیارد دلاری) و همچنین IBM ۱۰۰ میلیارد دلاری، جنرال موتورز ۱۰ میلیارد دلاری و US Steel ا میلیارد دلاری می‌باشد.

سایر شرکت‌ها در ارزش گذاری بازار پایین‌تر از اپل قرار دارند و شرکت‌های دیگری نیز هستند که احتمالا در آینده به این رقم دست خواهند یافت.

این فهرست شامل مایکروسافت، آمازون و آلفابت(شرکت مادر گوگل)، می‌باشد.

منبع: independent.co.uk