گوش به زنگگوش به زنگ

استفاده پلیس چین از عینک های هوشمند تشخیص چهره!


هنگامی که عینک گوگل انتشار یافت، با مقاومت بسیاری از طرف عموم مواجه شد زیرا این نگرانی وجود داشت که این عینک هوشمند پتانسیل ضبط تصاویر را در تمامی لحظات داشته باشد. البته این نگرانی معقول به نظر می رسد. اکنون این وحشت عمومی به حقیقت پیوسته چرا که پلیس  کشور چین در حال حاضر از عینک های هوشمند با تکنولوژی تشخیص چهره استفاده می کند.

پلیس کشور چین در حال حاضر از عینک های هوشمند با تکنولوژی تشخیص چهره استفاده می کند

پلیس  کشور چین در حال حاضر از عینک های هوشمند با تکنولوژی تشخیص چهره استفاده می کند

به گزارش “تلکسیران” و به نقل از وال استریت ژورنال، پلیس های چینی در حال حاضر عینک های هوشمندی به چشم می زنند که از آن ها برای شناسایی مجرمین در ایستگاه های قطار استفاده می شود. هر چند پلیس چین ادعا می کند که این فناوری برای یافتن مجرمان و اشخاصی است که از کارت های شناسایی جعلی استفاده می کنند، اما نگرانی هایی مبنی بر این که این تکنولوژی می تواند برای هدف قرار دادن سیاستمداران اوپوزیسیون یا اقلیت ها مورد استفاده قرار گیرد، وجود دارد.

البته هنوز مشخص نیست این تکنولوژی چگونه کار می کند، زیرا هیچ دستورالعملی از آن وجود ندارد، اما طبق مشاهدات صورت گرفته به نظر می رسد سرعت شناسایی این عینک بسیار بالاست. پلیس هایی که این عینک های هوشمند را به چشم دارند تنها باید به فرد نگاه کنند. سپس این عینک از طریق یک دوربین، چهره آن فرد را آنالیز کرده و آن را با یک پایگاه اطلاعاتی از چهره افراد مقایسه می کند. جالب اینجاست که کل این فرایند تنها در عرض چند ثانیه انجام می شود.

یک نکته جالب و البته کمی نگران کننده در مورد عینک های مذکور این است که آن ها فرآیند اسکن و تشخیص را با هم انجام می دهند، یعنی حتی اگر شما یک فرد مجرم نبوده و مرتکب هیچ جرمی نشده باشید، این عینک اسکن کردن را متوقف نمی کند. البته در شرایط بحرانی، اسکن هویت صدها نفر در عرض تنها چند دقیقه، در مقایسه با روش های مرسوم که چند ساعت طول می کشید، بدون شک یک مزیت بزرگ بوده و به افزایش سرعت کار کمک شایانی می کند.

منبع: ubergizmo.com