گوش به زنگگوش به زنگ

تاکسی های خودپرواز به بازار می آیند


جهان در حال تغییر است و آسمان به زودی پر از هواپیماهای بدون سرنشین خواهد شد. البته نه هواپیماهای بدون سرنشینی که از آن ها به منظور فیلم برداری استفاده می شود، بلکه هواپیماهای بدون سرنشین با کارکرد تاکسی که واقعا قابلیت حمل مسافر دارند. در حال حاضر اولین نمونه از این تاکسی ها به پرواز در آمده است.

آلفا یک، هواپیمای بدون سرنشین الکتریکی است که با هدف استفاده به عنوان تاکسی خودپرواز ساخته شده

آلفا یک هواپیمای بدون سرنشین الکتریکی است که با هدف استفاده به عنوان تاکسی خودپرواز ساخته شده

آلفا یک(Alpha One) که به عنوان یک وسیله نقلیه معرفی شده، توسط متخصص Vehana و با همکاری ایرباس ساخته شده است. ایده آن ها این بود که بهترین هواپیماهای بدون سرنشین را با تسهیلات مدرن تاکسی سرویس ها ترکیب کنند. نتیجه آن یک هواپیمای بدون سرنشین عمود پرواز الکتریکی(VTOL) است که در واقع می تواند به طور اتوماتیک پرواز کند. هواپیمای بدون سرنشین بزرگی را تصور کنید که دارای فضایی برای نشستن یک فرد در وسط آن است.

آلفا یک برای به حرکت در آوردن هشت پروانه ای که پرواز توسط آن ها صورت می گیرد، از موتورهای الکتریکی استفاده می کند. در مراحل ابتدایی، این وسیله نقلیه با طولی معادل ۵.۷ متر و وزن کلی ۷۵۴ کیلوگرم پرواز کرده است. با این حال این فقط یک هواپیمای بدون سرنشین بوده که با موفقیت پرواز کرده و به زمین نشسته و تست های پرواز بیشتری روی آن صورت نپذیرفته است.

نکته اینجاست که این هواپیما در آینده می تواند به خودی خود در مقابل شما فرود آید. به عبارت دیگر شما دیگر راننده ای ندارید که به او آدرس بدهید و همه چیز به طور هوشمند صورت خواهد گرفت.

از آنجایی که هنوز خودروهای بدون سرنشین هم به خوبی جا نیفتاده اند، باید گفت که ما نسبت به تاکسی های خودپرواز زیادی هیجان زده هستیم. احتمالا آن ها برای تکامل و تایید قانونی ایمنی شان مسیری طولانی در پیش خواهند داشت. اما از این نظر که پرواز الکتریکی به لحاظ زیست محیطی سالم بوده و به لحاظ تئوری برای همگان مقرون به صرفه است، توسعه این فناوری هیجان انگیز می باشد.

منبع: t۳.com