آغاز سلطه اندروید 8(اوریو)

ماه فوریه فرا رسیده است. می دانید یعنی چه؟! در اوایل این ماه گوگل جدول توزیعی اندرویدهای مختلف را اعلام کرده است. احتمالا می دانید که اندروید اوریو در پایان سال 2017 سهم بسیار ناچیزی در این جدول داشت. اما برای هواداران تلفن های هوشمند اندرویدی، اکنون وقت جشن گرفتن است زیرا اوریو در حال حاضر 1.1? از سهم جدول توزیع اندرویدها را در اختیار دارد و تازه آغاز دوران فراگیر شدنش را آغاز کرده است.

آغاز سلطه اندروید ۸ با نام اوریو

آغاز سلطه اندروید ۸ با نام اوریو

این جدول شامل اندروید ۸.۱ که به تازگی عرضه شده است نیز می شود، بنابراین جذابیت این جدول دو چندان شده است. با این حال، با توجه به اینکه گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس(S۸, S۸ Plus) به زودی نسخه پایدار اوریو را دریافت می کنند، انتظار می رود بزودی شاهد افزایش سهم این نسخه از اندروید باشیم. علاوه بر این، تعدادی از دستگاه های پرچمدار دیگر نیز در ماه فوریه به اندروید ۸.۰ ارتقا خواهند یافت. بنابراین از الان به بعد اندروید اوریو شروع به فراگیر شدن خواهد کرد.

در مورد اندروید نوقا، این میزان از ۲۶.۳ درصد به ۲۸.۵ درصد افزایش یافته. این افزایش ۲ درصدی از ماه دسامبر تا الان بوده است. نوقا به همراه اوریو، هر دو به روند افزایشی خود ادامه می دهند، زیرا در حال حاضر دستگاه های بیشتری با اندروید نوقا عرضه می شوند که بزودی با اندروید اوریو به روز رسانی خواهند شد.

 

از طرفی به احتمال زیاد سهم اندروید مارشمالو رو به کاهش خواهد گذاشت. اخیرا سهم مارشمالو از ۲۸.۶? به ۲۸.۱? کاهش یافته. سهم اندروید لالی پاپ نیز که در جدول توزیع اندرویدها در ماه دسامبر ۲۵.۱ درصد بود، از آن زمان تاکنون به ۲۴.۶ درصد کاهش یافته است.

همچنین سهم اندروید کیت کت ۱۲? و سهم اندروید جیلی بین ۵? می باشد. این داده ها، قبل از بازه زمانی هفت روزه ای که به ۸ فوریه ۲۰۱۸ منتهی می شود، جمع آوری شده اند.

جدول توزیع سهم اندرویدهاجدول توزیع سهم اندرویدها

منبع: gizchina.com

هشدار مایکروسافت درباره خطرات تکنولوژی تشخیص چهره

برد اسمیت، رئیس شرکت مایکروسافت، از احتمال ردیابی، تحقیق و دستگیری کاربران توسط مراجع مربوطه خبر می دهد. به عبارتی دیگر، استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره، ممکن است اطلاعات غلطی را در اختیار ماموران قرار دهد که بر اساس آن شخصی بی گناه دچار مشکل شود.

استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره در گوشی هوشمند آیفون ایکس

استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره در گوشی هوشمند آیفون ایکس

شرکت مایکروسافت درخواست می کند که برای فناوری تشخیص چهره، قانون های مناسبی توسط قانون گذاران وضع شود تا از هر گونه استفاده نامناسب از آن جلوگیری شود.

شرکت مایکروسافت، طی اعلامیه ای در وبلاگ خبری خود، سخنان و درخواست های برد اسمیت، رئیس این شرکت را در رابطه با تکنولوژی تشخیص ظاهر نوشت:

به نظر می رسد که تلاش برای قانون گذاری مناسب، نسبت به تکنولوژی تشخیص چهره بسیار مهم است. این سیستم احتمال سوءاستفاده زیادی دارد و به همین دلیل باید به آن رسیدگی شود. بدون روشی عاقلانه، مسئولان می توانند با تکیه بر اطلاعات غلط بدست آمده، یک شخص را ردیابی و یا حتی دستگیر کنند.

مایکروسافت اولین شرکت بزرگ فناوری است که در رابطه با خطرات این تکنولوژی اخطار می دهد. فناوری تشخیص چهره می تواند تنها با نشان دادن یک تصویر و یا استفاده از دوربین، عملیاتی را انجام دهد.

در ماه می گروه های آزادی خواه ایالات متحده، از آمازون خواستند تا اطلاعات تشخیص چهره بدست آمده را در اختیار دولت ها قرار ندهد. آن ها باور دارند که این تکنولوژی می تواند به طرز ناعادلانه ای، مهاجرین و رنگین پوستان را در معرض خطر قرار دهد.

اگر چه اسمیت بعضی از استفاده های این تکنولوژی را مثبت  و عمیق و با پتانسیل می داند(مانند پیدا کردن یک کودک گم شده و یا تشخیص هویت یک تروریست)، بعضی دیگر از استفاده های آن نیز می تواند بسیار هوشیارانه و مناسب باشد:

تصور کنید که فروشگاه های یک مجتمع تجاری برای به اشتراک گذاری اطلاعات با یکدیگر، از سیستم تشخیص چهره استفاده کنند. چنین استفاده ای به صاحبان کسب و کار اجازه می دهد تا بدون هیچ پرسشی از مشتریان، از خرید ها و علاقه مندی های آن ها آگاه شوند.

اسمیت باور دارد که نیاز دولت به اقدام برای یک مورد، شرکت های تکنولوژی را از مسئولیت های اخلاقی خود مبرا نمی کند.  

او در این رابطه می گوید:

ما تشخیص داده ایم که یکی از مشکلات بسیار سخت در این مسیر، تمایز بین توسعه تکنولوژی تشخیص چهره و استفاده و پیاده سازی شرکت های دیگر از این تکنولوژی در برنامه ها و ابزار های خودشان است.

اسمیت می گوید که شرکت مایکروسافت، که تاکنون تکنولوژی تشخیص هویت خود را در اختیار چندین کسب و کار قرار داده است، تعدادی درخواست مربوط به مسائل خطرات حقوق بشر را رد کرده است. یکی از سخن گویان شرکت مایکروسافت از ارائه اطلاعات بیشتر در این رابطه خودداری کرد. طبق گفته های آن ها، مایکروسافت برای حفظ ارزش های اخلاقی، موقعیت های مادی مناسبی را از دست داده است.

اسمیت هم چنین از آخرین قرارداد خود با اداره مهاجرت ایالات متحده دفاع کرد و اذعان داشت که در آن پروژه، هیچ گونه تکنولوژی تشخیص چهره ای استفاده نشده است.

منبع: Theguardian.com

قابلیت خاص آیفون ایکس در گوشی جدید سامسونگ

دوربین جدید گوشی سامسونگ می‌تواند برای امنیت بیشتر، عنبیه چشم را اسکن کرده و تشخیص سه‌بعدی صورت را ممکن سازد.

گوشی جدید سامسونگ برای امنیت بیشتر قابلیت اسکن صورت را دارد

گوشی جدید سامسونگ برای امنیت بیشتر قابلیت اسکن صورت را دارد

در حال حاضر آیفون ایکس دارای قابلیت فیس ID می‌باشد و هدف سامسونگ نیز ارائه این فناوری و یا حالت پیشرفته‌تر از آن است. تکنولوژی جدید کره‌ای در تاریکی نیز کار می‌کند و می‌تواند به‌خوبی عنبیه را اسکن کند. شما می‌توانید این ویژگی را در گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۹ که در آینده وارد بازار خواهد شد ببینید.

علاوه بر اپل تنها برندهای اپو و شیائومی چین قابلیت تشخیص سه‌بعدی صورت را دارند. مدل‌های فایند ایکس و Mi ۸ مشابه با آیفون ایکس از اسکن صورت برای افزایش امنیت استفاده می‌کند و قابلیت تشخیص سه‌بعدی دارند.

منبع: cnet.com

تکنولوژی تراشه‌های فیلم در رایانه‌های آینده‌ی اپل مورداستفاده قرار خواهد گرفت

شایعاتی وجود دارد که مجموعه‌ی جدیدی از رایانه‌های اپل با یک تراشه‌ جدید در دسترس قرار خواهند گرفت که قادر هستند رمزگشایی ویدیو را بخوبی رمزگذاری آن به همراه آزادسازی پردازشگر اصلی برای کنترل بقیه‌ی بخش‌های رایانه انجام دهد. 

کمپانی اپل از ساخت تراشه‌های جدید خبر داد

کمپانی اپل از ساخت تراشه‌های جدید خبر داد.

بسیاری از شرکت‌ها مانند توشیبا، در حال حاضر از تراشه‌های اختصاصی ویدیو استفاده می‌کنند و این مسئله‌ی جدیدی برای آن‌ها محسوب نمی‌شود.

توشیبا از این تکنولوژی در لپ‌تاپ‌های خود در قالب پردازش گر HD ۴ هسته‌ای استفاده می‌کند. علاوه بر ۴ پردازنده‌ی ۱۲۸ بیتی SIMD RISC، کد کننده‌های باکیفیت بالای H.۲۶۴ و MPG۲ در این ۴ پردازنده وجود دارند که به‌صورت موازی با CPU دستگاه فعالیت می‌کنند. بااین‌حال طبق اظهارات اپل، این شرکت از یک پردازنده‌ی H.۲۶۴ مشتق شده از NTT DoCoMo استفاده می‌کند که اولین بار توسط این شرکت ساخته‌شده است. تراشه‌ی جدید برای کاهش زمان لازم جهت ویرایش ویدیوهای HD مفید خواهد بود و همچنین از پردازش ویدیوهای زنده‌ی HD روی وب پشتیبانی خواهد کرد.

منبع: cooltechworld.com

سوپر رایانه‌ آمریکایی با هزار تریلیون محاسبه در ثانیه، رقیب چینی خود را پشت سر گذاشت

سامیت که نام سوپر رایانه جدید آمریکایی است، در هر ثانیه هزار تریلیون(200کوادریلیون) محاسبه انجام می‌دهد درحالی‌که سوپرکامپیوتر چینی 93 کوادریلیون در ثانیه محاسبه می‌کند.

آمریکا با ساخت قدرتمندترین سوپر رایانه جهان، به نام سامیت از رقیب چینی خود پیشی گرفت

آمریکا با ساخت قدرتمندترین سوپر رایانه جهان به نام سامیت از رقیب چینی خود پیشی گرفت

ایالات‌ متحده آمریکا بعد از ۵ سال با رونمایی از سامیت، قدرتمندترین ابر رایانه جهان، از کشور چین  پیشی گرفت.

سامیت می تواند با سرعت ۲۰۰ پتافلاپ کار کند که معادل ۲۰۰ کوادریلیون محاسبه در ثانیه است. رکورد قبلی از آن کشور چین بود.

سوپر رایانه جدید ایالات‌متحده آمریکا به ۴۶۰۸ سرور، به بیش از ۹۰۰۰ پردازشگر پاور۹ IBM ۲۲ هسته‌ای و بیش از ۲۷۰۰۰ GPUs  V۱۰۰  NVIDIA Tesla مجهز است.

پیش‌ از این سامیت برای محاسبات علمی و پروژه‌های مربوط به آنالیز انفجار ستارگان و نیز دیتاهای مربوط به مسائل بهداشت و سلامت مورداستفاده قرارگرفته است.

منبع: business-standard.com

فاکس‌کان از سرمایه گذاری در کارخانه امریکایی پا پس نمی کشد!

فاکس‌کان (Foxconn) قصد ندارد که از سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در کارخانه امریکایی پا پس بکشد.

فاکس‌کان یکی از بازیگران اصلی در زنجیره تامین قطعات الکترونیکی شرکت اپل است

فاکس‌کان یکی از بازیگران اصلی در زنجیره تامین قطعات الکترونیکی شرکت اپل است

فاکس‌کان که یک شرکت تولید کننده قطعات الکترونیکی است و برخی قطعات را برای شرکت اپل فراهم می کند، قصد دارد که در یک کارخانه آمریکایی حدود ده میلیارد دلار سرمایه گذاری کند. این سرمایه گذاری منجر به ایجاد ۱۳۰۰۰ شغل می شود. علیرغم گزارشات منتشر شده مبنی بر این که شرکت فاکس‌کان از سرمایه گذاری در کارخانه امریکایی منصرف شده، این شرکت اعلام کرد که این سرمایه گذاری به قوت خود باقی است.

ابتدا برنامه اصلی کارخانه این بود که صفحه نمایش های بزرگ برای تلویزیون تولید کند، اما به گفته Nikkei Asian Review، کارخانه قرار است صفحه نمایش های کوچکتر برای تبلت و گوشی های هوشمند تولید کند و این می تواند به معنی سرمایه گذاری کمتر فاکس‌کان باشد، اگرچه خود فاکس‌کان این گفته را انکار می کند.

مدیرعامل شرکت فاکس‌کان به این مجله خبری گفته بود که قطعا ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهند کرد و از این مبلغ تغییر نخواهد کرد. Nikkei نیز در خبری دیگر این بیانات را منعکس کرد.

کاخ سفید به شرکت های بزرگ الکترونیکی مانند فاکس‌کان و اپل فشار وارد می کند که محصولات بیشتری در ایالات متحده امریکا تولید کنند. شرکت امریکایی فاکس‌کان برای کاخ سفید یک برگ برنده محسوب می شود چرا که فرصت های شغلی بسیاری را به وجود می آورد و هم چنین شرکت های فناوری بیشتری را در جهت راه اندازی کارخانه هایشان تشویق می کند. این شرکت فورا به درخواست برای نظرات پاسخ نداد!

منبع: cnet.com


بستن