گوش به زنگگوش به زنگ

داستان های پنهان پشت پرده ی ساختمان های ما


روما آگراول مهندس سازه پیشگام برخی از بلندترین برج های دنیاست که در خصوص تاریخچه و زیبایی سازه هایش توضیح می دهد.

 برج صدف امروزه یک نشانه ی شاخص در لندن است

 برج صدف امروزه یک نشانه ی شاخص در لندن است

روزگاری که امریکا یک کشور نو پا بود، همه مهندسین و معماران، خصوصا مردانی که مهارت طراحی و ساخت را داشتند، "سازندهنامیده می شدند. اما پس از آنکه موسسه معماران امریکا در سال ۱۸۵۷ میلادی تاسیس شد، تخصص ها از هم مجزا گردید. معماران مشغول جمع آوری افتخارات شدند، در حالی که مهندسین در سایه­ آنها به سختی و با زحمت فراوان کار می کردند. در سال ۱۹۶۴ با احداث پل ورازانو- ناروز و بعد از آن احداث بلندترین پل معلق جهان، در حقیقت به نظر می رسید رابرت ماسس نام اتمار عمان، طراح و بزرگ ترین مهندس قرن را فراموش کرد و تنها به عنوان یک "سوئیسی" از او یاد می کرد.

امروزه چنین اشتباهاتی که معمولا در اثر مواجهه با تغییرات اجتماعی و محیطی ای ایجاد می شوند که مستلزم استفاده بهینه و اتلاف کمتری هستند، کمتر رخ می دهند. مهندسین با گردآوری راهکارهای شگفت آوری که از اصول چندگانه بدست آمده اند، پاسخگوی مسائل پیش آمده هستند. ابر ساختمان هایی چون مرکز تجاری شماره یک جهان، برج شانگهای و برج صدف به پوشش های امنیتی جدیدی مجهز شده اند که ایمنی، مقاومت و کارایی بالایی دارند. با الهام از طبیعت، زیرساختها به گونه ای طراحی شده اند که در زمان بروز مشکلات می توانند مشکل خود را تشخیص دهند و آن را برطرف کنند. استفاده از گرافن، که ضخامت یک اتم را دارد و مقاوم ترین ماده است هنوز در نمای ساختمانی جلوه گری می کند، اما احتمالا استفاده از آن چندان طول نخواهد کشید. مهندسین نجات دهندگان دنیا هستند.

این جمله یک ادعای بزرگ به نظر می رسد و البته دلیل آن این است که مهندسین به طور کاملا یکپارچه وارد تمام سطوح زندگی ما انسان ها شده اند، اما این مسئله موضوعی قابل مشاهده نیست. روما آگراول، نمونه های مختلفی در قرن ها و قاره های گوناگون "ساخته" است و با ترسیم آن ها می­ خواهد این تاریخ ناگفته را بیان کند- نویسنده مدعی است:

"مهندسی جهانی یک حکایت مملو از ماجرا و رمز و راز است."

آگراول یک پدیده است: یک مهندس سازه­ زن در یک دنیای حرفه ی تخصصی مردانه. وی اینطور بیان می کند که مانند "یکی از بازیکنان بالماسکه" است و کشفیات خود از جاهای دور و نزدیک زمین را با علاقه شدید و با استفاده از مرورگر دورا به اشتراک می گذارد. او الهام بخش زنان جوانی خواهد بود که وارد حرفه­ مهندسی می شوند.

 

آگراول در اوایل کتابش به آرامی ساختاری بر پایه ی مفاهیم مانوس بیان می کند، و به مرور با بررسی رموز محرمانه "مهندسی پنهان،" حس کنجکاوی شما را مرتفع می نماید. دو مورد از جذاب ترین فصول این کتاب در مورد -"خلوص" و "پاکی"- بررسی آب و فناوری هایی است که برای جمع آوری و پردازش آن گسترش یافته اند.

قسمت تخریب شده­ی ساختمان بلند لندن پس از انفجاز عظیم گاز

قسمت تخریب شده­ی ساختمان بلند لندن پس از انفجاز عظیم گاز

هیچکس به "پو"، مهندس زهکشی که در خصوص "تمیزی" شکایت دارد، اهمیت نمی دهد. آگراول با این مسئله مخالف است. در حقیقت وی در حین توضیح موضوعاتی که برخی افراد از بیان آن خجالت می کشند بسیار درخشان است و هیچ ضعفی در بیان اظهارات خود ندارد. برای مثال آگراول در ژاپن یک میز آرایشی ساخت که مجهز به سیستم گرمایشی، آب و موسیقی بود. پس از آن به دوران قرن هجدهم گریزی می زند، دوره ای که ژاپن به دادو ستد فضولات انسانی که یکی از ارزشمندترین کالاهای کشاورزی برای جزیره ای کوچک با زمین های کم و جمعیت رو به رشد می پرداخت. آن زمان به عنوان یک "تجارت فضولات"، قوانینی وضع شده بود که صاحبخانه ها حق استفاده از مدفوع مستاجرین خود را داشتند.

بازی های کودکانه­ آگراول و فاضلاب های پر شده­ی رود تمز، یادآور"سوپ هیولا" در خوراک سال ۱۸۲۸ بود، یکی از کتاب هایی که تصاویر زیاد سیاه و سفیدی داشت. بوی تعفن رودخانه به قدری شدید بود که در اواخر سال ۱۸۵۹ مقامات شهر پیشنهاد جوزف بازالگت برای یک سیستم جدید فاضلاب را پذیرفتند. حدود ۲۰ سال زمان ساخت و حدود ۲۱۰۰ کیلومتر طول این شبکه بود و همین شبکه باعث ایجاد فضایی برای تونل لندن، اولین راه آهن زیرزمینی جهان شد. فاضلاب از دل لندن خارج می شود و به دریا می ریزد. آگراول اظهار می کند "جای بسی شگفتی است که امروزه نیز از همین سیستم استفاده می کنیم".

 مهندسین وارد کار شدند. کار آنها در مسیر رودخانه تمز آغاز شده است. این تونل در سال ۲۰۲۳ کامل خواهد شد، این پروژه­ زیربنایی عظیم، سیستم موجود را گسترش خواهد داد و فاضلاب پیش از ورود به دریا تصفیه شده و برای گیاهان مورد استفاده خواهد گرفت. بیشتر این جریان فاضلاب خارق العاده، زیر بستر رودخانه حرکت خواهد کرد و نیاز به حفاری در خیابان های شهر و زیربناها و تاسیسات زیرزمینی را حذف خواهد کرد. برنامه آنها برای استفاده از رودخانه به عنوان عامل حمل و جابجایی ۹۰ درصد فاضلاب ساختمانی نیز به همان اندازه هوشمندانه است. میزان فاضلاب ورودی به رودخانه تمز از سالانه ۶۲ میلیون تن به ۲.۴ میلیون تن کاهش خواهد یافت. جریان اقتصاد برای مهندسین همانند تعریفی است که شاعران از زیبایی دارند.

منبع nytimes.com