بیوگرافی کارگردان فیلم دیوانه ای از قفس پرید

میلوش فورمن، فیلم سازی انقلابی بود، که با ساخته های خود هالیوود را به چالش کشید. دو اثر او با نام های "آمادئوس" و "دیوانه ای از قفس پرید" برنده جوایز اسکار شده اند. وی در سن 86 سالگی و در ایالات متحده آمریکا در گذشت.

بیوگرافی کارگردان فیلم دیوانه ای از قفس پرید

میلوش فورمن در سن ۸۶ سالگی درگذشت

میلوش فورمن در سن ۸۶ سالگی درگذشت

میلوش فورمن، فیلم سازی بود که با کارگردانی انقلابی خود، هالیوود را به چالش کشید. دو اثر از او برنده جایزه اسکار شده اند. این کارگردان محبوب، در سن ۸۶ سالگی و در ایالات متحده آمریکا در گذشت.

خبر درگذشت این کارگردان، توسط نماینده ایشان اعلام شد. علت فوت آقای فورمن نامشخص است.

میلوش فورمن اواخر دهه ۷۰ میلادی، در حالی از چکسلواکی به ایالات متحده مهاجرت کرد که کار های طنز گونه او، مورد قبول حکومت شوروی نبود. تنها چند سال پس از ورود به آمریکا، اثر محبوب او با نام "دیوانه ای از قفس پرید"، با اقتباس از یک رومان و بازی جک نیکلسون، پنج جایزه اسکار را از آن خود کرد. از جمله این جوایز می توان به بهترین کارگردانی و بهترین فیلم اشاره کرد. این اثرِ آقای فورمن، او را در درجه بهترین کارگردانانی قرار داد که سعی در ساختن فیلم های بزرگ با مسائل ضدفرهنگی بودند.

"آمادِئوس" اثری دیگر از فورمن بود که با فیلم نامه نویسی پیتر شَفِر، زندگی ولفگانگ آمادئوس موتزارت(Wolfgang Amadeus Mozart) را به نمایش کشید. بار دیگر، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم، تنها بخشی از جوایز متعدد این اثر بودند.

میلوش فورمن که حال شهروند ایالات متحده بود، یکی از بالاترین لذت های ساختن فیلم آمادئوس را ، بازگشت به کشور خود برای فیلم برداری خواند. سرزمینی که در آن زمان، توسط حکومتی کمونیستی اداره می شد. او در خاطرات خود نوشته است:

" من هر کاری در زندگی ام انجام داده ام، تا برنده باشم."

آقای فورمن تنها چند سال پس از تولدش، شاهد آشفتگی های ناشی از اشغال کشورش بود. در سال ۱۹۳۹ و تنها هفت سال پس از تولدش، چکسلواکی توسط نیروهای آلمان اشغال شد. مادر او و فردی که او به عنوان پدر می شناخت، هر دو دستگیر و در نهایت، در اردوگاه های مرگِ نازی ها کشته شدند. سال های بسیار، میلوش فورمن، خود را به صورت مبهم، نیمه یهودی معرفی می کرد در حالی که والدین او برای عبادت، به کلیسا های پروتستان مراجعه می کردند.

در سال ۱۹۶۴، فیلم "پیتر سیاه" از دیگر ساخته های این کارگردان، که مشکلات کار جوانان را به نمایش می کشید، منتشر شد. تنها کمی پس از این انتشار، خانمی که در اردوگاه آشویتس با مادر آقای فورمن همراه بود، با او ارتباط برقرار کرد. این خانم به آقای فورمن در رابطه با پدر واقعی اش توضیح داد. پدر اصلی او، معماری یهودی بود که در آن زمان با مادرش در ارتباط بود. در نهایت، آقای فورمن موفق به یافتن پدر واقعی اش شد که پس از جنگ، در کشور پِرو زندگی می کرد.

میلوش فورمن به مدرسه فیلم سازی در پراگ مراجعه کرد و با ارائه ای در نمایشگاه جهانی بروسل ۱۹۵۸، توجه را به سوی خود جلب کرد. در سال ۱۹۶۵، یکی از اولین ساخته های او با نام "عشق های یک بلوند"، توانست بازخورد مناسبی از شرکت کنندگان بین المللی دریافت کند.

دو سال بعد، ساخته دیگر میلوش فورمن به نام "جشن آتش نشان ها" (The Firemen’s Ball)، با تمسخر ادارات دولتی آتش نشانی، مسئولان کشور چِک را به چالش کشید. در آن زمان آقای فورمن به دنبال موقعیت های بهتر برای ادامه کار در خارج از کشور بود.

پس از تهاجم جماهیر شوروی در آگوست ۱۹۶۸، آقای فورمن با مذاکراتی در شهر پاریس، تولید اولین فیلم هالیوودی خود را آغاز کرد. در سال ۱۹۷۱، اولین فیلم آمریکایی او با نام "فرار از خانه" توسط استدیوی یونیورسال پیکجرز(Universal Pictures) منتشر شد. بازخوردهای این فیلم بسیار ضعیف بود و در نهایت آقای فورمن ۵۰۰ دلار به استدیو بدهکار شد.

اوایل دهه ۸۰ میلادی، طبق گفته های شخص آقای فورمن، او یکی دوره افسردگی را پشت سر گذاشت. فورمن اکثر زمان خود را در هتل چلسی و منطقه منهتن می گذراند، در طی روز می خوابید و با دوستان مهاجرش معاشرت می کرد. تا آن زمان با یانا بریخووا(Jana Brejchova) و سپس با ویرا کشیلادسوا(Vera Kresadlova) ازدواج کرده بود که هر دو بازیگر بودند. همسر دوم او به همراه دو پسرش، پیتر و ماتج، در چکسلواکی زندگی می کردند. علاوه بر این دو فرزند، آقای فورمن دو پسر دیگر با نام های جیمز و اندرو، از همسر سومش، مارتینا فُرمانُوا(Martina Formanova) داشت.

آقای فورمن در خاطرات خود، از نحوه انتخاب خود به عنوان کارگردان اثر "دیوانه ای از قفس پرید" توسط مایکل داگلاس و سائول زانتز این گونه می نویسد:

"به نظر، من به عنوان کارگردان برای بودجه آن ها مناسب بودم."

ستاره این فیلم جک نیکلسون بود. اما آقای فورمن که به انتخاب بازیگر های نه چندان معروف علاقه داشت، لوئیز فلچر را به شهرت بسیاری رساند، تا جایی که جایزه اسکار بهترین بازیگر زن را برای بازی در نقش یک پرستار دریافت کرد.

دو فیلم دیگر میلوش فورمن، "مو" و "رِگتایم"  در سال های ۱۹۷۹ و ۱۹۸۱، به موفقیت های کمتری دست یافتند اما اقای فورمن را در لیست فعالان مورد توجه صنعت فیلم سازی نگه داشتند. در سال ۱۹۷۸، اقای فورمن با همکاری فرانک دنیل به فعالیت در دانشگاه هنر کلمبیا پرداخت.

"آمادئوس" شاهکاری دیگر از آقای فورمن و زانتز بود که هشت جایزه اسکار را از آن خود کرد که از جمله این جوایز می توان به جایزه بهترین بازیگر مرد، بهترین فیلم و بهترین کارگردانی اشاره کرد. این فیلم، موفقیت و حرفه آقای فورمن را به بالاترین درجه خود رساند.

پنج سال پس از انتشار "آمادئوس"، آقای فورمن اقتباسی از یک رمان قرن ۱۸ با نام، "والمونت" را منتشر کرد. این فیلم با بازی کالین فِرث و آنِت بِنینگ موفقیت های لازم را به دست نیاورد. پس از این عنوان، آقای فورمن با انتشار آثار جدید، هالیوود را به چالش کشید.

"مردم در برابر لَری فلینت" عنوانی ضدقهرمانی بود که چهره ای دلسوزانه از ناشر مجله هاستلر(Hustler)، لری فلینت را به نمایش می کشید. این اثر با انتشار از سوی استدیوی کلمبیا پیکچرز(Columbia Pictures) در سال ۱۹۹۶ به موفقیت بسیاری دست یافت و به فروش ۲۰ میلیون دلاری رسید.

تنها کمی قبل از انتشار "مرد روی ماه" در سال ۱۹۹۹، میلوش فورمن، با مارتینا فُرمانُوا که همکار او در ساخت این اثر بود، ازدواج کرد. آن ها نام بازیگر های اثر خود، اَندی کافمن و جیم کَری را بر روی پسران خود گذاشتند.

عنوان بعدی آقای فورمن با نام "اشباح گویا" داستان هنرمندی در زمان فتوحات ناپلئون و شکنجه دینی اسپانیا را به نمایش می کشد. این عنوان با بازی ناتالی پورتمن و خاویر باردم، طرفداران منحصر به فردی را  در آمریکا به سوی خود جذب کرد. این عنوان به نظر اقتباسی از زندگی آقای فورمن بود؛ زندگی هنرمندی که به دلیل ریشه های یهودی اش، زندانی و شکنجه شده است.

در مصاحبه ای با روزنامه استار تریبون(Star Tribune)، میلوش فورمن از دو دلی ها و چالش های شخصیت "گویا" برای موفقیت و در عین حال، رها شدن از زنجیر سخت گفت. او در وصف گویا این چنین می گوید:

"گویا، نابود شده بین انتخاب اعتراض و سکوت است. او شجاع ترین بزدل هاست."

منبع: nytimes.com

جنیفر آنیستون در نقش اولین زن رئیس جمهور ایالات متحده به ایفای نقش خواهد پرداخت

جنیفر آنیستون در مقابل تیگ نوتارو و به عنوان همسر او در فیلم "first ladies" به ایفای نقش خواهد پرداخت.

جنیفر آنیستون در نقش اولین زن رئیس جمهور ایالات متحده به ایفای نقش خواهد پرداخت

جنیفر انیستون در فیلم  first ladies  نقش آفرینی خواهد کرد

جنیفر انیستون در فیلم first ladies نقش آفرینی خواهد کرد

جنیفر آنیستون در نقش اولین زن رئیس جمهور ایالات متحده در فیلم جدید نتفلیکس بازی خواهد کرد. در  فیلم first ladies ، آنیستون به همراه کمدین تیگ نوتارو و به عنوان همسر او به ایفای نقش خواهد پرداخت. آن ها به ترتیب در نقش های بورلی و کیسی نیکلسون بازی خواهند کرد. نتفلیکس اعلام کرد: شعار فیلم first ladies این است که:

پشت هر زن موفق یک زن بزرگ قرار دارد !

این فیلم بر اساس زندگی واقعی نوتارو و همسرش، استفانی آلین ساخته می شود و آن ها در کنار هم نویسندگی فیلم نامه را بر عهده خواهند داشت.

آنیستون به همراه نوتارو، آلین، آدام مک کی، ویل فرل، جسیکا البام و بتسی کچ در تولید این فیلم نقش خواهند داشت.

با این حال این تنها پروژه ای نیست که آنیستون در حال انجام آن است. او همچنین قرار است در کنار ریس ویترسپون در برنامه ای که بر رقابت پشت صحنه ی برنامه های صبحگاهی متمرکز است به اجرا بپردازد. اپل حقوق این سری برنامه را در اختیار دارد و تا به حال تاریخی برای شروع نمایش آن اعلام نکرده است.

نوتارو سابقه همکاری با نتفلیکس را از تله فیلم کمدی تیگ نوتارو از بودنش در اینجا خوشحال می شود ، که در ۲۲ می پخش خواهد شد، داشته است. او همچنین قرار است کارگردانی سری بعدی کمدی الن دی جنرس را بر عهده بگیرد.

منبع: independent.co.uk

دختر اورسن ولز از نتفلیکس درخواست کرد آخرین فیلم پدرش را درجشنواره کن به نمایش درآورند

نتفلیکس از قانون جدید مدیریتی جشنواره فیلم کن که مطابق آن شرکت کنندگان در بخش رقابتی، باید فیلم خود را در کشور فرانسه اکران کنند، خرسند نیست.

دختر اورسن ولز از نتفلیکس درخواست کرد آخرین فیلم پدرش را درجشنواره کن به نمایش درآورند

اورسون ولزاورسون ولز

دختر اورسن ولز از نتفلیکس درخواست کرد در تصمیم خود خصوص خروج از جشنواره فیلم کن که نتیجه ی آن عدم اکران فیلم "طرف دیگر باد" پدرش به روی پرده ی جشنواره فرانسه می شود، تجدید نظر کند.

نتفلیکس تصمیم دارد به عنوان اعتراض به قانون جدید که تمامی فیلم های رقابت کننده بخش برتر مستلزم اکران در فرانسه هستند، از جشنواره خارج شود. این امر به روی سبک تجاری نتفلیکس که ابتدا فیلم را روی پرده ی سینمای خود اکران می کنند، تاثیر می گذارد.

دختر ولز از تد ساراندوس، مدیر داخلی نتفلیکس، درخواست کرد در تصمیم خود تجدید نظر کند. نتفلیس در تکمیل این فیلم سرمایه گذاری کرده است. بئاتریس در نامه ای به ساراندوس که در تولید این زیبای مغرور سهیم است، گفت :

"از خواندن اخبار درباره ی نزاع با جشنواره فیلم کن خیلی ناراحت شدم. من به نمایندگی از پدرم صحبت می کنم."

وی افزود:

"من شاهد بودم چگونه کمپانی های بزرگ فیلم سازی زندگی و کار او را از بین بردند، و مردی که من عاشقش هستم را نابود کردند. اصلا نمی خواهم نتفلیکس یکی دیگر از این کمپانی ها باشد."

اورسون ولز این فیلم را به کارگردانی (جان هیوستون) ساخت که با یک فیلم بازگشتی بعد ازچندین سال زندگی در اروپا، بین سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۶، به هالیوود بازگشته بود، اما با دشواری های بسیاری در ساخت و سرمایه گذاری مواجه شد. این فیلم سرانجام حدود ۴۰ سال ناتمام ماند.

در اکتبر سال ۲۰۱۴ برای تکمیل این فیلم اقداماتی انجام شد اما مجدد به بن بست خورد، حتی با وجودی که تولیدکنندگان تلاش کردند سرمایه را از طریق سرمایه گذاری جمعی بالا ببرند. در آخر نتفلیکس از تکمیل آن پشتیبانی کرد.

اسپانسر فیلم، فیلیپ جان ریمزا نیز نارضایتی خود از خروج فیلم از جشنواره را اظهار داشته است.

وی در بیانیه ای اظهار داشت :

"فیلم ما برای رقابت در بخش اکران، به عنوان یک انتخاب رسمی در تئاتر بزرگ لومیر انتخاب شده است، بنابراین مستقیما نباید تحریم شود. آنچه ناراحت کننده و دشوار است مواجهه با ضوابط و شرایطی است که هر شخص با این تصمیم گیری دچار آن می شود (جشواره کن، نتفلیکس، دوستداران فیلم و همه ی کسانی که به سختی بر روی این اثر تاریخی تلاش کردند."

وی افزود:

"تاکید می کنم، من با احساسات خود درگیر شدم. "آن سوی باد" بدون نتفلیکس وجود نداشت، اما این مسئله از ناراحتی و دلشکستگی من نمی کاهد."

وضعیت بغرنج موجود بین نتفلیکس و جشنواره کن به روی کارهای کارگردانان بزرگی چون آلفونسو کوارون، کارگردان فیلم رم که وی نیز تصمیم به خروج از جدول اکران رقابت فیلم ها را داشت، تاثیر گذاشته است.

منبع:hindustantimes.com 

استیون هاوکینگ اسطوره فیزیک در گذشت + بیوگرافی

 استیون هاوکینگ اسطوره فیزیک محض و نویسنده کتاب ”تاریخچه مختصری از زمان“، در سن 76 سالگی درگذشت. اعضای خانواده او مرگ استیون هاوکینگ را تایید کردند.

استیون هاوکینگ اسطوره فیزیک در گذشت + بیوگرافی

استیفن هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی در گذشت

استیفن هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی در گذشت

هاوکینگ یکی از تاثیرگذارترین و معروف ترین دانشمندان قرن اخیر بود. او در طول زندگی پر بار خود تلاش های فراوانی در جهت گسترش علوم کیهان شناسی و فیزیک انجام داده بود.

در ساعات ابتدایی روز چهارشنبه، فرزندان هاوکینگ(لوسی، رابرت و تیم) طی بیانیه ای به گاردین اعلام کردند:

”ما از این که پدر عزیزمان از امروز دیگر در میان ما نیست، بسیار اندوهگینیم. او دانشمند بزرگ و مرد فوق العاده ای بود که تلاش ها و میراثی که از خود به جا گذاشت، برای سال های زیادی زنده خواهد ماند.“

  

فیلم نظریه همه چیز 

  • در سال ۲۰۱۴ فیلم”نظریه همه چیز“، با بازی ادی ردمین در نقش استیفن هاوکینگ، بر اساس سال های ابتدایی زندگی استیون هاوکینگ ساخته شد. این فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم شد. ردمین به خاطر نقش آفرینی فوق العاده اش جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد.

   

بیماری ای ال اس 

  • استیون هاوکینگ در سن ۲۱ سالگی به بیماری حرکتی اعصاب(ALS) مبتلا شد(سال ۱۹۶۳) و پزشکان به او گفتند که تنها تا دو سال بیشتر زنده نخواهد ماند. بیماری او کم کم رشد کرد ولی او هرگز دست از تلاش و تحقیق در راه علم بر نداشت.

   

دستاوردهای علمی 

  • هاوکینگ در سال ۱۹۷۰ به اولین موفقیت بزرگ علمی اش دست یافت و همراه با راجر پنروز، ریاضیات سیاه چاله ها را به کل جهان هستی بسط داد و نشان داد که یکتایی و تکینگی، مبدا و اساس نظریه بیگ بنگ است. این اکتشاف زمینه یک سری از نوآوری ها شامل مقاله ”سیاه چاله ها گرما را ساتع می کنند“ را فراهم کرد.
  • کتاب ”تاریخچه مختصری از زمان“ هاوکینگ که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد، باعث شهرت جهانی او شد. این کتاب برای ۲۳۷ هفته متوالی در صدر پرفروش ترین کتاب های Sunday Times قرار گرفت.

    

زندگی شخصی 

  • استیون هاوکینگ در سال ۱۹۶۵ با اولین همسر خود(جین) ازدواج کرد. سه فرزند او حاصل این ازدواج بودند. بعدها این دو از هم جدا شدند. مدتی بعد او با الن میسون یکی از پرستارهایش ازدواج کرد. البته ازدواج دوم او هم یازده سال بیشتر دوام نداشت.

در سال ۲۰۱۲ جشن تولد ۷۰ سالگی او در دانشگاه کمبریج انگلستان برگزار شد و با توجه به این که هاوکینگ به علت بیماری اش نمی توانست در این مراسم حضور یابد، یک پیام ویدیویی با عنوان ”تاریخچه مختصری از من“ منتشر کرد. در آن ویدیو، از او با عنوان کاوشگر پیوسته فضا برای آینده بشریت یاد شد. هاوکینگ گفت:

”بدون رفتن به فضا، بشر نمی تواند تا هزار سال آینده زنده بماند“.

رایان گاسلینگ در فیلم "اولین مرد" در نقش نیل آرمسترانگ

اولین باری که رایان گاسلینگ از تصوراتش در مورد نیل آرمسترانگ فضانورد، به عنوان اولین فردی که بر کره ماه گام نهاد پرده برداری کرد، به نوامبر سال 2015 بر می گردد. آن زمان گاسلینگ و شزل مشغول فیلم "La La Land" بودند که سال بعد منتشر شد و در نهایت شش جایزه اسکار از جمله جایزه اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کرد. دیمین شزل کارگردانی فیلم اولین مرد(First Man) که درباره نیل آرمسترانگ است را به عهده خواهد داشت.

رایان گاسلینگ در فیلم "اولین مرد" در نقش نیل آرمسترانگ

اولین بیلبورد تبلیغاتی  اولین مرد

اولین بیلبورد تبلیغاتی اولین مرد

اولین عکسی که از گاسلینگ در نقش آرمسترانگ مشاهده شد، در اولین بیلبورد تبلیغاتی(تصویر بالا) و پوستری است که زیر مشاهده می کنید. اکنون اولین تریلر این فیلم که به نظر فوق العاده هیجان انگیز است، منتشر شده است. در ادامه به بررسی مواردی در مورد این فیلم خواهیم پرداخت.

تصویری از رایان گاسلینگ در فیلم اولین مرد

تصویری از رایان گاسلینگ در فیلم اولین مرد

درباره فیلم

این فیلم در مورد زندگی آرمسترانگ از دهه شصت میلادی و تا زمانی است که وی در سال ۱۹۶۹ بر ماه گام می گذارد. جاش سینگر که برای فیلم اسپاتلایت(Spotlight) برنده جایزه اسکار شده است، براساس کتاب اولین مرد جیمز هنسن نمایشنامه ای نوشت که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد. آرمسترانگ در سال ۲۰۱۲ درگذشت.

یکی از حوادث زندگی مسافر سیاره های فضایی، مرگ دلخراش دختر کوچکش در سال ۱۹۶۲ بود. این صحنه یکی از سخترین صحنه هایی است که گاسلینگ باید در این فیلم بازی کند. همچنین می بینیم که ماموریت های ناسای او چگونه بر زندگی سایر اعضای خانواده اش و به خصوص همسر اولش جانت، تاثیر می گذارد.

از آپولوی ۱۳ تا ترنسفورماتور عمق تاریکی ماه ، آرمسترانگ را بارها در صحنه های مختلف می بینیم که بعضی از این صحنه ها داستان پردازی شده اند و واقعی نیستند. با این وجود، شخصت اصلی اولین مرد فقط و فقط آرمسترانگ است.

 

دیگر ستارگان فیلم چه کسانی هستند؟

کلر فوی(که در فیلم های دیوانه و دختری در تار عنکبوت ایفای نقش کرده است) نقش جانت، همسر اول آرمسترانگ را که در سال ۱۹۵۶ با هم ازدواج کردند و سه فرزند داشتند، بازی می کند.

کوری استول و لوکاس هاس به ترتیب نقش باز آلدرین و مایکل کالینز را بازی می کنند که در این ماموریت تاریخی در سال ۱۹۶۹ همراه آرمسترانگ بودند. آلدرین هم روی ماه قدم گذاشته بود و کالینز کنترل سفینه در مدار را برعهده داشت.

سکانسی از فیلم اولین مرد

سکانسی از فیلم اولین مرد

پابلو شرایبر(در نقش ادوارد هیگینز وایت)، برایان دارسی جیمز(در نقش جوزف ای واکر)، پاتریک فوگیت(در نقش الیوت سی)، کریستوفر ابوت(در نقش دیوید اسکات که بعدها به روی ماه قدم می گذارد) و شی ویگم(در نقش گاس گریسوم) به عنوان فضانوردان دیگر و یا فضانوردان در حال آموزش در آن دوره، ایفای نقش می کنند. همچنین کریان هایندز نیز در این فیلم ایفای نقش کرده است.

 

تاریخ اکران این فیلم چه زمانی است؟           

سینماهای جهان از ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸ میزبان تماشاچیان این فیلم مهیج خواهند بود.

منبع: movie.com

پنج کتاب جدید در خصوص بحران پناهندگی در سوریه

این کتب جدید با تمرکز به روی داستان های پشت پرده بحران پناهندگی، بینشی نسبت به زندگی افرادی که به موقعیت های سیاسی رسیده اند، ایجاد کرده است.

پنج کتاب جدید در خصوص بحران پناهندگی در سوریه

بحران پناهندگی تکان دهنده در سوریه و فراتر از مرزهای سوریه الهام بخش این کتاب های جدید بوده است.

تقاطع خطرناک، نوشته اسماء زحانات خان

تقاطع خطرناک، نوشته اسماء زحانات خان

پسری در ساحل، نوشته تیما کوردی (آوریل ۲۰۱۸)

نویسنده معروف ونکوور، عمه آلان کوردی، کودکی که جسدش سوژه عکاسی سواحل ترکیه شد و به یکی از تلاشگران اصلی در کمک رسانی به بی خانمان های سوری تبدیل شده، می باشد. آلان ۲۷ ماهه بود که به همراه مادرش ریحانا و برادر بزرگترش غالب، در حالی که سوار بر یک قایق سست هندی به سمت بندرگاه امن جزیره ی یونانی گووس می رفتند، در ۴ کیلومتری آن جزیره غرق شد؛ همسر ریحانا و پدر خانواده، تنها شخص زنده ی این سانحه بود. این یادداشت های صمیمانه درباره قبل و لحظه مرگ آلان، ما را عمیقا با خانواده کردی نزدیک می کند.

نقشه ی نمکزار و ستارگان، نوشته ی جنیفر زینب جوخادر (می ۲۰۱۸)

در خانه ی آنها در منهتن، بابا عاشق دخترش، نور و داستان راویه دختری در قرن ۱۲ که خود را به شکل یک پسر در آورد و شاگرد نقشه ساز مسلمان، شریف ادریسی شد، بود؛ راویه و شریف به همراه هم طول و عرض دنیای کهن را به روی نقشه مشخص کردند. زمانی که پدر نور در سال ۲۰۱۱ درگذشت، مادر و خواهرش به خانه خود در سوریه برگشتند. اما زندگی در حمص (شهری در سوریه) خیلی زود مهلک و کشنده شد و آنها باید جلوی وقایع بدتر را می گرفتند و بار دیگر مجبور به تغییر مکان شدند. اینگونه بود که نور خود را در مسیری به سمت خاورمیانه و آفریقا دید، درست مانند همان کاری که قهرمانش ۸۰۰ سال پیش انجام داده بود.

تقاطع خطرناک، اسماء زحانات خان (۲۰۱۸)

این چهارمین چهره ی هیجان انگیز از بازرس عیسی  خاتاک و گروهبان راشل گتی از عوامل اداره پلیس تورنتو، یکی از آسیب پذیرترین مراکز کانادا، می باشد. این وقفه به دلیل سفر به یک جزیره یونانی بود که در آنجا یک گروه بشردوستانه به سرعت به دنبال پناهندگان سوری بودند که وارد خاک کانادا شده بودند. زن جوانی که مدیریت این سازمان مردم نهاد را برعهده داشت به همراه برادرش مفقود شده اند، و پلیس یونان میخواهد با وی در خصوص قتل دوگانه یک مامور اینترپول فرانسه و یک مرد جوان سوری گفتگو کند. حقوق بشر، تروریسم و قوانین بین الملل از جمله نهادهای این مجموعه های غیر طبیعی هستند.

جنگ جیوه: سوریه، عراق و کشمکش های پیچاپیچ، نوشته ی ویلیام هریس(فوریه ۲۰۱۸)

نبردهای فاجعه آمیز در سوریه و عراق خود به سادگی قابل تحلیل نیستند. اما ویلیام هریس یک پروفسور حوزه سیاسی در دانشگاه نیوزلند، یک راهنمای خبره برای سوریه و عراق، این هلال حاصلخیز است. هریس می گوید:

  جنگ جیوه به الگوی تغییر جنگ های داخلی و کارهای مربوط به آن، و جدا از آن اشاره دارد: رژیم سوریه در برابر گروه های شورشی؛ گروه های شورشی یکی پس از دیگری، جهادگرایی فراتر از مغلوب سازی همه گروه ها؛ سُنی در برابر شیعه؛ کردها در برابر اعراب و ترک ها. هریس مکررا به بازیگر مسئول این شرایط اشاره می کند: بشار اسد رئیس جمهور سوریه ، مدیر اپرای توده­ آتش .

جایگزین: نویسندگان پناهنده در زندگی پناهندگی، ویرایش ویت ثن گوییِن

سوریه مرکز توجه فعلی دنیای بحران پناهندگی است، اما این مجموعه ی ۱۸ مقاله ای، نگاهی عمیق به این بی مکانی دارد؛ با بازتابی از جابجایی نویسندگانی که زجر و شکنجه بساری کشیده اند و در چنین جبهه هایی و در نقاط جنگی فعلی در آلمان، مجارستان، افغانستان، یوگوسلاوی، اوکراین، اتیوپی و دیگر کشورها می جنگند. این مجموعه توسط ویت ثن گوییِن، نویسنده ی برنده جایزه پولیتزر برای کتاب همدردی که ویتنام را در سن ۴ سالگی و در سال ۱۹۷۵ ترک کرد، ویرایش شده است.

منبع: thestar.com


بستن