گوش به زنگگوش به زنگ

پنج کتاب جدید در خصوص بحران پناهندگی در سوریه


این کتب جدید با تمرکز به روی داستان های پشت پرده بحران پناهندگی، بینشی نسبت به زندگی افرادی که به موقعیت های سیاسی رسیده اند، ایجاد کرده است.

بحران پناهندگی تکان دهنده در سوریه و فراتر از مرزهای سوریه الهام بخش این کتاب های جدید بوده است.

تقاطع خطرناک، نوشته اسماء زحانات خان

تقاطع خطرناک، نوشته اسماء زحانات خان

پسری در ساحل، نوشته تیما کوردی (آوریل ۲۰۱۸)

نویسنده معروف ونکوور، عمه آلان کوردی، کودکی که جسدش سوژه عکاسی سواحل ترکیه شد و به یکی از تلاشگران اصلی در کمک رسانی به بی خانمان های سوری تبدیل شده، می باشد. آلان ۲۷ ماهه بود که به همراه مادرش ریحانا و برادر بزرگترش غالب، در حالی که سوار بر یک قایق سست هندی به سمت بندرگاه امن جزیره ی یونانی گووس می رفتند، در ۴ کیلومتری آن جزیره غرق شد؛ همسر ریحانا و پدر خانواده، تنها شخص زنده ی این سانحه بود. این یادداشت های صمیمانه درباره قبل و لحظه مرگ آلان، ما را عمیقا با خانواده کردی نزدیک می کند.

نقشه ی نمکزار و ستارگان، نوشته ی جنیفر زینب جوخادر (می ۲۰۱۸)

در خانه ی آنها در منهتن، بابا عاشق دخترش، نور و داستان راویه دختری در قرن ۱۲ که خود را به شکل یک پسر در آورد و شاگرد نقشه ساز مسلمان، شریف ادریسی شد، بود؛ راویه و شریف به همراه هم طول و عرض دنیای کهن را به روی نقشه مشخص کردند. زمانی که پدر نور در سال ۲۰۱۱ درگذشت، مادر و خواهرش به خانه خود در سوریه برگشتند. اما زندگی در حمص (شهری در سوریه) خیلی زود مهلک و کشنده شد و آنها باید جلوی وقایع بدتر را می گرفتند و بار دیگر مجبور به تغییر مکان شدند. اینگونه بود که نور خود را در مسیری به سمت خاورمیانه و آفریقا دید، درست مانند همان کاری که قهرمانش ۸۰۰ سال پیش انجام داده بود.

تقاطع خطرناک، اسماء زحانات خان (۲۰۱۸)

این چهارمین چهره ی هیجان انگیز از بازرس عیسی  خاتاک و گروهبان راشل گتی از عوامل اداره پلیس تورنتو، یکی از آسیب پذیرترین مراکز کانادا، می باشد. این وقفه به دلیل سفر به یک جزیره یونانی بود که در آنجا یک گروه بشردوستانه به سرعت به دنبال پناهندگان سوری بودند که وارد خاک کانادا شده بودند. زن جوانی که مدیریت این سازمان مردم نهاد را برعهده داشت به همراه برادرش مفقود شده اند، و پلیس یونان میخواهد با وی در خصوص قتل دوگانه یک مامور اینترپول فرانسه و یک مرد جوان سوری گفتگو کند. حقوق بشر، تروریسم و قوانین بین الملل از جمله نهادهای این مجموعه های غیر طبیعی هستند.

جنگ جیوه: سوریه، عراق و کشمکش های پیچاپیچ، نوشته ی ویلیام هریس(فوریه ۲۰۱۸)

نبردهای فاجعه آمیز در سوریه و عراق خود به سادگی قابل تحلیل نیستند. اما ویلیام هریس یک پروفسور حوزه سیاسی در دانشگاه نیوزلند، یک راهنمای خبره برای سوریه و عراق، این هلال حاصلخیز است. هریس می گوید:

  جنگ جیوه به الگوی تغییر جنگ های داخلی و کارهای مربوط به آن، و جدا از آن اشاره دارد: رژیم سوریه در برابر گروه های شورشی؛ گروه های شورشی یکی پس از دیگری، جهادگرایی فراتر از مغلوب سازی همه گروه ها؛ سُنی در برابر شیعه؛ کردها در برابر اعراب و ترک ها. هریس مکررا به بازیگر مسئول این شرایط اشاره می کند: بشار اسد رئیس جمهور سوریه ، مدیر اپرای توده­ آتش .

جایگزین: نویسندگان پناهنده در زندگی پناهندگی، ویرایش ویت ثن گوییِن

سوریه مرکز توجه فعلی دنیای بحران پناهندگی است، اما این مجموعه ی ۱۸ مقاله ای، نگاهی عمیق به این بی مکانی دارد؛ با بازتابی از جابجایی نویسندگانی که زجر و شکنجه بساری کشیده اند و در چنین جبهه هایی و در نقاط جنگی فعلی در آلمان، مجارستان، افغانستان، یوگوسلاوی، اوکراین، اتیوپی و دیگر کشورها می جنگند. این مجموعه توسط ویت ثن گوییِن، نویسنده ی برنده جایزه پولیتزر برای کتاب همدردی که ویتنام را در سن ۴ سالگی و در سال ۱۹۷۵ ترک کرد، ویرایش شده است.

منبع: thestar.com