تبلیغات در تلکسیران

استیون هاوکینگ اسطوره فیزیک در گذشت + بیوگرافی

 استیون هاوکینگ اسطوره فیزیک محض و نویسنده کتاب ”تاریخچه مختصری از زمان“، در سن 76 سالگی درگذشت. اعضای خانواده او مرگ استیون هاوکینگ را تایید کردند.

استیون هاوکینگ اسطوره فیزیک در گذشت + بیوگرافی

استیفن هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی در گذشت

استیفن هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی در گذشت

هاوکینگ یکی از تاثیرگذارترین و معروف ترین دانشمندان قرن اخیر بود. او در طول زندگی پر بار خود تلاش های فراوانی در جهت گسترش علوم کیهان شناسی و فیزیک انجام داده بود.

در ساعات ابتدایی روز چهارشنبه، فرزندان هاوکینگ(لوسی، رابرت و تیم) طی بیانیه ای به گاردین اعلام کردند:

”ما از این که پدر عزیزمان از امروز دیگر در میان ما نیست، بسیار اندوهگینیم. او دانشمند بزرگ و مرد فوق العاده ای بود که تلاش ها و میراثی که از خود به جا گذاشت، برای سال های زیادی زنده خواهد ماند.“

  

فیلم نظریه همه چیز 

  • در سال ۲۰۱۴ فیلم”نظریه همه چیز“، با بازی ادی ردمین در نقش استیفن هاوکینگ، بر اساس سال های ابتدایی زندگی استیون هاوکینگ ساخته شد. این فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم شد. ردمین به خاطر نقش آفرینی فوق العاده اش جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد.

   

بیماری ای ال اس 

  • استیون هاوکینگ در سن ۲۱ سالگی به بیماری حرکتی اعصاب(ALS) مبتلا شد(سال ۱۹۶۳) و پزشکان به او گفتند که تنها تا دو سال بیشتر زنده نخواهد ماند. بیماری او کم کم رشد کرد ولی او هرگز دست از تلاش و تحقیق در راه علم بر نداشت.

   

دستاوردهای علمی 

  • هاوکینگ در سال ۱۹۷۰ به اولین موفقیت بزرگ علمی اش دست یافت و همراه با راجر پنروز، ریاضیات سیاه چاله ها را به کل جهان هستی بسط داد و نشان داد که یکتایی و تکینگی، مبدا و اساس نظریه بیگ بنگ است. این اکتشاف زمینه یک سری از نوآوری ها شامل مقاله ”سیاه چاله ها گرما را ساتع می کنند“ را فراهم کرد.
  • کتاب ”تاریخچه مختصری از زمان“ هاوکینگ که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد، باعث شهرت جهانی او شد. این کتاب برای ۲۳۷ هفته متوالی در صدر پرفروش ترین کتاب های Sunday Times قرار گرفت.

    

زندگی شخصی 

  • استیون هاوکینگ در سال ۱۹۶۵ با اولین همسر خود(جین) ازدواج کرد. سه فرزند او حاصل این ازدواج بودند. بعدها این دو از هم جدا شدند. مدتی بعد او با الن میسون یکی از پرستارهایش ازدواج کرد. البته ازدواج دوم او هم یازده سال بیشتر دوام نداشت.

در سال ۲۰۱۲ جشن تولد ۷۰ سالگی او در دانشگاه کمبریج انگلستان برگزار شد و با توجه به این که هاوکینگ به علت بیماری اش نمی توانست در این مراسم حضور یابد، یک پیام ویدیویی با عنوان ”تاریخچه مختصری از من“ منتشر کرد. در آن ویدیو، از او با عنوان کاوشگر پیوسته فضا برای آینده بشریت یاد شد. هاوکینگ گفت:

”بدون رفتن به فضا، بشر نمی تواند تا هزار سال آینده زنده بماند“.

بلیتاب: تبلتی برای خواندن خط بریل

5 سال پیش وقتی کریستینا تسوتانوا در یکی از شهرهای در بلغارستان فارغ التحصیل شد، دوست نابینایش از او درخواست کرد تا برای ثبت نام آنلاین کلاس‌‌ها به او کمک کند. همین اتفاق کافی بود تا او متوجه خلاء موجود در بازار تمام فناوری‌های متنوع موجود‌، برای کمک به دسترسی نابینایان یا کم‌بینایان به محتواهای مختلف شود.

بلیتاب: تبلتی برای خواندن خط بریل

بلیتاب (Blitab) اگرچه ظاهرا شبیه دیگر تبلت‌ها است اما صفحه رویی آن، دارای شبکه‌ای از سوراخ‌ها است که امکان ارائه محتواهایی با خط بریل را فراهم می‌کند

بلیتاب (Blitab) اگرچه ظاهرا شبیه دیگر تبلت‌ها است اما صفحه رویی آن، دارای شبکه‌ای از سوراخ‌ها است که امکان ارائه محتواهایی با خط بریل را فراهم می‌کند

کریستینا که دارای مدرک لیسانس مدیریت صنعتی و فوق لیسانس مهندسی است، در سال ۲۰۱۴ زمانی که ۳۰ ساله شد به وین رفت و استارت آپ بلیتاب(Blitab) را راه انداخت؛ نامی که از بازی با کلمات نابینا(Blind) و تبلت حاصل شده است. او مدیر اجرایی شرکت است و به سان فرانسیسکو نقل مکان کرده تا به سرمایه‌گذاران سیلیکون ولی نزدیک‌تر باشد. او در پاییزی که گذشت، اولین محصول خود، بلیتاب را که تبلتی مناسب نابینایان و کم‌بینایان است معرفی کرد.

در بخش پایینی بلیتاب، امکان دانلود یا جستجو در اینترنت از طریق صدا فراهم شده و بخش بالایی، بافتی متشکل از شبکه‌ای از سوراخ‌ها دارد که حروف الفبای خط بریل بر آن‌ها نقش می‌بندد و به کارِ خواندن کاربران این تبلت ویژه می‌آید. این تبلت می‌تواند هر زبانی را به خط بریل بازگرداند و قیمت آن در حال حاضر ۵۰۰ دلار است.

بنظر می‌رسد که تاثیر بلیتاب بر زندگی کم‌بینایان، شگفت‌انگیز خواهد بود. در سال ۲۰۱۷ سازمان بهداشت جهانی تخمین زد که ۲۵۳ میلیون نفر در سراسر جهان دارای اختلال در بینایی هستند؛ ۳۶ میلیون نابینا و ۲۱۷ میلیون با اختلال بینایی متوسط یا شدید. انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۵۰ این رقم سه برابر شود.

کیبوردهای موجود برای نابینایان که معمولا از فناوری فیزوالکتریک در آن‌ها استفاده شده، غالبا در اندازه‌های بزرگ هستند و هزینه خرید آن‌ها به چند هزار دلار می‌رسد. ریدرهای قابل حمل مخصوص خط بریل نیز دو دهه است که در بازار یافت می‌شود اما معمولا فقط امکان نمایش بریل تک‌خطی را دارند. و این درحالی است که تنها ۱ درصد از کتاب‌های منتشر شده، نسخه بریل نیز دارند و بیشتر کتاب‌ها به جای نسخه خط بریل، دارای نسخه‌های صوتی هستند.

اما هیچ چیز مثل خواندن کتاب نمی‌شود. براساس آماری که یک انتشاراتی کتاب‌های بریل در آمریکا اعلام کرد، در سال ۲۰۱۷ تنها ۹ درصد دانش آموزان نابینای ایالات متحده آمریکا کتاب‌های بریل می‌خواندند درحالیکه این تعداد در سال ۱۹۷۴ به ۳۰ درصد می‌رسید.

بی‌سوادی در خواندن خط بریل نیز باتوجه به افزایش نرخ بیکاری میان نابینایان و کم‌بینایان، درحال افزایش است. بی‌سوادی خط بریل در اروپا ۷۵ درصد و در آمریکا ۷۰ درصد تخمین زده می‌شود که به احتمال زیاد این درصد در سطح جهانی، به مراتب بیشتر نیز باشد.

سازنده بلیتاب، تاکنون چند جایزه را نیز نصیب خود کرده است و این وسیله بعنوان فناوری که بهبود کیفیت زندگی مردم کمک می‌کند، شناخته شده و جایزه ۵۰۰ هزار یورویی را کسب کرد.

منبع: nytimes.com

درخواست میلی بابی براون از لئوناردو دی‌کاپریو برای ایفای نقش در سریال Stranger Things

براون خطاب به دی‌کاپریو گفت:

لئو اگر می خواهی در سریال Stranger Things بازی کنی، قرارداد آماده است.

درخواست میلی بابی براون از لئوناردو دی‌کاپریو برای ایفای نقش در سریال Stranger Things

داستان فصل سوم سریال در سال ۱۹۸۵ می گذرد

داستان فصل سوم سریال در سال ۱۹۸۵ می گذرد

میلی بابی براون(Millie Bobby Brown) معتقد است که ایفای نقش لئوناردو دی‌کاپریو(که سابقه برندن جایزه اسکار را دارد) در فصل جدید سریالStranger Things به عنوان بازیگر میهمان بسیار عالی خواهد بود.

او به انجمن مطبوعات خارجی هالیوود گفت:

در فصل جدید سریال، دوست دارم دی‌کاپریو را در فیلم در نقش برادرم که به مدت ۱۱ سال گم شده بود، ببینم.

او همچنین خطاب به دی کاپریو افزود:

من از قبل داستان را نوشته ام. لئو اگر می خواهی در سریال Stranger Things بازی کنی، قرارداد آماده است.

در فصل سوم این سریال ستاره های میهمان مشهور دیگری نیز هنرنمایی می کنند. در این میان می توان از کری الویس و جیک بیوزی در نقش های شهردار هاوکینز و ایندیانا و همچنین روزنامه نگاری که از نظر اخلاقی مشکوک بود، نام برد.

شاون لوی تهیه کننده این مجموعه گفته که داستان فصل سوم این سریال در تابستان سال ۱۹۸۵، یعنی یک سال پس از اتفاقات اپیزود پایانی فصل دوم، می گذرد. او حتی جزئیاتی از قسمت های فصل سوم را فاش کرد و گفت:

مایک (Mike) و الون (Eleven) و همچنین مد مکس (Mad Max) و لوکاس(Lucas) قوی می شوند و این ارتباطی است که تداوم می یابد.

او در ادامه به این نکته اشاره کرد که:

با خود فکر کردم که چگونه ممکن است که بچه های ۱۳-۱۴ ساله معنی حقیقی عشق را در این دوره از زندگی به خوبی درک کنند؟ این ارتباط ساده نیست و نمی تواند پایدار باشد و این ناپایداری می توند خنده دار به نظر برسد.

براون درباره فصل سوم این سریال گفت:

برادران دافر(Ross and Matt Duffer)، شاون لوی و همچنین نتفلیکس(Netflix) دقیقا می دانند که چگونه به طور طبیعی با شخصیت های داستان همذات پنداری کنند که کاراکترها به خوبی درک شوند. آنها به خوبی می دانند که چگونه برای شخصیت ها داستان بنویسند. همچنین آن ها مطلعند که چگونه رشد می کنیم و گفتار و طرز فکر و ذهنیت ما نسبت به مسائل تغییر می کند و هر روز بالغ تر می شویم.

براون اخیرا به عنوان جوان ترین شخصی شناخته شده که نامش در لیست ۱۰۰ شخصیت تاثیرگذار جهان در مجله تایمز ثبت شده است.

براون همچنین به عنوان یکی از جوان ترین ستاره های هالیودی به شمار می رود که تهیه کننده ای روی او در یک فیلم بلند(به فیلمی با مدت زمان معمول و دارای داستان گفته می‌شود که بازیگران حرفه‌ای در آن حضور دارند و معمولاً در سینماها پخش می‌شود) سرمایه گذاری می کند. او قرار است در فیلم بلند Nancy Springer’s Enola Holmes Mysteries که روایت ماجراجویی های خواهر کوچکتر شرلوک هولمز است نیز نقش آفرینی کند.

منبع: www.independent.co.uk

مدیر فرودگاه دوبی: فرودگاه هیترو باید 24 ساعته باز باشد نه اینکه یک باند جدید بسازد

مدیر شلوغ ترین فرودگاه مسافر بری جهان خواستار لغو محدودیت های شبانه در فرودگاه هیترو لندن شد.

مدیر فرودگاه دوبی: فرودگاه هیترو باید 24 ساعته باز باشد نه اینکه یک باند جدید بسازد

لیست عزیمت های فرودگاه هیترو در ترمینال دوم که نشان می دهد اولین پرواز ساعت ۶ صبح است

لیست عزیمت های فرودگاه هیترو در ترمینال دوم که نشان می دهد اولین پرواز ساعت ۶ صبح است

 

پاول گریفیتس(Paul Griffiths) مدیر عامل فرودگاه های دبی گفته که هواپیمای جدید و بی سر و صدا به این معنی است که قوانین اخیر سر و صدا در شلوغ ترین فرودگاه انگلیس غیر ضروری هستند.

در مصاحبه ای با مجله خبری ایندیپندنت(The Independent) گفت:

برخلاف دوبی، تمام فرودگاه های انگلیس یک سوم روز را تعطیل هستند. بنابراین تصور کنید که وقتی تمام آن سرمایه گذاری ها، و همچنین آن زیر ساخت های حیرت آور و عجیب حدود هشت ساعت در روز بیکار هستند، چه اتفاقی می افتد؟

در چند سال اخیر با سرمایه گذاری در تکنولوژی های جدید، تکنولوژی هواپیما و تاثیرات زیست محیطی آن به طرز شگفت انگیزی کاهش یافته است.

اما چرا انگلیس هنوز اصرار دارد که این محدودیت در ساعات کاری را مانند گذشته اعمال کند؟

اگرچه از نظر فنی فرودگاه هیترو ۲۴ ساعته باز است، اما برای کاهش سر و صدا و عدم ایجاد مزاحمت برای ساکنان محلی یکی از جدی و سخت گیرانه ترین محدودیت ها را بین همه ی فرودگاه های اروپا دارد.

تعداد صعود و فرود های بین ساعات ۱۱:۳۰ شب تا ۶ صبح سالیانه ۵۸۰۰ بار است، یعنی چیزی حدود ۱۶ بار در هر شب. فرودگاه های پر صر و صدا و شلوغ تر که کاملا ممنوع هستند.

برنامه فرودگاه را طوری تنظیم کرده اند که هر روز بین ساعات ۴:۳۰ تا ۶ بامداد حدود دوازده هواپیما که عمدتا از قاره های آفریقا، آسیا و استرالیا حرکت کرده اند، فرود بیاید.

اولین پرواز های هر روز راس ساعت ۶ بامداد است که شامل حرکت های خطوط هوایی اتریش به وین، شرکت هواپیمایی تاپ پرتغال به لیسبون و سوییس به زوریخ می باشد. آخرین پرواز نیز ساعت ۱۰:۴۵ شب از شرکت هواپیمایی ایرفلوت به سمت مسکو می باشد. اگرچه گاهی با وجود تاخیر در حرکت هواپیماها پروازهای دیرتری نیز وجود دارد.

در ماه آوریل، کمیته انتخاب حمل و نقل از دولت خواست که هفت ساعت از شب را ممنوعیت پرواز اعلام کند. این بیش از ممنوعیت پرواز کنونی است.

حدود ده سال است که آقای گریفیتس مدیر عامل فرودگاه های دوبی است. او پیش از آن، مدیر عامل فرودگاه گاتویک بود. این فرودگاه دومین فرودگاه شلوغ انگلیس است که در جهان بیشترین استفاده را از باندهای فرودگاهی خود دارد.

او همچنین خواستار کار ترکیبی (بدین معنی که از هر دو باند هم برای عزیمت و هم برای فرود استفاده شود) به جهت استخراج ظرفیت های بیشتر فرودگاه هیترو گردید. در حال حاضر، الگوی استاندارد این است که یکی از باندهای فرودگاهی فقط برای عزیمت و دیگری تا ساعت ۳ بعد از ظهر(یعنی تا زمان تعویض مدیریت) فقط برای فرود استفاده می شود. این کار به نفع ساکنان محلی است چرا که مدتی را به دور از سرو صدا و در آرامش به سر می برند.

اما استفاده از هر دو باند هم برای صعود و هم برای فرود باعث گشایش و کشف بیشتر ظرفیت های فرودگاهی می شود.

مدیر عامل شرکت های هواپیمایی دوبی گفته است که اگر جت های مدرن و بی سر و صدا استفاده می شدند، این تاثیرات ناچیز به نظر می رسید.

اما جان استوارت رییس انجمن کنترل سر و صدای هواپیماها گفت:

پرواز های شبانه قرار است همچنان نگرانی بزرگی برای ساکنان محلی باشد، چون تکنولوژی جدید قرار نیست حداقل در آینده نزدیک آن را تغییر دهد.

انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی از خیلی وقت پیش با کنواسیون های هوایی مخالفت کرده و گفت:

محدودیت های پرواز شبانه روی خطوط هوایی، مسافران و همچنین اقتصاد داخلی تاثیر منفی می گذارد.

در این میان، جان باسبی مدیر یکی از پروژه های قبلی به مجله خبری ایندیپندنت گفت که با افزایش تعداد مسافران در هر هواپیما نیاز به یک باند اضافی در فرودگاه را نفی می کند.

او گفت:

افزایش تعداد مسافران در هر پرواز از ۱۵۰ نفر در سال ۲۰۰۷ به ۱۷۰ نفر در سال ۲۰۱۶ و سپس به ۲۵۵ نفر، پنجاه درصد به ظرفیتی که باند فرودگاهی پیش بینی شده بود اضافه خواهد کرد.

منبع: independent.co.uk

کوئنتین تارانتینو: فیلم "روزی روزگاری در هالیوود" در سطح "پالپ فیکشن" است

کوئنتین تارانتینو از جدیدترین پروژه خود رونمایی کرد. نام این فیلم" روزی روزگاری " در هالیوود است و با بازی لئوناردو دی کاپریو و بردپیت در سینما کن واقع در لاس‌وگاس ساخته می‌شود.

کوئنتین تارانتینو: فیلم "روزی روزگاری در هالیوود" در سطح "پالپ فیکشن" است

حضور دی کاپریو در فیلم جدید تارانتینوحضور دی کاپریو در فیلم جدید تارانتینو

نهمین فیلم کوئنتین تارانتینو، در رابطه با پشت پرده قتل‌های خانواده چارلز مانسون است. اتفاقاتی که در دهه ۱۹۶۰ آمریکا را تکان داد. این کارگردان ۵۵ ساله با لئوناردو دی کاپریو و برد پیت به توافق رسیده است.

تارانتینو قول داده بود که با فیلمی مربوط هالیوود سال ۱۹۶۹، یعنی سالی که در آن قتل‌ها اتفاق افتاده است، به لاس‌وگاس برمی‌گردد. این فیلم بر اساس قتل بازیگری به نام شارون تیت و سه نفر دیگر به دست اعضای خانواده مانسون است.

او زوج دی کاپریو و برد پیت را به ستاره‌های بی‌ نظیری مانند پل نیومن و رابرت ردفورد تشبیه کرد.

کوئنتین تارانتینو در مصاحبه با هالیوود ریپورتر گفت:

"با اینکه روند فیلم کاملا یک راز است اما باید به شما بگویم که ما سعی کرده‌ایم لس‌آنجلس را به سال ۱۹۶۹ برگرداندیم. تمام خیابان‌ها، خانه‌ها و همه‌چیز به آن سال برمی‌گردند."

لئوناردو دی کاپریو در این فیلم نقش یک بازیگر بازنشسته را ایفا می‌کند. او گفت:

" صحبت کردن در مورد فیلمی که هنوز ساخته نشده است سخت است، اما من به‌شدت هیجان‌زده‌ام. کار کردن با برد پیت فوق‌العاده است. من طرفدار پروپا قرص فیلم‌هایی هستم که درباره هالیوود ساخته می‌شوند. به‌عنوان یک لس‌آنجلسی وقتی فیلم‌نامه را خواندم فهمیدم که واقعاً فوق‌العاده است. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که یک فیلم عالی بسازیم"

قرار است مارگو رابی نیز نقش شارون تیت را بازی کند. این فیلم در ۱۹ آگوست سال ۲۰۱۹ و در پنجاهمین سالگرد این قتل اکران خواهد شد.

منبع: hindustantimes.com

دختر اورسن ولز از نتفلیکس درخواست کرد آخرین فیلم پدرش را درجشنواره کن به نمایش درآورند

نتفلیکس از قانون جدید مدیریتی جشنواره فیلم کن که مطابق آن شرکت کنندگان در بخش رقابتی، باید فیلم خود را در کشور فرانسه اکران کنند، خرسند نیست.

دختر اورسن ولز از نتفلیکس درخواست کرد آخرین فیلم پدرش را درجشنواره کن به نمایش درآورند

اورسون ولزاورسون ولز

دختر اورسن ولز از نتفلیکس درخواست کرد در تصمیم خود خصوص خروج از جشنواره فیلم کن که نتیجه ی آن عدم اکران فیلم "طرف دیگر باد" پدرش به روی پرده ی جشنواره فرانسه می شود، تجدید نظر کند.

نتفلیکس تصمیم دارد به عنوان اعتراض به قانون جدید که تمامی فیلم های رقابت کننده بخش برتر مستلزم اکران در فرانسه هستند، از جشنواره خارج شود. این امر به روی سبک تجاری نتفلیکس که ابتدا فیلم را روی پرده ی سینمای خود اکران می کنند، تاثیر می گذارد.

دختر ولز از تد ساراندوس، مدیر داخلی نتفلیکس، درخواست کرد در تصمیم خود تجدید نظر کند. نتفلیس در تکمیل این فیلم سرمایه گذاری کرده است. بئاتریس در نامه ای به ساراندوس که در تولید این زیبای مغرور سهیم است، گفت :

"از خواندن اخبار درباره ی نزاع با جشنواره فیلم کن خیلی ناراحت شدم. من به نمایندگی از پدرم صحبت می کنم."

وی افزود:

"من شاهد بودم چگونه کمپانی های بزرگ فیلم سازی زندگی و کار او را از بین بردند، و مردی که من عاشقش هستم را نابود کردند. اصلا نمی خواهم نتفلیکس یکی دیگر از این کمپانی ها باشد."

اورسون ولز این فیلم را به کارگردانی (جان هیوستون) ساخت که با یک فیلم بازگشتی بعد ازچندین سال زندگی در اروپا، بین سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۶، به هالیوود بازگشته بود، اما با دشواری های بسیاری در ساخت و سرمایه گذاری مواجه شد. این فیلم سرانجام حدود ۴۰ سال ناتمام ماند.

در اکتبر سال ۲۰۱۴ برای تکمیل این فیلم اقداماتی انجام شد اما مجدد به بن بست خورد، حتی با وجودی که تولیدکنندگان تلاش کردند سرمایه را از طریق سرمایه گذاری جمعی بالا ببرند. در آخر نتفلیکس از تکمیل آن پشتیبانی کرد.

اسپانسر فیلم، فیلیپ جان ریمزا نیز نارضایتی خود از خروج فیلم از جشنواره را اظهار داشته است.

وی در بیانیه ای اظهار داشت :

"فیلم ما برای رقابت در بخش اکران، به عنوان یک انتخاب رسمی در تئاتر بزرگ لومیر انتخاب شده است، بنابراین مستقیما نباید تحریم شود. آنچه ناراحت کننده و دشوار است مواجهه با ضوابط و شرایطی است که هر شخص با این تصمیم گیری دچار آن می شود (جشواره کن، نتفلیکس، دوستداران فیلم و همه ی کسانی که به سختی بر روی این اثر تاریخی تلاش کردند."

وی افزود:

"تاکید می کنم، من با احساسات خود درگیر شدم. "آن سوی باد" بدون نتفلیکس وجود نداشت، اما این مسئله از ناراحتی و دلشکستگی من نمی کاهد."

وضعیت بغرنج موجود بین نتفلیکس و جشنواره کن به روی کارهای کارگردانان بزرگی چون آلفونسو کوارون، کارگردان فیلم رم که وی نیز تصمیم به خروج از جدول اکران رقابت فیلم ها را داشت، تاثیر گذاشته است.

منبع:hindustantimes.com 


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟