گوش به زنگگوش به زنگ

استیون هاوکینگ اسطوره فیزیک در گذشت + بیوگرافی


 استیون هاوکینگ اسطوره فیزیک محض و نویسنده کتاب ”تاریخچه مختصری از زمان“، در سن 76 سالگی درگذشت. اعضای خانواده او مرگ استیون هاوکینگ را تایید کردند.

استیفن هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی در گذشت

استیفن هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی در گذشت

هاوکینگ یکی از تاثیرگذارترین و معروف ترین دانشمندان قرن اخیر بود. او در طول زندگی پر بار خود تلاش های فراوانی در جهت گسترش علوم کیهان شناسی و فیزیک انجام داده بود.

در ساعات ابتدایی روز چهارشنبه، فرزندان هاوکینگ(لوسی، رابرت و تیم) طی بیانیه ای به گاردین اعلام کردند:

”ما از این که پدر عزیزمان از امروز دیگر در میان ما نیست، بسیار اندوهگینیم. او دانشمند بزرگ و مرد فوق العاده ای بود که تلاش ها و میراثی که از خود به جا گذاشت، برای سال های زیادی زنده خواهد ماند.“

  

فیلم نظریه همه چیز 

  • در سال ۲۰۱۴ فیلم”نظریه همه چیز“، با بازی ادی ردمین در نقش استیفن هاوکینگ، بر اساس سال های ابتدایی زندگی استیون هاوکینگ ساخته شد. این فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم شد. ردمین به خاطر نقش آفرینی فوق العاده اش جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد.

   

بیماری ای ال اس 

  • استیون هاوکینگ در سن ۲۱ سالگی به بیماری حرکتی اعصاب(ALS) مبتلا شد(سال ۱۹۶۳) و پزشکان به او گفتند که تنها تا دو سال بیشتر زنده نخواهد ماند. بیماری او کم کم رشد کرد ولی او هرگز دست از تلاش و تحقیق در راه علم بر نداشت.

   

دستاوردهای علمی 

  • هاوکینگ در سال ۱۹۷۰ به اولین موفقیت بزرگ علمی اش دست یافت و همراه با راجر پنروز، ریاضیات سیاه چاله ها را به کل جهان هستی بسط داد و نشان داد که یکتایی و تکینگی، مبدا و اساس نظریه بیگ بنگ است. این اکتشاف زمینه یک سری از نوآوری ها شامل مقاله ”سیاه چاله ها گرما را ساتع می کنند“ را فراهم کرد.
  • کتاب ”تاریخچه مختصری از زمان“ هاوکینگ که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد، باعث شهرت جهانی او شد. این کتاب برای ۲۳۷ هفته متوالی در صدر پرفروش ترین کتاب های Sunday Times قرار گرفت.

    

زندگی شخصی 

  • استیون هاوکینگ در سال ۱۹۶۵ با اولین همسر خود(جین) ازدواج کرد. سه فرزند او حاصل این ازدواج بودند. بعدها این دو از هم جدا شدند. مدتی بعد او با الن میسون یکی از پرستارهایش ازدواج کرد. البته ازدواج دوم او هم یازده سال بیشتر دوام نداشت.

در سال ۲۰۱۲ جشن تولد ۷۰ سالگی او در دانشگاه کمبریج انگلستان برگزار شد و با توجه به این که هاوکینگ به علت بیماری اش نمی توانست در این مراسم حضور یابد، یک پیام ویدیویی با عنوان ”تاریخچه مختصری از من“ منتشر کرد. در آن ویدیو، از او با عنوان کاوشگر پیوسته فضا برای آینده بشریت یاد شد. هاوکینگ گفت:

”بدون رفتن به فضا، بشر نمی تواند تا هزار سال آینده زنده بماند“.