تبلیغات در تلکسیران

ستاره های زن عضو هیئت داوران جشنواره کن 2018 بیشتر از مردان هستند

برگزارکنندگان فستیوال کن روز چهارشنبه اعلام کردند که زنان بازیگر هالیوود، کیت بلانچت، کریستن استیوارت و لی سیدو، هیئت داورانی با اکثریت ستاره های زن را در فستیوال ماه آینده تشکیل خواهند داد.

ستاره های زن عضو هیئت داوران جشنواره کن 2018 بیشتر از مردان هستند

ستاره های زن در هیئت داوران کن

ستاره های زن در هیئت داوران کن

ایوا دوورنی نویسنده و کارگردان آمریکایی(کارگردان فیلم معروف "سلما")، و خادیا نین خواننده و آهنگساز اهل بروندی، پنج زن از نه عضو هیئت داوران جشنواره کن را تکمیل کردند.

در سالی که جنبش " من هم" در صدر تیترهای خبری بود و در حالی که تنها سه زن کارگردان امکان رقابت میان ۱۸ کارگردان را داشتند، برگزارکنندگان فستیوال کن به روشنی احساس کردند لازم است موضعی قوی تر نسبت به زنان در پیش بگیرند.

آن ها پیشتر در همین سال اعلام کرده بودند که بازیگر زاده استرالیا یعنی کیت بلانشت رئیس هیئت داوران خواهد بود.

گفته می شود که دست کم چهار مورد آزار جنسی که هاروی وینستاین غول بدنام صنعت سینما به آن ها متهم شده در کن رخ داده است.  آزیا آرجنتو بازیگر زن ایتالیایی مدعی شده که وقتی ۲۱ ساله بوده، این فیلم ساز در هتلش به او تجاوز کرده است.

شاید فون تریر بازگردد

با این که اکثر اعضای هیئت داوران را زنان تشکیل می دهند، شواهد نشان می دهند که اجازه حضور به کارگردان محروم دانمارکی لارس فون تریر داده شده است. او ادعاهای بیورک ِ خواننده، مبنی بر آزار جنسی وی توسط تریر را رد کرده است.

فون تریر به این دلیل که در سال ۲۰۱۱ ادعا کرده بود قبلا یک نازی بوده، از حضور در جشنواره کن محروم شده بود؛ همچنین ستاره ایسلندی بیورک(برنده بهترین بازیگر زن در فستیوال کن سال ۲۰۰۰ برای ایفای نقش در فیلم موزیکال فون تریر "رقصنده در تاریکی") در ماه اکتبر ادعا کرده بود که این فیلمساز بر روی صحنه او را مورد آزار جنسی قرار داده است.

با این حال تیری فرمو مدیر فستیوال کن روز سه شنبه مشخصا اشاره کرد که فون تریر در آستانه بازگشت به جشنواره قرار دارد.

او گفت که با توجه به این که این کارگردان پرطرفدار در حال به پایان بردن فیلم جنایی دنباله دار خود "خانه ای که جک ساخت" است مسئول فستیوال سخت در پی آن بود که محرومیت موسوم به "شخص نامطلوب" را ملغا کند.

تنش میان بیورک و فون تریر به هنگام اکران اولین فیلم آن ها در کن مشهود بود. بیورک در ماه اکتبر گفت:

"من فهمیدم ... که گویا اکثر جاهای دنیا این طور است که کارگردان مرد می تواند به بازیگران زن عمدا دست بزند و آن ها را آزار دهد و مؤسسه سازنده فیلم اجازه این کار را بدهد!"

البته خود فون تریر این ادعاها را رد کرد؛ تهیه کننده او پیتر آلبائک ینسن نیز به روزنامه دانمارکی "جیلاندس پوستن" گفت:

”در واقع من و فون تریر هستیم که قربانی شده ایم.“

 او ادامه داد:

”تا جایی که من یادم می آید ما قربانی بودیم. آن زن از من و فون تریر و همه شرکت ما روی هم، قوی تر بود.“

سایر اعضای مرد هیئت داوران کن عبارتند از: بازیگر چینی چانگ چن، کارگردان کانادایی دنیس ویلنیوو و نویسنده فرانسوی روبر گدیگیون.

برگزارکنندگان روز سه شنبه اعلام کردند که آندری زویاگینستف کارگردان روسی و خالق کلاسیک هایی چون "بازگشت"، "لویاتان" و "بدون عشق" نیز یکی از نه عضو هیئت داوران خواهد بود.

استیوارت ۲۸ ساله مدت هاست که چهره محبوب برترین فستیوال فیلم دنیاست و در بخش اصلی با فیلم "در جاده" ساخته والتر سالز در ۲۰۱۲ و فیلم های "ابرهای سیلز ماریا" ساخته اولیویر آسایاس و "کافه سوسایتی" اثر وودی آلن در ۲۰۱۴ رقابت داشته است.

همچنین او سال گذشته اولین فیلم کوتاه خود را در مقام کارگردان با نام "بیا شنا کن" در فستیوال کن به نمایش گذاشت.

سیدو بازیگر زن فرانسوی که در فیلم "شبح" جیمز باند ایفای نقش کرده بود، برنده مشترک  نخل طلایی سال ۲۰۱۳ برای فیلم عاشقانه جنجالی "آبی گرم ترین رنگ است" شد.

آوردن فیلم جدید فون تریر که ستاره هایی چون اما تورمن، رایلی کیو و مت دیلن در آن بازی می کنند، کمکی خواهد بود تا حضور این ستارگان بر جو شدیدا سیاسی شده کن اندکی غلبه یابد.

دو تن از کارگردانانی که بر سر جایزه نخل طلایی رقابت می کنند، یعنی جعفر پناهی کارگردان برجسته ایرانی و کریل سربرنیکوف کارگردان روس، اجازه خروج از کشورهایشان را ندارند و گویا عدم حضورشان در جشنواره کن ۲۰۱۸ قطعی است.

فرمو از کرملین درخواست کرده که اجازه دهد سربرنیکوف، که به اتهام جنجال برانگیز پولشویی در حصر خانگی است، به کن سفر کند و فیلمش را در جشنواره اکران کند.

مقامات فرانسوی نیز درخواست مشابهی برای پناهی داده اند. او کارگردان فیلم " تهران تاکسی" است که با دستگیری، زندان و ممنوعیت ساخت فیلم در کشورش مواجه بوده است.

فستیوال کن امسال از ۸ تا ۱۹ مه در تفریحگاه ریویرای فرانسه برگزار می شود.

منبع: france۲۴.com

بلیتاب: تبلتی برای خواندن خط بریل

5 سال پیش وقتی کریستینا تسوتانوا در یکی از شهرهای در بلغارستان فارغ التحصیل شد، دوست نابینایش از او درخواست کرد تا برای ثبت نام آنلاین کلاس‌‌ها به او کمک کند. همین اتفاق کافی بود تا او متوجه خلاء موجود در بازار تمام فناوری‌های متنوع موجود‌، برای کمک به دسترسی نابینایان یا کم‌بینایان به محتواهای مختلف شود.

بلیتاب: تبلتی برای خواندن خط بریل

بلیتاب (Blitab) اگرچه ظاهرا شبیه دیگر تبلت‌ها است اما صفحه رویی آن، دارای شبکه‌ای از سوراخ‌ها است که امکان ارائه محتواهایی با خط بریل را فراهم می‌کند

بلیتاب (Blitab) اگرچه ظاهرا شبیه دیگر تبلت‌ها است اما صفحه رویی آن، دارای شبکه‌ای از سوراخ‌ها است که امکان ارائه محتواهایی با خط بریل را فراهم می‌کند

کریستینا که دارای مدرک لیسانس مدیریت صنعتی و فوق لیسانس مهندسی است، در سال ۲۰۱۴ زمانی که ۳۰ ساله شد به وین رفت و استارت آپ بلیتاب(Blitab) را راه انداخت؛ نامی که از بازی با کلمات نابینا(Blind) و تبلت حاصل شده است. او مدیر اجرایی شرکت است و به سان فرانسیسکو نقل مکان کرده تا به سرمایه‌گذاران سیلیکون ولی نزدیک‌تر باشد. او در پاییزی که گذشت، اولین محصول خود، بلیتاب را که تبلتی مناسب نابینایان و کم‌بینایان است معرفی کرد.

در بخش پایینی بلیتاب، امکان دانلود یا جستجو در اینترنت از طریق صدا فراهم شده و بخش بالایی، بافتی متشکل از شبکه‌ای از سوراخ‌ها دارد که حروف الفبای خط بریل بر آن‌ها نقش می‌بندد و به کارِ خواندن کاربران این تبلت ویژه می‌آید. این تبلت می‌تواند هر زبانی را به خط بریل بازگرداند و قیمت آن در حال حاضر ۵۰۰ دلار است.

بنظر می‌رسد که تاثیر بلیتاب بر زندگی کم‌بینایان، شگفت‌انگیز خواهد بود. در سال ۲۰۱۷ سازمان بهداشت جهانی تخمین زد که ۲۵۳ میلیون نفر در سراسر جهان دارای اختلال در بینایی هستند؛ ۳۶ میلیون نابینا و ۲۱۷ میلیون با اختلال بینایی متوسط یا شدید. انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۵۰ این رقم سه برابر شود.

کیبوردهای موجود برای نابینایان که معمولا از فناوری فیزوالکتریک در آن‌ها استفاده شده، غالبا در اندازه‌های بزرگ هستند و هزینه خرید آن‌ها به چند هزار دلار می‌رسد. ریدرهای قابل حمل مخصوص خط بریل نیز دو دهه است که در بازار یافت می‌شود اما معمولا فقط امکان نمایش بریل تک‌خطی را دارند. و این درحالی است که تنها ۱ درصد از کتاب‌های منتشر شده، نسخه بریل نیز دارند و بیشتر کتاب‌ها به جای نسخه خط بریل، دارای نسخه‌های صوتی هستند.

اما هیچ چیز مثل خواندن کتاب نمی‌شود. براساس آماری که یک انتشاراتی کتاب‌های بریل در آمریکا اعلام کرد، در سال ۲۰۱۷ تنها ۹ درصد دانش آموزان نابینای ایالات متحده آمریکا کتاب‌های بریل می‌خواندند درحالیکه این تعداد در سال ۱۹۷۴ به ۳۰ درصد می‌رسید.

بی‌سوادی در خواندن خط بریل نیز باتوجه به افزایش نرخ بیکاری میان نابینایان و کم‌بینایان، درحال افزایش است. بی‌سوادی خط بریل در اروپا ۷۵ درصد و در آمریکا ۷۰ درصد تخمین زده می‌شود که به احتمال زیاد این درصد در سطح جهانی، به مراتب بیشتر نیز باشد.

سازنده بلیتاب، تاکنون چند جایزه را نیز نصیب خود کرده است و این وسیله بعنوان فناوری که بهبود کیفیت زندگی مردم کمک می‌کند، شناخته شده و جایزه ۵۰۰ هزار یورویی را کسب کرد.

منبع: nytimes.com

کشف جدید دانشمند هندی: مونالیزا بیماری کم کاری تیروئید داشت

یک دانشمند هندی الاصل که مدتی به مطالعه پرتره‌های معروف مشغول بوده اخیرا گفته است که احتمال می‌دهد مونا لیزا، اثر لئوناردو داوینچی نقاش ایتالیایی، از بیماری کم کاری تیروئید رنج می‌برده است.

کشف جدید دانشمند هندی: مونالیزا بیماری کم کاری تیروئید داشت

مونا لیزا کم کاری تیروئید داشت

مونا لیزا کم کاری تیروئید داشت

مهرا یکی از اعضای مرکز بریگهام و بیمارستان زنان در آمریکا، بطور خلاصه به وضعیت پزشکی مشهود در پرتره لیزا جراردینی اشاره کرده است. پژوهش‌های گذشته احتمال داده بودند که پوست آسیب‌دیده و تورم در دستان مونا لیزا که در عکس قابل رویت است، ممکن است نشانه‌ای بر اختلالات چربی یا مشکلات قلبی او باشد.

پژوهشگران ادعا کرده‌اند که علت مرگ لیزا جراردینی ممکن است بالا بودن چربی خون و تصلب شرایین زودرس بوده باشد. آن‌ها حتی به این موضوع اشاره کرده‌اند که لبخند معروف او ممکن است ناشی از فلج عضلانی صورت باشد.

پس از بررسی‌های اخیر، گفته می‌شود که محتمل‌ترین بیماری لیزا جراردینی که تا ۶۳ سالگی عمر کرد، کم کاری تیروئید بنظر می‌رسد؛ بیماری‌ که در اثر آن، غدد تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید ترشح نمی‌کنند. لیزا زمان کوتاهی پیش از کشیده شدن این پرتره، تجربه زایمان را از سر گذرانده بود و به همین دلیل احتمال دارد در آن زمان، دچار تورم تیروئید پس از زایمان شده باشد.  

با توجه به اینکه او تا ۶۳ سالگی عمر کرد و با توجه به امکانات پزشکی محدود در ایتالیای قرن ۱۶ بنظر نمی‌رسد که او از بیماری قلبی یا تصلب شرایین رنج می‌برده است.

در این پژوهش توضیح داده شده است که رژیم غذایی دوره رنسانس، فاقد ید لازم بود و در نتیجه موجب تورم گواتر می‌شد. عارضه‌ای که نمود آن را در نقاشی‌ها و مجسمه‌های آن دوره نیز به وفور می‌توان دید.

منبع: business-standard.com

جنیفر آنیستون در نقش اولین زن رئیس جمهور ایالات متحده به ایفای نقش خواهد پرداخت

جنیفر آنیستون در مقابل تیگ نوتارو و به عنوان همسر او در فیلم "first ladies" به ایفای نقش خواهد پرداخت.

جنیفر آنیستون در نقش اولین زن رئیس جمهور ایالات متحده به ایفای نقش خواهد پرداخت

جنیفر انیستون در فیلم  first ladies  نقش آفرینی خواهد کرد

جنیفر انیستون در فیلم first ladies نقش آفرینی خواهد کرد

جنیفر آنیستون در نقش اولین زن رئیس جمهور ایالات متحده در فیلم جدید نتفلیکس بازی خواهد کرد. در  فیلم first ladies ، آنیستون به همراه کمدین تیگ نوتارو و به عنوان همسر او به ایفای نقش خواهد پرداخت. آن ها به ترتیب در نقش های بورلی و کیسی نیکلسون بازی خواهند کرد. نتفلیکس اعلام کرد: شعار فیلم first ladies این است که:

پشت هر زن موفق یک زن بزرگ قرار دارد !

این فیلم بر اساس زندگی واقعی نوتارو و همسرش، استفانی آلین ساخته می شود و آن ها در کنار هم نویسندگی فیلم نامه را بر عهده خواهند داشت.

آنیستون به همراه نوتارو، آلین، آدام مک کی، ویل فرل، جسیکا البام و بتسی کچ در تولید این فیلم نقش خواهند داشت.

با این حال این تنها پروژه ای نیست که آنیستون در حال انجام آن است. او همچنین قرار است در کنار ریس ویترسپون در برنامه ای که بر رقابت پشت صحنه ی برنامه های صبحگاهی متمرکز است به اجرا بپردازد. اپل حقوق این سری برنامه را در اختیار دارد و تا به حال تاریخی برای شروع نمایش آن اعلام نکرده است.

نوتارو سابقه همکاری با نتفلیکس را از تله فیلم کمدی تیگ نوتارو از بودنش در اینجا خوشحال می شود ، که در ۲۲ می پخش خواهد شد، داشته است. او همچنین قرار است کارگردانی سری بعدی کمدی الن دی جنرس را بر عهده بگیرد.

منبع: independent.co.uk

استیون اسپیلبرگ، کالین ترورو را به‌عنوان کارگردان فیلم "دنیای ژوراسیک 3" تایید کرد

کارگردان دنیای ژوراسیک برای ساخت قسمت سوم این فیلم به جایگاه قبلی خود بازمی‌گردد.

استیون اسپیلبرگ، کالین ترورو را به‌عنوان کارگردان فیلم "دنیای ژوراسیک 3" تایید کرد

کالین ترورو دنیای ژوراسیک ۳ را کارگردانی خواهد کرد

کالین ترورو دنیای ژوراسیک ۳ را کارگردانی خواهد کرد

استیون اسپیلبرگ تائید کرده است که کالین ترورو، دنیای ژوراسیک ۳ را کارگردانی خواهد کرد. اسپیلبرگ، فیلمسازی که فیلم جدید او Ready Player One در حال اکران است، طی بیانیه‌ای به EW بیان کرد که علیرغم عدم حضور او در دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی ، ترورو در سومین بازگشت دایناسورها، به‌عنوان کارگردان حضور خواهد یافت.

ترورو اضافه کرد:

در این مرحله بسیار مهم است که برای حفظ تازگی و سرزندگی روایت داستان، از افراد خلاق استقبال کنیم. من تحت تأثیر زیبایی و پویایی که بایوما به سقوط پادشاهی اضافه کرد هستم  و مطمئنم که امیلی سطح دیگری از احساسات را به پایان سه‌گانه‌ی ما اضافه خواهد کرد .

قرار است که فیلمنامه‌ی این فیلم توسط ترورو و به همراهی امیلی کارمایکل نوشته شود.

تریلر فیلم سقوط پادشاهی در اواخر ۲۰۱۷ توسط بایونا به نمایش درآمد و توانست در حین توجه به جزئیات مربوط به شخصیت اصلی پارک ژوراسیک یعنی ایان مالکوم با بازی جف گلدبلوم لحظات بزرگی را خلق کند. این فیلم ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸ روانه‌ بازار خواهد شد.

کریس پت و برایس دالاس هاوارد، ستارگان دنیای ژوراسیک بودند. اکران اولین سری این فیلم ها در سال ۲۰۱۵ توانست بیش از ۱/۵ میلیارد دلار در باکس آفیس فروش داشته باشد.

منبع: independent.co.uk

پیش نمایش فیلم "ونوم": تام هاردی در نقش کاراکتر تاریخی

ظاهرا یکی از تنها شخصیت های مارول، ونوم "انتقام جویان: جنگ ابدیت" که از شخصیت های قدیمی کمپانی دیزنی است، در حال ساخت فیلم مستقل خود در سینمای کلمبیا است.

پیش نمایش فیلم "ونوم": تام هاردی در نقش کاراکتر تاریخی

۱۲۵۲.jpg تام هاردی در صحنه ای از پیش پرده ی فیلم "ونوم".

ظاهرا یکی از تنها شخصیت های مارول، ونوم "انتقام جویان: جنگ ابدیت" که از شخصیت های قدیمی کمپانی دیزنی است، در حال ساخت فیلم مستقل خود در سینمای کلمبیا است. این موضوع به این دلیل است که خود استودیوی سونی حقوق مرتبط با دنیای مرد عنکبوتی، که محل پیدایش ونوم است را کنترل می کند. اما سونی برای اشتراک در مجموعه ی مرد عنکبوتی قراردادی با استودیوهای مارول بست و همین موضوع دلیل امکان مشاهده مجموعه وب های "جنگ ابدیت" تام هلند است.

هنوز متوجه موضوع نشدید؟ داستان اصلی ونوم- به عنوان پیش پرده ی جدیدی که به صورت نمایش درآمده است- موضوع کاملا پیچیده ای نیست. ادی بروک (تام هاردی) یک روزنامه نگار پژوهشی، متوجه می شود که دکتر کارلتن دراک شیطانی، (ریز احمد) به روی همزیستی و ترکیب موجودات زنده تحقیق می کند که می تواند با بدن انسان های دیگر ادغام شود و دو رگه های ابر انسانی تولید کند. ادی خیلی زود متوجه می شود که بدنش مورد حمله ی یکی از این موجودات قرار گرفته و بر سر استفاده از قدرت جدیدش به عنوان یک نیروی خوب و نه شیطانی، به جدال برمیخیزد.

 

پیش پرده ی رسمی ونوم.

همچنین در این فیلم میشل ویلیامز در اولین نقش ابرقهرمانی خود در سینما به عنوان همسر سابق ادی ایفای نقش می کند. این فیلم همچنین شروع ایفای نقش وی در مارول است، در نقش جنی سلیت، دختر فارق التحصیل " پخش زنده شنبه شب"، یک اصلاح طلب ساده لوح که از ادی برای شکست دراک درخواست کمک می کند.

عنوان برچسب این پیش پرده " ضد قهرمان درونی خود را در آغوش بگیر" است و شرکت سونی به تماشاگران سینما کمک می کند دقیقا همزمان با "ونوم" در ۵ اکتبر به سینما بروند.

منبع: nytimes.com


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟