گوش به زنگگوش به زنگ

41 کودک دربین کشته شدگان آتش سوزی یک مرکز خرید در روسیه تظاهرات هزاران نفر برای برقراری عدالت


به دنبال آتش سوزی مرکز خرید وینتر چری در کمروو روسیه(شهری صنعتی با حدود نیم میلیون جمعیت در حدود 3200 کیلومتری شرق مسکو) مقامات روسی گزارش کردند که دلیل این آتش سوزی این بوده که درب های خروج اضطراری این مرکز خرید بسته شده بودند.

آتش سوزی مرکز خرید وینتر چری

آتش سوزی مرکز خرید وینتر چری

هزاران نفر از مردم عصبانی و آشفته روسی نیز در روز سه شنبه در شهر کمروو که در منطقه سیبری روسیه است تجمع کرده و خواستار بررسی دقیق علت این آتش سوزی شدند که دست کم جان ۶۴ نفر که بیشتر آنها کودک بودند را گرفت.

به گزارش ریانووستی(RIA Novosti) خبرگزاری بین المللی روسیه، از میان ۶۴ نفری که در حادثه آتش سوزی شهر کمروو کشته شدند، ۴۱ نفر کودک بودند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز از این شهر بازدید کرده و در حالی که با اهدای گل به یاد قربانیان این حادثه را گرامی می داشت از مرگ قربانیان در حادثه ای که به عقیده او حاصل یک «غفلت مجرمانه» بود انتقاد کرد. او با تظاهر کنندگان ملاقات نکرد.

آتش سوزی مرکز خرید وینتر چری(Winter Cherry) در روز یک شنبه، اولین تعطیلات آخر هفته مدارس پس از تعطیلات به وقوع پیوست و صدها تن را در داخل مرکز خرید به دام انداخت. به گفته شاهدان عینی در محل وقوع حادثه سیستم های اعلام حریق کار نمی کردند و بسیاری از درب های خروجی نیز بسته بودند. برخی از قربانیان کودکانی بودند که در سالن سینما با درب های بسته گیر افتاده بودند.

تیم نجات در محل حادثه برای اطفای حریق

تیم نجات در محل حادثه برای اطفای حریق

بسیاری از شهروندان عصبانی مقابل یک سختمان دولتی در کمروو به مدت چندین ساعت تجمع کرده و تظاهر کنندگان نیز مقامات را به پنهان کردن ابعاد دقیق فاجعه و شمار واقعی قربانیان متهم کردند.

ایگور وستریکوف(Igor Vostrikov) که در این حادثه همسر، خواهر و سه دخترش را از دست داد اظهار کرد که خاواده های قربانیان بر این عقیده هستند که تعداد تلفات خیلی بیش از این تعداد بوده است چرا که کل سالن سینما در آتش سوخت.

او در تجمع گفت:

”ما خواستار خون و خونریزی نیستیم. زیرا کودکان ما جان خود را از دست داده اند و شما نمی توانید آنها را به ما بازگردانید. ما خواستار اجرای عدالت هستیم.“

در آستانه ششمین ساعت از تجمعات، تظاهرکنندگان همچنان در محل حضور داشتند.

تظاهرات بی پایان شهروندان حاکی از ناامیدی شهروندان از واکنش رسمی به این حادثه بود. این شهروندان بنا به دلایلی از قبیل اینکه استاندار به محل وقوع حادثه سر نزده و با خانواده های قربانیان دیدار نکرده بود و همچنین ولادیمیر پوتین عزای عمومی نیز اعلام نکرده بود، اعلام نارضایتی کردند.

شرکت گسترده مردم کمروو در تظاهرات

شرکت گسترده مردم کمروو در تظاهرات

پیش از این پوتین یک بار دیگر برای گرامیداشت تلفات و مجروحان این حادثه در روز سه شنبه به شهر کمروو سفر کرده بود. فیلمی که توسط دفتر مطبوعاتی او منتشر شده بود نشان داد که پوتین به همراه محافظان امنیتیش به رسم یاد بود مجروحان و تلفات این حادثه در مرکز خرید گل پخش می کرد.

ولادیمیر پوتین در جلسه ای با ماموران اطفای حریق با استناد به نظراتی که در دفتر تبلیغاتی اش منتشر شده بود، گفت:

"چطور ممکن است چنین اتفاقی افتاده باشد؟ علت چیست؟"

ولادیمیر پوچکوف(Vladimir Puchkov) وزیر شرایط بحرانی گفت که تاکنون جسد ?? تن از قربانیان حادثه پیدا شده و تیم نجات در حال جستجو برای یافتن ? تن دیگر است.

کارآگاهان گفتند که درب های خروج اضطراری بسته بوده و مامور حراست هنگامی که تماسی مبنی بر وقوع حریق دریافت کرده بود، سیستم اعلام حریق را خاموش کرده بود.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص الکساندر بستریکین(Alexander Bastrykin) طی حضور پوتین در شهر کمروو به او گفت که سیستم اعلام حریق از حدود دو هفته پیش از کار افتاده و مامور حراست نیز بازداشت شده اما هنوز هیچ توضیح منطقی و قانع کننده ای ندارد.

معاون فرماندار ولادیمیر چرنوف(Vladimir Chernov)، تنها مقام رسمی محلی که در تجمع به میان تظاهر کنندگان آمد، شایعاتی مبنی بر مرگ بیش از صدها تن در حادثه را رد کرد و گفت که اگر مردم بخواهند استعفا می دهم. در این لحظه مردم یک صدا شعار "استعفا، استعفا" را سر دادند‌.

شمع روشن کردن زنی در گرامیداشت قربانیان این حادثه

شمع روشن کردن زنی در گرامیداشت قربانیان این حادثه

شهردار کمروو از تظاهرکنندگان درخواست کرد که از میان خود کسی را انتخاب کنند تا به نمایندگی از همه مردم مرده شوی خانه را بررسی کند و اطمینان حاصل کند که مقامات درباره شمار تلفات حادثه به مردم دروغ نمی گویند. شماری از تظاهرکنندگان قبول کرده و با پوتین ملاقات کردند. پوتین از آنها در خواست کرد که "شک نکنند" چرا که مقامات از حادثه گزارش شفافی تهیه خواهند کرد.

وقتی پوتین مجبور شد که آمن تولیف(Aman Tuleyev) فرماندار این شهر را اخراج کند رو به تظاهرکنندگان گفت:

"کسانی که باید برای این کار پاسخگو باشند، حتما مجازات خواهند شد".

منبع: www.hindustantimes.com