41 کودک دربین کشته شدگان آتش سوزی یک مرکز خرید در روسیه تظاهرات هزاران نفر برای برقراری عدالت

به دنبال آتش سوزی مرکز خرید وینتر چری در کمروو روسیه(شهری صنعتی با حدود نیم میلیون جمعیت در حدود 3200 کیلومتری شرق مسکو) مقامات روسی گزارش کردند که دلیل این آتش سوزی این بوده که درب های خروج اضطراری این مرکز خرید بسته شده بودند.

آتش سوزی مرکز خرید وینتر چری

آتش سوزی مرکز خرید وینتر چری

هزاران نفر از مردم عصبانی و آشفته روسی نیز در روز سه شنبه در شهر کمروو که در منطقه سیبری روسیه است تجمع کرده و خواستار بررسی دقیق علت این آتش سوزی شدند که دست کم جان ۶۴ نفر که بیشتر آنها کودک بودند را گرفت.

به گزارش ریانووستی(RIA Novosti) خبرگزاری بین المللی روسیه، از میان ۶۴ نفری که در حادثه آتش سوزی شهر کمروو کشته شدند، ۴۱ نفر کودک بودند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز از این شهر بازدید کرده و در حالی که با اهدای گل به یاد قربانیان این حادثه را گرامی می داشت از مرگ قربانیان در حادثه ای که به عقیده او حاصل یک «غفلت مجرمانه» بود انتقاد کرد. او با تظاهر کنندگان ملاقات نکرد.

آتش سوزی مرکز خرید وینتر چری(Winter Cherry) در روز یک شنبه، اولین تعطیلات آخر هفته مدارس پس از تعطیلات به وقوع پیوست و صدها تن را در داخل مرکز خرید به دام انداخت. به گفته شاهدان عینی در محل وقوع حادثه سیستم های اعلام حریق کار نمی کردند و بسیاری از درب های خروجی نیز بسته بودند. برخی از قربانیان کودکانی بودند که در سالن سینما با درب های بسته گیر افتاده بودند.

تیم نجات در محل حادثه برای اطفای حریق

تیم نجات در محل حادثه برای اطفای حریق

بسیاری از شهروندان عصبانی مقابل یک سختمان دولتی در کمروو به مدت چندین ساعت تجمع کرده و تظاهر کنندگان نیز مقامات را به پنهان کردن ابعاد دقیق فاجعه و شمار واقعی قربانیان متهم کردند.

ایگور وستریکوف(Igor Vostrikov) که در این حادثه همسر، خواهر و سه دخترش را از دست داد اظهار کرد که خاواده های قربانیان بر این عقیده هستند که تعداد تلفات خیلی بیش از این تعداد بوده است چرا که کل سالن سینما در آتش سوخت.

او در تجمع گفت:

”ما خواستار خون و خونریزی نیستیم. زیرا کودکان ما جان خود را از دست داده اند و شما نمی توانید آنها را به ما بازگردانید. ما خواستار اجرای عدالت هستیم.“

در آستانه ششمین ساعت از تجمعات، تظاهرکنندگان همچنان در محل حضور داشتند.

تظاهرات بی پایان شهروندان حاکی از ناامیدی شهروندان از واکنش رسمی به این حادثه بود. این شهروندان بنا به دلایلی از قبیل اینکه استاندار به محل وقوع حادثه سر نزده و با خانواده های قربانیان دیدار نکرده بود و همچنین ولادیمیر پوتین عزای عمومی نیز اعلام نکرده بود، اعلام نارضایتی کردند.

شرکت گسترده مردم کمروو در تظاهرات

شرکت گسترده مردم کمروو در تظاهرات

پیش از این پوتین یک بار دیگر برای گرامیداشت تلفات و مجروحان این حادثه در روز سه شنبه به شهر کمروو سفر کرده بود. فیلمی که توسط دفتر مطبوعاتی او منتشر شده بود نشان داد که پوتین به همراه محافظان امنیتیش به رسم یاد بود مجروحان و تلفات این حادثه در مرکز خرید گل پخش می کرد.

ولادیمیر پوتین در جلسه ای با ماموران اطفای حریق با استناد به نظراتی که در دفتر تبلیغاتی اش منتشر شده بود، گفت:

"چطور ممکن است چنین اتفاقی افتاده باشد؟ علت چیست؟"

ولادیمیر پوچکوف(Vladimir Puchkov) وزیر شرایط بحرانی گفت که تاکنون جسد ?? تن از قربانیان حادثه پیدا شده و تیم نجات در حال جستجو برای یافتن ? تن دیگر است.

کارآگاهان گفتند که درب های خروج اضطراری بسته بوده و مامور حراست هنگامی که تماسی مبنی بر وقوع حریق دریافت کرده بود، سیستم اعلام حریق را خاموش کرده بود.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص الکساندر بستریکین(Alexander Bastrykin) طی حضور پوتین در شهر کمروو به او گفت که سیستم اعلام حریق از حدود دو هفته پیش از کار افتاده و مامور حراست نیز بازداشت شده اما هنوز هیچ توضیح منطقی و قانع کننده ای ندارد.

معاون فرماندار ولادیمیر چرنوف(Vladimir Chernov)، تنها مقام رسمی محلی که در تجمع به میان تظاهر کنندگان آمد، شایعاتی مبنی بر مرگ بیش از صدها تن در حادثه را رد کرد و گفت که اگر مردم بخواهند استعفا می دهم. در این لحظه مردم یک صدا شعار "استعفا، استعفا" را سر دادند‌.

شمع روشن کردن زنی در گرامیداشت قربانیان این حادثه

شمع روشن کردن زنی در گرامیداشت قربانیان این حادثه

شهردار کمروو از تظاهرکنندگان درخواست کرد که از میان خود کسی را انتخاب کنند تا به نمایندگی از همه مردم مرده شوی خانه را بررسی کند و اطمینان حاصل کند که مقامات درباره شمار تلفات حادثه به مردم دروغ نمی گویند. شماری از تظاهرکنندگان قبول کرده و با پوتین ملاقات کردند. پوتین از آنها در خواست کرد که "شک نکنند" چرا که مقامات از حادثه گزارش شفافی تهیه خواهند کرد.

وقتی پوتین مجبور شد که آمن تولیف(Aman Tuleyev) فرماندار این شهر را اخراج کند رو به تظاهرکنندگان گفت:

"کسانی که باید برای این کار پاسخگو باشند، حتما مجازات خواهند شد".

منبع: www.hindustantimes.com

گسترش اعتراضات معترضین در جنوب عراق

در پی گسترش اعتراضات در عراق، دو نفر در جنوب این کشور کشته شدند. به گفته مقامات محلی، همزمان با گسترش اعتراضات بندر جنوبی بصره بر ضد بیکاری در کل عراق ازجمله بغداد، دو تظاهر کننده دیگر در جنوب این کشور کشته شدند.

در اعتراضات اخیر عراق دو تن کشته شدند

در اعتراضات اخیر عراق دو تن کشته شدند

مقامات محلی در تلاش برای بازگردان آرامش به ناآرامی ها در استان بغداد، با اعلام حکومت نظامی به تکاپو افتادند. همزمان حیدر العبادی نخست وزیر  عراق برای سرمایه گذاری در مناطق جنوبی کشور قول های جدیدی به مردم داد.

تعداد کشته شدگان شب گذشته در استان میسان که با ایران هم مرز است، کل کشته شدگان را از زمانی که نا آرامی ها در اطراف بصره آغاز شد به سه نفر رساند.

یک سخنگو از طرف مقامات بهداشت استان میسان، احمد الکنانی، دیروز اعلام کرد کردکه هر دو فرد کشته شده بر اثر جراحات وارد شده به دلیل برخورد گلوله در شهر اماره مرکز استان در گذشته اند.

مشخص نیست چه کسی این افراد را به قتل رسانده است اما الکنانی میگوید در شهر تیر اندازی های بدون ملاحظه ای وجود داشته است. به گفته دیگر منابع، بیش از ده ها تن از جمله نیروهای امنیتی نیز زخمی شده اند.

منبع ناآرامی ها از آنجاست که عراق بعد از سه سال جنگ سخت و طاقت فرسا بر ضد گروه دولت اسلامی و گروه های جهادی، در حال بازسازی است و پس از انتخابات ماه می، کشور در برزخ سیاسی قرار دارد.

اعتراضات بر ضد بیکاری، نبود امکانات اولیه و افزایش هزینه های زندگی پس از اینکه یک معترض روز یکشنبه توسط نیروهای نظامی کشته شد شدت گرفت. معترضان با آتش زدن لاستیک خودروها راه ها را مسدود کردند و همچنین به اموال و امکانات دولتی آسیب رساندند.

روز جمعه العبادی نخست وزیر عراق از بروکسل، محل برگزاری نشست ناتو، مستقیما به بصره پرواز کرد تا آرامش را به منطقه باز گرداند. اما حتی زمانی که او با فرماندار استان نفت خیز و میدان انرژی دیدار میکرد، معترضین به خیابان های بصره آمدند و اعتراضات خیابانی و ناآرامی افزایش پیدا کرد.

بر اساس گزارشات مطبوعات محلی، در طول شب جمعه تا شنبه در استان میسان، بسیاری از معترضان، بیرون مقر اصلی بسیاری از احزاب، از جمله حزب آقای العبادی، نگه داشته شدند و برخی نیز به آتش کشیده شدند.

به گفته یکی از نیروهای امنیتی به خبرگزاری AFP، یک تظاهرات کوچک پس از نیمه شب در محله شمالی بغداد، باعث جابجایی تعداد زیادی از نیروهای امنیتی شد. صبح روز بعد هنوز تعداد کمی از آن ها در خیابان بودند. ضمن اینکه این اعتراضات آرام و بدون درگیری بوده است.

روز شنبه در شبکه های اجتماعی نیز تعداد زیادی تماس بدون نام برای برگزاری یک تظاهرات بسیار گسترده در بغداد صورت گرفت.

برخی تلاش می کردند تا تظاهرکنندگان را به سمت منطقه سبز حفاظت شده هدایت کنند(منطقه ای بدون محدودیت برای اغلب عراقی ها و جایی که اکثر موسسات و سفارت خانه های مهم در آن هستند. از جمله سفارت آمریکا و انگلیس).

به گفته خبر نگار AFP، روز گذشته ده ها معترض در بخش های مختلف بصره، از جمله درمناطق نفت خیز غربی قرنا و مجنون، اقدام به راهپیمایی کردند.

معترضین در بصره، در بندر ام قصر و بیرون دفتر فرمانداری در مرکز شهر تجمع کردند. همچنین گروهی از تظاهر کنندگان اعتراضاتی را در مرز صفوان در همسایگی کویت انجام دادند. روز گذشته نیز معترضین در بصره تلاش هایی برای به آتش کشیدن دفتر سازمان بدر انجام دادند که باعث به وجود آمدن درگیری با نیروهای امنیتی گردید. بعد از این اتفاق، مقامات محلی در طول شب در کل استان حکومت نظامی اعلام کردند.

العبادی هم به نوبه خود، عصر دیروز از یک سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری(۲.۶ میلیارد یورو) در شهر بصره برای مصرف در حوزه های مسکن، آموزش و خدمات عمومی خبر داد.

روحانیون شیعه از جمله مقتدا صدر ،که ائتلاف او در اتنخابات ماه می به پیروزی رسید، از معترضین حمایت کردند ولی آن ها را به دوری از خشونت تشویق کرند.

او در صدد بوجود آوردن یک ائتلاف ملی با همه رقیبان از جمله العبادی بود ،ولی با دستور دادگاه عالی به بازشماری دستی آرا در برخی مناطق مورد بحث، این پروسه به مشکل خورد. نخست وزیر عراق پس از بازدید از بصره، در بغداد برای کابینه ترتیب یک جلسه امنیتی را داد. دفتر او در اعلامیه ای عوامل نفوذی را متهم کرد که تظاهرات آرام مردم را به سوی تخریب اموال عمومی و خصوصی کشانده اند.

در این اعلامیه آمده است که:

نیروهای ما تمامی اقدامات لازم را برای بی اثر کردن اقدامات آن دسته از مردم انجام خواهند داد.

طبق آمار رسمی، ۱۰.۸ درصد از مردم عراق بیکار هستند، و بیکاری در جوانان دو برابر است. همچنین ۶۰ درصد از کل جمعیت عراق زیر ۲۴ سال هستند.

منبع: business-standard.com

زنی به اتهام اجبار دخترش به ازدواج در پاکستان به چهار و نیم سال زندان محکوم شد

قاضی پرونده می گوید:

"شما به شکل بی رحمانه ای او را فریب داده اید. او ترسیده بود، تنها بود، بر خلاف میل اش تصمیم گرفته بود، و مجبور بود به ازدواجی تن در دهد که از آن واهمه داشت"

دادگاه سلطنتی بیرمنگام

مادر ِ این دختر که به دلایل قانونی و برای حمایت از هویت قربانی نمی توان نام او را فاش کرد، در دادگاه سلطنتی بیرمنگام محاکمه شد.

یک مادر که دختر نوجوان اش را با فریب به پاکستان فرستاده و او را مجبور به ازدواج اجباری کرده بود به چهار و نیم سال زندان محکوم شده است.

این مادر، از بیرمنگام، قربانی را مجبور کرده بود با مردی از بستگان خود ازدواج کند که ۱۶ سال از او بزرگ تر بوده است.

سال ها پیش تر از آن، این مرد با عقد ازدواجی بر خلاف میل قربانی، بکارت دختر را از او گرفته بود و باردارش کرده بود.

دختر که آن هنگام ۱۳ ساله بود وقتی به بریتانیا برگشته بود مجبور به سقط جنین شده بود. پزشک او نگرانی خود را به بخش خدمات اجتماعی گزارش داده بود.

قاضی دادگاه سلطنتی بیرمنگام گفته که این مادر ِ بیکار با بزدلی و فریب عمل کرده بود.

این نخستین باری است که یک پرونده ی ازدواج اجباری از این نوع به شکل موفقیت آمیزی در یک دادگاه جنایی در بریتانیا پیگیری می شود.

اعضای هیئت منصفه این مسئله را استماع کردند که چگونه این دختر در زمانی که به ۱۸ سالگی اش نزدیک شده بود توسط مادرش فریب داده شد تا به پاکستان برود و او چنین گمان کرده بود که دارد به یک تعطیلات خانوادگی می رود.

این مادر، که به خاطر مسائل قانونی و برای حمایت از هویت قربانی نمی توان نام او را فاش کرد، به این دلایل محکوم شناخته شد:

-فریب دادن قربانی برای رفتن به پاکستان و انجام ازدواج دروغین دخترش.

-ازدواج اجباری و شهادت دروغ، بعد از آن که وی در دادگاه عالی به دروغ گفته بود که این اتفاقات تصادفی بوده اند.

متهم به هنگام اعلام حکم دادگاه هیچ احساسی از خود بروز نداد، آن هم به رغم اینکه اعضای خانواده او در صحن دادگاه سرهای شان را تکان می دادند.

قربانی، که او نیز در دادگاه حاضر شد، به مادرش وقتی به زندان محکوم شد نگاه نکرد، اما توسط قاضی به خاطر شجاعت اش مورد ستایش قرار گرفت.

وکیل دعاوی، قاضی پاتریک توماس، به مادر گفت:

شما به شکل بی رحمانه ای او را فریب داده بودید. او ترس خورده بود، تنها بود، بر خلاف میل اش تصمیم گرفته بود، و مجبور شده بود به ازدواجی تن در دهد که از آن واهمه داشت. شما باید می دانستید که آن، همان وضعیت ذهنی او بود. با این حال، شما به خاطر اهداف خودتان ازدواج را به پیش بردید. شجاعت و احترام او به حقیقت در سرتاسر این اقدامات قابل تحسین بوده است، و درست در مقابل بزدلی و فریب کاری شما قرار می گیرند؛ این شجاعت و احترام به حقیقت در این دادگاه ادامه یافت و بی تردید از این پس نیز تداوم خواهد داشت.

قاضی افزود:

شما در پی آن بوده اید که برای همه چیز او را سرزنش کنید، و خودتان مسئولیت هیچ چیزی را به عهده نگرفتید.

دبورا گولد دادخواه پرونده، گفت که قربانی به خاطر به دادگاه کشاندن مادرش احساس گناه می کند.

او از طرف دختر گفت:

اگر من در این موقعیت نبودم آیا یکی از برادران یا خواهرانم در چنین وضعی قرار می گرفتند؟ پیام من به سایر دختران جوان این است که مواظب خودتان باشید. با چنین چیزی کنار نیایید، حرف تان را چشم در چشم آن ها بگویید.

خانم گولد افزود:

او به خاطر آمدن به دادگاه احساس غرور می کرد.

در طی دادرسی، دختر به دادگاه راجع به مخالفت اش با مقدمات عروسی گفت.

به رغم اعتراض های او، این زوج در سپتامبر ۲۰۱۶، درست پس از آن که او تولد ۱۸ سالگی اش را جشن گرفته بود، با هم ازدواج کردند.

دختر نوجوان توضیح داده بود که چگونه او را برده بودند تا آماده مراسم عروسی شود، و یک شیخ به او برگه هایی داده بود تا امضا کند و از او پرسیده بود که آیا می خواسته ازدواج کند.

قاضی گفت که او هیچ تردیدی ندارد که قربانی توسط مادرش وادار شده بود که پیش از امضا، سه بار بگوید بله یا می پذیرم .

اعضای هیئت منصفه به شاکی گوش دادند که توصیف می کرد چگونه گریه کنان به مادرش التماس کرده، اما مادر بازوی او را گرفته و برده تا کنار شوهر آینده اش بنشیند و بعد او حلقه را به دست دختر کرده است.

او گفت:

من نمی خواستم با او ازدواج کنم.

کریس گیبنز ، وکیل مدافع، قبول کرد که در این پرونده متهم از آستانه قیمومیت گذر کرده اما درباره او گفت:

او بیکار بوده و با کمک دولتی زندگی می کرده است. او از بابت وضعیت خانواده اش نگران بوده است.

قانون جدید مجازات ازدواج اجباری در ژوئن ۲۰۱۴ به اجرا درآمد، اما شکایت ها بسیار نادر بوده اند.

در ژوئن ۲۰۱۵ ، مردی در دادگاه سلطنتی مرتیر به خاطر تخلفاتی از جمله ازدواج اجباری به زندان محکوم شد؛ همچنین دست کم یک پرونده دیگر نیز در دادگاه ها همچنان باز است.

طبق گفته های یک سخنگوی دولت، واحد ازدواج اجباری (که عبارت از یک گروه مشترک از وزارت خارجه و رفاه عمومی و وزارت کشور است) در ۱۲۰۰ پرونده بالقوه در سال ۲۰۱۷ کمک کرده است، و بریتانیا را در مواجهه با این معضل به یک رهبر جهانی بدل نموده است.

از زمان معرفی این واحد در سال ۲۰۰۸، همچنین بیش از ۱۵۰۰ حکم حمایت در برابر ازدواج اجباری صادر شده است، و جلوی اجبار افراد به ازدواج گرفته شده و نیز کمک شده است قربانیان به کشور بازگردند.

منبع: independent.co.uk

هشدار آمریکا به چین درمورد استقرار موشکی در دریای جنوبی چین

کاخ سفید نسبت به افزایش حضور نظامی چین در دریای جنوبی چین هشدار داده است.

نگرانی آمریکا از استقرار موشکی چین در دریای جنوبی چین

نگرانی آمریکا از استقرار موشکی چین در دریای جنوبی چین

سارا هاکبی ساندرز دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، به خبرنگاران گفت:

ما به‌ خوبی از حضور نظامی چین در این دریا آگاه هستیم و این حضور نتایج کوتاه‌مدت و بلندمدت برای کشور خواهد داشت.

او دقیقا مشخص نکرد که این نتایج چه خواهند بود.

خانم ساندرز درباره استقرار موشکی اخیر چین در مناطقی از دریای جنوبی چین خبر داد که در این مناطق، ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی نیز ادعای حق حاکمیت دارند.

استقرار موشکی هنوز تأیید نشده است اما سخنگوی وزارت امور خارجه کشور چین، هوواچانینیگ در روز جمعه گفت:

این آرایش نظامی در راستای تأمین ضروریات امنیت ملی برای جزایر تحت اختیار چین است

وی ادامه داد:

آمریکا به‌طور مداوم در حال تقویت قدرت نظامی خود در دریای جنوبی چین است ... آن‌ها باید عواقب این کار خود را در نظر بگیرند.

چین بیش از سایر کشورهای این منطقه در این جزایر حضور دارد و سیستم‌های رادار، پایگاه‌های هوایی و قابلیت‌های دفاعی را در این نواحی تأسیس کرده است. در روز سه‌شنبه برای نخستین بار ناو هواپیمابر چین، با جت‌های جنگنده در این منطقه مانور نظامی داد.

در هفته‌های اخیر، موشک‌های ضد کشتی چینی در این مناطق استقرار یافتند که می‌توانند ۲۹۵ مایل دریایی را بر اساس CNBC بپیمایند. موشک‌های زمین به هوایی توانایی حمله به ناوبرها، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های کروز، طی ۱۶۰ مایل دریایی را دارند.

?مریکا و سایر قدرت‌های جهان، نسبت به نظامی سازی این دریا هشدار داده‌اند چرا که دریای جنوبی چین یکی از شاهراه‌های تجاری مهم و یکی از منابع قابل‌توجه گاز طبیعی و ذخایر نفتی است.

وزیر امور خارجه استرالیا،‌ جولی بی شاپ، نگرانی خود را نسبت به این خبر در روز جمعه اظهار داشت و به اسکای نیوز گفت:

برای چین بهتر است که این مناطق دریایی را نظامی نکند.

مقامات فیلیپینی به دلیل داشتن روابط نزدیک و دوستانه‌تر با کشور چین، واکنش کمتری در این زمینه نشان دادند.

هری روک، سخنگوی رئیس‌جمهور رود ریگو دوترته، به رویترز گفت:

ما از تمام ابزارهای دیپلماتیک خود برای بررسی این مسئله استفاده می‌کنیم.

اخبار مبنی بر این استقرار نظامی تنش‌های بین کشور چین و ایالات‌متحده آمریکا را افزایش داده است، به‌طوری‌که دونالد ترامپ تهدید کرده است که ۵۰ بیلیون دلار تعرفه گمرکی را بر چین تحمیل خواهد کرد و رئیس‌جمهور چین، شی جین پینگ تهدید کرد که این کار را تلافی می‌کند.

هم‌چنین ایالات‌متحده آمریکا حضور هوایی خود را بر فراز دریای جنوبی چین افزایش داده است. چین ادعا می‌کند که این مانورهای هوایی تهدیدی برای حق حاکمیت این کشور محسوب می‌شود و تهدید کرده است که در ازای این حرکت ایالات‌متحده آمریکا حضور نظامی خود را افزایش دهد.

دریاسالار نیروی دریایی آمریکا، فیلیپ داویدسون، ماه گذشته نسبت به افزایش حضور نظامی چین در این منطقه هشدار داد و گفت:

توانایی کنترل دریای جنوبی چین در تمام زمینه‌ها باعث ایجاد تنش و جنگ کمتری با ایالات‌متحده آمریکا می‌شود. در صورت افزایش قدرت چین این کشور می‌تواند نفوذ خود را تا هزاران مایل به سمت جنوب و نیز تا اعماق اقیانوس افزایش دهد.

منبع: independent.co.uk

مرکل: آلمان به توافق خود با ایران پایبند می‌ماند

به نقل از "رویترز"، آنگلا مرکل نخست وزیر آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که علی‌رغم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، آلمان نسبت به ایران متعهد است، اما شرکت‌های خصوصی درباره سرمایه‌گذاری های خارجی در ایران مختارند.

آلمان به توافق هسته‌ای خود با ایران پایبند می‌ماند

آلمان به توافق هسته‌ای خود با ایران پایبند می‌ماند

مرکل در راستای سخنان لی که چیانگ نخست وزیر چین، گفت شرکت‌های خصوصی که در ایران سرمایه گذاری کرده‌اند در معرض تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار دارند، اما تصمیم گیری برای ادامه سرمایه گذاری خارجی و کنار آمدن با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا با خودشان است.

وی ادامه داد:

ما توافق هسته‌ای خود را با ایران ادامه می‌دهیم. ادامه این مسیر بهتر است و تنها لازم است تا مذاکرات بیشتری با ایران انجام شود.

منبع: reuters.com

چین میزبان ایران و روسیه در نشست امنیت منطقه ای

روز یک شنبه، رئیس جمهور کشورهای چین و روسیه در نشستی که در تضاد کامل با جلسه گروه هفت بود گسترش امنیت منطقه ای را تایید و تحسین کردند.

شی جی پینگ و پوتین

شی جی پینگ و پوتین

شی جین پینگ رئیس جمهور چین به سران دولت های هند و پاکستان که برای اولین بار در نشست سازمان همکاری شانگهای(واقع در شهری به نام چینگ‌دائو در شرق کشور چین) شرکت می کردند به طور ویژه خیر مقدم گفت.

سازمان همکاری شانگهای که در سال ۲۰۰۱ میلادی تاسیس شد، شامل بخش هایی از آسیای میانه شوروی سابق یعنی جمهوری های قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان نیز می شود.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز به عنوان عضو ناظر نیز در این اجلاس شرکت کرد. پیرو خروج امریکا از قرارداد هسته ای برجام با ایران، روحانی به دنبال جلب حمایت کشورهای چین و روسیه است.

در این اجلاس شی جین پینگ به منظور همکاری برای کسب نفع متقابل اظهار کرد:

یک‌جانبه‌ گرایی، حمایت از تجارت و همچنین واکنش علیه جهانی سازی به شکل جدیدی نمایان می شوند.

وی در حالی که هیچ وقت به شکل بارز اسمی از ایالات متحده امریکا نبرد افزود:

ما باید با ذهنیت جنگ سرد مبارزه کرده و تقابل کشورها با یکدیگر را به طور کامل رد کنیم. ما همچنین باید با ایده به دست آمدن امنیت مطلق برای یک کشور به قیمت از دست رفتن آن برای کشور های دیگر مبارزه کنیم.

شی جین پینگ گفت که قوانین سازمان تجارت جهانی و سیستم تجارت چند جانبه باید از ساخت و گسترش یک اقتصاد جهانی باز حمایت و پشتیبانی نمایند.

وی در حالی که کشورش متهم به محدود کردن دسترسی گسترده توسط شرکت های خارجی به بازار بزرگ چین است، در ادامه صحبت هایش افزود:

ما باید سیاستهای خودمحور، کوتاه مدت و سیاست های کوته فکرانه را رد کنیم.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز گفت که پیوستن دو کشور هند و پاکستان به سازمان همکاری شانگهای بدین معنی است که این سازمان بیش از پیش قدرتمند شده است.

این نمایش وحدت در تضاد کامل با اهداف جلسه گروه هفت که در شهر کبک کانادا برگزار شد، قرار داشت. در آن اجلاس دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا بیانیه اجلاس سران مشترک را رد کرد و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا را ضعیف و غیر قابل اعتماد خواند.

پوتین در پاسخ به انتقاد کشور روسیه به بیانیه گروه هفت به خبرنگاران گفت:

گروه هفت باید از این یاوه گویی های خلاقانه دست بکشد و به مسائل و مشکلات واقعی و مربوط به یک همکاری پویا بپردازد.

علیرغم حمایت ترامپ برای بازگشت روسیه به گروه هفت، این گروه در متن بیانیه به دعوت مجدد آنها از روسیه هیچ اشاره ای نکرد. روسیه در سال ۲۰۱۴ به دلیل الحاق کریمه به فدراسیون روسیه(به فرایند جداشدن این منطقه از اوکراین و پیوستن آن به روسیه در جریان ناآرامی‌های انقلاب سال ???? اوکراین اطلاق می‌شود) از این گروه اخراج شد.

روزنامه People s Daily که به نوعی سخنگوی حزب کمونیست کشور چین است، در این اجلاس دو عکس در کنار یکدیگر را در فضای مجازی توییتر منتشر کرد.

عکس اول مربوط به صدر اعظم آلمان آنگلا مرکل در جلسه سران گروه هفت در کبک بود و تصویر دوم مربوط به شی جین پینگ بود که در مرکز رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای کنار ولادیمیر پوتین قرار داشت.

این روزنامه در زیرنویس عکس نوشت:

گروه هفت در تقابل با اعضای سازمان همکاری شانگهای: دو جلسه در یک روز!

ترامپ مخالف گروه هفت

در حالی که شی جین پینگ و متحدانش به جشن و سرور مشغول بودند، اعضای سازمان همکاری شانگهای اختلافات و ناسازگاری های خاص خود را داشتند. مثلا کشور هندوستان نگران پروژه زیرساخت تجاری چین در قلمرو رقیب اصلی او یعنی پاکستان بود. چین و هند در سال گذشته در هیمالیا نیز اختلافات مرزی داشتند.

شایان ذکر است که در طول نشست دو روزه سران در شهر چینگ‌دائو هیچ گونه عدم توافقی به چشم نمی خورد.

شی جین پینگ قضیه همکاری امنیتی را مطرح و اعلام کرد که چین به مبلغ ۴.۷ میلیارد دلار در کنسرسیوم بین بانکی به طور ویژه سرمایه گذاری خواهد کرد.

پوتین گفت که سرمایه گذهری و تجارت میان کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای افزایش یافته و چین به زودی قرار است که مشارکت اقتصادی اوراسیا (بین اروپا و آسیا) برای تمامی اعضا پیشنهاد دهد.

پوتین همچنین اعلام کرد که مسکو همچنان از قرارداد هسته ای ایران که ترامپ اخیرا آن را نقض کرده است حمایت می کند.

وی گفت:

خروج امریکا از این توافق نامه شرایط را بیش از پیش بی ثبات می کند. اما کشور روسیه حامی اجرای بی قید و شرط این عهدنامه می باشد.

علاوه بر این نیز پوتین حمایت حمایت خود را در خصوص توافق ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اعلام کرد.

دکتر حسن روحانی گفت:

تلاش ایالات متحده امریکا در جهت تحمیل سیاست هایش یک خطر بسیار بزرگ و رو به رشد است.

وی همچنین گفت که کشور امریکا شاهد واکنش جهانی به خروج او از این توافق هسته ای هستند و یک واکنش ضعیف باعث می شودکه آنها به طور یک جانبه وارد عمل شوند.

وی افزود:

این امر پیامدهای زیان بار و جبران ناپذیری را بر جامعه جهانی وارد می کند.

رئیس جمهور ایران همچنین گفت که حاضر است با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای هم پیمان شده و با تروریسم، افراط گرایی و جدایی طلبی مبارزه کند.

منبع: www.france۲۴.com


بستن