گوش به زنگگوش به زنگ

گسترش اعتراضات معترضین در جنوب عراق


در پی گسترش اعتراضات در عراق، دو نفر در جنوب این کشور کشته شدند. به گفته مقامات محلی، همزمان با گسترش اعتراضات بندر جنوبی بصره بر ضد بیکاری در کل عراق ازجمله بغداد، دو تظاهر کننده دیگر در جنوب این کشور کشته شدند.

در اعتراضات اخیر عراق دو تن کشته شدند

در اعتراضات اخیر عراق دو تن کشته شدند

مقامات محلی در تلاش برای بازگردان آرامش به ناآرامی ها در استان بغداد، با اعلام حکومت نظامی به تکاپو افتادند. همزمان حیدر العبادی نخست وزیر  عراق برای سرمایه گذاری در مناطق جنوبی کشور قول های جدیدی به مردم داد.

تعداد کشته شدگان شب گذشته در استان میسان که با ایران هم مرز است، کل کشته شدگان را از زمانی که نا آرامی ها در اطراف بصره آغاز شد به سه نفر رساند.

یک سخنگو از طرف مقامات بهداشت استان میسان، احمد الکنانی، دیروز اعلام کرد کردکه هر دو فرد کشته شده بر اثر جراحات وارد شده به دلیل برخورد گلوله در شهر اماره مرکز استان در گذشته اند.

مشخص نیست چه کسی این افراد را به قتل رسانده است اما الکنانی میگوید در شهر تیر اندازی های بدون ملاحظه ای وجود داشته است. به گفته دیگر منابع، بیش از ده ها تن از جمله نیروهای امنیتی نیز زخمی شده اند.

منبع ناآرامی ها از آنجاست که عراق بعد از سه سال جنگ سخت و طاقت فرسا بر ضد گروه دولت اسلامی و گروه های جهادی، در حال بازسازی است و پس از انتخابات ماه می، کشور در برزخ سیاسی قرار دارد.

اعتراضات بر ضد بیکاری، نبود امکانات اولیه و افزایش هزینه های زندگی پس از اینکه یک معترض روز یکشنبه توسط نیروهای نظامی کشته شد شدت گرفت. معترضان با آتش زدن لاستیک خودروها راه ها را مسدود کردند و همچنین به اموال و امکانات دولتی آسیب رساندند.

روز جمعه العبادی نخست وزیر عراق از بروکسل، محل برگزاری نشست ناتو، مستقیما به بصره پرواز کرد تا آرامش را به منطقه باز گرداند. اما حتی زمانی که او با فرماندار استان نفت خیز و میدان انرژی دیدار میکرد، معترضین به خیابان های بصره آمدند و اعتراضات خیابانی و ناآرامی افزایش پیدا کرد.

بر اساس گزارشات مطبوعات محلی، در طول شب جمعه تا شنبه در استان میسان، بسیاری از معترضان، بیرون مقر اصلی بسیاری از احزاب، از جمله حزب آقای العبادی، نگه داشته شدند و برخی نیز به آتش کشیده شدند.

به گفته یکی از نیروهای امنیتی به خبرگزاری AFP، یک تظاهرات کوچک پس از نیمه شب در محله شمالی بغداد، باعث جابجایی تعداد زیادی از نیروهای امنیتی شد. صبح روز بعد هنوز تعداد کمی از آن ها در خیابان بودند. ضمن اینکه این اعتراضات آرام و بدون درگیری بوده است.

روز شنبه در شبکه های اجتماعی نیز تعداد زیادی تماس بدون نام برای برگزاری یک تظاهرات بسیار گسترده در بغداد صورت گرفت.

برخی تلاش می کردند تا تظاهرکنندگان را به سمت منطقه سبز حفاظت شده هدایت کنند(منطقه ای بدون محدودیت برای اغلب عراقی ها و جایی که اکثر موسسات و سفارت خانه های مهم در آن هستند. از جمله سفارت آمریکا و انگلیس).

به گفته خبر نگار AFP، روز گذشته ده ها معترض در بخش های مختلف بصره، از جمله درمناطق نفت خیز غربی قرنا و مجنون، اقدام به راهپیمایی کردند.

معترضین در بصره، در بندر ام قصر و بیرون دفتر فرمانداری در مرکز شهر تجمع کردند. همچنین گروهی از تظاهر کنندگان اعتراضاتی را در مرز صفوان در همسایگی کویت انجام دادند. روز گذشته نیز معترضین در بصره تلاش هایی برای به آتش کشیدن دفتر سازمان بدر انجام دادند که باعث به وجود آمدن درگیری با نیروهای امنیتی گردید. بعد از این اتفاق، مقامات محلی در طول شب در کل استان حکومت نظامی اعلام کردند.

العبادی هم به نوبه خود، عصر دیروز از یک سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری(۲.۶ میلیارد یورو) در شهر بصره برای مصرف در حوزه های مسکن، آموزش و خدمات عمومی خبر داد.

روحانیون شیعه از جمله مقتدا صدر ،که ائتلاف او در اتنخابات ماه می به پیروزی رسید، از معترضین حمایت کردند ولی آن ها را به دوری از خشونت تشویق کرند.

او در صدد بوجود آوردن یک ائتلاف ملی با همه رقیبان از جمله العبادی بود ،ولی با دستور دادگاه عالی به بازشماری دستی آرا در برخی مناطق مورد بحث، این پروسه به مشکل خورد. نخست وزیر عراق پس از بازدید از بصره، در بغداد برای کابینه ترتیب یک جلسه امنیتی را داد. دفتر او در اعلامیه ای عوامل نفوذی را متهم کرد که تظاهرات آرام مردم را به سوی تخریب اموال عمومی و خصوصی کشانده اند.

در این اعلامیه آمده است که:

نیروهای ما تمامی اقدامات لازم را برای بی اثر کردن اقدامات آن دسته از مردم انجام خواهند داد.

طبق آمار رسمی، ۱۰.۸ درصد از مردم عراق بیکار هستند، و بیکاری در جوانان دو برابر است. همچنین ۶۰ درصد از کل جمعیت عراق زیر ۲۴ سال هستند.

منبع: business-standard.com