دیپلمات سابق ایالات متحده ترامپ باید به کیم بگوید که آمریکا از کره جنوبی خارج نمی‌شود

سفیر پیشین آمریکا: ترامپ باید به کیم جونگ-اون بگوید که آمریکا قصد خروج از کره جنوبی را ندارد.

معاون پیشین وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای شرقی

معاون پیشین وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای شرقی

یک سفیر پیشین آمریکا روز چهارشنبه گفت:

"رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ باید این را برای رهبر کره شمالی کیم جونگ-اون روشن کند که ایالات متحد قرار نیست نیروهای نظامی خود را از کره جنوبی خارج کند."

کریستوفر هیل، دیپلمات عالی رتبه پیشین آمریکا در آسیای شرقی و سفیر پیشین ایالات متحد در سئول، این اظهارات را در یک جلسه استماع کنگره، پیش از نشست سران آمریکا و کره شمالی بیان کرد، جلسه‌ای که مقرر شده در ماه مه یا ژوئن برگزار شود.

او در اظهارنظری مکتوب گفت:

" در حالی که تصمیم رئیس جمهور ترامپ در پاسخ مثبت دادن به دعوت کیم جونگ-اون صحیح است، اما او باید طبق این ضرورت حرکت کند که دست به هیچ گونه سازشی نزند که منجر به کاهش تعهد به همپیمانش کره جنوبی گردد."

او افزود:

"چنین سازش هایی از جمله شامل خارج کردن نیروهای آمریکا از کره جنوبی و کاستن از آهنگ شتاب و برنامه‌ریزی تمرین های نظامی مشترک سالانه است."

به نظر هیل، کره شمالی برنامه سلاح های هسته ای خود را دقیقا بر این مبنا ریخته بود که:

" آمریکا از ارتباط امنیتی با کره جنوبی جدا گردد، و نه برای دفاع از خودش در برابر آنچه خود تهدیدهای امنیتی از سوی ایالات متحد می خواند."

هیل افزود:

"رئیس جمهور ترامپ باید مجددا بر تعهد ما به هم پیمانمان صحه بگذارد و از نزدیک با چین و دیگر کشورهای منطقه، خاصه هم پیمان شجاع دیگرمان ژاپن همکاری کند، تا کره شمالی در مورد عزم آمریکا دچار اشتباه محاسباتی نشود. همچنین برای این که سایر هم پیمانانمان در منطقه و سراسر جهان اعتمادشان به آمریکا دوباره جلب شود نیز باید قادر باشیم از موضع قدرت مانور بدهیم و سعی کنیم هر راه حلی پایدار بماند."

هیل در سال های دهه ۲۰۰۰ در گفت و گوهای شش جانبه درباره برنامه هسته ای کره شمالی، نماینده ارشد واشنگتن بود.

منبع: english.yonhapnews.co.kr

عربستان سعودی، ایران و اوپک را متقاعد کرد برای افزایش تولید نفت توافق کنند

پس از آن که دونالد ترامپ توافق هسته ای را متوقف کرد ایران دیگر تمایلی به افزایش تولید نداشت.

یک روز پس از جلسه ی پر تنشی که ایران طی آن نسبت به مذاکرات اعتصاب کرد، اوپک با افزایش تولید نفت، تا سقف یک میلیون بشکه موافقت کرد.

ایالات متحده، چین و هند برای جلوگیری از کاهش عرضه ی در سال اخیر، به روی افزایش تولید تاکید زیادی دارند.

ایران از قبول این پیشنهاد امتناع می کرد زیرا پس از آنکه دونالد ترامپ از توافقات هسته ای منصرف شد ایران با تحریم های شدیدی روبرو شد.

همچنین ترامپ فشار بر اوپک را افزایش داده است تا پیش از انتخابات میان دوره ای در ایالات متحده در ماه نوامبر، میزان تولید را افزایش دهد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران جلسه ی روز پنج شنبه را ترک کرد. اما روز جمعه، خالد الفالح وزیر نیروی عربستان صعودی، آقای زنگنه را متقاعد کرد پیشنهاد ریاض را که روسیه، کشوی غیر عضو اوپک از آن دفاع کرده بود را بپذیرد. خالد الفالح با وجودی که نشست را ترک کرد و در نشست نهایی نیز به این موضوع اشاره نشد، اظهار داشت:

این تولید، یک میلیونی خواهد بود.

البته انتظار می رود این تولید کمتر از یک میلیون بشکه باشد زیرا بسیاری از تولیدکنندگان در تلاش هستند میزان تولید خود را افزایش دهند.

سازمان کشورهای صادرکننده ی نفت(اوپک)، در صدد بود در نشست وین بازار را پس از افزایش قیمت نفت تا مرز بشکه ای ۸۰ دلار، آرام کند.

البته این نگرانی وجود دارد که این کاهش و افزایش قیمت اقتصاد جهانی را فلج کند. سال گذشته اوپک و روسیه توافق کردند تولید نفت را به ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا در سال ۲۰۱۶  قیمت نفت را تا ۲۷ دلار کاهش دهند.

اما مشکلات تولید در ونزوئلا و لیبی باعث شده است عرضه ی بازار جهانی روزانه حدود ۲.۸ میلیون بشکه کاهش پیدا کند.

روز جمعه قیمت نفت برنت در بازار تجاری لندن بین ۱% تا ۷۴.۳% افزایش داشته است.

منبع:www.news.sky.com

مرکل: آلمان به توافق خود با ایران پایبند می‌ماند

به نقل از "رویترز"، آنگلا مرکل نخست وزیر آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که علی‌رغم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، آلمان نسبت به ایران متعهد است، اما شرکت‌های خصوصی درباره سرمایه‌گذاری های خارجی در ایران مختارند.

آلمان به توافق هسته‌ای خود با ایران پایبند می‌ماند

آلمان به توافق هسته‌ای خود با ایران پایبند می‌ماند

مرکل در راستای سخنان لی که چیانگ نخست وزیر چین، گفت شرکت‌های خصوصی که در ایران سرمایه گذاری کرده‌اند در معرض تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار دارند، اما تصمیم گیری برای ادامه سرمایه گذاری خارجی و کنار آمدن با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا با خودشان است.

وی ادامه داد:

ما توافق هسته‌ای خود را با ایران ادامه می‌دهیم. ادامه این مسیر بهتر است و تنها لازم است تا مذاکرات بیشتری با ایران انجام شود.

منبع: reuters.com

تحریم های آمریکا علیه ایران فرصتی برای روسیه!

پتر پوشکارو تحلیلگر اصلی شرکت TeleTrade در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی (RT) روسیه گفت که مزیتی که شرکت های روسی که در ایران مشغول به کار هستند، نسبت به رقبای اروپایی خود دارند این است که آن ها از مدت ها قبل تحت تحریم های ایالات متحده امریکا بوده و به این شرایط عادت کرده اند و اکنون چیزی برای از دست دادن ندارند.

شرکت روس‌نفت

شرکت روس‌نِفت

وی خاطر نشان کرد:

 شرکت های روسیطوری به کار خود در زمینه های متفاوتی چون نفت، گاز و همچنین انرژی هسته ای در ایران ادامه خواهند داد که گویی هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است. این شرکت ها نسبت به شرکتهای اروپایی نظیر توتال یا ایرباس که دارای کسب و کارهای بزرگ در ایالات متحده هستند و نامشان در فهرست مبادلات امریکایی ثبت شده است، از این مزیت ویژه بهره می برند.

این تحلیلگر همچنین گفت که این شرکت ها می توانند تهدیدهای کاخ سفید برای اعمال جریمه های تجاری و همچنین انجام پروژه های مختلف را نادیده بگیرند. اکنون تجارت روسیه با ایران تنها ۲ میلیارد دلار است اما این پتانسیل را دارد که بیشتر شود.

او در ادامه سخنانش افزود:

این موضوع کاملا می تواند به حقیقت بپیوندد چرا که روسیه و ایران در سوریه با هم متحد هستند. شرکت روس‌نِفت (شرکت نفت و گاز روس است) یکه سری قراردادهای اولیه به ارزش ۳۰ میلیارد دلار با ایران دارد که اگر عملی شوند سود قابل توجهی را برای مسکو به ارمغان می آورد.

یکی دیگر از مواردی که باعث تقویت روابط تهران و مسکو می شود بستن قرارداهای هواپیمایی به ایران است. ایران برنامه داشت که ۱۰۰ دستگاه هواپیما از شرکت بوئینگ، ۸۰ دستگاه از شرکت ایرباس و ۲۰ دستگاه از شرکت شرکت تولیدی هواگرد فرانسوی-ایتالیایی ای‌تی‌آر خریداری کند. او معتقد است که اگر ایران چند سال دیگر صبر کند، کشور روسیه می تواند جت های MC-۲۱ خود را به ایران صادر کند. این جت ها اکنون در مرحله ی آزمایش بوده و در چند سال آینده قابل استفاده خواهند بود.

منبع: rt.com

رئیس جمهور ایران در میانه بحران توافق هسته ای، به کنفرانس سران در چین خواهد رفت

ایران مدت ها است که در پی عضویت کامل در بلوک تحت رهبری چین و روسیه با نام سازمان همکاری های شانگهای می باشد، سازمانی که همچنین کشورهای هند و پاکستان را نیز در خود دارد.

رئیس جمهور ایران حسن روحانی در دیداری با گروهی از اساتید دانشگاه در تهران، در ۲۱ مه ۲۰۱۸، سخن می گوید.

رئیس جمهور ایران حسن روحانی در دیداری با گروهی از اساتید دانشگاه در تهران، در ۲۱ مه ۲۰۱۸، سخن می گوید.

وزارت امور خارجه چین در روز دوشنبه اعلام نمود که چین در یک کنفرانس سران در شهری ساحلی در این کشور، میزبان رئیس جمهور ایران، حسن روحانی خواهد بود. دیداری که همزمان شده است با تلاش های پر تشتت قدرت ها برای نجات توافق هسته ای ایران پس از خروج ایالات متحده از آن.

این وزارت اعلام کرده که روحانی دیداری کاری در چین خواهد داشت و در کنفرانس سران بلوک تحت رهبری چین و روسیه، یعنی سازمان همکاری های شانگهای حضور خواهد یافت.

وزارت خارجه چین زمان دقیقی برای این دیدار اعلام نکرده، اما کنفرانس سران طبق برنامه ریزی ها باید در دومین آخر هفته ی ماه ژوئن در شهر شمالی کینگ دائو برگزار شود.

ایران هم اکنون عضو ناظر سازمان همکاری های شانگهای است، هر چند که مدتی طولانی می باشد که در پی عضویت کامل بوده است.

روسیه پیش از این گفته بود که با برداشته شدن تحریم های غرب علیه تهران، ایران بالاخره می تواند بدل به عضوی از این بلوک شود. این بلوک همچنین شش جمهوری آسیای میانه که از کشورهای اتحاد شوروی سابق بوده اند و نیز هند و پاکستان را در خود جای داده است.

توافق سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت های جهانی منجر به برداشته شدن تحریم ها علیه تهران شد. در مقابل، ایران نیز پذیرفت که فعالیت های هسته ای خود را محدود نماید، و به این ترتیب در صورتی که قصد تولید بمب اتمی را داشته باشد نیز زمان آن به تاخیر می افتد و طولانی می شود.

از آن جا که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در این ماه، آمریکا را از برجام خارج کرد و خدشه عمیقی در این توافق ایجاد نمود، دولت های اروپائی در حال تلاش بوده اند تا به ایران از بابت منافع اقتصادی کافی خود اطمینان دهند و این کشور را راضی به ماندن در این توافق کنند.

چین نیز قویا از توافق حمایت کرده است و خود یکی از امضا کنندگان برجام بوده است.

طبق اعلام وزارت امور خارجه چین، رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین ، و همچنین رهبران قزاقستان و قرقیزستان دعوت شده اند تا دیدارهای رسمی دوجانبه ای با رئیس جمهور چین شی جین پینگ در خلال این کنفرانس برگزار نمایند.

این کنفرانس که طی روزهای ? و ?? ژوئن(?? و ?? خرداد) برگزار خواهد شد، در پی ایجاد توافق های جدیدی در زمینه مسائل امنیتی مانند مقابله با تروریسم و قاچاق مواد مخدر در میان هفت کشور عضو این بلوک، خواهد بود.

سازمان همکاری های شانگهای که مشترکا به وسیله چین و روسیه رهبری می شود در سال ۲۰۰۱ ایجاد شد تا با اسلام رادیکال و دیگر نگرانی های امنیتی منطقه ای روبرو شود. هند و پاکستان در سال گذشته عضو کامل این سازمان شدند.

ایران سال ها است که چشم به عضویت سازمان همکاری های شانگهای دوخته است و چین اعلام کرده است که از این درخواست حمایت می کند.

منبع: www.haaretz.com

آمریکا به دنبال منافع مشترک با اروپا بر سر مسائل ایران

ایالات‌ متحده آمریکا در روز یک‌شنبه اعلام کرد که امیدوار است تا با استفاده از منافع مشترک نیرومندی که با متحدان اروپایی‌اش دارد بتواند علیه برنامه هسته‌ای، توسعه موشکی و نقش ایران در اتفاقات منطقه‌ای اقدام کند.

منافع مشترک ایالات‌متحده آمریکا و اروپا بر سر توافق هسته‌ای ایران

منافع مشترک ایالات‌متحده آمریکا و اروپا بر سر توافق هسته‌ای ایران

مسئول دپارتمان ایالتی گفت که این منافع مشترک می‌تواند باعث ادامه همکاری بین آمریکا و اروپا شود که منجر به حرکات روبه‌جلو خواهد شد. ایران در روز یک‌شنبه اعلام کرد که در جلسه‌ای که با دیپلمات‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، چینی و روسی در روز جمعه و در وین برگزار خواهد شد، شرکت می‌کند تا در مورد خروج ترامپ از توافق هسته‌ای و مسائل مربوط به پسابرجام مذاکره کنند.

در جلسه‌ای که توسط شش قدرت بزرگ دنیا برگزار می‌شود، واشنگتن شرکت نخواهد کرد و ایران و اتحادیه اروپا بر سر اجرای توافقات جدید مذاکره می‌کنند.

روزنامه آلمانیWelt am Sonntag  نوشت که یکی از مقامات ارشد اروپایی گفته است که یکی از مواردی که در این جلسه بحث خواهد شد درباره امکان یک معاهده جدید بین ایران و قدرت‌های دنیاست تا بتواند زمینه‌ای مشترک با توافق ۲۰۱۵ داشته باشد و علاوه بر این خواسته‌های ایالات‌متحده آمریکا نیز در نظر گرفته شود.

این منبع افزود که این موارد می‌توانند شامل نگرانی‌های آمریکا در رابطه با برنامه موشکی ایران و حمایت تهران از گروه‌های نظامی در خاورمیانه باشد.

مقام ارشد اروپایی در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی گفت:

مجبوریم که دیگر اسمی به نام توافق هسته‌ای وین نداشته باشیم و باید عناصر دیگری نیز به این توافق اضافه کنیم. تنها در این صورت است که می‌توانیم ترامپ را متقاعد کرده و او را راضی کنیم تا تحریم‌ها را بردارد.

چنین توافقی می‌تواند در آینده شامل کمک‌های مالی به ایران نیز بشود.

مسئول دپارتمان ایالتی گفت که واشنگتن امیدوار است که اروپا روی این مسئله مهم تمرکز کند: رفتار چندگانه ایران نسبت به برنامه هسته‌ای، پیشرفت موشکی، تروریست، آشوب‌های منطقه‌ای و سایر مسائل.

سه منبع اروپایی که با رئیس‌جمهور ترامپ بر سر دست کشیدن از تحریم توافق هسته‌ای حضور داشتند گفتند که در جلسه روز جمعه تنها در مورد موارد معاهده ۲۰۱۵ بحث می‌شود و فعلا هیچ پیشنهادی در رابطه با کمک مالی به ایران وجود ندارد.

بر اساس گزارش آژانس خبری نیمه‌رسمی تسنیم نیوز در تهران، سخنگوی وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی گزارشاتی مبنی بر توافق جدید را رد کرد و آن را ادعایی نامربوط خواند.

قاسمی گفت:

طی چند روز آینده جلسه‌ای برگزار می‌شود که اولین جلسه کمیسیون مشترک بدون حضور آمریکا خواهد بود... در این جلسه تنها مسائل هسته‌ای بین ایران و سایر اعضا بررسی می‌شود.

پیش‌تر، نماینده وزیر امور خارجه عباس عراقچی در تلویزیون ایران گفت:

کمیسیون مشترک بنا به درخواست ایران برگزار خواهد شد و بدون حضور آمریکا انجام می‌گیرد تا بر سر پیامدهای خروج آمریکا و چگونگی باقی ماندن سایر کشورها و ادامه  تعهداتشان در این توافق بحث شود.

در روز دوشنبه وزیر امور خارجه ایالات متحد آمریکا، مایک پمپئو طرح کلی مسیر دیپلماتیک را مشخص خواهد کرد و از اروپا و سایر متحدان می‌خواهد که با اعمال فشار بر ایران او را بر سر میز مذاکره برگردانند.

منبع: reuters.com


بستن