گوش به زنگگوش به زنگ

هشدار ترامپ به روحانی: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکن، وگرنه عواقب این کار را خواهی دید!!!


دونالد ترامپ با عصبانیت به پیشنهاد حسن روحانی به آمریکا در مورد تحریک ایران که "با دم شیر بازی نکنید، وگرنه پشیمان میشوید" پاسخ داد و به همتای ایرانی خود گفت:

هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید.

 تقابل رئیس جمهور های ایران و آمریکا وارد مرحله جدیدی شده است

 تقابل رئیس جمهور های ایران و آمریکا وارد مرحله جدیدی شده است

پس از اینکه آقای روحانی در جمع سفیرها و دیپلمات های ایران گفته بود:

آمریکا باید بداند که صلح با ایران مادر همه صلح ها و جنگ با ایران مادر تمامی جنگ هاست.

رئیس جمهور آمریکا در یک عکس العمل شبانه، و با توئیتی که تماماً با حروف بزرگ نوشته شده بود، گفت:

آقای روحانی عواقبی خواهد دید که کمتر کسانی در طول تاریخ مانند آن را دیده اند. ما دیگر آن کشور سابق نیستیم که حرف های دیوانه وار شما در مورد خشونت و مرگ را تحمل کنیم.

وی افزود:

مراقب باش.

به گزارش خبرگزاری های دولتی، سخنان آقای روحانی در میان سفیران ایران، با توجه به احتمال صلح بین آمریکا و ایران بوده است. او گفته کاخ سفید پس از خروج از توافق هسته ای با تهران کماکان میتواند رویکرد خود را تغییر دهد.

آقای روحانی نیز گفت:

اگر آمریکا تلاش برای برقراری رابطه با ایران را قطع کند، پشیمان خواهد شد.

او گفت:

شما در جایگاهی نیستید که ملت ایران را بر علیه  امنیت ایران و منافع ملت ایران تحریک کنید.

صبح دوشنبه یک خبرگزاری دولتی توئیت هشدار آمیز ترامپ را کم اهمیت توصیف کرد و آنرا واکنش منفعلانه به نقطه نظرات روحانی خواند.

همچنین خبرگزاری ایرنا، پیغام ترامپ را چیزی بیش از یک کپی از اظهار نظر وزیر امور خارجه ایران ندانست.

ظریف قبلا خطاب به غرب گفته بود:

هرگز یک ایرانی را تهدید نکن.

ایران پس از تصمیم آقای ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از توافق جهانی بر روی برنامه  هسته ای ایران در سال ۲۰۱۵ ، با افزایش فشار از سمت آمریکا و افزایش تحریم ها مواجه شده است. با اینکه آقای ترامپ در رقابت های انتخاباتی برای رسیدن به کاخ سفید اعلام کرده بود که آمریکا را از این توافق خارج میکند، ماه ها و هفته ها قبل از اینکه تصمیم خود را بگیرد، سیاستمداران اروپایی و بریتانیایی تلاش کردند تا او را به ماندن در این توافق راضی کنند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، برای صحبت با آقای ترامپ به واشنگتن سفر کرد تا به او اعلام کند که ممکن است این توافق ایده آل نباشد آما بهترین راه برای اطمینان از این موضوع است که  ایران به سلاح اتمی دست پیدا نکند. قبل از ترک واشنگتن در آوریل، آقای مکرون پیشبینی کرد که رئیس جمهور آمریکا به دلایل داخلی از این توافق خارج خواهد شد.

به گفته مقامات رسمی واشنگتن به رویترز، دولت ترامپ یک برنامه از سخنرانی های شدید و مکاتبات آنلاین با هدف ایجاد نارضایتی عمومی در ایران و افزایش فشاربر ایران را شروع کرده است. هدف این طرح پایان دادن به برنامه هسته ای ایران و توقف حمایت از گروه های مسلح توسط ایران است.

آقای روحانی و آقای ترامپ در گذشته نیز بر سر مسائل دیگری از جمله تصمیم آمریکا بر انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم و ممنوع کردن سفر برخی شهروندان کشور های مسلمان به آمریکا، با هم درگیر شده بودند.

ولی آقای ترامپ پس از مجموعه توئیت های بسیار خشونت آمیز علیه رهبر کره شمالی که نهایتا منجر به ملاقات تاریخی دو نفر شد، وارد چنین درگیری شدیدی در سطح عمومی با این ادبیات مقابل هیچ یک از رهبران جهان نشده بود.

آقای ترامپ پیش از این اعلام کرده بود:

سران ایران به زودی با من تماس میگیرند و میگویند بیایید توافق کنیم.

ایران تا امروز تماس های زیادی را برای تغییر در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ رد کرده است.

منبع: independent.co.uk