گوش به زنگگوش به زنگ

مذاکره دو کره در پی کشف فعالیت هسته‌ای کره شمالی توسط ایالات متحده


پس از کشف فعالیت‌های هسته‌ای جدید در کره شمالی توسط ایالات متحده، روز سه شنبه کره شمالی و کره جنوبی در برابر تشدید تنش‌های موجود، مذاکره نظامی برگزار کردند.

ژنرال آن ایک سان از کره شمالی و ژنرال کیم دو گیون از کره جنوبی، در  روستای مرزی پان مون جون مذاکره کردند

ژنرال آن ایک سان از کره شمالی و ژنرال کیم دو گیون از کره جنوبی، در  روستای مرزی پان مون جون مذاکره کردند

این نشست که روز دوم ماه ژوئن در حاشیه روستای مرزی پان مون جون در منطقه دمیلیتاریزد(DMZ) برگزار شد، به دنبال اجلاس سران کره‌ای در ماه آوریل شکل گرفت که در آن رهبران دو کره بر سر کاهش تنش و متوقف کردن اعمال خصمانه توافق کردند.

پیش از این در ماه گذشته در سنگاپور، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در اجلاس جداگانه‌ای که با رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ داشت، قول داد تا به دنبال انحلال فعالیت هسته‌ای باشد، اما توافقی قطعی برای رسیدن به این هدف صورت نگرفت.

کیم دو هیون، مذاکره کننده ارشد که مسئول سیاست‌های کره شمالی در وزارت دفاع است، قبل از ترک DMZ به خبرنگاران گفت که تلاش خواهد کرد تا اقداماتی اساسی را برای کاهش تنش و ایجاد اعتماد ایجاد کند.

انتظار می‌رود که دو طرف مذاکره در مورد کاهش سلاح‌های گرم و نیروهای نظامی مستقر در DMZ و همچنین حفاری‌های مشترک برای کشف بقایای سربازان کشته شده در جنگ بین دو کره در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ مذاکره کنند. وزارت دفاع کره جنوبی در هفته گذشته اعلام کرد که بعنوان قدم اول و برای اجرای این توافقنامه، قصد دارد که نیروها و تجهیزات نظامی را در امتداد مرز کاهش دهد.

ژنرال آن ایک سان، نمایند? کره شمالی در مذاکرات نظامی، خاطرنشان کرد گزارش‌های خبری کره جنوبی نشان می‌دهد که ممکن است تلاش کند تا جنوب را برای ایجاد یک بیانیه مشترک با ایالات متحده جهت پایان رسمی جنگ متقاعد کند. او در شروع مذاکره گفت:

پیش از این که بدانیم این مذاکره صحیح است یا خیر، باید بگویم متوجه شدم که گفتگوی ما برای مردم دو کره بسیار حائز اهمیت است. این امر، تاکیدی بر احساس مسئولیت در مورد زمان و نقش ارتش در رابطه با تلاش‌های شمال و جنوب جهت ایجاد صلح و رفاه است.

تصویری از ژنرال کره شمالی، با کیم دو گیون از کره جنوبی در خانه صلح روستای مرزی پان مون جون در کره جنوبی

تصویری از ژنرال کره شمالی، با کیم دو گیون از کره جنوبی در خانه صلح روستای مرزی پان مون جون در کره جنوبی

جنگ دو کره موقتا به پایان رسیده است اما معاهده‌ای برای صلح وجود ندارد، بلکه نیروهای سازمان ملل متحد تحت رهبری ایالات متحده و نیز کره جنوبی، از لحاظ فنی هنوز در جنگ با شمال قرار دارند.

پیونگ یانگ، پایان رسمی جنگ را امری مهم برای کاهش تنش‌ها می‌داند. این امر، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده را در سفرش به پیونگ یانگ در اوایل ماه جاری، زمانی که تمایلش را برای بحث در مورد پایان دادن به مناقشه انکار کرد، متهم به رفتاری گانگستری در رابطه با توقف فعالیت‌های هسته‌ای کرد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده گفته است که به جای فساد، متعهد به ایجاد یک مکانیزم صلح‌آمیز است، البته در صورتی که فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی پایان یابد.

یانگ ژی چی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین که مدت‌ها پیش به کره جنوبی سفر کرده بود، در گفتگویی با چانگ یوی یانگ، مدیر دفتر امنیت ملی اذعان داشت:

مقامات، مسائل مختلف دوجانبه را مورد بحث قرار دادند، اما نه پکن و نه سئول هیچ کدام اعلام نکردند که آیا مقامات در مورد پایان جنگ به توافق رسیدند یا خیر.

یک مقام ارشد در خانه آبی ریاست جمهوری کره جنوبی گفت که سئول در رابطه با مشارکت چین در هر توافقنامه صلح مشکلی ندارد، اما فعلا تصمیماتی در این رابطه اتخاذ نشده است.

 

فعالیت هسته‌ای

روز دوشنبه یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری رویترز اعلام کرد که ماهواره‌های جاسوسی ایالات متحده، فعالیت جدیدی را در کارخانه کره شمالی کشف کرده‌اند که نخستین موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای که ظرفیت رسیدن به ایالات متحده را دارد، تولید کرده است.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، هفته گذشته خاطرنشان کرد علی رغم اینکه کیم جونگ اون، رهبر این کشور در جریان نشست با دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده در ماه مه ماه جاری، قول داده است که پیگیر توقف عملیات هسته‌ای شود، اما کره شمالی همچنان به تولید سوخت برای بمب‌های هسته‌ای ادامه می‌دهد.

با وجودی که ترامپ اعلام کرد که کره شمالی دیگر تهدید هسته‌ای به شمار نمی‌آید، اما پیونگ یانگ هیچ جزئیاتی در مورد چگونگی این امر در مورد برنامه هسته‌ای منعکس نمی‌کند و با مذاکرات صورت گرفته هماهنگ نیست.

رسانه‌های دولتی شمالی در روزهای اخیر، جنوب را متهم کرده‌اند که به سرعت برای  بهبود روابط بین کره جنوبی و کره شمالی حرکت می‌کند و بیش از حد به واشنگتن احترام می‌گذارد.

رودونگ سینمون، روزنامه رسمی حزب کره شمالی، روز سه شنبه سئول را متهم به اتلاف وقت کرد و انتظار داشت که پس از اتمام فعالیت هسته‌ای، بدون هیچ اقدام دیگری تحریم‌ها لغو شود . این روزنامه خواستار اقداماتی برای تسهیل راه‌اندازی دوباره برنامه‌های قبلی مشترک مانند مجموعه صنعتی کائسونگ و تور به کوه کومگانگ شمالی شد که در حال حاضر متوقف شده‌اند.

سئول گفته است که این پروژه‌ها را می‌توان در زمانی که پیشرفتی در خلع سلاح هسته‌ای پیونگ یانگ صورت گرفته است، از سر گرفت. وب سایت تبلیغاتی کره شمالی همچنین از کره جنوبی به دلیل موضعش در برابر تحریم‌ها انتقاد کرد و گفت:

 تحریم‌ها و مذاکرات نمی‌توانند کنار یکدیگر قرار گیرند

منبع: reuters.com