گوش به زنگگوش به زنگ

فیسبوک کمپین های سیاسی علیه انتخابات ‏میان دوره ای ایالات متحده را شناسایی می‌کند!


اعضای کنگره طبق ساختار و روش این کمپین سیاسی از امکان مداخله‌ی روسیه خبر دادند.

فیسبوک ۳۲ صفحه کاربری را در فیسبوک و اینستاگرام می‌بندد

فیسبوک ۳۲ صفحه کاربری را در فیسبوک و اینستاگرام می‌بندد

فیسبوک روز پنجشنبه اعلام کرد که یک کمپین سیاسی جدید را شناسایی کرده، که قصد گمراه کردن کاربران را داشته است، تا در میان رای‌دهندگان انتخابات کنگره‌ی امریکا اختلاف نظر ایجاد کند.

فیسبوک برای جلوگیری از مداخله‌ی خارجی در انتخابات آمریکا ۳۲ صفحه را از فیسبوک و اینستاگرام حذف کرد.

این شرکت، تحقیق برای شناسایی منبع اطلاعات غلط را متوقف کرد اما اعضای کنگره که اطلاعات فیسبوک را بررسی کردند، طبق روش این کمپین سیاسی از احتمال مداخله‌ی روسیه خبر دادند.

سناتور مارک وارنر از حزب دموکرات در کمیسیون اطلاعات مجلس سنا به گزارشگران در کاخ کنگره‌ی ایالات‌متحده گفت:

«می‌توانم بگویم  قطعا پای روسیه در میان است.»

دو مقام رسمی سازمان اطلاعات ایالات‌متحده (CIA) به رویترز گفتند که شواهد کافی برای اثبات مداخله روسیه در کمپین سیاسی فیسبوک وجود ندارد، اما خاطر نشان کرد که:

«شباهت‌ها، اهداف، و و روش‌شناسی به طور چشمگیری مشابه نفوذ سایبری روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ است.»

به نقل از سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده به نظر می‌رسد روسیه تلاش کرد تا با تبلیغات، نتایج انتخابات ۲۰۱۶ ایالات‌متحده را تغییر دهد و به همین منظور در فیسبوک آگهی‌ منتشر می‌کرد. در ماه فوریه وزارت دادگستری ایالات متحده ۱۳ شهروند روسی و پایگاه جستجوی اینترنت از سن‌پترزبورگ را برای مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات‌متحده شناسایی کرد اما مسکو این مداخله را انکار کرد.

فیسبوک برای دفاع در مقابل نفوذ سایبری راجع به هک شدن اطلاعات کاربران در بلند مدت و حفظ حریم شخصی آنها نگرانی‌هایی داشته است.

مسابقه تسلیحاتی

مرکز تحقیقاتی موسسه آتلانتیک که صفحات بسته شده را مورد بررسی قرار داد، اعلام کرد که شباهت‌های زبانی و رویکردی با صفحات کاربری جعلی قبلی موسسه تحقیقات اینترنت وجود دارد؛ این صفحات با نام کارخانه‌ ترول مشهور هستند که افکار عمومی را در شبکه‌های اجتماعی تحریک می‌کنند.

این مرکز تحقیقاتی به «ترجمه‌های نادرست با رویکرد ایجاد دوگانگی در صدر هر گردش خبر» اشاره کرد. این مرکز گفت، برای مثال صفحه‌ معترضین فمنیست «موضع آزادی‌ خواهانه یا چپ درباره‌ی مسائل مربوط به جنسیت، نژاد، مهاجرت، و حقوق بشر اتخاذ می‌کند.» در حالیکه سایر صفحات برتری نژادی را در میان اقلیت‌ها ترویج می‌دهند.

همچنین خاطر نشان کردند که صفحه فمنیست ریسیستر هشدار دهنده بود زیرا برای اعتراضات گوناگون از جمله بر علیه «اتحاد برای برتری» تلاش می‌کرد که ممکن بود بالقوه خشونت‌آفرین باشد.

برندون اورسینگر که مدیر صفحه‌ی ریسیستر بود در یک تماس ویدیویی با رویترز گفت که از طریق یک دوست اینترنتی در فیسبوک برای مدیریت کردن این صفحه دعوت شده است.

اورسینگر گفت:

من قطعا نگرانی‌هایی داشتم، چون به جز افرادی که من رو می شناختند کسی من رو به صفحه‌ای دعوت نمی‌کرد.

اما در همین زمان این صفحه‌ای بود که می‌توانستیم از آن استفاده کنیم.

وی اضافه کرد که تعداد زیادی صفحه‌ قانونی همچنان از گروه‌های فعال ضد تظاهرات حمایت می‌کردند و سخت‌تر با افرادی ارتباط مجدد برقرار می‌کردند که از طریق صفحه‌ی ریسیستر پیگیر موضوع بودند.

اورسینگر گفت هنوز مطمئن نیست که صفحه‌ی کاربری که او را وارد این قضیه کرده است روسی باشد، اما در این باره ابراز نگرانی کرد که او و سایر فعالین مورد نفوذ و حمله قرار گرفته باشند.

شریل سندبرگ مدیر اجرایی فیسبوک در یک مصاحبه تلفنی گفت که تلاش‌های صورت گرفته برای جهت دادن به افکار عمومی، برای آنکه از فیلتر های فیسبوک عبور کند پیشرفته‌تر خواهند شد و آن را «مسابقه تسلیحاتی» خواند.

کاخ سفید گفت که دولت از فعالیت‌های فیسبوک پشتیبانی می‌کند.

گرت مارکوییس، سخنگوی سازمان امنیت ملی گفت:

ما تلاش‌های بخش خصوصی برای مبارزه با تهدیدهایی که در فضای سایبری رخ میدهد را تحسین می‌کنیم.

دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده نیز برای بی اهمیت شمردن مداخله در انتخابات کنگره مورد انتقاد قرار گرفت.

اوایل همین ماه در جلسه ای در هلسینکی با ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، دونالد ترامپ گفت که باور دارد که روسیه دیگر سعی ندارد روی فرآیند انتخابات ایالات متحده تاثیر بگذارد.

بعدتر ترامپ اصلاح کرد که درباره‌ی مداخله‌ی روسیه در انتخابات «به شدت نگران» است. در ادامه این نگرانی ها ترامپ روز جمعه جلسه‌ای با مشاوران امنیت ملی درباره‌ی امنیت انتخابات برگزار کرد.

مسائل تفرقه‌انگیز

فیسبوک فعالیت سایبری درباره‌ی دو مسئله را شناسایی کرده، که یکی از آنها فعالیت های اعتراضی اتحاد برای برتری در هفته‌ی بعد در واشنگتن است و دیگری کمپینی با هشتگ لغو سیاست گمرک و مهاجرتی ترامپ #AbolishICE  در شبکه‌های اجتماعی بود.

فیسبوک در یک پست اظهار کرده است که اینگونه اقدامات را آشکار خواهد کرد. سال گذشته اتفاق مشابهی در شارلوتسویل، ویرجینیا رخ داد که موجب خشونت‌آفرینی نژادپرستان سفید پوست شد.

این شرکت گفت:

چنین رفتاری روی فیسبوک مجاز نیست؛ ما نمی‌خواهیم مردم یا سازمان‌ها، شبکه‌ای از کاربری‌ها را ایجاد کنند که افراد را درباره‌ی اینکه چه کسی هستند یا چه کاری انجام می‌دهند گمراه كنند.

 

فیسبوک گفت که بیش از ۲۹۰.۰۰۰ کاربر یکی از این صفحات را دنبال می‌کنند و ۱۱.۰۰۰دلار خرج ۱۵۰ عدد از این آگهی‌ها شده است. این صفحات از ماه می ۲۰۱۷ بیش از ۳۰ موج تبلیغاتی مجازی را ایجاد کرده‌اند.

کارمندان رسمی فیسبوک در یک تماس تلفنی به گزارشگران گفتند که یک کاربری شناخته شده از مرکز تحقیقات اینترنت روسیه برای مدت زمان ۷ دقیقه مدیر یکی از این صفحات جعلی بود، اما شواهد کافی وجود ندارد که این کمپین را به دولت روسیه نسبت دهیم.

پیش از این فیسبوک اعلام کرده بود که احتمالا ۱۲۶ میلیون آمریکایی محتوای سیاسی با پشتیبانی روسیه را در مدت زمان دو سال مشاهده کرده‌اند، و ۱۶ میلیون نفر در معرض اطلاعات روسی در اینستاگرام بوده‌اند.

در طول چند ماه گذشته این شرکت اقداماتی برای اطمینان دادن به قانونگذاران ایالات متحده و اروپا انجام داده است تا وضع قوانین بیشتر، ضروری نباشد. مارک زاکربرگ می‌گوید ۲۰.۰۰۰ نفر در این کمپانی مشغول حراست و محافظت از فیسبوک هستند.

منبع: business-standard.com