گوش به زنگگوش به زنگ

عربستان سعودی صادرات نفتی از ‏مسیر دریای سرخ را از ‏سر می‌گیرد


بزرگترین صادرکنندگان نفت عربستان سعودی روز شنبه اعلام کردند که حمل‌ و‌ نقل نفت از طریق تنگه استراتژیک باب‌المندب را از سرگرفته اند.

صادرات نفتی عربستان از باب المندب

صادرات نفتی عربستان از باب المندب

عربستان سعودی به صورت موقت صادرات نفت  از طریق تنگه باب المندب را پس از حملات  حوثی های به تانکرهای نفتی متوقف کرده بود.

روز شنبه وزیر انرژی این کشور در بیانیه‌ای از شروع مجدد حمل‌و‌نقل خبر داد.

وزیر انرژی خالدالفلاح در بیانیه‌ای گفت:

تصمیم مبنی بر آغاز مجدد ترابری نفت از طریق تنگه‌ی باب‌المندب پس از آنکه سرپرستی ائتلاف ارزیابی‌های ضروری را جهت محافظت از استان‌های ائتلاف به عمل آورد اتخاذ شد.

آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان سعودی شروع  کارآمد حمل و نقل مجدد را بلافاصله تایید کرد.

آرامکو در بیانیه‌ای گفت:

این شرکت برای مراقبت های بیشتر در موقعیت کنونی، با سازمان‌های مربوط هماهنگی می‌کند و  از تمامی روندهای ضروری برای حفظ  ایمنی پیروی می‌کند.

یمن که سه سال شاهد مبارزه‌ میان ائتلاف تحت هدایت سعودی با جنبش حوثی بوده است، در جنوب دریای سرخ واقع شده است و یکی از مهم‌ترین راه‌های تجاری جهان برای تانکرهای نفتی به شمار می‌آید. تانکرها از نزدیکی سواحل این کشور عبور می‌کنند و از خاورمیانه به سمت کانال سوئز و اروپا رهسپار می‌شوند.

مسیر تنگه‌ی باب‌المندب از دریای سرخ تا خلیج عدن فقط ۲۰ کیلومتر (۱۲ مایل) است، لذا هدف گیری کشتی ها به راحتی امکان پذیر خواهد بود.

پس از تصمیم سعودی برای توقف ترابری، حوثی های یمن اعلام کردند که تا ۳۱ جولای(۹ مرداد) برای حفظ صلح، حملات در دریای سرخ را برای دو هفته متوقف می‌کند.

ائتلاف سعودی در جنگ داخلی یمن در سال ۲۰۱۵ مداخله کرد تا رییس جمهور تبعیدی این کشور، عبد ربه منصور هادی را برگرداند.

منبع: reuters.com