گوش به زنگگوش به زنگ

در بحبوحه‌ی کشمکش با آمریکا، ارزش لیر ترکیه هم سقوط می کند


روز جمعه دفتر نمایندگی تجاری ایالات متحده پس از ارزیابی اعلام کرد که پس از اعمال تعرفه ی آمریکایی ها روی فولاد و آلومینیوم، آنکارا روی کالاهای ایالات متحده تعرفه های تلافی جویانه وضع می کند.

 نخست وزیر وقت ترکیه رجب طیب اردوغان در نشستی در مجلس ترکیه از سوی حزب توسعه و عدالت اعضای مجلس را مخاطب قرار می دهد

تصویر آرشیو در ۱۱ ژوئن ۲۰۱۳: نخست وزیر وقت ترکیه رجب طیب اردوغان در نشستی در مجلس ترکیه از سوی حزب توسعه و عدالت اعضای مجلس را مخاطب قرار می دهد

پس از آنکه دولت ترامپ اظهار کرد که درحال ارزیابی دسترسی بدون عوارض ترکیه به بازار ایالات متحده است؛ روز دوشنبه لیر ترکیه پایین ترین رکورد خود را در برابر دلار ثبت کرد. این حرکت می تواند حدود ۱.۶۶ میلیارد دلار از واردات ترکیه تحت تاثیر قرار دهد.

روز جمعه دفتر نمایندگی تجاری ایالات متحده پس از ارزیابی اعلام کرد که پس از اعمال تعرفه ی آمریکایی ها روی فولاد و آلومینیوم، آنکارا روی کالاهای ایالات متحده تعرفه های تلافی جویانه وضع می کند.

روابط میان متحدان ناتو رو به وخامت بوده است و با اختلاف بر سر سیاست سوریه و بالاگرفتن جنجال بر سر محاکمه ی کشیش مسیحی آمریکایی، اندرو برانسون تشدید شده است.

این واحد پول یک چهارم ارزش خود در ابتدای سال را از دست داد؛ نگرانی درباره ی مدیریت رییس جمهور رجب طیب اردوغان درباره ی سیاست پولی نیز باعث وخامت اوضاع شد.روز دوشنبه دلار ۵.۱۸ لیر شد. ساعت ۰۹:۴۱ به وقت گرینویچ ارزش هر دلار به ۵.۱۷۵۰ لیر رسید. به گفته پرهمارلوند، مدیر راهبردی فوریت های بازار در موسسه مالی اسکاندیناویای SEB گفت:

در بهترین شرایط می توان افت بیشتر لیر را تصور کرد؛ترکیه این را لازم نداشت. آن ها باید برای حمایت از ]ارزش[ لیر بیشتر تلاش کنند، اما به نظر من این مسئله بیشتر طول می کشد و لیر افت دیگری را هم تجربه خواهد کرد.

ارزیابی دفتر نمایندگی تجاری ایالات متحده

دفتر نمایندگی تجاری ایالات متحده اعلام کرد که ارزیابی واردات ترکیه به ایالات متحده را با ارزش ۱.۶۶ میلیارد دلاری تحت الشعاع قرار می دهد که در سال گذشته از برنامه ی تبیین شرط تواناسازی در سازمان تجارت جهانی منفعت داشت که شامل خودرو، قطعات خودرو، جواهر، فلزات گرانبها و محصولات سنگی است.

مشخص نبود که آیا تمامی شرکت های ترکیه ای بزرگ در این فهرست تحت الشعاع این مسئله قرار بگیرند. تامین کنندگان قطعات خودرو معمولا کمپانی های کوچکتری هستند که در فهرست گنجانده نشده اند. شاخص اصلی استانبول ۱.۷ درصد سقوط داشت.

یک تحلیلگر در بازار بومی که در خواست کرد تا نام وی برده نشود گفت:

این ارزیابی بسیاری ار کمپانی های صادرکننده به ایالات متحده را تحت الشعاع قرار می دهد اما روی جریان درآمد این کمپانی ها تاثیر اندکی خواهد داشت.

داده های کمیسیون تجارت بین الملل ایالات متحده نشان می دهد که بزرگترین منافع برنامه ی بدون عوارش مربوط به تولیدکنندگان خودرو و قطعات خودرو با ارزشی حدود ۲۵۰ میلیارد در سال گذشته است.

سخنگوی دفتر نمایندگی تجاری ایالات متحده گفت که ارزیابی به مسائل پیرامون برانسون مربوط نیست. مسئله ای که باعث اعمال تحریم آمریکا روی دو تن از وزرای کابینه ی ترکیه شد.

روز شنبه اردوغان گفت که تحریم های واشنگتن روی وزرا بی احترامی بوده است و ترکیه در اقدامی تلافی جویانه دارایی وزیر کشور و وزیر دادگستری ایالات متحده را مسدود می کند.

روابط دو جانبه بر سر سرانجام برانسون سقوط کرد که ۲۱ ماه در زندان ترکیه به سر برد تا این که به حصر خانگی انتقال داده شد.

برانسون که پیش از دو دهه در ترکیه زندگی می کرد؛ وی با وجود اینکه اتهامات وارده را انکار می کند به ۳۵ سال حبس محکوم شد.

منبع: rt.com