گوش به زنگگوش به زنگ

سفارت متروکه ایالت متحده در هاوانا


طبق اعلام وزارت امور خارجه ایالات متحده، این کشور مقامات دائمی خود را در سفارت هاوانا تا پایین ترین سطح ممکن کاهش خواهد داد.

سفارت متروکه ایالت متحده در هاوانا

سفارت متروکه ایالت متحده در هاوانا

با اعلام رسمی وزارت امور خارجه ایالات متحده، از هفته آینده، تعداد مقامات دایمی مستقر در سفارت این کشور در هاوانا، پایتخت کوبا، به کمترین تعداد ممکن در طی تاریخ مناسبات دیپیلماتیک دو کشور خواهد رسید.

وزارت امور خارجه ایالات متحده، همچنین اعلام کرد این تصمیم طی یک بیانیه کتبی در ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ اخذ گردیده است و مراحل عملیاتی آن طی هفته آینده به اجرا در خواهد آمد.

براساس این اعلام رسمی، از تاریخ ۵ مارس ۲۰۱۸، تعداد مقامات سفارت ایالات متحده در هاوانا به حداقل ممکن کاهش یافته و این سفارت از این تاریخ با انتصاب ها و دستورالعمل جدید به فعالیت خود در کشور کوبا ادامه خواهد داد.

این تصمیم به دنبال حملات ناشناس به سفارت ایالات متحده اخذ گردیده و طبق اعلام رسمی وزارت امور خارجه، سفارت ایالات متحده در کوبا از هفته آینده بدون سفیر به فعالیت های خود در مقر این سفارت در هاوانا  ادامه خواهد داد.

همچنین در این بیانیه آمده است:

" به خانواده های مقامات و کارمندان مستقر در سفارت ایالات متحده در هاوانا، از هفته آینده اجازه حضور داده نخواهد شد. "

این تصمیم در راستای اجرای تدابیر امنیتی بعد از حمله ناشناس به سفارت ایالات متحده در هاوانا صورت می گیرد. در این حمله بسیاری از مقامات، کارمندان و برخی از اعضای خانواده این افراد دچار ترومای مغزی، ناشنوایی، تهوع و سرگیجه های شدید شدند.

در اکتبر سال ۲۰۱۶، وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد:

" بنا به شرایط ناامن این سفارتخانه، در ۶ ماه آینده مقامات و کارمندان سفارت ایالات متحده در هاوانا به حداقل خواهد رسید. طبق قوانین موجود، تمام مقامات و کارمندان این سفارتخانه ملزم می گردند از حضور خانواده خود در این کشور اجتناب کنند. "

از تاریخ وقوع این حمله، ایالات متحده و دولت کوبا تحقیقات گسترده ای را در این زمینه آغاز کرده است. علیرغم اینکه تاکنون هیچ جریان و گروه سیاسی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است، اما ایالات متحده چندی پیش ادعا کرد:

" عاملان این حملات شناسایی شده اند، اما دولت ایالات متحده بنا به برخی ملاحظات امنیتی و سیاسی، از اعلام نام آن ها خودداری می کند. "

دولت کوبا در همان تاریخ ضمن محکومیت شدید این حملات، اعلام کرد:

" در بحث مبارزه با تروریسم همیشه همراه جامعه جهانی خواهیم بود."

همچنین در همان تاریخ دولت کوبا، ضمن همدردی با ایالات متحده نسبت به اقدامات یک جانبه این کشور نیز در تلافی این حملات هشدار داده بود.

علیرغم این که تا این لحظه هیچ اظهار نظر رسمی در خصوص این تصمیم از جانب دولت کوبا منتشر نشده است، پیش بینی می شود تا هفته آینده شاهد واکنش دولت کوبا باشیم.