گوش به زنگگوش به زنگ

روابط چین و آمریکا دوباره تیره می شود؟


آخر هفته گذشته دونالد ترامپ و ژی ژینپینگ در ضیافت شام صمیمانه ای توافق کردند که جنگ تجاری با یکدیگر را کنار بگذارند. با اینحال به نظر می رسد دونالد ترامپ با اقدامات منفی خود مانع از بهبود روابط کشورش با چین شود.

جنگ تجاری بین چین و آمریکا تشدید می شود

جنگ تجاری بین چین و آمریکا تشدید می شود

به گزارش تلکسیران، دونالد ترامپ پس از جلسه اش با ژی ژینپینگ اعلام کرد که این نشست نتایج مثبتی به همراه داشته است؛ وی اعلام کرد چینی ها توافق کردند تا تعرفه واردات خودرو های آمریکایی را ۴۰ درصد کاهش دهند و چینی ها در عوض در این مدت زمان ۹۰ روزه امتیازات مختلفی را به دست خواهند آورد. به همین دلیل بازار سهام افزایش قابل توجهی کرد و این امید وجود داشت تجارت جهانی که توسط دونالد ترامپ صدمه دیده بود، دوباره ترمیم شود. با اینحال به نظر می رسد شرایط به گونه ای دیگر رقم خواهد خورد.

دولت چین هنوز جزئیاتی راجع به نتایج این جلسه منتشر نکرده است. با اینحال روز دوشنبه تجارت جهانی با خوش بینی همراه بود اما سه شنبه دولت چین درباره گمانه زنی های مختلف بیانیه ای نداد. در نهایت روز چهارشنبه چین اعلام کرد که خوش بینی های زیادی درباره توافق با آمریکا وجود دارد اما ادعاهای ترامپ را تایید نکرد. این عمل چینی ها دو پیام برای بازار جهانی داشت.

اول اینکه دونالد ترامپ دروغ می گوید؛ اغراق و خود پردازی های ترامپ ممکن است برای نزدیکان و مقامات دولت آمریکا ناراحت کننده نباشد اما هر فرد دیگری حالا متوجه شده است که سخنان ترامپ قابل اعتماد نیست. دوم اینکه کم شدن اعتبار ترامپ می تواند هزینه های سنگینی برای دولت آمریکا در پی داشته باشد؛ این امر نه تنها بر نزدیکان و حمایت کنندگان ترامپ تاثیر منفی می گذارد بلکه تمام ملت آمریکا هزینه اقدامات آمریکا را خواهند پرداخت؛ زیرا با وفاداری بیش از حد و اشتباه از ترامپ، به اعتبار خود صدمه می زنند.

اینکه رئیس جمهور آمریکا آن طور که تمایل دارد حرف می زند و عمل می کند، برای متحدان این کشور مطلوب به نظر نمی رسد؛ بنابراین اعتماد و حرف شنوی این کشور ها را نسبت به ایالات متحده کم تر می شود و هزینه این مسائل را در نهایت باید تمام ملت آمریکا بپردازند.

 

بیشتر بخوانید:

منبع: CNN.com