گوش به زنگگوش به زنگ

رشد اقتصادی آسیا زیر سایه جنگ تجاری چین-آمریکا


پیش بینی می‌شود که کشورهای درحال توسعه آسیا، از جنگ تجاری میان دو کشور چین و آمریکا متاثر شوند چراکه باعث آسیب شدید به زنجیره عرضه شده و اقتصادهای صادرات محور منطقه را تاحدی تضعیف کرده است. این موضوعی است که بانک توسعه آسیایی اخیرا مطرح کرده است.

رشد اقتصادی آسیا زیر سایه جنگ تجاری چین-آمریکا

رشد اقتصادی آسیا زیر سایه جنگ تجاری چین-آمریکا

این موسسه که در مانیلا مستقر است پیش بینی کرده که در سال ۲۰۱۹ رشد اقتصادی چین و دیگر کشورهای درحال توسعه ۰.۱ درصد کاهش می‌یابد که خطرات اساسی‌ای را متوجه تجارت بین المللی و بازارهای مالی جهانی، و کشورهای طرف معامله با آمریکا می‌کند. براساس گزارش بانک توسعه آسیایی(ABD) انتظار می‌رود که کاهش نقدینگی در جهان، بدلیل احتمال افزایش بالقوه هزینه استقراض و افزایش ریسک خروج سرمایه، تاثیر منفی بر فعالیت‌های تجاری داشته باشد. 

ساواندا اقتصاددان ارشد بانک توسعه گفته است:

رشد اقتصادی در منطقه، به کمک تقاضای داخلی کشورهای چین و هند، توانسته است در برابر تنش‌های بیرونی از خود محافظت کند.

این تحلیل گر ادامه داده است:

بزرگترین خطری که این رشد اقتصادی پیوسته را تهدید می‌کند ناشی از اختلاف نظر میان کشورهای تولیدکننده بین المللی است اما رشد اقتصادی آسیا نباید تحت تاثیر مستقیم اقدامات تجاری که (میان آمریکا و چین) اتخاذ می‌شود قرار گیرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

بانک توسعه آسیا پیش بینیِ یک رشد ۵.۸ درصدی را برای کشورهای قاره آسیا و اقیانوسیه کرده است که از سال ۲۰۰۱، کمترین میزان به شمار می‌آید. پس از این سال بود که این میزان رشد ۴.۹ درصد افزایش پیدا کرد. گزارش این موسسه، که البته اطلاعات و تحولات مربوط به آخرین تعرفه‌های چین و آمریکا روی کالاهای وارداتی یکدیگر را لحاظ نکرده، شامل جزئیات تحلیلی مربوط به ۴۵ کشور در این منطقه می‌شود.

جنگ تجاری میان چین و آمریکا که در ابتدای امسال از سوی واشنگتن آغاز شد و تاکنون ادامه داشته، هر بار با اعمال تعرفه‌های سنگین‌تری بر کالاهای یکدیگر تشدید می‌شود. دوشنبه هفته گذشته و در آخرین اقدام، مجموعا بر ۲۶۰ میلیارد کالای وارداتی تعرفه اعمال شد.

ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شرکت‌های چینی را متهم کرده و گفته است که بیجینگ بصورت ناعادلانه‌ای به شرکت‌ها یارانه می‌دهد. چین نیز در واکنش گفته است که آمریکا دارد در تجارت، «قلدری» می‌کند.

منبع: rt.com