دومین دیدار پیش بینی نشده کیم جونگ-اون از چین برای تشدید فعالیت های دیپلماتیک

حضور هواپیمای ترابری کره شمالی این گمانه زنی را ایجاد می کند که رهبر کره شمالی دوباره در حال دیدار از چین است.

دومین دیدار پیش بینی نشده کیم جونگ-اون از چین برای تشدید فعالیت های دیپلماتیک

هواپیمای ترابری کره شمالی، ایر کوریو، در دالیان چین

دالیان، چین – رهبران چین و کره شمالی روز سه شنبه برای دومین بار طی دو ماه با هم دیدار کردند و شب را در این شهر بندری چین گذراندند. چین در حال تلاش است تا دوباره مهار دیپلماسی سریعی را که بر سر برنامه هسته ای کره شمالی در جریان است در دست بگیرد.

رهبر کره شمالی، کیم جونگ-اون روز دوشنبه به دالیان سفر کرد تا دوره های طولانی مدتی از بحث و گفتگو را با مقامات چینی برگزار کند، در ضیافت شام رسمی حضور یابد، و با رئیس جمهور چین، شی جین پینگ در ساحل قدم بزند. نمایش های پرشکوه مفصلی در خبرهای شبانه تلویزیون رسمی چین پخش شد که این دو مرد را همچون دو دوست، هر چند تا حدی خشک و رسمی، نشان می دادند.

رهبر چین طوری مصمم ظاهر شد که نشان دهد رابطه پر سروصدا با کره شمالی اکنون تصحیح شده، و این که چین در حل مشکلات سلاح های هسته ای کره شمالی به اندازه ایالات متحده مهم بوده است.

رئیس جمهور آمریکا، ترامپ گفته است که او در هفته های پیش رو با آقای کیم دیدار خواهد کرد، و پس از دیدار دالیان در توئیتی نوشت که او انتظار داشت که گفتگوی تلفنی کوتاهی با آقای شی درباره کره شمالی، و نیز درباره مسائل تجاری، داشته باشد.

یک بیانیه چینی که از سوی هر دو رهبر و پس از رفتن آقای کیم صادر شد تفاوت دیدگاه دستگاه حکومت ترامپ از یک سو، و چین و کره شمالی را از سوی دیگر بر سر مسئله نحوه خلاص شدن از سلاح های کره شمالی نشان می داد.

این بیانیه، فرایند اتمی زدایی کره شمالی را بسیار طولانی تر از آنچه دستگاه حکومتی ترامپ می خواهد، پیش بینی می کند. طبق نظر دولت ترامپ تخلیه جنگ افزارهای هسته ای کره شمالی باید طی شش ماه تا یک سال انجام گیرد.

بیانیه چین می گوید که آقای کیم خواستار معیاری مرحله ای و هماهنگ و به شکلی مسئولانه است و ابراز امیدواری کرده که نهایتا شبه جزیره ای بدون سلاح هسته ای و با صلحی پایدار وجود داشته باشد.

طبق این بیانیه، آقای کیم سپاس خود را به چین به خاطر مشارکت دیرین و بارزش در انجام اتمی زدایی شبه جزیره کره ابراز نموده؛ گویا این عبارات به معنی تحسین نقش چین در میزبانی گفتگوهای میان شش کشور بر سر سلاح های هسته ای کره شمالی در میانه دهه ۲۰۰۰ است. آن گفتگوها بی نتیجه ماند، و دولت ترامپ آن ها را به باد انتقاد گرفته است.

اقتصاد حداقلی و اساسی کره شمالی – که مدت ها به لطف چین حفظ شده بود، اما اکنون زیر بار سنگین تحریم های ایالات متحده است – طبق بیانیه چین، بخش مهمی از گفتگوهای دالیان بود. آقای کیم به چینی ها گفت که او می خواهد اقتصادش را توسعه دهد و چین نیز گفته است  از این حرکت پشتیبانی می کند.

تحلیل گران چینی بر این باورند که آقای کیم از آقای شی خواستار کمکی در مورد آن دور از تحریم های سختی است که سال گذشته چین تحت فشار ایالات متحد، با بی میلی به آن ها رأی داده بود. آن تحریم ها ذخیره ارز خارجی کره شمالی را خالی کرده است.

اخیرا آقای کیم با رئیس جمهور کره جنوبی، مون جائه-این، دیدار کرد؛ جائه-این علاقه دارد که به اقتصاد کره شمالی، هر چند در چارچوب تحریم های سازمان ملل، یاری برساند. این دیدار به رهبر کره شمالی اهرمی برای فشار بر آقای شی داد.

اساسا آقای کیم می تواند بگوید که اگر چین به بهبود اقتصاد کره شمالی کمک نکند، کره جنوبی می تواند چنین کند.

در این گفتگوها وانگ هونینگ و نیز چند نفر از کادر حزب کمونیست به آقای کیم ملحق شدند؛ هونینگ یکی از نزدیک ترین معاونان آقای کیم است. همچنین آقای کیم همراهان زیادی از میان مقامات خود، از جمله وزیر امور خارجه اش ری یونگ-هو را با خود آورده بود.

تلویزیون چین صحنه هایی را نشان می داد که دو هیئت طی گفتگوهای رسمی پشت میز درازی نشسته بودند و بیشتر صحبت ها را آقای شی انجام می داد.

سفر هوایی از پایتخت کره شمالی، پیونگ یانگ، تا دالیان کمتر از یک ساعت است. با این حال، طبق نظر یک تحلیل گر چینی چنگ شیائوهه سفر پیش بینی نشده آقای کیم طبق یک تفاهم بود که چینی ها معمولا به انجام چنین اقدامی افتخار می کنند.

پس از دیدار آقای کیم از پکن در اواخر ماه مارس – اولین سفر خارجی او پس از رسیدن اش به قدرت در سال ۲۰۱۱ – نوبت آقای شی بود که به پیونگ یانگ سفر کند.

انتظار می رفت که آقای شی سفر به پایتخت کره شمالی را تا بعد از دیدار آقای ترامپ با آقای کیم به تعویق بیندازد. اما طبق آن برنامه ریزی، آقای شی نمی توانست تا اواخر ماه ژوئن دوباره آقای کیم راببیند.

آقای چنگ می گوید این رسم مدرنی برای یک رهبر نیست که پشت سر هم برای انجام دیدار به چین بیاید، کاری که آقای کیم کرده است.

آقای چنگ، استاد دانشگاه رن مین می گوید:

این دیدار دوم نشان داد که کره شمالی از چین می خواهد که نقش بزرگ تری را در فرایند اتمی زدایی ایفا کند. وقتی کیم وارد گفتگو با ترامپ می شود احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت، چرا که مشخصا مواضع او در مورد مسائل گوناگونی از پیش با رهبر چین مورد مشاوره و تأیید قرار می گیرند.

اما برخی تحلیل گران چینی می گویند که درباره صمیمیت میان دو رهبر در دیدارشان در دالیان – آن ها اندکی در یک ایوان روستایی، روی صندلی های راحتی حصیری نشستند – نباید گزافه گویی کرد. به زعم آن ها، آقای کیم رگه ای از استقلال را برای خود حفظ می کند.

شی یین هونگ، که او نیز استاد دانشگاه رن مین است می گوید:

کره شمالی هیچ گاه دولتی وابسته نبوده است، حتی دولتی با اندکی وابستگی نبوده، و اکنون ایالات متحد قبول کرده که با آقای کیم معامله کند.

همچون سفر آقای کیم به پکن در ماه مارس، دیدار او از دالیان نیز مخفی نگه داشته شد. اما بعد از ظهر روز سه شنبه خبرگزاری ژاپنی کیودو گزارش داد که یکی از هواپیماهای ترابری کره شمالی با نام ایر کوریو در فرودگاه دالیان بوده است. اقدامات امنیتی در بعد از ظهر روز سه شنبه در فرودگاه بسیار شدید بوده، و پروازهای بین ساعات ۱:۳۰ تا ۴ بعد از ظهر ملغی شده بود.

مقامات چین برای دیدارهایی در روز چهارشنبه به توکیو خواهند رفت تا به همراه همتایان خود از کره جنوبی و ژاپن در فرایند ناگهانی اخیر دیپلماتیک که بر سر کره شمالی ایجاد شده مشارکت کنند. ژاپن، میزبان گفتگوها، از ایالات متحد خواسته که به اعمال فشار علیه پیونگ یانگ ادامه دهد.

رسانه های خبری دولتی کره شمالی در روز سه شنبه از ژاپن به خاطر ادامه حمایت از تحریم های سخت علیه کره شمالی، انتقاد کردند. رودونگ سین موم روزنامه رسمی کشور، این اقدام ژاپن را به منزله از بین بردن تلاش برای رفع تنش ها در شبه جزیره کره تلقی کرد.

اما آقای مون که به عنوان رهبر کره جنوبی قول و قرارهایی با پیونگ یانگ گذاشته، از ژاپن خواسته است که عادی سازی روابط با کره شمالی را مدنظر گیرد.

آقای مون روز سه شنبه در مصاحبه ای با روزنامه ژاپنی یومیوری شیمبون گفته است:

من فکر می کنم که گفتگو میان ژاپن و کره شمالی باید از سر گرفته شود.

او در پاسخ های کتبی به سؤالاتی که روزنامه ارائه کرده بود، نوشت:

اگر روابط ژاپن – کره شمالی عادی سازی شود این تا حد زیادی به صلح و امنیت در آسیای شمال شرقی و در آن سوی شبه جزیره کره یاری می رساند.

دالیان همچنین جایی بوده که در سال ۲۰۱۰ پدر آقای کیم، کیم جونگ-ایل، و لی که کیانگ نخست وزیر چین با هم در آن دیدار داشتند.

آقای کیم، گویا بر خلاف پدرش که از پرواز می ترسید، این بار با هواپیما سفر کرده است. در سفرش به پکن، او با یک قطار کندرو به چین رفته بود، مثل کاری که پدرش کرده بود.

منبع: nytimes.com

حسن روحانی به مجلس فراخوانده می‌شود

یک قانونگذار ایرانی روز یکشنبه گفت که رئیس جمهور حسن روحانی، در تاریخ 28 آگوست قبل از مجلس به سوالاتی درباره نحوه مواجهه دولت با چالش‌های اقتصادی اخیر پاسخ می‌دهد. هرچند یکی از مشاوران او مشخص بودن تاریخ این جلسه را رد کرد.

 

حسن روحانی به مجلس فراخوانده می‌شود

حسن روحانی در کنفرانس مطبوعاتی در وین اتریش شرکت کرده است- ۴ جولای ۲۰۱۸

حسن روحانی در کنفرانس مطبوعاتی در وین اتریش شرکت کرده است- ۴ جولای ۲۰۱۸

اسدالله عباسی، نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری مجلس توضیح داد:

تصمیم بر این بوده است که در تاریخ ۲۸ آگوست (۶ شهریور) رئیس جمهور برای پاسخ به پرسش‌ها و ابهامات نمایندگان، در مجلس حضور پیدا کند.

هرچند حسینعلی امیری، معاون رئیس جمهور در امور مجلس چند ساعت پس از این اظهارنظر گفت:

هنوز هیچ تاریخی برای این جلسه تعیین نشده است.

این نخستین بار است که حسن روحانی بعنوان رئیس جمهور، به مجلس فراخوانده می‌شود؛ کسی که پس از تضعیف رابطه ایران و آمریکا و همچنین مواجهه با دشواری‌های اقتصادی، به شدت از سوی رقیبان و منتقدانش تحت فشار بود که تغییراتی در اعضای کابینه خود ایجاد کند.

حالا قانونگذاران در مجلس تصمیم دارند تا از روحانی درباره کاهش ارزش ریال ایران که از ۴ ماه پیش به کمتر از نصف رسیده است، همچنین درباره افزایش بیکاری و رشد اقتصادی نامطلوب سوال‌هایی را بپرسند.

منبع: reuters.com

تهران ملاقات با نخست وزیر عراق را کنسل می کند

نخست وزیر عراق طی اظهاراتی اعلام کرد با اینکه مخالف تمدید تحریم‌های آمریکاست اما انتخابی جز همراهی با آمریکا ندارد.

تهران ملاقات با نخست وزیر عراق را کنسل می کند

کنسل شدن سفر حیدرالعبادی به ایران

کنسل شدن سفر حیدرالعبادی به ایران

قرار بود نخست وزیر عراق، حیدر العبادی این هفته با مقامات ایران و ترکیه دیدار کند. سفر وی به ترکیه روز سه شنبه آغاز شد و مطابق برنامه پیش خواهد رفت. سعد الحدیدی، سخنگوی دولت عراق در مورد اظهارات نخست وزیر این کشور نظری نداد.

 بغداد اکنون نقش واسطه بین ایران و ایالات متحده آمریکا را ایفا می کند و پشتیبان مذاکرات بین این دو کشور است.

منبع: rt.com

سوئیس: شرکت ها با آگاهی روابط تجاری با ایران را حفظ کنند

پس از اعمال تحریم های ایالات متحده، دولت سوییس به شرکت ها توصیه کرد تا با آگاهی روابط تجاری خود با ایران را پیش ببرند.

سوئیس: شرکت ها با آگاهی روابط تجاری با ایران را حفظ کنند

سوئیس: شرکت ها با آگاهی روابط تجاری با ایران را حفظ کنند

سوئیس: شرکت ها با آگاهی روابط تجاری با ایران را حفظ کنند

دولت سوئیس درباره ی شرایط «وخیم» اعمال تحریم های ایالات متحده روی ایران اظهار تاسف می کند اما روز پنجشنبه اعلام کرد که بهتر است شرکت هایی سوییسی درباره ی روابط تجاری خود با تهران را بر اساس آگاهی پیش ببرند. رییس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ روز سه شنبه گفت در همین حین که تحریم های جدید ایالات متحده اعمال خواهد شد، کمپانی هایی که با تهران تجارت می کنند از سوی ایالات متحده تحت پیگرد قرار می گیرند. فابیان ماینفیش، سخنگوی وزارت اقتصاد سوئیس گفت:

تصمیمات ایالات متحده مبنی بر تحریم ها روی روابط قانونی با ایران اثر نمی گذرد.

 

اگرچه اعمال مجدد تحریم های آمریکا ممکن است روی روابط تجاری سوئیس با ایران اثر بگذارد، این مقام رسمی گفت که دولت فدرال سوییس از منافع اقتصادی سوئیس دفاع می کند اما نمی تواند واکنش کمپانی ها را دیکته کند.

منبع: rt.com

نیروی دریایی ایران سیستم دفاعی جدیدی روی ناوهای جنگی نصب می کند

نیروی دریایی ایران برای اولین باریک سیستم تسلیحاتی دفاعی پیشرفته روی ناوهای جنگی خود نصب می کند.

نیروی دریایی ایران سیستم دفاعی جدیدی روی ناوهای جنگی نصب می کند

نصب فالانکس ایرانی روی ناوهای جنگی

نصب فالانکس ایرانی روی ناوهای جنگی

این خبر بعد از افزایش تنش های نظامی توسط آمریکا در خلیج فارس، توسط فرمانده نیروی دریایی اعلام شد. گارد انقلابی ایران ماه جاری اعلام کرد که آن ها آماده مقابله هر گونه تهدید ممکن از سوی دشمنان است.

فرمانده مرکزی ارتش آمریکا با تایید اینکه فعالیت نیروی دریایی ایران افزایش یافته است و نفوذ خود را در تنگه هرمز که یک مسیر استراتژیک برای نقل و انتقال نفت است، بیشتر کرده است. خشم و ناراحتی ایران از آمریکا به دلیل تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته ای ۲۰۱۵ و اعمال تحریم های شدید، افزایش یافته است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، دریاسالار حسین خانزادی گفت:

سیستم دفاعی کوتاه برد کمند با موفقیت در دریا و سواحل مورد آزمایش قرار گرفته است. این سیستم دفاعی پیشرفته روی یک ناوجنگی نصب شده و به زودی روی ناو دوم نیز نصب می شود.

کمند در واقع فالانکس ایرانی است که این اسلحه اولین بار توسط شرکت ریتئون آمریکا تولید شد. ایران که به دلیل تحریم های بین المللی نمی تواند واردات اسلحه داشته باشد، به توسعه و پیشرفت سلاح های داخلی خود می پردازد تا بتواند در این زمینه به خودکفایی برسد و سلاح هایی که قابل قیاس با سلح های غربی باشد بسازد.

منبع: reuters.com

پسر بچه 11 ساله وبسایت رای گیری فلوریدا را هک کرد!

یک پسربچه 11 ساله توانست در ده دقیقه، نسخه کپی وبسایت رای‌گیری فلوریدا را هک کند و نام‌ها و آمارها را تغییر دهد. او این کار را در یک مجمع هکرها انجام داد که برای بررسی وضعیت امنیت رای‌گیری‌های سراسر در آمریکا تشکیل شده بود.

پسر بچه 11 ساله وبسایت رای گیری فلوریدا را هک کرد!

یکی از شرکت‌کنندگان در مجمع هکرها

یکی از شرکت‌کنندگان در مجمع هکرها

پسری که توانست وبسایت رای‌گیری را هک کند، درواقع سریع‌ترین کودک در میان ۳۵ کودک دیگر بین سنین ۶ تا ۱۷ سال بود چراکه همه شرکت‌کنندگان در نهایت توانستند در طول سه روز، کپی‌های وبسایت‌های ۶ ایالت آمریکا را هک کنند. این مجمع و مسابقه در روزهای آخر هفته برگزار شد و هدف آن، محک قدرت و امنیت زیرساخت‌های انتخاباتی آمریکا و شناخت دقیق نقاط ضعف بود.

انجمن ملی معاونان وزرات خارجه آمریکا که مسئولیت برگزاری انتخابات و رای‌گیری را عهده‌دار است اعلام کرد که از برگزاری مجمع هکرها استقبال می‌کند اما این را نیز اضافه کرد که وبسایت‌های واقعی در مقایسه با نمونه‌های کپی آن، دارای ابزارهای محافظتی بیشتری است.

این انجمن توضیح داد:

ساختن کپی‌های دقیق و جامع از این سیستم‌ها بی‌اندازه دشوار است زیرا بسیاری از ایالت‌ها، شبکه‌ها و بانک‌های اطلاعاتی منحصر بفردی با پروتکل‌های جدید و به ‌روز ‌شده‌ای دارند

 قبل از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ی ایالتی و فدرالی، هک کردن بعنوان یکی از نگرانی‌ها در رابطه با آسیب‌پذیری‌های سیستم انتخابات آمریکا مطرح شد. تیم امنیت ملی دونالد ترامپ نیز دو هفته پیش هشدار داد که روسیه تلاش‌های «گسترده‌ای» برای دخالت در نتایج نظرسنجی ماه نوامبر کرده بود.

شرکت‌کنندگان در مجمع هکرها توانسته بودند نام احزاب را تغییر دهند و ۱۲ میلیارد رای به آراء نامزدهای انتخاباتی اضافه کنند.

منبع: reuters.com


>