گوش به زنگگوش به زنگ

سعودی ها مدعی شدند 7 موشک شلیک شده از شهرهای یمن را مورد هدف قرار داده اند


حمله انصارالله زمانی صورت گرفت که شاهزاده عربستان مشغول بازدید از ایالات متحده آمریکا بود.

سعودی ها مدعی شدند ۷ موشک شلیک شده از شهرهای یمن را مورد هدف قرار داده اند

سعودی ها مدعی شدند ۷ موشک شلیک شده از شهرهای یمن را مورد هدف قرار داده اند

طبق ادعای عربستان سعودی، پدافند هوایی این کشور، یکشنبه گذشته هفت موشک شلیک شده از همسایگی یمن را نابود کرده است. گفته می شود که این موشک ها حداقل چهار شهر عربستان از جمله ریاض را هدف قرار داده بودند.

طبق گزارشات، این حمله هوایی از سوی شورشیانِ در یمن، انصارالله، صورت گرفته است. در صورت تایید این گزارشات، این حمله یکی از جدی ترین اقدامات شورشیان طی سه سال گذشته علیه عربستان سعودی به شمار خواهد رفت.

خبرگزاری حکومتی سعودی، العربیا، با بازگو کردن سخنان ترکی المالکی (Turki al-Maliki)، سخنگوی نظامی سعودی، اذعان داشت که سه موشک به سمت ریاض و دیگر موشک ها به سوی شهر های جنوب غربی عربستان، از جمله خمیس مشیط، نجران و جیزان در نزدیکی مرز یمن شلیک شده اند.

طبق گزارش العربیا این موشک ها به منظور هدف قرار دادن مناطق مسکونی و شهروندان عربستان شلیک شده بود که در نهایت قطعات نابود شده آن ها بر روی مناطق مسکونی فرود آمد و باعث کشته شدن یک شهروند مصری تبار شد.در پایان، خبرگزاری رسمی سعودی از نابودی تمام موشک ها خبر داد.

این حمله زمانی صورت گرفت که شاهزاده عربستان، محمدبن سلمان، در سفری به ایالات متحده آمریکا به سر می برد که به نیروهای نظامی سعودی برای مداخله در یمن کمک شایانی کرده بود.

در گزارش های ابتدایی، العربیا از نابودی حداقل یکی از موشک های شورشیان توسط نیروی هوایی ریاض خبر داد. این مقابله منجر به انفجاری مهیب و نورانی در آسمان شد.

نوامبر گذشته نیز، انصارالله فرودگاه بین المللی ریاض را مورد هدف قرار داده بود که در نهایت به آن برخورد نکرد.

ویدیوهای منتشر شده از حمله روز یکشنبه نشان می دهد که حداقل یکی از موشک های شلیک شده از سوی رژیم سعودی به هدف برخورد نکرده و در عوض با منحرف شدن به زمین برخورد کرده است.

انصارالله ادعا دارد که حداقل سه موشک بالستیک به سوی عربستان شلیک کرده است. عبدالمالک الحوثی، رهبر انصارالله طی سخنرانی خود اذعان داشت که با "خشونت سعودی-آمریکایی" مبارزه خواهد کرد.

دخالت سعودی ها در یمن از تاریخ ۲۵ مارس سال ۲۰۱۵ شروع شد. سعودی ها با بستن و کنترل مرزهای یمن، یکی از فاجعه بارترین بلایای انسانی، از نظر سازمان ملل، را در یمن به وجود آوردند.

بسیاری از شهروندان یمن نیاز شدید به عذا دارند. در حال حاضر یمن با گشنگی و قحطی دست و پنجه نرم می کند. جنگ یمن و قحطی، منجر به شیوع بیماری هایی همچون وَبا و دیفتری شده است.

گریت کاپیلاریا(Greet Cappelaere)، رئیس یونیسف(Unicef) در خاورمیانه و آفریقای شمالی به تازگی سفر یک هفته ای خود را در یمن به پایان رساند. یکشنبه گذشته او یمن را یکی از بزرگترین کشورهای قربانی سوءتغذیه خواند. او در این رابطه گفت:

"امروز به راحتی می توانیم بگوییم که هر پسر و دختری در یمن نیازمند کمک های انسان دوستانه است. سه سال جنگ و ده ها سال عقب ماندگی و عدم پیشرفت تاثیر خیلی بدی بر روی کودکان یمن گذاشته است."

 منبع: nytimes.com