سعودی ها مدعی شدند 7 موشک شلیک شده از شهرهای یمن را مورد هدف قرار داده اند

حمله انصارالله زمانی صورت گرفت که شاهزاده عربستان مشغول بازدید از ایالات متحده آمریکا بود.

سعودی ها مدعی شدند 7 موشک شلیک شده از شهرهای یمن را مورد هدف قرار داده اند

سعودی ها مدعی شدند ۷ موشک شلیک شده از شهرهای یمن را مورد هدف قرار داده اند

سعودی ها مدعی شدند ۷ موشک شلیک شده از شهرهای یمن را مورد هدف قرار داده اند

طبق ادعای عربستان سعودی، پدافند هوایی این کشور، یکشنبه گذشته هفت موشک شلیک شده از همسایگی یمن را نابود کرده است. گفته می شود که این موشک ها حداقل چهار شهر عربستان از جمله ریاض را هدف قرار داده بودند.

طبق گزارشات، این حمله هوایی از سوی شورشیانِ در یمن، انصارالله، صورت گرفته است. در صورت تایید این گزارشات، این حمله یکی از جدی ترین اقدامات شورشیان طی سه سال گذشته علیه عربستان سعودی به شمار خواهد رفت.

خبرگزاری حکومتی سعودی، العربیا، با بازگو کردن سخنان ترکی المالکی (Turki al-Maliki)، سخنگوی نظامی سعودی، اذعان داشت که سه موشک به سمت ریاض و دیگر موشک ها به سوی شهر های جنوب غربی عربستان، از جمله خمیس مشیط، نجران و جیزان در نزدیکی مرز یمن شلیک شده اند.

طبق گزارش العربیا این موشک ها به منظور هدف قرار دادن مناطق مسکونی و شهروندان عربستان شلیک شده بود که در نهایت قطعات نابود شده آن ها بر روی مناطق مسکونی فرود آمد و باعث کشته شدن یک شهروند مصری تبار شد.در پایان، خبرگزاری رسمی سعودی از نابودی تمام موشک ها خبر داد.

این حمله زمانی صورت گرفت که شاهزاده عربستان، محمدبن سلمان، در سفری به ایالات متحده آمریکا به سر می برد که به نیروهای نظامی سعودی برای مداخله در یمن کمک شایانی کرده بود.

در گزارش های ابتدایی، العربیا از نابودی حداقل یکی از موشک های شورشیان توسط نیروی هوایی ریاض خبر داد. این مقابله منجر به انفجاری مهیب و نورانی در آسمان شد.

نوامبر گذشته نیز، انصارالله فرودگاه بین المللی ریاض را مورد هدف قرار داده بود که در نهایت به آن برخورد نکرد.

ویدیوهای منتشر شده از حمله روز یکشنبه نشان می دهد که حداقل یکی از موشک های شلیک شده از سوی رژیم سعودی به هدف برخورد نکرده و در عوض با منحرف شدن به زمین برخورد کرده است.

انصارالله ادعا دارد که حداقل سه موشک بالستیک به سوی عربستان شلیک کرده است. عبدالمالک الحوثی، رهبر انصارالله طی سخنرانی خود اذعان داشت که با "خشونت سعودی-آمریکایی" مبارزه خواهد کرد.

دخالت سعودی ها در یمن از تاریخ ۲۵ مارس سال ۲۰۱۵ شروع شد. سعودی ها با بستن و کنترل مرزهای یمن، یکی از فاجعه بارترین بلایای انسانی، از نظر سازمان ملل، را در یمن به وجود آوردند.

بسیاری از شهروندان یمن نیاز شدید به عذا دارند. در حال حاضر یمن با گشنگی و قحطی دست و پنجه نرم می کند. جنگ یمن و قحطی، منجر به شیوع بیماری هایی همچون وَبا و دیفتری شده است.

گریت کاپیلاریا(Greet Cappelaere)، رئیس یونیسف(Unicef) در خاورمیانه و آفریقای شمالی به تازگی سفر یک هفته ای خود را در یمن به پایان رساند. یکشنبه گذشته او یمن را یکی از بزرگترین کشورهای قربانی سوءتغذیه خواند. او در این رابطه گفت:

"امروز به راحتی می توانیم بگوییم که هر پسر و دختری در یمن نیازمند کمک های انسان دوستانه است. سه سال جنگ و ده ها سال عقب ماندگی و عدم پیشرفت تاثیر خیلی بدی بر روی کودکان یمن گذاشته است."

 منبع: nytimes.com

مکرون: هرگز آرامش، نگاه مصمم و قدرت مبارزه‌ کوفی عنان را فراموش نخواهیم کرد

کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد و برنده جایزه نوبل، در سن 80 سالگی درگذشت و موجب تاسف رهبران جهان و دیپلمات‌ها شد.

مکرون: هرگز آرامش، نگاه مصمم و قدرت مبارزه‌ کوفی عنان را فراموش نخواهیم کرد

کوفی عنان

کوفی عنان

کوفی عنان، اولین سیاه پوست آفریقایی بود که نقش دیپلمات بلند پایه جهان را به عهده داشت و در دو دوره از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۶ در این سمت فعالیت داشت. او پس از یک بیماری کوتاه مدت در بیمارستان سوئیسی دار فانی را وداع گفت، در حالی که همسرش نان و سه فرزندش آما، کوجو و نینا در کنارش بودند.

عنان چندین سال در نزدیکی ژنو زندگی کرده است. در کشورش غنا، بابت درگذشت وی یک هفته عزای عمومی اعلام شده است. بنیاد کوفی عنان در بیانیه‌ای از او بعنوان دولتمردی جهانی و متعهد یاد کرد که عمری برای صلح و عدالت جهانی مبارزه کرده بود.

این بنیاد اذعان داشت:

او در طول دوران حرفه‌ای خود و رهبری سازمان ملل متحد، قهرمانی مشتاق صلح، توسعه پایدار، حقوق بشر و حاکمیت قانون بود.

کوفی عنان، جایزه صلح نوبل را با همکاری سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۱ برای کار خود جهت سازماندهی بهتر و بیشترِ صلح جهانی، دریافت کرد. دوران کاری او به عنوان رئیس سازمان ملل متحد، با جنگ عراق و بیماری همه‌گیر ایدز همراه بود.

کوفی عنان بعدها به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای سوریه خدمت کرد و تلاش‌هایی جهت یافتن یک راه‌حل مسالمت‌آمیز برای این درگیری داشت. او همچنین کمیته سازمان ملل متحد را برای بررسی بحران پناهندگان روهینگیا در میانمار رهبری کرد.

آنتونیو گوترش، رئیس فعلی سازمان ملل متحد، بعنوان ادای احترام به عنان، وی را نیروی هدایت‌کننده خوبی توصیف کرد.

او گفت:

کوفی عنان از جنبه‌های مختلف برای سازمان ملل متحد اهمیت داشت. رشد و ارتقاء او، سازمان را با عزت و احترامی بی‌نظیر به سوی هزاره جدید رهبری کرد.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، خاطرنشان کرد:

جهان، نه تنها یک دیپلمات عالی و بشردوست آفریقایی، بلکه همچنین انسانی صلح طلب و خواستار امنیت بین‌المللی را از دست داده است.

زید رعد الحسین، کمیساریای عالی حقوق بشر، اذعان داشت که در اثر مرگ عنان به شدت اندوهگین است.

رئیس جمهور غنا، نانا آکوفو آدو، دستور داد که از روز دوشنبه، به مدت یک هفته، پرچم کشور غنا در سراسر کشور و در تمامی ساختمان‌های دیپلماتیک دنیا به حالت نیمه افراشته درآید. او عنان را یکی از بزرگ‌ترین هموطنان نامید.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، خاطرنشان کرد که کوفی عنان، رهبر و اصلاح‌کننده سازمان ملل متحد بود و سهم بزرگی در ساختن جهانی صلح‌آمیزتر از دنیایی که در آن به دنیا آمده بود، داشته است.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز گفت:

ما هرگز آرامش، نگاه مصمم و قدرت مبارزه‌اش را فراموش نخواهیم کرد.

ینس استولتنبرگ، رهبر ناتو، در توییتی گفت که جهان یکی از بزرگان خود را از دست داده است.

با این حال، عنان از انتقاد مصون نبود. زمانی که او رهبر عملیات حفظ صلح سازمان بود، منتقدان او را متهم کردند و ادعا کردند که سازمان ملل متحد در توقف کشتار نسل‌کشی رواندا در دهه ۱۹۹۰،  ناتوان است. بعدها، پس از حمله آمریکا به عراق، او و پسرش متهم به دخالت در رسوایی مالی نفت در برابر غذا شدند.

منبع: business-standard.com

بمب‌های خوشه‌ای در کشتار کودکان یمن ساخت آمریکا است؟!

بنا بر ادعای یک خبرنگار محلی، روز پنجشنبه ائتلاف رژیم آل سعود برای حمله به یک اتوبوس حامل کودکان یمنی از یک بمب مارک 82 (MK 82)ساخت کمپانی رایتون آمریکا استفاده کرد؛ تکه های باقی مانده بمب در صحنه حادثه دال بر این قضیه است.

بمب‌های خوشه‌ای در کشتار کودکان یمن ساخت آمریکا است؟!

بمب های MK۸۲

بمب های MK۸۲

پنجشنبه گذشته اصابت بمب ائتلاف تحت حمایت رژیم آل سعود به اتوبوس سرویس مدرسه در منطقه تحت کنترل حوثی ها، در منطقه دیهان واقع در استان صعده یمن ۵۱ کشته و حداقل ۷۹ زخمی بر جای گذاشت. در حین جمع آوری اجساد مردم محلی تکه هایی از بمب را پیدا کردند.

عکس های منتشر شده از بقایای بمب در این سانجه که یک خبرنگار به نام ناصر عربیه به اشتراک گذاشت نشان می دهد که بمب از نوع MK-۸۲ و ۵۰۰ پوندی بوده است که دال بر این است که ایالات متحده به عربستان سعودی فروخته است.

بقایای بمب های خوشه ای جنایت در یمن

بقایای بمب های خوشه ای جنایت در یمن

ناصر عربیه در توییتر نوشت:

این ها بقایای بمب های آمریکایی در جنایت جنگی و قتل عام اخیر کودکان در نهم آگوست ۲۰۱۸ توسط ایالات متحده و رژیم آل سعود در صعده یمن هستند.

در حالی که عکس ها نشان می دهد، تکه های بمب MK۸۲ مکررا در بمباران های متوالی یمن پیدا شده اند.

سازمان حقوق بشر بارها فروش تسلیحات نظامی به رژیم آل سعود را محکوم کرده است که به عنوان یکی از عوامل موشک باران و قتل عام در این کشور از هم گسیخته شناخته می شود. بر اساس آمار ایالات متحده بیش از ۱۰۰۰۰ نفر در سه سال جنگ کشته شدند، این در حالی است که عربستان صعودی به گرسنگی و بیماری در این کشور دامن می زند.

با وجود درخواست های فراوان سازمان های مردم نهاد و حتی قانونگذاران آمریکایی برای توقف فروش تسلیحات به رژیم آل سعود در بحبوحه این نزاع مداوم در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، پنتاگون از ژنرال لاکهد مارتین برای پویایی مذاکرات کلیدی جهت فراهم کردن بمب های ۵۰۰ پوندی MK-۸۲ برای ائتلاف عربستان تقدیر کرد.

بمب های MK۸۲ جنایت یمن ۵۰۰ پوند وزن داشتند

بمب های MK۸۲ جنایت یمن ۵۰۰ پوند وزن داشتند

بن نورتون در توییتر نوشت:

خبرنگاران یمنی تکه های بمب رژیم آل سعود را که روی اتوبوس حامل کودکان یمنی بو پیدا کردند؛ از نوع بمب ساخت ایالات متحده MK۸۲ است که در حملات قبلی به شهروندان یمنی استفاده شده است. رمز جستجوی سازنده لاکهد مارتین است.

کودکان قربانی جنایات یمن

کودکان قربانی جنایات یمن

حسین البوخایطی در توییتر نوشت:

کودکان اتوبوس مدرسه یمن به خاطر انفجار بمب عربستان سعودی و ایالات متحده عربی در دیهان واقع در استان صعده یمن،  در بخش مراقبت های ویژه به سر می برند 

با وجود فروش آشکار تسلیحات نظامی میان واشنگتن و ریاض، اوایل این هفته پنتاگون اعلام کرد که غیرممکن است منشا بمب اتوبوس سرویس مدرسه یمن پیدا شود. در سال ۲۰۱۶ ایالات متحده فروش بمب به ایالات متحده عربی، فرانسه، عراق، بحرین و استرالسا را تایید کرد.

جاش جاکز سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا گفت:

«ما اطلاع نداریم که این انفجار بمبی است که از ایالات متحده خریده اند. ما تعداد زیادی نیرو در آنجا نداریم.»

منبع: rt.com

روحانی: آمریکا قابل اعتماد نیست

حسن روحانی رئیس جمهور ایران، به وزیر امور خارجه کره شمالی گفت که ایالات متحده آمریکا قابل اعتماد نیست. 

روحانی: آمریکا قابل اعتماد نیست

حسن روحانی به وزیر امور خارجه کره شمالی گفت که ایالات متحده آمریکا قابل اعتماد نیست

حسن روحانی به وزیر امور خارجه کره شمالی گفت که ایالات متحده آمریکا قابل اعتماد نیست

این در حالی است که آمریکا به دنبال راهی برای کنترل برنامه های هسته ای و موشکی کره شمالی است. همچنین آمریکا تحریم های خود علیه کره شمالی را به طور مستمر اعمال می کند. در هفته جاری، ایران پیشنهادی برای مذاکره از سوی واشنگتن دریافت کرد که آن را رد کرد، چرا که به اعتقاد مقامات ایرانی، بعد از خروج ترامپ از توافق هسته ای ۲۰۱۵ و اعمال تحریم های سختگیرانه، نمی توان مذاکره کرد.

ری یانگ هو، دیپلمات بلندپایه کره شمالی، بعد از آغاز تحریم های جدید آمریکا به ایران سفر کرد.

حسن روحانی در مصاحبه با ایرنا گفت:

سیاستی که مقامان آمریکایی طی سال های اخیر در پیش گرفته اندف این کشور را غیر قابل اعتماد کرده است.در وضعیت فعلی، کشورهای دوست باید ارتباط و همکاری خود را ارتقا دهند.

وی پس از شرکت در جلسه امنیتی در سنگاپور به تهران. در جلسه سنگاپور توافقی بین ایالات متحده آمریکا و کره شمالی به ثبت رسید. طی این توافق کره شمالی باید برنامه های هسته ای خود را متوقف کند در حالی که ایالات متحده آمریکا معتقد است تحریم ها همچنان باید ادامه داشته باشند.

وزیر امور خارجه کره شمالی در روز سه شنبه اعلام کرد که این کشور آزمایشات موشکی خود را تعطیل کرده است اما همچنان اولویت اول آمریکا توقف تولید انرژی هسته ای است. وی اظهار امیدواری کرد رابطه کره شمالی و امریکا بر مبنای اعتماد شکل بگیرد.

وی ادامه داد که استراتژی کره شمالی، برقراری رابطه عمیق و موفق با جمهوری اسلامی ایران است.

منبع: reuters.com

مسکو اظهارات نماینده آمریکا در مورد توافق هسته ای ایران را نامناسب خواند

به گفته ماریا زاخاروف سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در روز چهارشنبه، مسکو بیانیه اخیر سفیر آمریکا در لندن درباره توافق هسته ای ایران را اشتباه و نامناسب خطاب کرد.

مسکو اظهارات نماینده آمریکا در مورد توافق هسته ای ایران را نامناسب خواند

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه بیانیه اخیر سفیر آمریکا در لندن درباره توافق هسته ای ایران را اشتباه و نامناسب خواند

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه بیانیه اخیر سفیر آمریکا در لندن درباره توافق هسته ای ایران را اشتباه و نامناسب خواند

سفیر آمریکا، رابرت وود جانسون، خطاب به نزدیک ترین متحد آمریکا گفته بود که در مورد موضوع ایران بریتانیا باید به جای بروکسل در کنار آمریکا باشد و مخالفت خود را در مورد معاهده بحث برانگیز هسته ای ایران اعلام کند.

جانسون در مقاله ای که در تلگراف منتشر شد، انگلیس را به چالش دعوت کرد تا همسایگان اروپایی خود که هنوز از توافق هسته ای حمایت کرده تا بتوانند با ایران تجارت کنند را رها کند و برای اعمال تحریم های شدید به آمریکا ملحق شود.

 

به گفته زاخاروف، این تهران نیست که منطقه را بی ثبات کرده است بلکه کسانی که بیش از حد به راحتی با توافقات بین المللی به ویژه درزمینه امنیت هسته ای برخورد میکنند باعث بی ثباتی منطقه هستند.

او افزود:

آمریکا در تلاش است با تحریم های اقتصادی غیر قانونی و با فشارهای سیاسی، اوضاع داخلی ایران را بی ثبات کند.

منبع: rt.com

رئیس جمهور سابق ایران از روحانی درخواست استعفا کرد

رئیس جمهور سابق ایران، محمود احمدی نژاد از حسن روحانی خواسته است استعفا دهد.

رئیس جمهور سابق ایران از روحانی درخواست استعفا کرد

احمدی نژاد از روحانی خواست که استعفا دهد

احمدی نژاد از روحانی خواست که استعفا دهد

در ویدیویی که اخیرا در شبکه اجتماعی احمدی نژاد منتشر شده است، وی به ایرانیان گفته است که به حسن روحانی اعتماد نکنند. او خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و اعمال فشار‌های آمریکا را عامل بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران دانسته است. پنج شنبه، مجلس ایران به برکنار شدن وزیر کار روحانی رای دادند که این مسئله یک پیروزی برای اصولگرایان به منظور تعدیل شرایط بد اقتصادی محسوب می‌شود.

محمود احمدی نژاد که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، مدت‌ها در صدر اخبار نبود، دوباره توجهات را به سمت خود جلب کرد. رئیس جمهوری که در زمان ریاستش با مسئله هولوکاست و همین طور اعلام این مسئله که در ایران هیچ همجنس‌گرایی وجود ندارد، خبر ساز شده بود.

منبع: business-standard.com


>