گوش به زنگگوش به زنگ

حمایت دونالد ترامپ از شاهزاده سعودی علیرغم مشارکت در قتل خاشقچی


بر اساس اسنادی که سیا منتشر کرده است، بن سلمان شاهزاده سعودی در قتل خاشقچی دست داشته است؛ علیرغم این موضوع دونالد ترامپ اعلام کرده است که از شاهزاده سعودی حمایت خود را قطع نخواهد کرد.

حمایت دونالد ترامپ از شاهزاده سعودی علیرغم دست داشتن در قتل خاشقچی

حمایت رئیس جمهور آمریکا از بن سلمان ادامه خواهد یافت

به گزارش تلکسیران، سیا با مدارکی که دارد اعلام کرده است محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقچی در سفارت عربستان در استانبول ترکیه، نقش داشته است و خودش دستور قتل این روزنامه نگار منتقد را داده است. با اینحال دونالد ترامپ از پاسخ به اینکه بن سلمان در قتل خاشقچی دست داشته است طفره رفت و اعلام کرد از پادشاه سعودی حمایت می کند:

او رهبر عربستان سعودی است.

رویترز از ترامپ پرسید که آیا در کنار پادشاهی ایستادن به معنای این است که در کنار بن سلمان می ایستد؟ رئیس جمهور آمریکا پاسخ داد:

خب، در این لحظه، قطعا همینطور است.

ترامپ قبلا اعلام کرد که شاهزاده عربستان دست داشتن در چنین جنایت بزرگی را به شدت انکار می کند. پس از اینکه سیا اعلام کرد بن سلمان در قتل خاشقچی تاثیر مستقیم داشته است، رئیس جمهور آمریکا در اینباره موضع دیگری گرفت و به همین دلیل به شدت مورد انتقاد سناتور های جمهوری خواه آمریکا قرار گرفته است. گراهام سناتور جمهوری خواه که یکی از هواداران ترامپ است، دراینباره می گوید:

شما باید واقعا نابینا باشید تا متوجه این موضوع نشده باشید که سازماندهی و انجام قتل خاشقچی به دستور پادشاهی عربستان صورت گرفته است.

ترامپ همچنین گفت امیدوار است سناتور های آمریکایی پیشنهاد ندهند روند فروش سلاح به عربستان سعودی متوقف شود. از آن زمانی که ترکیه اعلام کرد دستور قتل خاشقچی توسط پادشاهی عربستان صادر شده است، ترامپ به شدت کوشید تا قرارداد فروش تسلیحات آمریکا به سعودی ها متوقف نشود. وی دراینباره گفت:

امیدوارم مردم این پیشنهاد را ندهند که از میلیارد دلار هایی که توسط روسیه و چین هدر می روند، چشم پوشی کنیم.

ترامپ و اعضای کابینه اش گزارشات سیا در اینباره را رد کرده اند. وی در گذشته اعلام کرده بود که شاید حقیقت قتل خاشقچی هیچ وقت مشخص نشود:

هیچ مدرکی و اطلاعات موثقی درباره اینکه شاهزاده عربستان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است در دست نداریم. شاید شاهزاده سعودی از چنین اتفاقی آگاه بود یا نه. در هر حال ما مدرکی نداریم.

این هفته مجلس سنای آمریکا با یک قطعنامه مشترک اعلام خواهند کرد که بن سلمان در قتل خاشقچی نقش داشته است و تحریم هایی برای عربستان  در نظر گرفته خواهد شد؛ اگر این قطعنامه به تصویب کنگره برسد، رئیس جمهور آمریکا می تواند آن را امضا یا وتو کند. وی اعلام کرد هفته آینده با سناتور ها دیدار خواهد کرد.

سیاستمداران آمریکا در حال فشار آوردن بر دونالد ترامپ هستند تا به عربستان دستور دهد جنگ یمن متوقف شود؛ وی در این موضوع انعطاف بیشتری دارد:

خب، در مورد یمن تمایل دارم جنگ توقف یابد زیرا از آنچه که در این کشور در حال اتفاق افتادن است تنفر دارم.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: Aljazeera.com