گوش به زنگگوش به زنگ

جزئیات تحریم های جدید کاخ سفید برای ایران


مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا،  اعلام کرد که دونالد ترامپ می خواهد این هفته تحریم های خود را علیه ایران افزایش دهد.

اعمال تحریم های جدید آمنریکا علیه ایران

اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران بر اساس اظهارات پمپئو

علیرغم مخالفت کشورهای اروپایی، دونالد ترامپ در ماه می از توافق هسته ای که با ایران داشت خارج شد و تحریم هایی را در رابطه با ایران اعمال کرد. از آغاز این هفته واشینگتن تحریم های جدیدی را برای خرید ایران در زمینه های دلار، طلا، فلزات، ذغال سنگ و صنایع نرم افزاری ایجاد کرده است.

آمریکا به کشورهای دیگر نیز گفته است که باید واردات نفت از ایران را متوقف کنند. حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز یکشنبه گفت از ماه آوریل به دلیل تحریم های آمریکا، ارزش ریال به نصف ارزش قبلی خود رسیده است.

پمپئو با اشاره به تظاهرات پراکنده مردم ایران در شهرهای مختلف گفت:

مردم ایران راضی و خوشحال نیستند. این نارضایتی از آمریکا نیست بلکه از دولت خودشان است. علت ناراحتی مردم این که دولتشان نتوانسته به قول هایی که به خصوص در زمینه اقتصادی داده بود جامه عمل بپوشاند.

مایک پمپئو در توئیتر هم نسبت به خشونت های اعمال شده علیه شهروندان ایرانی غیرنظامی که در تظاهرات حضور داشته ان ابراز نگرانی کرد.بر اساس گزارش ها، نا آرامی ها در کرج به کشته شدن یک جوان منجر شد اما نیروهایی امنیتی مسئولیت این قتل را به عهده نگرفته اند.

تظاهرات اغلب به دلیل اعتراض به گرانی ها و مشکلات مالی آغاز می شود و در ادامه رنگ ضد دولتی به خود می گیرد.

پمپئو از تمایل ایالات متحده آمریکا برای مذاکره با ایران و رسیدن به نتایج خوب سخن گفت. او گفت موضع ایران باید تغییر زیادی کند تا تحریم های آمریکا پایان یابد.

منبع: reuters.com