گوش به زنگگوش به زنگ

تحریم‌های آمریکا، روابط چین و روسیه را تقویت کرد


رئیس بزرگترین شرکت نفتی روسیه یعنی روزنفت خبر داده که با پیوستن کشورهای همسایه به برنامه بهره برداری از قطب شمال، مبادلات انرژی میان چین و روسیه نیز توسعه بیشتری خواهد یافت.

تحریم‌های آمریکا، روابط چین و روسیه را تقویت کرد

تحریم‌های آمریکا، روابط چین و روسیه را تقویت کرد

به گزارش تلکسیران و به نقل از راشاتودی، رئیس روزنفت در سخنرانی خود در اولین همایش انرژی روسیه-چین در بیجینگ گفت:

نقطه جدید در رشد همکاری میان روسیه و چین می‌تواند توسعه منابع نفت و گاز در منطقه قطب شمال و حرکت به سوی دریای شمال باشد.

هدف این پروژه، ساخت یک مجموعه تولید برق در خاور دور است و به نظر می‌رسد که هر دو طرف در اجرای آن مصمم باشند. سوخت این مجموعه را نیز ذغال سنگ و انرژی‌های تجدیدپذیر تامین می‌کند و مقصد صادرات آن نیز عمدتا چین است.

 

بیشتر بخوانید:

 

 در بخش دیگری از این سخنرانی گفته شد:

احتمال تقویت روابط میان چین و روسیه در زمینه همکاری در بخش گازوئیل و پتروشیمی نیز وجود دارد. ما شاهد اشتراکات بسیاری میان دو کشور در این بخش‌ها هستیم که با اتکا به آن‌ها و خدمات بانکی چین، شبکه‌های مالی به هم پیوسته‌ای را بسازیم و حتی در دیگر کشورها هم با یکدیگر کار کنیم. در سال‌های گذشته، همکاری‌های بیجینگ و مسکو در بخش انرژی بصورت قابل توجهی افزایش پیدا کرد. روسیه بعنوان کشوری با منابع انرژی غنی، از روابط خود و اشتراکات سیاسی چون تحریم آمریکا استفاده کرد و خود را وارد بازار درحال رشد چین وارد کرد.

هر دو کشور خود را در میانه تنش ژئوپلتیک و تجاری با آمریکا می‌بینند. تحریم‌های بی‌شمار آمریکا علیه روسیه و جنگ تجاری اخیر ترامپ با چین باعث شده است تا چین و روسیه شراکت خود را بیش از پیش تقویت کنند.

منبع: rt.com