ترامپ به دنبال جنگ تجاری نیستیم

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده می گوید: کشورش در جنگ تجاری شکست خورده است.

ترامپ  به دنبال جنگ تجاری نیستیم

ترامپ: به دنبال جنگ تجاری نیستیم

ترامپ: به دنبال جنگ تجاری نیستیم

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، در مصاحبه ای در برنامه رادیویی Bernie & Sid از کانال رادیویی WABC، ضمن حمایت از وضع مالیات و عوارض گمرکی برای کالاهای چینی گفت:

" این اتفاق در کوتاه مدت باعث بروز سختی هایی خواهد شد. اما مطمئنم در بلند مدت تاثیر این تصمیم بسیار عالی خواهد بود."

 

ترامپ در این گفتگوی رادیویی گفت:

"ما اکنون در جنگ تجاری نیستیم. در جهان امروز جنگ تجاری وجود ندارد. کشور من جنگ تجاری را در زمان خود از دست داد و شکست خورد."

دونالد ترامپ دلیل باخت ایالات متحده در جنگ تجاری را مدیریت ناکارآمد رئیس جمهورهای پیش از خود می داند.

در این مصاحبه رادیویی، دونالد ترامپ در حالی که از اعلام موضع صریح خود در اعلان جنگ تجاری علیه چین طفره می رفت، گفت:

"بازارها تا این لحظه ۴۰ الی ۴۲ درصد بالا رفته اند. به احتمال زیاد برخی از این بازارها را از دست خواهیم داد. اما در نهایت این کشور ماست که قوی تر خواهد شد."

اعمال تعرفه های بیشتر بر روی کالاهای چینی باعث شد تا مقامات چینی نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند. کشور چین اعمال تعرفه های بیشتر بر روی کالاهای چینی از جانب ایالات متحده را سو استفاده از قوانین تجارت بین الملل عنوان کرده است.

همچنین وزارت بازرگانی چین در راستای این اقدام ایالات متحده در بیانیه ای اعلام کرد، ایلات متحده در مواردی قوانین تجارت بین الملل را به شدت نقض کرده و خواستار توضیح این کشور در این موارد شد.

سازمان تجارت جهانی از وضعیت به وجود آمده میان دو قدرت بزرگ اقتصادی ابراز نگرانی کرده و نسبت به بروز یک جنگ بزرگ تجاری در جامعه بین الملل هشدار داده است، با این وجود دونالد ترامپ در مصاحبه رادیویی خود کاملا موضوع جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین را رد کرد.

دونالد ترامپ همچنین ضمن توضیح در خصوص افرایش تعرفه های گمرکی برای کالاهای چینی گفت:

"در گذشته تجارت جهانی بر علیه ایالات متحده بوده و کشور من به دلیل مدیریت مدیران نالایق نتوانسته است در مقابل این رفتار ناعادلانه اقدامی انجام دهد. "

 

دونالد ترامپ همچنین در این مصاحبه رادیویی ضمن تائید دوباره پیام توئیتری خود در خصوص توانایی ایالات متحده در ایجاد و برنده شدن در جنگ های تجاری تاکید کرد:

" ما به دنبال منافع خود در تجارت جهانی هستیم. قصد ایجاد جنگ تجاری نداریم اما این تضمین را هم به هیچ کشور دنیا نمی دهیم. کشور من به راحتی در این جنگ ها پیروز خواهد شد. "

عربستان سعودی، ایران و اوپک را متقاعد کرد برای افزایش تولید نفت توافق کنند

پس از آن که دونالد ترامپ توافق هسته ای را متوقف کرد ایران دیگر تمایلی به افزایش تولید نداشت.

عربستان سعودی، ایران و اوپک را متقاعد کرد برای افزایش تولید نفت توافق کنند

یک روز پس از جلسه ی پر تنشی که ایران طی آن نسبت به مذاکرات اعتصاب کرد، اوپک با افزایش تولید نفت، تا سقف یک میلیون بشکه موافقت کرد.

ایالات متحده، چین و هند برای جلوگیری از کاهش عرضه ی در سال اخیر، به روی افزایش تولید تاکید زیادی دارند.

ایران از قبول این پیشنهاد امتناع می کرد زیرا پس از آنکه دونالد ترامپ از توافقات هسته ای منصرف شد ایران با تحریم های شدیدی روبرو شد.

همچنین ترامپ فشار بر اوپک را افزایش داده است تا پیش از انتخابات میان دوره ای در ایالات متحده در ماه نوامبر، میزان تولید را افزایش دهد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران جلسه ی روز پنج شنبه را ترک کرد. اما روز جمعه، خالد الفالح وزیر نیروی عربستان صعودی، آقای زنگنه را متقاعد کرد پیشنهاد ریاض را که روسیه، کشوی غیر عضو اوپک از آن دفاع کرده بود را بپذیرد. خالد الفالح با وجودی که نشست را ترک کرد و در نشست نهایی نیز به این موضوع اشاره نشد، اظهار داشت:

این تولید، یک میلیونی خواهد بود.

البته انتظار می رود این تولید کمتر از یک میلیون بشکه باشد زیرا بسیاری از تولیدکنندگان در تلاش هستند میزان تولید خود را افزایش دهند.

سازمان کشورهای صادرکننده ی نفت(اوپک)، در صدد بود در نشست وین بازار را پس از افزایش قیمت نفت تا مرز بشکه ای ۸۰ دلار، آرام کند.

البته این نگرانی وجود دارد که این کاهش و افزایش قیمت اقتصاد جهانی را فلج کند. سال گذشته اوپک و روسیه توافق کردند تولید نفت را به ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا در سال ۲۰۱۶  قیمت نفت را تا ۲۷ دلار کاهش دهند.

اما مشکلات تولید در ونزوئلا و لیبی باعث شده است عرضه ی بازار جهانی روزانه حدود ۲.۸ میلیون بشکه کاهش پیدا کند.

روز جمعه قیمت نفت برنت در بازار تجاری لندن بین ۱% تا ۷۴.۳% افزایش داشته است.

منبع:www.news.sky.com

کشورهای اروپایی به دنبال تجارت بدون دلار با ایران!

به نقل از "راشا تودی" و بر اساس سخنان آقای لاوروف، تصمیم اتخاذ شده شامل شرکت های کوچک و حد متوسط خواهد شد. او توضیح داد که سازمان های شرکت کننده، قول داده اند که در قراردادهای خود با ایران، تدابیری را اتخاذ کنند تا کسب و کارهای این کشورها از تحریم های ایالات متحده مصون بمانند.

کشورهای اروپایی به دنبال تجارت بدون دلار با ایران!

اروپا به دنبال تجارتی با ایران است که از دلار آمریکا مستقل باشد

اروپا به دنبال تجارتی با ایران است که از دلار آمریکا مستقل باشد

طبق سخنان سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قدرت های اصلی اروپا(فرانسه، آلمان و بریتانیا) تصمیم ادامه همکاری با ایران را دارند. این همکاری ها قرار است مستقل از دلار آمریکا صورت بگیرد.

کشور های اروپایی، از سوی آمریکا تحت فشار هستند. واشنگتن برای قطع هر گونه تجارت کشور های اروپایی با ایران، فشار را بر روی آن ها افزایش می دهد. از آن جایی که اکثر تراکنش های مالی در دنیا، بر اساس دلار آمریکا انجام می گیرد، هر گونه تعامل با جمهوری اسلامی ایران، ممکن است جریمه های خودش را داشته باشد.

بر اساس سخنان آقای لاوروف، این تصمیم شامل شرکت های کوچک و متوسط خواهد شد. او توضیح داد که مشارکت کنندگان در قرارداد با ایرانی ها، قول داده اند که تدابیری را اتخاذ کنند تا کسب و کارهای این کشورها از تحریم های ایالات متحده مصون بمانند. لاوروف در این رابطه گفت:

همه باور دارند که تحریم های ایالات متحده آمریکا کاملا غیر قانونی و غیر قابل قبول است، اما حقیقت این است که تغییر چنین موضوعی و مقابله با آن در زمینه های تجارت، اقتصادی و سیاسی بسیار سخت خواهد بود.

هفته گذشته، قانون گذاران اروپا برای حفظ و نگهداری توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ ایران، تاییدیه بانکی آی بی اروپا را برای تجارت در ایران صادر کردند. یکی از قانون گذاران اروپایی در این رابطه گفت:

ما به ایی آی بی این توانایی را می دهیم که در پروژه های مناسب موجود در ایران، سرمایه گذاری های خود را انجام دهد. توافق هسته ای ایران برای امنیت اروپا بسیار خوب است.

ایالات متحده آمریکا در تاریخ ۸ می امسال، از توافق هسته ای ایران و قدرت های جهان کناره گیری کرد. این کناره گیری در دو مرحله صورت خواهد گرفت. مرحله اول طی ماه آگوست و مرحله دوم که سخت ترین تحریم ها را به همراه خواهد داشت، ابتدای ماه نوامبر اجرایی خواهد شد.

منبع: RT.com

وکیل ترامپ: در برابر احضاریه تحقیقات روسیه خواهیم ایستاد

طبق گزارش روز شنبه شبکه" ای بی سی"، وکیل ارشد رئیس جمهور آمریکا گفته است در صورتی که بازپرس ویژه تحقیقات درباره مداخله ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا در سال 2016 بخواهد رئیس جمهور را احضار کند، یک جنگ قانونی شروع خواهد شد.

وکیل ترامپ: در برابر احضاریه تحقیقات روسیه خواهیم ایستاد

فرستاده کره شمالی   کیم یونگ چول   پس از دیداری در کاخ سفید، در ۱ ژوئن ۲۰۱۸، در کنار رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ ایستاده تا عکاس رسمی کاخ سفید از آن ها عکس بگیرد

فرستاده کره شمالی کیم یونگ چول پس از دیداری در کاخ سفید، در ۱ ژوئن ۲۰۱۸، در کنار رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ ایستاده تا عکاس رسمی کاخ سفید از آن ها عکس بگیرد

رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک که در ماه آوریل وکیل ارشد ترامپ شده است، می گوید که اگر رابرت مولر?، بازپرس ویژه بخواهد رئیس جمهور را احضار کند، هر دو طرف به دادگاه خواهند رفت.

جولیانی به شبکه ای بی سی گفت:

اگر مولر سعی کند ما را احضار کند، به دادگاه خواهیم رفت.

همچنین جولیانی به ای بی سی گفت که علاوه بر ایستادن در برابر احضاریه، استراتژی قانونی ترامپ آن گونه که در نامه ماه ژانویه به مولر ارسال شده و در نیویورک تایمز منتشر شد به قوت خود باقی است.

طبق گزارش تایمز ، در نامه ماه ژانویه وکلای ترامپ چنین استدلال کرده بودند که رئیس جمهور نمی توانسته با توجه به اختیاراتی که قانون اساسی آمریکا به او داده جلوی تحقیقات را بگیرد.

در آن نامه به قلم وکلای ترامپ، جان دوود و جی سکولو، استدلال شده بود که رئیس جمهور این اختیار را دارد که فرمان توقف تحقیقات توسط وزارت دادگستری یا اف بی آی را در هر زمانی و به هر دلیلی صادر کند.

تایمز گزارش داد که در نامه به مولر، وکلای ترامپ چنین بحث کرده بودند که قانون اساسی این اختیار را به رئیس جمهور می دهد که تحقیقات را خاتمه دهد یا حتی از قدرت اعطای عفو[خود] استفاده کند ، و این به معنای آن است که او نمی تواند به طور غیرقانونی جلوی تحقیقات را بگیرد.

آن نامه ۲۰ صفحه ای پاسخی بود به درخواست های مکرر دفتر مولر برای مصاحبه با ترامپ. مذاکرات میان وکلای ترامپ و بازپرس ویژه در مورد مصاحبه احتمالی از آن زمان تاکنون ادامه داشته است.

بخشی از تحقیقات مولر برای این است که دریابد آیا کارزار ترامپ با مسکو تبانی داشته و آیا پس از آن ترامپ سعی کرده جلوی تحقیقات را بگیرد یا خیر.

روسیه منکر هر گونه دخالتی شده است و ترامپ نیز بارها گفته که هیچ گونه تبانی یا جلوگیری از اجرای عدالت در کار نبوده است.

جولیانی حاضر نشده در این باره اظهار نظر کند. همچنین دفتر مولر از اظهار نظر خودداری کرد، و کاخ سفید و دو وکیلی که نامه را نوشتند(سکولو و دوود) نیز به تقاضای اظهار نظر پاسخی ندادند. دوود در ماه مارس از گروه حقوقی رئیس جمهور خارج شد.

جولیانی ماه گذشته گفت که می خواهد هر گونه مصاحبه ای با ترامپ به لحاظ گستره و زمان محدود باشد و پیشنهاد او این بود که زمان مصاحبه صرفا دو و نیم ساعت و بدون ادای سوگند باشد.

در صورتی که رئیس جمهور رضایت ندهد که با بازپرس ویژه مصاحبه کند و مولر او را احضار کند، آن گاه تفسیر وکلای ترامپ از اختیارات گسترده او، اگر آن ها تصمیم بگیرند در مقابل احضاریه بایستند، در دادگاه محک خواهد خورد.

تایمز گفته در این استدلال که ترامپ قدرت خاتمه دادن به تحقیقات یا بخشش دیگران را دارد، وکلای او جایی باز گذاشته اند تا احتمالا بعدا بگویند منظورشان فقط تحقیقی بود که با مشاور سابق امنیت ملی رئیس جمهور، مایکل فلین، انجام می گرفت و نه لزوما تحقیق با خود رئیس جمهور.

پیشتر، کمی قبل از آنکه تایمز مطلبی در این مورد منتشر کند، ترامپ در واکنشی پیش دستانه به گزارش این نشریه در توییتی پرسید دفتر مولر نامه های وکیلش را لو داده اند یا وزارت دادگستری؟!

ترامپ روز شنبه توئیت کرد:

این بازی پر هزینه کی تمام می شود؟

منبع: reuters.com

رئیس جمهور ایران در میانه بحران توافق هسته ای، به کنفرانس سران در چین خواهد رفت

ایران مدت ها است که در پی عضویت کامل در بلوک تحت رهبری چین و روسیه با نام سازمان همکاری های شانگهای می باشد، سازمانی که همچنین کشورهای هند و پاکستان را نیز در خود دارد.

رئیس جمهور ایران در میانه بحران توافق هسته ای، به کنفرانس سران در چین خواهد رفت

رئیس جمهور ایران حسن روحانی در دیداری با گروهی از اساتید دانشگاه در تهران، در ۲۱ مه ۲۰۱۸، سخن می گوید.

رئیس جمهور ایران حسن روحانی در دیداری با گروهی از اساتید دانشگاه در تهران، در ۲۱ مه ۲۰۱۸، سخن می گوید.

وزارت امور خارجه چین در روز دوشنبه اعلام نمود که چین در یک کنفرانس سران در شهری ساحلی در این کشور، میزبان رئیس جمهور ایران، حسن روحانی خواهد بود. دیداری که همزمان شده است با تلاش های پر تشتت قدرت ها برای نجات توافق هسته ای ایران پس از خروج ایالات متحده از آن.

این وزارت اعلام کرده که روحانی دیداری کاری در چین خواهد داشت و در کنفرانس سران بلوک تحت رهبری چین و روسیه، یعنی سازمان همکاری های شانگهای حضور خواهد یافت.

وزارت خارجه چین زمان دقیقی برای این دیدار اعلام نکرده، اما کنفرانس سران طبق برنامه ریزی ها باید در دومین آخر هفته ی ماه ژوئن در شهر شمالی کینگ دائو برگزار شود.

ایران هم اکنون عضو ناظر سازمان همکاری های شانگهای است، هر چند که مدتی طولانی می باشد که در پی عضویت کامل بوده است.

روسیه پیش از این گفته بود که با برداشته شدن تحریم های غرب علیه تهران، ایران بالاخره می تواند بدل به عضوی از این بلوک شود. این بلوک همچنین شش جمهوری آسیای میانه که از کشورهای اتحاد شوروی سابق بوده اند و نیز هند و پاکستان را در خود جای داده است.

توافق سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت های جهانی منجر به برداشته شدن تحریم ها علیه تهران شد. در مقابل، ایران نیز پذیرفت که فعالیت های هسته ای خود را محدود نماید، و به این ترتیب در صورتی که قصد تولید بمب اتمی را داشته باشد نیز زمان آن به تاخیر می افتد و طولانی می شود.

از آن جا که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در این ماه، آمریکا را از برجام خارج کرد و خدشه عمیقی در این توافق ایجاد نمود، دولت های اروپائی در حال تلاش بوده اند تا به ایران از بابت منافع اقتصادی کافی خود اطمینان دهند و این کشور را راضی به ماندن در این توافق کنند.

چین نیز قویا از توافق حمایت کرده است و خود یکی از امضا کنندگان برجام بوده است.

طبق اعلام وزارت امور خارجه چین، رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین ، و همچنین رهبران قزاقستان و قرقیزستان دعوت شده اند تا دیدارهای رسمی دوجانبه ای با رئیس جمهور چین شی جین پینگ در خلال این کنفرانس برگزار نمایند.

این کنفرانس که طی روزهای ? و ?? ژوئن(?? و ?? خرداد) برگزار خواهد شد، در پی ایجاد توافق های جدیدی در زمینه مسائل امنیتی مانند مقابله با تروریسم و قاچاق مواد مخدر در میان هفت کشور عضو این بلوک، خواهد بود.

سازمان همکاری های شانگهای که مشترکا به وسیله چین و روسیه رهبری می شود در سال ۲۰۰۱ ایجاد شد تا با اسلام رادیکال و دیگر نگرانی های امنیتی منطقه ای روبرو شود. هند و پاکستان در سال گذشته عضو کامل این سازمان شدند.

ایران سال ها است که چشم به عضویت سازمان همکاری های شانگهای دوخته است و چین اعلام کرده است که از این درخواست حمایت می کند.

منبع: www.haaretz.com

روحانی : ایران ممکن است به‌عنوان عضوی از توافق هسته‌ای باقی بماند

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در روز یکشنبه گفت در صورت حفظ منافع ایران، به توافق هسته‌ای 2015 متعهد خواهد ماند، در عین‌ حال ظریف وزیر امور خارجه او اظهار امیدواری کرد که توافق‌نامه بدون حضور واشنگتن دوباره و از نو طراحی شود.

روحانی : ایران ممکن است به‌عنوان عضوی از توافق هسته‌ای باقی بماند

واکنش حسن روحانی به خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافق هسته‌ای

واکنش حسن روحانی به خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافق هسته‌ای

حسن روحانی طی اظهاراتش گفت که خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافق هسته‌ای در روز سه‌شنبه، نقض اخلاقیات بود. او گفت:

اگر ۵ کشور باقی‌مانده در توافق‌نامه ثابت‌قدم بمانند، ایران نیز برخلاف میل آمریکا در این توافق باقی خواهد ماند.

خروج دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از برجام که متحدان اروپایی را ناراحت کرده است، باعث ایجاد ناامنی و عدم اطمینان در مورد ذخایر نفتی جهانی و افزایش خطر آشوب و درگیری در خاورمیانه شده است. هم‌چنین این مسئله منجر به پررنگ‌تر شدن اختلافات میان سران سیاسی ایران شده است.

روحانی اظهارات مصالح آمیزی را در روز سه‌شنبه داشت و در روز شنبه، وزیر امور خارجه، محمدجواد ظریف سفری را به سایر کشورهای عضو معاهده شروع کرد تا تلاشی را در راستای حفظ این توافق انجام دهد.

ظریف روز شنبه در پکن گفت:

ما امیدواریم طی دیدار با چین و سایر کشورها بتوانیم آینده روشنی را برای یک توافق جامع ترسیم کنیم.

وانگ یی وزیر امور خارجه چین گفت که سفر ظریف باعث درک بهتر موقعیت ایران می‌شود و به تهران کمک می‌کند تا بتواند از منافع و خواسته‌های مشروع خود حفاظت کند. وانگ گفت:

چین مایل است تا همکاری و ارتباط خود را با تمام اعضای توافقنامه از جمله ایران ادامه دهد و انصاف و مسئولیت را در قبال حفاظت از توافقنامه داشته باشد.

حسن روحانی گفته است که ایران به توافق با چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان پایبند خواهد ماند و حمایت این کشورها به ایران این اطمینان را داد که از تحریم‌ها در امان خواهد بود.

سه طرف اروپایی گفته‌اند که به تعهد خود وفادار هستند اما آیت‌الله احمد خاتمی در روز جمعه گفت که اروپا قابل‌اعتماد نیست.

در روز یک‌شنبه رئیس شورای نگهبان که گروهی متشکل از روحانیون مسئول انتخاب رهبری ایران هستند، گفت که روحانی باید به دلیل تضمین نکردن پایبندی قدرت‌های جهان بر این توافق‌نامه عذرخواهی کند. آیت‌الله احمد جنتی در گفت‌وگو با رسانه دولتی گفت:

رئیس‌جمهور باید حتما صادقانه و کاملا صریح از مردم به دلیل صدمات و خسارات ناشی از توافق هسته‌ای عذرخواهی کند.

رئیس مجلس خبرگان نیز بر غیرقابل اطمینان بودن قدرت‌های خارجی تأکید کرد.

ارتش بد محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه در گزارشی که توسط ایرنا منتشر شد گفت:

هدف خروج آمریکا شکستن مقاومت مردم ایران بود که این چیز تازه‌ای نیست... اما مسئله امروز تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا نیست. بلکه مسئله این است که برخی از مقامات رسمی به‌جای تمرکز بر پتانسیل‌های داخلی، به عوامل خارجی چشم دارند.

جعفری در سخنانش در روز چهارشنبه، تردید خود را نسبت به توانایی اروپاییان در حفظ توافق بیان کرد.

باوجود اختلاف‌نظر بین سران داخلی، به نظر می‌رسد روحانی در مدیریت کردن شرایط ناتوان باشد.

وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا، مایک پمپئو گفت که امیدوار است بعد از تهدید ترامپ مبنی بر تحریم شرکت‌های اروپایی که با ایران به همکاری ادامه دهند، ایالات‌متحده آمریکا و اروپا بر سر چگونگی برخورد با ایران به توافق برسند. پمپئو در گفت‌وگو با فاکس نیوز ساندی گفت که هدف ایالات‌متحده آمریکا کنار کشیدن اروپا از توافق نیست. او گفت:

امیدوارم که در روزها و هفته‌های آینده بتوانیم به توافقی برسیم که واقعا کارآمد باشد و جهان را از رفتار بد و خطرناک ایرانیان محافظت کند، نه‌تنها از برنامه هسته‌ای آن‌ها بلکه از تسلیحات موشکی و سایر رفتارهای خصومت‌آمیز آنان مصون بدارد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که تحریم‌ها می‌توانند به شرکت‌های اروپایی اعمال شوند. او به CNN گفت:

این مسئله امکان‌پذیر است و بستگی به عملکرد سایر دولت‌ها دارد.

منبع: reuters.com

 


بستن