گوش به زنگگوش به زنگ

باز هم آخر هفته؛ باز هم جلیقه زرد ها در فرانسه


تظاهرکنندگان فرانسوی معروف به "جلیقه ی زردها" صبح روز شنبه برای پنجمین آخرهفته متوالی درخیابان شانزلیزه شهر پاریس، تجمع کردند.

تجمع جلیقه زرد ها در فرانسه برای پنجمین شنبه متوالی

تجمع جلیقه زرد ها در فرانسه برای پنجمین شنبه متوالی

به گزارش تلکسیران، تظاهرکنندگان فرانسوی معروف به جلیقه ی زردها صبح روز شنبه برای پنجمین آخرهفته متوالی درخیابان شانزلیزه شهر پاریس، تجمع کردند. پیشتر دولت فرانسه به مردم برای عدم حضور در خیابان تذکر داده بود.

امانوئل مکرون که در حال حاضر با بزرگترین چالش زمان ریاست جمهوری اش رو به رو شده است، دوشنبه هفته گذشته دستور به انحلال و توقف جنبش جلیقه زرد ها داد که حتی در شهرهای کوچک فرانسه هم شکل گرفته است.

او امیدوار است این ماهی که با افزایش قیمت سوخت و مالیات، حملات تروریستی در روز سه شنبه در شهر استراسبورگ و آب و هوای تلخ زمستانی همراه شده است، هر چه زودتر پایان یابد.

شنبه های ۳ هفته اخیر با تظاهرات خشونت بار، سوزاندن موانع پلیس، غارت و درگیری با پلیس در شهرهای مختلف فرانسه همراه بوده است.

جلیقه زرد ها ده ها خواسته از حکومت داشته اند اما از آنجاییکه یک رهبر و یا برنامه واحد ندارند انجام مذاکرات با آنها دشوار است.

تاکنون اکثر مردم فرانسه از این اعتراضات که با افزایش قیمت سوخت، حمل و نقل و برنامه افزایش مالیات در سال ۲۰۱۹ آغاز شد حمایت کرده اند. سپس این اعتراضات به برنامه های تجاری و شیوه حکمرانی مکرون نیز گسترش یافت.

در روز شنبه در پاریس، همانند آخر هفته گذشته حدود ۸۰۰۰ نیروی پلیس حضور دارند؛ با پشتیبانی ۱۴ خودروی زرهی، تانکر آب و اسب ها که برای کنترل جمعیت استفاده میشوند.

تقریبا ۹۰،۰۰۰ نیروی امنیتی شنبه گذشته در فرانسه پخش شدند و ۲۰۰۰ نفر بازداشت شدند که حدود نیمی از آنها در پاریس بودند.

مکرون روز جمعه گفت:

فرانسه نیاز به آرامش، نظم و بازگشت به عملکرد عادی خود دارد

بنجامین گریوو، سخنگوی دولت فرانسه هم گفته است:

بهتر خواهد بود اگر به جای تظاهرات و کشاندن نیروهای امنیتی به خیابان در روزهای آخر سال، هر کس بتواند در روز شنبه به راحتی به محل کار خود برود و روزهای منتهی به تعطیلات آخر سال را در کنار خانواده اش بگذراند.

او همچنین درباری حمله تروریستی سه شنبه در شهر استراسبورگ که چهار کشته و ۱۲ زخمی بر جای گذاشت سخن گفت.

در پی اعتراضات امانوئل مکرون برنامه افزایش قیمت سوخت و مالیات را لغو و پیشنهاد افزایش حداقل دستمزد کارمندان و معافیت بازنشستگان از مالیات را در سال ۲۰۱۹ داد.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: business-standard.com