گوش به زنگگوش به زنگ

انگلستان و اتحادیه اروپا تحریم‌های ترامپ علیه ایران را مسدود ‏خواهند کرد


وزرای خارجه توافق کردند تا قانون مقابله با تحریم موسوم به «مقررات مسدود سازی» را وضع کنند تا پیروی شرکت های اروپایی از تحریم های جدید ایالات متحده ممنوع گردد.

ترامپ اعمال تحریم ها علیه ایران را امضا کرد

ترامپ اعمال تحریم ها علیه ایران را امضا کرد

انگلستان موافقت کرده است که با اتحادیه اروپا همکاری کرده و تلاش کند تا تاثیر تحریم های دونالد ترامپ بر روی ایران متوقف گردد.

جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس یک بیانیه‌ی مشترک با وزرای خارجه‌ی اتحادیه اروپا را امضا کرد تا اطمینان حاصل گردد که از تجارت کمپانی های اروپایی با ایران محافظت خواهد شد.

وزرا وعده دادند تا قانون مقابله با تحریم موسوم به «مقررات مسدود سازی» را وضع کنند تا پیروی شرکت های اروپایی از تحریم های ایالات متحده ممنوع گردد. ترامپ تحریم های مذکور را از دوشنبه برقرار کرد.

رییس جمهور ایالات متحده تصمیم گرفت تا مجددا جریمه هایی را پس از خروج از مذاکره هسته ای ۲۰۱۵ دولت باراک اوباما با ایران وضع کند. وزرای خارجه اروپایی گفتند که برداشتن تحریم های غرب «لازمه» مذاکره است، این مذاکره به صورت رسمی موسوم به برجام «برنامه جامع اقدام مشترک» است که شامل توسعه ندادن سلاح های هسته ای می باشد.

آقای هانت در کنار فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه فرانسه ژان ایو لودریان و آلمان هایکو ماس این بیانیه را امضا کردند.

آن ها اظهار کردند که «عمیقا متاثر» هستند که آقای ترامپ مجدد تحریم ها را اعمال کرد و ۱۱ بند پیاپی آژانس بین المللی انرژی اتمی را مورد بحث قرار دادند که تایید می کن مذاکره با ایران پابرجاست.

در این بیانیه آمده است که:

موضوع منع گسترش سلاحهای هسته ای عنصر کلیدی جهانی است که برای امنیت اروپا، منطقه و تمام جهان حیاتی به شمار می رود. برداشتن تحریم های مرتبط با ]انرژی[ هسته ای بخش ضروری این مذاکره است که نه تنها تاثیر مثبتی برای تجارت و روابط اقتصادی با ایران ایجاد می کند بلکه بیشتر برای زندگی مردم ایران مهم است. ما مصمم هستیم تا از عاملان اقتصادی اروپایی که با ایران تجارت مشروع دارند محافظت کنیم.

واکنش مجلس مجهوری اسلامی به خروج ترامپ از برجام

واکنش مجلس مجهوری اسلامی به خروج ترامپ از برجام

از روز پنجشنبه مقررات مسدود سازی اتحادیه اروپا آغاز خواهد شد و به شرکت های اروپایی اجازه می دهد که از ضررهای محتمل تحریم های ایالات متحده بهبود یابند. کمپانی های اتحادیه اروپا از پیروی تحریم های ایالات متحده منع شدند مگر درصورتی کع جواز مخصوص از کمیسیون اروپایی دریافت کنند.

وزرای خارجه اظهار کردند:

مقررات مسدود سازی از کمپانی های اتحادیه اروپا محافظت می کند که تجارت مشروع با ایران را فارغ از تحریم های فرا ارضی ایالات متحده پی بگیرند.

همچنین افزوند:

محافظت از مذاکره هسته ای با ایران مسئله ی احترام به مذاکرات بین المللی و موضوع امنیت بین الملل به شمار می رود.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آقای ترامپ پیش از این پیشنهاد داده بود ایالات متحده روی آن دسته از کشورهای اروپایی که با ایران تجارت میکنند نیز تحریم هایی وضع گردد.

مقامات اروپایی خروج ترامپ از برجام را با ادعای جلوگیری ا توسعه  بمب اتمی مورد انتقاد قرار دادند.

پس از اعلام در ماه می مقامات انگلستان، فرانسه، و آلمان در یک بیانیه مشترک ابراز «نگرانی و تاسف» کردند.

ترسا می، امانوئل ماکرون، و آنجلا مرکل گفتند:

ما همراه با هم روی ادامه‌ی تعهدمان به برجام تاکید می کنیم. این توافق برای امنیت مشترک ما مهم باقی می ماند. فراموش نمی کنیم که اتحادیه اروپا به اتفاق آرا طبق مصوبه ۲۲۳۱ بر ]مذاکره هسته ای[ برجام صحه می گذارد. طبق این مصوبه حفظ چارچوب قاونی بین المللی تخلف درباره‌ی برنامه‌ی هسته ای ایران را الزام می کند. ما تاکید می کنیم که تمامی طرفین باید به اجرای کامل و اقدام مسئولانه ی این ]مصوبه[ متعهد باشند.

منبع: independent.co.uk