گوش به زنگگوش به زنگ

امیدواری ترامپ به دیدار با کیم جونگ‌ اون پس از ارسال بقایای پیکرهای سربازان آمریکایی


دونالد ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که امیدوار است به زودی با کیم جونگ‌ اون رهبر کره‌ی شمالی دیدار داشته باشد، و از او تشکر کرد که بقایای پیکر سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ کره در سال‌های 1950 تا 1953 را فرستاده است.

دیدار تاریخی ترامپ و رهبر کره شمالی

دیدار تاریخی ترامپ و رهبر کره شمالی

ترامپ در توییت صبح پنج‌شنبه گفت:

از شما جناب کیم جونگ‌اون برای عمل به وعده‌تان سپاسگزارم که روند ارسال بقایای عزیزانِ والامقام رفته از میان ما را آغاز کردید! از این اقدام محبت آمیز شما ابدا متعجب نشدم.

به گزارش خبرگزاری Efe ترامپ همچنین علنا ابراز کرد که همراه با ۵۵ تابوت حاوی بقایا که روز چهارشنبه به پایگاه دریایی پرل هاربر در هاوایی رسید، نامه‌ای نیز از سوی کیم ارسال شده است.

ترامپ افزود:

همچنین بابت نامه‌ی صمیمانه‌تان سپاسگزارم؛ امیدوارم به زودی با شما دیدار کنم.

ترامپ و کیم یک دیدار تاریخی را رقم زدند که برای اولین بار روسای جمهور این دو کشور در ۱۲ ژوئن در سنگاپور با یکدیگر ملاقات کردند.

علاوه بر عنوان کردن مسئله زدودن شبه جزیره‌ی کره از سلاح هسته‌ای، این دو رهبر درباره‌ی از سرگیری جستجو برای پیکر ۵۳۰۰ سرباز شهید ایالات متحده در مرز میان کره‌ی شمالی و جنوبی صحبت کردند.

کره‌ی شمالی بقایای ۵۵ سرباز را در ۲۷ جولای ارسال کرد که قبل از آن ایالات متحده یک پایگاه نظامی برای انجام آزمایشات مقدماتی ایجاد کرد سپس بقایای پیکر آنها در روز چهارشنبه به خاک آمریکا رسید و مراسم تجلیل با حضور مایک پنس معاون رییس جمهور برگزار شد.

ترامپ که برای مراسم در پرل هاربر حضور نداشت در توییت خود نوشت:

مراسم باشکوه و زیبایی که بقایای شهدای جنگ کره به خاک آمریکا بازگردانده شدند.

به امید شروع مجدد برای سربازان مفقود الاثر در کره‌ی شمالی ایالات متحده وظیفه‌ی سخت تشخیص هویت ۵۵ سرباز را از طریق آزمایش دی‌ان‌اِی آغاز کرده است که ماه‌ها یا سال‌ها زمان می‌برد.

از دهه‌ها پیش پنتاگون آزمایشگاه تشخیص هویت سربازان شهید در هاوایی احداث کرده است.

منبع: business-standard.com