اقدامات بی پرده روسیه برای سرکوب فضای اینترنت

روسیه مدت ها است که مانند کشور چین، به دنبال محدود کردن فعالیت شهروندانش در فضای مجازی است. کرملین آمادگی  و تجهیزات لازم برای این کار را ندارد، اما این به معنای عدم تلاش آن ها برای رسیدن به این هدف نیست.

اقدامات بی پرده روسیه برای سرکوب فضای اینترنت

تلاش دولت روسیه برای فیلترینگ تلگرام

تلاش دولت روسیه برای فیلترینگ تلگرام

در روز ۱۳ آوریل، یک قاضی در دادگاه مسکو، حکمی تاریخی را برای روسیه صادر کرد. تنها پس از گذشت ۱۹ دقیقه از زمان رسمی دادگاه، خانم اسمولینا، درخواست دولت برای فیلتر کردن نرم افزار پیام رسان تلگرام را قبول کرد.

  پیاده سازی این حکم که نتیجه اش پیش از تشکیل دادگاه قابل پیش بینی بود، به نظر امری ساده می آمد اما دقیقا عکس این موضوع رخ داد.

از دوشنبه گذشته، مسئولان ارتباطی روسیه برای اعمال حکم قاضی و فیلترینگ تلگرام اقدام کردند. این عمل با کمک از سرویس دهندگان اینترنت در این کشور آغاز شد. به محض بستن اولین زیر شبکه ها، تلگرام سرور های خود را به آی پی آدرس (IP Address) های جایگزین منتقل کرد و در جواب، مسئولان تمامی زیر شبکه های مربوطه دیگر را نیز فیلتر کردند که موجب بروز فاجعه شد؛ تا اواسط روز ۱۹ آوریل، مسئولان روسی در مجموع ۱۸ میلیون آی پی آدرس را فیلتر کردند! این در حالیست که طی تاریخ اینترنت این کشور، تنها ۳۸ هزار آی پی بسته شده بودند.

بسیاری از مشاغل از جمله بخش هایی از بانکداری روسیه نیز درگیر این فیلترینگ شدند. اکثر سرویس های شرکت گوگل از جمله جیمیل (Gmail) از روز یکشنبه در روسیه کار نمی کردند. با این وجود نرم افزار تلگرام برای اکثریت کاربران روسیه در دسترس بود.

در نتیجه، کرملین با این حقیقت شرم آور رو به رو شد که فضای اینترنت از قدرت بازوی آن ها بیشتر است. اما برای بسیاری، سخت گیری بیشتر از سوی دولت برای فیلترینگ، ترسناک است. اینترنت روسیه زمانی فضای باز و آزاد برای همگان بود اما طی سال های متوالی دچار فیلترینگ و سانسور های متعدد شد. اکنون، تنها حکم دادگاهی کوچک در سیبری برای فیلتر کردن وب سایت ها کافی است.

اولین موج فیلترینگ دولت روسیه در سال ۲۰۱۲ رخ داد. اولین اقدام های دولت برای فیلترینگ، وب سایت هایی شامل محتوای هم جنس گرایی، فیلم های مستهجن و دوست یابی اینترنتی را مورد هدف قرار داد.

در سال ۲۰۱۵، قانون جدیدی برای شرکت های خارجیِ فعال در روسیه در نظر گرفته شد که طی آن، فعالان حوزه آی تی(IT) مجبور به انتقال داده های خود به سرور های داخلی روسیه بودند. بسیاری از شرکت ها از این قانون سر باز زدند با این وجود، امکان تغییر شرایط هنوز هم وجود دارد.

در حال حاضر در کرملین، پروژه هایی برای ایجاد یک فایروال (Firewall) مشابه آنچه در چین وجود دارد، در جریان است. طبق اطلاعات بدست آمده از مسئولان، ایجاد یک فضای اینترنت مشابه کشور چین، یکی از سه سناریوی احتمالی برای آینده فضای مجازی روسیه است. اولین سناریو، کنار گذاشتن فیلترینگ تلگرام در روسیه و ادامه فعالیت این پیام رسان است.

روسیه می تواند روند فیلترینگ آی پی آدرس ها و زیرشبکه ها را نیز در پیش گیرد. اما این اقدام نیازمند همکاری گوگل و اَپل است. در سال ۲۰۱۶، این دو شرکت طی همکاری با کرملین، پلتفرم لینکدین (Linkedin) را از فروشگاه های مجازی خود حذف کردند. با این وجود، پلتفرم لینکدین، محبوبیت بسیار کمتری از تلگرام داشت و حال باید دید که برای چنین پیام رسانی، اقدام مشابه از سوی گوگل و اَپل انجام خواهد گرفت یا خیر.

از سوی دیگر، روسیه می تواند حکم را بار دیگر به دادگاه ببرد و تجدید نظری در آن انجام دهد. همین طور می تواند با یک ضربه مهلک به اینترنت، هرچه در سر راه وجود دارد را فیلتر کند. نویسنده خبرگزاری مستقل (Independent)، کنستانتین گاز (Konstantin Gaaz) در این رابطه گفت:

" روز پنجشنبه، شورای امنیت ملی روسیه ملاقاتی را بر پا کردند و به نظر نتیجه ای از آن حاصل نشد. به نظر شرایط تا ماه مِی به همین شکل ادامه خواهد داشت و پس از آن هیچ چیز مشخص نیست".

طبق سخنان آندری سولداتُو (Andrei Soldatov)، اجرایی کردن فایروال، در حال حاضر امکان پذیر نیست و روسیه تکنولوژی لازم برای رویارویی با داده های حاصل از این اقدام را نداد. از طرفی، چین نیز به کمک همتای قدیمی خود آمده تا به بحران فضای مجازی این کشور کمک کند اما با مخالفت سرویس های امنیتی روسیه مواجه شده است. سولداتُو در ادامه گفت:

" ملاقات هایی در سطوح بالا صورت گرفت اما قانون گذاران کمک چینی ها را رَد کردند."

تا کنون به صورت بسیار آشفته و در هم ریخته، وب سایت های بسیاری مورد سرکوب حکومت روسیه واقع شدند. مقاومت ناگهانی تلگرام در این مورد می تواند سرنوشت اقدامات سختگیرانه روسیه را نیز تغییر دهد. دیوید هوماک، از کارآفرینان صنعت آی تی، در این رابطه گفت:

" همواره سخت گیری در قانون گذاری با کمبود قدرت اجرایی در روسیه مواجه شده است. ممکن است که تلگرام تا کنون فیلتر نشده باشد، اما کرملین آمادگی و قدرت قاطع خود را برای ورود به نبرد نشان داده است."

طبق سخنان آقای الکساندر ژارُو(Alexander Zharov)، رئیس وزارت ارتباطات روسیه، آن ها سعی دارند که قوانین جدیدی را برای شرکت های خارجی فعال در روسیه در نظر بگیرند. این قوانین، شرکت هایی که مخالف انتقال سرور های خود به روسیه بودند را به شدت مورد هدف قرار می دهد. وی در ادامه اعلام کرد:

"ما بررسی های خود را تا آخر سال جاری تکمیل خواهیم کرد. اگر مشکلی پیش نیاید، اقدامات برای فیلتر کردن پیگیری خواهند شد. بعد از مدتی، کرملین متوجه خواهد شد که برای مقابله، باید تمام نیروی خود را جمع آوری کند. در حال حاضر نیز، هیچ چیز جلودار آن ها برای مقابله با شبکه اجتماعی فیسبوک نیست."

منبع: independent.co.uk

مخالفان فیسبوک: غول‌های فناوری دارند «اینترنت را می‌کُشند»

یک وبلاگ ضد فیسبوکِ تازه‌تاسیس، مدتی است که فضای محدودی را در اختیار کسانی قرار می‌دهد تا از سیاست‌های سانسور غول‌های فناوری و الگوریتم‌های پنهان کردن محتوا انتقاد کنند. با وجود تهدیدات قانونی فیسبوک، این وبلاگ هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 

مخالفان فیسبوک: غول‌های فناوری دارند «اینترنت را می‌کُشند»

مارک زاکربرگ مالک فیسبوک

مارک زاکربرگ مالک فیسبوک

فیسبوک زو(باغ وحش فیسبوک) روز سه شنبه آغاز به کار کرد و هدف خود را مهیا کردن میدانی برای نویسندگان، وبلاگ‌نویسان و ناشرانی عنوان کرد که می‌خواهند از سیاست سانسور شرکت‌ها انتقاد کنند. یکی از موضوعات، پرداختن به این بحث است که «الگوریتم‌های همیشه متغیر» چگونه بر زندگی افراد، آن هم براساس منافع سهام‌داران تاثیر می‌گذارد.

 

این وبلاگ فعلا از یکی از تلاش‌های تیم حقوقی فیسبوک برای تعطیل کردنش جان سالم به در برد. نماینده حقوقی فیسبوک خطاب به سرویسی که این وبلاگ از آن استفاده می‌کند نوشت:

استفاده غیرقانونیِ شما از نام فیسبوک(اشاره به facebookzoo.com)، ممکن است باعث سردرگمی مخاطبان شود که فعالیت شما یا شرکتتان تحت نظر یا حمایت فیسبوک قرار دارد، درحالیکه اینطور نیست. بمنظور جلوگیری از این سردرگمی و آسیب رساندن به برند فیسبوک، می‌بایست استفاده از این نام و آدرس facebookzoo.com  را متوقف کنید.

انتقاداتی که در این وبلاگ نسبت به اعمال قدرت فیسبوک از روش‌های گوناگون مطرح شده، مربوط به تولیدکنندگان محتوا در فضای مجازی و هنرمندان بوده است. هنرمندانی که با تلاش فراوان توانسته بودند از طریق این شبکه اجتماعی، مخاطبانی جذب کنند، به محض رسیدن به نقطه کسب درآمد، فیسبوک دست به کار شد تا کسانی را که پول درمی‌آورند شناسایی و کنترل کند.

 

این کاربران توضیح داده‌اند:

واقعیت این است همه ما در پایان روز، می‌بینیم که برده بوده‌ایم، درسته؟ برده فیسبوک، یوتیوب. ما با تولید محتوا و انتشارِ بدون دستمزدِ این محتواها در این وبسایت‌ها درواقع داریم صاحبان این غول‌های فناوری را میلیاردر می‌کنیم. و تنها انگیزه و بهانه این است که شاید روزی، مخاطبان زیادی به دست بیاوریم. پس زمانی که نوبت به کسب درآمد ما از مخاطبان می‌شود، فیسبوک با استفاده از الگوریتم‌ها و اعمال سیاست‌هایش مداخله می‌کند.

نمونه دیگر، حذف صفحه Black Business School بود. ادمین این صفحه می‌گوید که به محض آنکه تعداد لایک‌های این صفحه به یک میلیون رسید، فیسبوک صفحه را حذف کرد. هدف این صفحه، «ارتقاء دانش و سواد مالی و اقتصادی جامعه سیاه‌پوستان» بود و سالانه ۲۵۰ هزار دلار درآمد داشت. او می‌گوید:

آن‌ها قلدر هستند. ما حتی شماره تلفنی هم نداریم که از طریق آن بتوانیم علت معلق یا حذف شدن صفحه‌مان را بفهمیم.

فیسبوک در پاسخ به این انتقادات ادعا کرده است که تغییر در الگوریتم‌هایش، تلاشی برای بازگشت به ریشه‌های فیسبوک، بعنوان فضایی برای برقراری ارتباط میان دوستان و اعضای خانواده بوده است.

منبع: rt.com

سفیر آمریکا از انگلیس خواست که درباره پشتیبانی از توافق هسته ای ایرانیان تجدید نظر کند

سفیر آمریکا از انگلیس خواست درباره حمایت از توافق هسته ای ناقص ایران که در سال 2015 ایجاد شد تجدید نظر کند.

سفیر آمریکا از انگلیس خواست که درباره پشتیبانی از توافق هسته ای ایرانیان تجدید نظر کند

سفیر آمریکا از انگلیس خواست تا از ایران حمایت نکند

سفیر آمریکا از انگلیس خواست تا از ایران حمایت نکند

این درخواست پس از واکنش انگلیس و متحدان اروپایی اش به خروج ترامپ از توافق هسته ای و اعمال تحریم ها علیه ایران، صورت گرفت. برنامه جامع اقدام مشترک(JCPOA) که همان توافق هسته ای ایران است، سه سال پیش و در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما امضا شد و علاوه بر ایالات متحده آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه، چین و اتحادیه اروپا نیز در این توافق حضور داشتند.

هفته گذشته، جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس به همراه سایر متحدان اروپایی تصمیم گرفتند که از تصمیم ترامپ مبنی بر تمدید تحریم ها علیه ایران جلوگیری کنند. آلیستر برت، معاون وزیر امور خارجه گفت آمریکا چنین حقی ندارد و گاهی اوقات دوستان هم باید در برابر هم بایستند.

پس از این اتفاقات ، وودی جانسون سفیر آمریکا در انگلیس از وزیر این کشور خواست برای حمایت های خود تجدید نظر کنند.

او گفت:

ما از انگلیس می خواهیم از قدرت دیپلماتیک و تاثیر بین المللی خود استفاده کند و به ما بپیوندد تا علیه برنامه جامع اقدام کنیم.

سفیر آمریکا می گوید که پول های وارد شده به ایران برای رفاه و بهبود زندگی مردم عادی صرف نمی شود بلکه در زمینه نظامی، شبکه های پروکسی و تروریسم هزینه می شود. وودی جانسون معتقد است با متحد شدن در برابر ایران و به حداکثر رساندن فشارها به دولت ایران می توان به هدف رسید. او افزود که اگر ایران رفتاری عادی و منطبق بر توافقات داشته باشد، آمریکا کاملا آماده است روابط تجاری و دیپلماتیک خود را با ایران ادامه دهد.

منبع: independent.co.uk

آمریکا: رزمایش موشکی ایران در تنگه هرمز حامل پیام مهمی است

بنا به گزارش یکی از مقامات رسمی ایالات متحده در روز جمعه، ایران با هدف ارسال یک پیام به آمریکا یک رزمایش دریایی ضد ناو موشکی با برد کوتاه را در تنگه  هرمز برگزار کرده است.

آمریکا: رزمایش موشکی ایران در تنگه هرمز حامل پیام مهمی است

رزمایش موشکی سپاه در بحبوهه تحریم ها

رزمایش موشکی سپاه در بحبوهه تحریم ها

یک مقام رسمی ابراز کرد که چنین رزمایش موشکی در طول تمرینات دریایی غیرمعمول است که بدون رعایت ایمنی صورت پذیرفته است؛ این اقدام بر قلمرو آبی ایران در این تنگه اشاره می کند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز یکشنبه بر بازی های جنگی چند روز گذشته در خلیج فارس صحه گذاشتند و اظهار کردند این اقدامات برای «مواجهه با تهدیدهای احتمالی» دشمنان انجام شده است.

جوزف وُتل ژنرال ارتش ایالات متحده و فرمانده فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در اوایل هفته گفت که این رزمایش از نظر برد و مقیاس مشابه تمرینات پیشین است. اما زمانبندی خاص این رزمایش ها به گونه ای بوده است که توجه واشنگتن را به خود جلب کند.

وُتل به گزارشگران در پنتاگون گفت:

کاملا واضح است که انجام این رزمایش در این برهه تحریم ها برای ما حامل این پیام است که آن ها توانایی هایی دارند.

ایران درباره خروج دونالد ترامپ از برجام و اعمال مجدد تحریم ها خشمگین است. مقامات رسمی ارشد ایرانی هشدار داده اند که این کشور در برابر کمپین ایالات متحده برای خفه کردن صادرات نفتی حیاتی ساکت نمی ماند.

ماه گذشته رهبر معظم ایران آیت الله خامنه ای از پیشنهاد رییس جمهور حسن روحانی مبنی بر مسدود کردن صادرات نفتی پشتیبانی کرد.

وتل گفت ارتش آمریکا فعالیت های نظامی ایران را رصد کرده است.

وتل گفت:

ما از آنچه در حال روی دادن است آگاهیم و آماده باقی می مانیم تا از خودمان در راه رسیدن به اهداف آزادی حمل و نقل کشتی ها و آزادی تجارت در آب های بین المللی محافظت کنیم.

منبع:  Reuters.com

حسن روحانی به مجلس فراخوانده می‌شود

یک قانونگذار ایرانی روز یکشنبه گفت که رئیس جمهور حسن روحانی، در تاریخ 28 آگوست قبل از مجلس به سوالاتی درباره نحوه مواجهه دولت با چالش‌های اقتصادی اخیر پاسخ می‌دهد. هرچند یکی از مشاوران او مشخص بودن تاریخ این جلسه را رد کرد.

 

حسن روحانی به مجلس فراخوانده می‌شود

حسن روحانی در کنفرانس مطبوعاتی در وین اتریش شرکت کرده است- ۴ جولای ۲۰۱۸

حسن روحانی در کنفرانس مطبوعاتی در وین اتریش شرکت کرده است- ۴ جولای ۲۰۱۸

اسدالله عباسی، نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری مجلس توضیح داد:

تصمیم بر این بوده است که در تاریخ ۲۸ آگوست (۶ شهریور) رئیس جمهور برای پاسخ به پرسش‌ها و ابهامات نمایندگان، در مجلس حضور پیدا کند.

هرچند حسینعلی امیری، معاون رئیس جمهور در امور مجلس چند ساعت پس از این اظهارنظر گفت:

هنوز هیچ تاریخی برای این جلسه تعیین نشده است.

این نخستین بار است که حسن روحانی بعنوان رئیس جمهور، به مجلس فراخوانده می‌شود؛ کسی که پس از تضعیف رابطه ایران و آمریکا و همچنین مواجهه با دشواری‌های اقتصادی، به شدت از سوی رقیبان و منتقدانش تحت فشار بود که تغییراتی در اعضای کابینه خود ایجاد کند.

حالا قانونگذاران در مجلس تصمیم دارند تا از روحانی درباره کاهش ارزش ریال ایران که از ۴ ماه پیش به کمتر از نصف رسیده است، همچنین درباره افزایش بیکاری و رشد اقتصادی نامطلوب سوال‌هایی را بپرسند.

منبع: reuters.com

مسکو اظهارات نماینده آمریکا در مورد توافق هسته ای ایران را نامناسب خواند

به گفته ماریا زاخاروف سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در روز چهارشنبه، مسکو بیانیه اخیر سفیر آمریکا در لندن درباره توافق هسته ای ایران را اشتباه و نامناسب خطاب کرد.

مسکو اظهارات نماینده آمریکا در مورد توافق هسته ای ایران را نامناسب خواند

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه بیانیه اخیر سفیر آمریکا در لندن درباره توافق هسته ای ایران را اشتباه و نامناسب خواند

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه بیانیه اخیر سفیر آمریکا در لندن درباره توافق هسته ای ایران را اشتباه و نامناسب خواند

سفیر آمریکا، رابرت وود جانسون، خطاب به نزدیک ترین متحد آمریکا گفته بود که در مورد موضوع ایران بریتانیا باید به جای بروکسل در کنار آمریکا باشد و مخالفت خود را در مورد معاهده بحث برانگیز هسته ای ایران اعلام کند.

جانسون در مقاله ای که در تلگراف منتشر شد، انگلیس را به چالش دعوت کرد تا همسایگان اروپایی خود که هنوز از توافق هسته ای حمایت کرده تا بتوانند با ایران تجارت کنند را رها کند و برای اعمال تحریم های شدید به آمریکا ملحق شود.

 

به گفته زاخاروف، این تهران نیست که منطقه را بی ثبات کرده است بلکه کسانی که بیش از حد به راحتی با توافقات بین المللی به ویژه درزمینه امنیت هسته ای برخورد میکنند باعث بی ثباتی منطقه هستند.

او افزود:

آمریکا در تلاش است با تحریم های اقتصادی غیر قانونی و با فشارهای سیاسی، اوضاع داخلی ایران را بی ثبات کند.

منبع: rt.com


>