گوش به زنگگوش به زنگ

اقدامات بی پرده روسیه برای سرکوب فضای اینترنت


روسیه مدت ها است که مانند کشور چین، به دنبال محدود کردن فعالیت شهروندانش در فضای مجازی است. کرملین آمادگی  و تجهیزات لازم برای این کار را ندارد، اما این به معنای عدم تلاش آن ها برای رسیدن به این هدف نیست.

تلاش دولت روسیه برای فیلترینگ تلگرام

تلاش دولت روسیه برای فیلترینگ تلگرام

در روز ۱۳ آوریل، یک قاضی در دادگاه مسکو، حکمی تاریخی را برای روسیه صادر کرد. تنها پس از گذشت ۱۹ دقیقه از زمان رسمی دادگاه، خانم اسمولینا، درخواست دولت برای فیلتر کردن نرم افزار پیام رسان تلگرام را قبول کرد.

  پیاده سازی این حکم که نتیجه اش پیش از تشکیل دادگاه قابل پیش بینی بود، به نظر امری ساده می آمد اما دقیقا عکس این موضوع رخ داد.

از دوشنبه گذشته، مسئولان ارتباطی روسیه برای اعمال حکم قاضی و فیلترینگ تلگرام اقدام کردند. این عمل با کمک از سرویس دهندگان اینترنت در این کشور آغاز شد. به محض بستن اولین زیر شبکه ها، تلگرام سرور های خود را به آی پی آدرس (IP Address) های جایگزین منتقل کرد و در جواب، مسئولان تمامی زیر شبکه های مربوطه دیگر را نیز فیلتر کردند که موجب بروز فاجعه شد؛ تا اواسط روز ۱۹ آوریل، مسئولان روسی در مجموع ۱۸ میلیون آی پی آدرس را فیلتر کردند! این در حالیست که طی تاریخ اینترنت این کشور، تنها ۳۸ هزار آی پی بسته شده بودند.

بسیاری از مشاغل از جمله بخش هایی از بانکداری روسیه نیز درگیر این فیلترینگ شدند. اکثر سرویس های شرکت گوگل از جمله جیمیل (Gmail) از روز یکشنبه در روسیه کار نمی کردند. با این وجود نرم افزار تلگرام برای اکثریت کاربران روسیه در دسترس بود.

در نتیجه، کرملین با این حقیقت شرم آور رو به رو شد که فضای اینترنت از قدرت بازوی آن ها بیشتر است. اما برای بسیاری، سخت گیری بیشتر از سوی دولت برای فیلترینگ، ترسناک است. اینترنت روسیه زمانی فضای باز و آزاد برای همگان بود اما طی سال های متوالی دچار فیلترینگ و سانسور های متعدد شد. اکنون، تنها حکم دادگاهی کوچک در سیبری برای فیلتر کردن وب سایت ها کافی است.

اولین موج فیلترینگ دولت روسیه در سال ۲۰۱۲ رخ داد. اولین اقدام های دولت برای فیلترینگ، وب سایت هایی شامل محتوای هم جنس گرایی، فیلم های مستهجن و دوست یابی اینترنتی را مورد هدف قرار داد.

در سال ۲۰۱۵، قانون جدیدی برای شرکت های خارجیِ فعال در روسیه در نظر گرفته شد که طی آن، فعالان حوزه آی تی(IT) مجبور به انتقال داده های خود به سرور های داخلی روسیه بودند. بسیاری از شرکت ها از این قانون سر باز زدند با این وجود، امکان تغییر شرایط هنوز هم وجود دارد.

در حال حاضر در کرملین، پروژه هایی برای ایجاد یک فایروال (Firewall) مشابه آنچه در چین وجود دارد، در جریان است. طبق اطلاعات بدست آمده از مسئولان، ایجاد یک فضای اینترنت مشابه کشور چین، یکی از سه سناریوی احتمالی برای آینده فضای مجازی روسیه است. اولین سناریو، کنار گذاشتن فیلترینگ تلگرام در روسیه و ادامه فعالیت این پیام رسان است.

روسیه می تواند روند فیلترینگ آی پی آدرس ها و زیرشبکه ها را نیز در پیش گیرد. اما این اقدام نیازمند همکاری گوگل و اَپل است. در سال ۲۰۱۶، این دو شرکت طی همکاری با کرملین، پلتفرم لینکدین (Linkedin) را از فروشگاه های مجازی خود حذف کردند. با این وجود، پلتفرم لینکدین، محبوبیت بسیار کمتری از تلگرام داشت و حال باید دید که برای چنین پیام رسانی، اقدام مشابه از سوی گوگل و اَپل انجام خواهد گرفت یا خیر.

از سوی دیگر، روسیه می تواند حکم را بار دیگر به دادگاه ببرد و تجدید نظری در آن انجام دهد. همین طور می تواند با یک ضربه مهلک به اینترنت، هرچه در سر راه وجود دارد را فیلتر کند. نویسنده خبرگزاری مستقل (Independent)، کنستانتین گاز (Konstantin Gaaz) در این رابطه گفت:

" روز پنجشنبه، شورای امنیت ملی روسیه ملاقاتی را بر پا کردند و به نظر نتیجه ای از آن حاصل نشد. به نظر شرایط تا ماه مِی به همین شکل ادامه خواهد داشت و پس از آن هیچ چیز مشخص نیست".

طبق سخنان آندری سولداتُو (Andrei Soldatov)، اجرایی کردن فایروال، در حال حاضر امکان پذیر نیست و روسیه تکنولوژی لازم برای رویارویی با داده های حاصل از این اقدام را نداد. از طرفی، چین نیز به کمک همتای قدیمی خود آمده تا به بحران فضای مجازی این کشور کمک کند اما با مخالفت سرویس های امنیتی روسیه مواجه شده است. سولداتُو در ادامه گفت:

" ملاقات هایی در سطوح بالا صورت گرفت اما قانون گذاران کمک چینی ها را رَد کردند."

تا کنون به صورت بسیار آشفته و در هم ریخته، وب سایت های بسیاری مورد سرکوب حکومت روسیه واقع شدند. مقاومت ناگهانی تلگرام در این مورد می تواند سرنوشت اقدامات سختگیرانه روسیه را نیز تغییر دهد. دیوید هوماک، از کارآفرینان صنعت آی تی، در این رابطه گفت:

" همواره سخت گیری در قانون گذاری با کمبود قدرت اجرایی در روسیه مواجه شده است. ممکن است که تلگرام تا کنون فیلتر نشده باشد، اما کرملین آمادگی و قدرت قاطع خود را برای ورود به نبرد نشان داده است."

طبق سخنان آقای الکساندر ژارُو(Alexander Zharov)، رئیس وزارت ارتباطات روسیه، آن ها سعی دارند که قوانین جدیدی را برای شرکت های خارجی فعال در روسیه در نظر بگیرند. این قوانین، شرکت هایی که مخالف انتقال سرور های خود به روسیه بودند را به شدت مورد هدف قرار می دهد. وی در ادامه اعلام کرد:

"ما بررسی های خود را تا آخر سال جاری تکمیل خواهیم کرد. اگر مشکلی پیش نیاید، اقدامات برای فیلتر کردن پیگیری خواهند شد. بعد از مدتی، کرملین متوجه خواهد شد که برای مقابله، باید تمام نیروی خود را جمع آوری کند. در حال حاضر نیز، هیچ چیز جلودار آن ها برای مقابله با شبکه اجتماعی فیسبوک نیست."

منبع: independent.co.uk