گوش به زنگگوش به زنگ

اعتراضات جلیقه زرد ها ادامه می یابد


یک ماه از جنبش جلیقه زرد ها می گذرد و حالا دولت امانوئل مکرون وارد بحران بزرگی شده است؛ انتظار می رود امروز (شنبه) نیز هزاران نفر از افراد این جنبش دوباره به خیابان ها بیایند و درخواست های بیشتری از دولت فرانسه داشته باشند.

اعتراضات جلیقه زرد ها ادامه می یابد

جلیقه زرد ها دوباره تضاهرات خواهند کرد

به گزارش تلکسیران، پنج روز پس از اینکه امانوئل مکرون اعلام کرد یکسری معافیت های مالی و افزایش دستمزد برای شهروندان فرانسه در نظر گرفته شده است، شنبه های سه هفته گذشته، تظاهرات به خشونت کشیده شده است و تا به حال این جنبش سراسری توسط مردم فرانسه حمایت شده است.

با اینحال امانوئل مکرون به خواسته های این افراد توجه کرده است و فعلا حمایت از این افراد در فرانسه به نصف کاهش یافته است و برخی دیگر بر این باورند که تظاهرات باید ادامه یابد. ۱۷ نوامبر این تظاهرات به دنبال افزایش مالیات سوخت آغاز شد و از آن زمان به بعد مخالفت گسترده ای با شیوه و سبک حاکمیت امانوئل مکرون شد.

ترافیک عظیم و هرج و مرج گسترده در پاریس و بستن جاده ها اقداماتی است که جلیقه زرد ها به امید اصلاحات در کسب و کار انجام داده اند. بسیاری از سران این جنبش به افراد توصیه کرده اند که برای به دست آوردن امتیازات بیشتر به تظاهرات ادامه دهند و به دولت فشار بیاورند. برخی دیگر پیشنهاد کرده اند که معترضان شهر های دیگر نباید حتما برای تظاهرات به پاریس بیایند بلکه باید در شهر خودشان تظاهرات را برگزار کنند تا این اقدام در سراسر فرانسه همه گیر شود. 

مکرون روز جمعه به صورت مستقیم به مردم گفت که در خانه خود باقی بمانند:

فرانسه به آرامش، نظم و بازگشت به شرایط عادی خود نیاز دارد.

سه شنبه در شرق شهر استراسبورگ تیر اندازی اتفاق افتاد؛ در این حادثه ۴ نفر کشته و ۱۲ تن دیگر مصدوم شدند؛ کریستوف کاستانر نخست وزیر فرانسه، جلیقه زرد ها را عامل اصلی این ناامنی می داند:

من این موضوع را غیر قابل قبول می دانم که یک روز مردم پلیس را تشویق کنند و روز دیگر به سمت پلیس سنگ پرتاب کنند.

در تلاش برای به پایان بردن اعتراضات، امانوئل ماکرون افزایش مالیات های برنامه ریزی شده را لغو کرده و دستور داد حداقل حقوق و دستمزد افزایش یابد؛ همچنین کاهش مالیات برای بازنشستگان و اضافه کاری غیر مجاز برای کارگران در سال ۲۰۱۹ را لغو کرده است. با اینحال برخی معترضین بر این باورند که باید امتیازات بیشتری را به دست آورند و به همین دلیل اعتراضات باید ادامه یابد. انتظار می رود امروز نیز تظاهرات ادامه یابد. یکی از رهبران ارشد این جنبش می گوید:

آنچه که مکرون انجام داد، تنها قسمتی از خواسته های ما بوده است؛ در حال حاضر توپ در زمین ما قرار دارد و باید خواسته های خود را با تظاهرات بیشتر بر او تحمیل کنیم.

 

بیشتر بخوانید:

?

منبع: Business-standard