اخراج 23 دیپلمات بریتانیایی از روسیه

روسیه با اخراج 23 دیپلمات بریتانیایی، مرافعه بر سر مسمومیت جاسوس سابق را تشدید می‌کند.

اخراج متقابل دیپلمات های روس و بریتانیایی

اخراج متقابل دیپلمات های روس و بریتانیایی

روسیه روز شنبه به ۲۳ دیپلمات بریتانیایی دستور داده که در عرض یک هفته از کشور خارج شوند؛ این امر باعث شدت یافتن بحران دیپلماتیکی شده که پس از مسمومیت جاسوس سابق روس و دخترش با یک سم اعصاب جنگی در خاک بریتانیا روی داده بود.

این دستور چند روز پس از آن صادر می شود که نخست وزیر بریتانیا، ترزا می، همین تعداد دیپلمات روس را اخراج کرد و روابط بلندپایه ی میان دو حکومت را متوقف ساخت.

روسیه نیز دستور بستن "شورای بریتانیا"، یک سازمان فرهنگی و آموزشی در روسیه را داده است، و اجازه‌ی کنسول ارشد بریتانیا در سنت پترزبورگ را لغو کرد.

این اعلان پس از احضار سفیر بریتانیا، لوری بریستو، به وزارت خارجه در موسکو، در صبح روز شنبه، اتفاق افتاد.

وزارت خارجه‌ی روسیه در بیانیه ای روسیه را به عنوان طرف ِ ضربه دیده نشان می داد و تأکید داشت که این کشور "در واکنش به اتهام بی‌اساسی که متوجه فدراسیون روسیه برای آنچه در سالزبری رخ داد، شده" عمل می‌کند.

 

بیانیه اضافه می‌کرد:

" به طرف بریتانیایی هشدار داده می‌شود که در صورت تکرار رفتارهای غیردوستانه در قبال روسیه، طرف روس حق استفاده از دیگر روش‌های پاسخگویی را برای خود محفوظ می داند."

 

کرملین پاسخ خود را با تأخیری سه روزه، یعنی تا یک روز پیش از انتخابات ملی این کشور در روز یکشنبه به تعویق انداخت، انتخاباتی که آقای پوتین در آن کارزاری به راه انداخته و خود را به عنوان مدافع روسیه در برابر تهاجم غربی معرفی می‌کند.

جاسوس مذکور "سرگئی وی. اسکریپال" و دخترش " یولیا اسکریپال" در روز ۴ مارس روی نیمکت پارکی در شهر کلیسایی سالزبری، انگلستان، در حالت غیرهوشیار پیدا شدند. مقامات بریتانیایی گفتند که سم اعصاب مهلک "نوویچوک"، در اتحاد شوروی طی دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ ساخته شده بود.

 

کرملین هرگونه دخالت در حمله را مطلقا رد کرده، حتی به رغم اینکه مجریان تلویزیون دولتی آشکارا به مسئله‌ی مسمومیت به عنوان هشداری به خائنان اشاره کرده‌اند.

این موضوع، روابط میان دو کشور را تیره ساخته، و بریتانیا اعلام کرده که علاوه بر سایر اقدامات، هیچ وزیر یا عضوی از خاندان سلطنتی در جام جهانی به میزبانی روسیه در تابستان امسال، حضور نخواهند یافت.

 

آقای بریستو، سفیر بریتانیا، روز شنبه به خبرنگاران در موسکو گفت:

" ما همواره هر چه لازم باشد برای دفاع از خودمان، متحدان‌مان و ارزش‌هایمان در برابر چنین حملاتی، انجام خواهیم داد."

 

او افزود که بحران دیپلماتیک در نتیجه‌ی حمله ی هولناک در بریتانیا به وجود آمده، تلاش برای کشتن دو نفر با استفاده از سلاح شیمیایی که در روسیه ساخته شده اما روسیه آن را به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و طبق الزام این پیمان، اعلام نکرده است.

این اخراج تلافی‌جویانه، دومین مورد ناشی از مسموم‌سازی های مربوط به مسائل ژئوپولیتیک در بریتانیا محسوب می‌شود.

 

بعد از آنکه دولت بریتانیا یک عامل دولت روسیه را متهم کرد که دوز کشنده‌ای از عنصر رادیواکتیو "پولونیوم-۲۱۰" را به چایی که الکساندر وی. لیتویننکو، افسر سابق سرویس امنیتی روسیه، افزوده بود بریتانیا ۴ دیپلمات روس را در ۲۰۰۷ اخراج کرد، و روسیه نیز مقابله به مثل کرد.

در یک مهمانی خداحافظی در موسکو برای بریتانیایی‌های اخراجی، موسیقی "جیمز باندی" همه‌اش روی تکرار گذاشته شده بود.

در دسامبر ۲۰۱۶، دولت اوباما ۳۵ دیپلمات روس را در مقابله به مثل به خاطر دخالت موسکو در انتخابات ریاست جمهوری آن سال اخراج کرد. در مقابل، روسیه دستور کاهش حضور دیپلماتیک در روسیه به همان سطح حضور این کشور در آمریکا را داد؛ یعنی کاهش حدود ۷۰۰ جایگاه دیپلماتیک، هر چند این ها شامل کارمندان بخش پشتیبانی می شد. این بار، واکنش سریع بریتانیا گویا مطابق میل ولادیمیر پوتین در سیاست داخلی روسیه بوده است.

 

با نزدیک شدن انتخابات روسیه و بالا گرفتن مرافعه با بریتانیا، آقای پوتین خودش را به عنوان مدافع کشور دربرابر محاصره نیروهای خارجی معرفی کرده است. مثلا در مصاحبه‌هایی که در همین هفته گذشته بیرون آمده، او تصمیمات سابقا فاش نشده‌ای را توضیح داده که در زمان‌های دشوار طی دوران طولانی تصدی‌اش به عنوان فرمانده‌ی کل قوا گرفته بود.

آقای پوتین گفت تروریست‌هایی که یک سالن تئاتر در موسکو را در ۲۰۰۲ تصرف کردند قصد داشتند گروگان‌ها را در "میدان سرخ" اعدام کنند، اما عملیات شان خنثی شد وقتی که او دستور پخش کردن گاز قوی خواب آور در سالن تئاتر داد – اگرچه این امر باعث کشته شدن بیش از ۱۰۰ گروگان شد.

رسانه‌های خبری روسیه عموما مسمومیت اسکریپال‌ها را به عنوان توطئه‌ای علیه روسیه نشان می‌دهند؛ توطئه ای که یا به شکلی غیر محتمل، قصد داشته شانس‌های انتخاباتی آقای پوتین را از بین ببرد یا اینکه این انتقام بریتانیاست که تلاشش سال ها پیش برای به دست آوردن میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال بی‌نتیجه ماند.

 

روزنامه‌ی دولتی "روسیسکایا گازتا" درباره‌ی واکنش بریتانیا نوشت:

"یک واکنش مفلوج عصبی"

تیتر روزنامه‌ی ایزوستیا نیز این بود:

"ترزا می روابط میان لندن و موسکو را مسموم کرد"

 

روزنامه دیگری "کومسومولسکایا پراودا" نقل قولی از یک شیمی‌دان به نام "ژورس مدودف" آورده که می‌گوید این تلاش ها برای قتل ممکن است کار الیگارش‌های تبعیدی روس باشد که به نحوی آن سم کمیاب را به دست آورده بودند.

او می گوید:

"این یک عمل تحریک آمیز است. این جنگی که بریتانیا همزمان با مسابقات جام جهانی فوتبال، که به جای انگلستان امسال در روسیه برگزار می‌شود، به راه انداخته همواره به بدگمانی‌های خاصی منتهی می شود."

 

پس از این اخراج ها، خانم می روز شنبه گفت:

 "عکس العمل روسیه واقعیت های مسئله را عوض نمی کند: تلاش برای قتل دو انسان در خاک بریتانیا، که هیچ معنایی غیر از این ندارد که دولت روسیه مقصر است."

 

وزارت خارجه ی بریتانیا نیز طی بیانیه‌ای گفته:

" در پرتو رفتار قبلی روسیه، ما چنین واکنشی را پیش‌بینی می‌کردیم و "شورای امنیت ملی" اوایل هفته ی آینده جلسه‌ای خواهد داشت تا گام‌های بعدی را در نظر بگیرد."

 

www.nytimes.com

گسترش اعتراضات معترضین در جنوب عراق

در پی گسترش اعتراضات در عراق، دو نفر در جنوب این کشور کشته شدند. به گفته مقامات محلی، همزمان با گسترش اعتراضات بندر جنوبی بصره بر ضد بیکاری در کل عراق ازجمله بغداد، دو تظاهر کننده دیگر در جنوب این کشور کشته شدند.

در اعتراضات اخیر عراق دو تن کشته شدند

در اعتراضات اخیر عراق دو تن کشته شدند

مقامات محلی در تلاش برای بازگردان آرامش به ناآرامی ها در استان بغداد، با اعلام حکومت نظامی به تکاپو افتادند. همزمان حیدر العبادی نخست وزیر  عراق برای سرمایه گذاری در مناطق جنوبی کشور قول های جدیدی به مردم داد.

تعداد کشته شدگان شب گذشته در استان میسان که با ایران هم مرز است، کل کشته شدگان را از زمانی که نا آرامی ها در اطراف بصره آغاز شد به سه نفر رساند.

یک سخنگو از طرف مقامات بهداشت استان میسان، احمد الکنانی، دیروز اعلام کرد کردکه هر دو فرد کشته شده بر اثر جراحات وارد شده به دلیل برخورد گلوله در شهر اماره مرکز استان در گذشته اند.

مشخص نیست چه کسی این افراد را به قتل رسانده است اما الکنانی میگوید در شهر تیر اندازی های بدون ملاحظه ای وجود داشته است. به گفته دیگر منابع، بیش از ده ها تن از جمله نیروهای امنیتی نیز زخمی شده اند.

منبع ناآرامی ها از آنجاست که عراق بعد از سه سال جنگ سخت و طاقت فرسا بر ضد گروه دولت اسلامی و گروه های جهادی، در حال بازسازی است و پس از انتخابات ماه می، کشور در برزخ سیاسی قرار دارد.

اعتراضات بر ضد بیکاری، نبود امکانات اولیه و افزایش هزینه های زندگی پس از اینکه یک معترض روز یکشنبه توسط نیروهای نظامی کشته شد شدت گرفت. معترضان با آتش زدن لاستیک خودروها راه ها را مسدود کردند و همچنین به اموال و امکانات دولتی آسیب رساندند.

روز جمعه العبادی نخست وزیر عراق از بروکسل، محل برگزاری نشست ناتو، مستقیما به بصره پرواز کرد تا آرامش را به منطقه باز گرداند. اما حتی زمانی که او با فرماندار استان نفت خیز و میدان انرژی دیدار میکرد، معترضین به خیابان های بصره آمدند و اعتراضات خیابانی و ناآرامی افزایش پیدا کرد.

بر اساس گزارشات مطبوعات محلی، در طول شب جمعه تا شنبه در استان میسان، بسیاری از معترضان، بیرون مقر اصلی بسیاری از احزاب، از جمله حزب آقای العبادی، نگه داشته شدند و برخی نیز به آتش کشیده شدند.

به گفته یکی از نیروهای امنیتی به خبرگزاری AFP، یک تظاهرات کوچک پس از نیمه شب در محله شمالی بغداد، باعث جابجایی تعداد زیادی از نیروهای امنیتی شد. صبح روز بعد هنوز تعداد کمی از آن ها در خیابان بودند. ضمن اینکه این اعتراضات آرام و بدون درگیری بوده است.

روز شنبه در شبکه های اجتماعی نیز تعداد زیادی تماس بدون نام برای برگزاری یک تظاهرات بسیار گسترده در بغداد صورت گرفت.

برخی تلاش می کردند تا تظاهرکنندگان را به سمت منطقه سبز حفاظت شده هدایت کنند(منطقه ای بدون محدودیت برای اغلب عراقی ها و جایی که اکثر موسسات و سفارت خانه های مهم در آن هستند. از جمله سفارت آمریکا و انگلیس).

به گفته خبر نگار AFP، روز گذشته ده ها معترض در بخش های مختلف بصره، از جمله درمناطق نفت خیز غربی قرنا و مجنون، اقدام به راهپیمایی کردند.

معترضین در بصره، در بندر ام قصر و بیرون دفتر فرمانداری در مرکز شهر تجمع کردند. همچنین گروهی از تظاهر کنندگان اعتراضاتی را در مرز صفوان در همسایگی کویت انجام دادند. روز گذشته نیز معترضین در بصره تلاش هایی برای به آتش کشیدن دفتر سازمان بدر انجام دادند که باعث به وجود آمدن درگیری با نیروهای امنیتی گردید. بعد از این اتفاق، مقامات محلی در طول شب در کل استان حکومت نظامی اعلام کردند.

العبادی هم به نوبه خود، عصر دیروز از یک سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری(۲.۶ میلیارد یورو) در شهر بصره برای مصرف در حوزه های مسکن، آموزش و خدمات عمومی خبر داد.

روحانیون شیعه از جمله مقتدا صدر ،که ائتلاف او در اتنخابات ماه می به پیروزی رسید، از معترضین حمایت کردند ولی آن ها را به دوری از خشونت تشویق کرند.

او در صدد بوجود آوردن یک ائتلاف ملی با همه رقیبان از جمله العبادی بود ،ولی با دستور دادگاه عالی به بازشماری دستی آرا در برخی مناطق مورد بحث، این پروسه به مشکل خورد. نخست وزیر عراق پس از بازدید از بصره، در بغداد برای کابینه ترتیب یک جلسه امنیتی را داد. دفتر او در اعلامیه ای عوامل نفوذی را متهم کرد که تظاهرات آرام مردم را به سوی تخریب اموال عمومی و خصوصی کشانده اند.

در این اعلامیه آمده است که:

نیروهای ما تمامی اقدامات لازم را برای بی اثر کردن اقدامات آن دسته از مردم انجام خواهند داد.

طبق آمار رسمی، ۱۰.۸ درصد از مردم عراق بیکار هستند، و بیکاری در جوانان دو برابر است. همچنین ۶۰ درصد از کل جمعیت عراق زیر ۲۴ سال هستند.

منبع: business-standard.com

روحانی : ایران ممکن است به‌عنوان عضوی از توافق هسته‌ای باقی بماند

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در روز یکشنبه گفت در صورت حفظ منافع ایران، به توافق هسته‌ای 2015 متعهد خواهد ماند، در عین‌ حال ظریف وزیر امور خارجه او اظهار امیدواری کرد که توافق‌نامه بدون حضور واشنگتن دوباره و از نو طراحی شود.

واکنش حسن روحانی به خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافق هسته‌ای

واکنش حسن روحانی به خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافق هسته‌ای

حسن روحانی طی اظهاراتش گفت که خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافق هسته‌ای در روز سه‌شنبه، نقض اخلاقیات بود. او گفت:

اگر ۵ کشور باقی‌مانده در توافق‌نامه ثابت‌قدم بمانند، ایران نیز برخلاف میل آمریکا در این توافق باقی خواهد ماند.

خروج دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از برجام که متحدان اروپایی را ناراحت کرده است، باعث ایجاد ناامنی و عدم اطمینان در مورد ذخایر نفتی جهانی و افزایش خطر آشوب و درگیری در خاورمیانه شده است. هم‌چنین این مسئله منجر به پررنگ‌تر شدن اختلافات میان سران سیاسی ایران شده است.

روحانی اظهارات مصالح آمیزی را در روز سه‌شنبه داشت و در روز شنبه، وزیر امور خارجه، محمدجواد ظریف سفری را به سایر کشورهای عضو معاهده شروع کرد تا تلاشی را در راستای حفظ این توافق انجام دهد.

ظریف روز شنبه در پکن گفت:

ما امیدواریم طی دیدار با چین و سایر کشورها بتوانیم آینده روشنی را برای یک توافق جامع ترسیم کنیم.

وانگ یی وزیر امور خارجه چین گفت که سفر ظریف باعث درک بهتر موقعیت ایران می‌شود و به تهران کمک می‌کند تا بتواند از منافع و خواسته‌های مشروع خود حفاظت کند. وانگ گفت:

چین مایل است تا همکاری و ارتباط خود را با تمام اعضای توافقنامه از جمله ایران ادامه دهد و انصاف و مسئولیت را در قبال حفاظت از توافقنامه داشته باشد.

حسن روحانی گفته است که ایران به توافق با چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان پایبند خواهد ماند و حمایت این کشورها به ایران این اطمینان را داد که از تحریم‌ها در امان خواهد بود.

سه طرف اروپایی گفته‌اند که به تعهد خود وفادار هستند اما آیت‌الله احمد خاتمی در روز جمعه گفت که اروپا قابل‌اعتماد نیست.

در روز یک‌شنبه رئیس شورای نگهبان که گروهی متشکل از روحانیون مسئول انتخاب رهبری ایران هستند، گفت که روحانی باید به دلیل تضمین نکردن پایبندی قدرت‌های جهان بر این توافق‌نامه عذرخواهی کند. آیت‌الله احمد جنتی در گفت‌وگو با رسانه دولتی گفت:

رئیس‌جمهور باید حتما صادقانه و کاملا صریح از مردم به دلیل صدمات و خسارات ناشی از توافق هسته‌ای عذرخواهی کند.

رئیس مجلس خبرگان نیز بر غیرقابل اطمینان بودن قدرت‌های خارجی تأکید کرد.

ارتش بد محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه در گزارشی که توسط ایرنا منتشر شد گفت:

هدف خروج آمریکا شکستن مقاومت مردم ایران بود که این چیز تازه‌ای نیست... اما مسئله امروز تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا نیست. بلکه مسئله این است که برخی از مقامات رسمی به‌جای تمرکز بر پتانسیل‌های داخلی، به عوامل خارجی چشم دارند.

جعفری در سخنانش در روز چهارشنبه، تردید خود را نسبت به توانایی اروپاییان در حفظ توافق بیان کرد.

باوجود اختلاف‌نظر بین سران داخلی، به نظر می‌رسد روحانی در مدیریت کردن شرایط ناتوان باشد.

وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا، مایک پمپئو گفت که امیدوار است بعد از تهدید ترامپ مبنی بر تحریم شرکت‌های اروپایی که با ایران به همکاری ادامه دهند، ایالات‌متحده آمریکا و اروپا بر سر چگونگی برخورد با ایران به توافق برسند. پمپئو در گفت‌وگو با فاکس نیوز ساندی گفت که هدف ایالات‌متحده آمریکا کنار کشیدن اروپا از توافق نیست. او گفت:

امیدوارم که در روزها و هفته‌های آینده بتوانیم به توافقی برسیم که واقعا کارآمد باشد و جهان را از رفتار بد و خطرناک ایرانیان محافظت کند، نه‌تنها از برنامه هسته‌ای آن‌ها بلکه از تسلیحات موشکی و سایر رفتارهای خصومت‌آمیز آنان مصون بدارد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که تحریم‌ها می‌توانند به شرکت‌های اروپایی اعمال شوند. او به CNN گفت:

این مسئله امکان‌پذیر است و بستگی به عملکرد سایر دولت‌ها دارد.

منبع: reuters.com

 

عربستان سعودی، ایران و اوپک را متقاعد کرد برای افزایش تولید نفت توافق کنند

پس از آن که دونالد ترامپ توافق هسته ای را متوقف کرد ایران دیگر تمایلی به افزایش تولید نداشت.

یک روز پس از جلسه ی پر تنشی که ایران طی آن نسبت به مذاکرات اعتصاب کرد، اوپک با افزایش تولید نفت، تا سقف یک میلیون بشکه موافقت کرد.

ایالات متحده، چین و هند برای جلوگیری از کاهش عرضه ی در سال اخیر، به روی افزایش تولید تاکید زیادی دارند.

ایران از قبول این پیشنهاد امتناع می کرد زیرا پس از آنکه دونالد ترامپ از توافقات هسته ای منصرف شد ایران با تحریم های شدیدی روبرو شد.

همچنین ترامپ فشار بر اوپک را افزایش داده است تا پیش از انتخابات میان دوره ای در ایالات متحده در ماه نوامبر، میزان تولید را افزایش دهد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران جلسه ی روز پنج شنبه را ترک کرد. اما روز جمعه، خالد الفالح وزیر نیروی عربستان صعودی، آقای زنگنه را متقاعد کرد پیشنهاد ریاض را که روسیه، کشوی غیر عضو اوپک از آن دفاع کرده بود را بپذیرد. خالد الفالح با وجودی که نشست را ترک کرد و در نشست نهایی نیز به این موضوع اشاره نشد، اظهار داشت:

این تولید، یک میلیونی خواهد بود.

البته انتظار می رود این تولید کمتر از یک میلیون بشکه باشد زیرا بسیاری از تولیدکنندگان در تلاش هستند میزان تولید خود را افزایش دهند.

سازمان کشورهای صادرکننده ی نفت(اوپک)، در صدد بود در نشست وین بازار را پس از افزایش قیمت نفت تا مرز بشکه ای ۸۰ دلار، آرام کند.

البته این نگرانی وجود دارد که این کاهش و افزایش قیمت اقتصاد جهانی را فلج کند. سال گذشته اوپک و روسیه توافق کردند تولید نفت را به ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا در سال ۲۰۱۶  قیمت نفت را تا ۲۷ دلار کاهش دهند.

اما مشکلات تولید در ونزوئلا و لیبی باعث شده است عرضه ی بازار جهانی روزانه حدود ۲.۸ میلیون بشکه کاهش پیدا کند.

روز جمعه قیمت نفت برنت در بازار تجاری لندن بین ۱% تا ۷۴.۳% افزایش داشته است.

منبع:www.news.sky.com

مرکل: آلمان به توافق خود با ایران پایبند می‌ماند

به نقل از "رویترز"، آنگلا مرکل نخست وزیر آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که علی‌رغم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، آلمان نسبت به ایران متعهد است، اما شرکت‌های خصوصی درباره سرمایه‌گذاری های خارجی در ایران مختارند.

آلمان به توافق هسته‌ای خود با ایران پایبند می‌ماند

آلمان به توافق هسته‌ای خود با ایران پایبند می‌ماند

مرکل در راستای سخنان لی که چیانگ نخست وزیر چین، گفت شرکت‌های خصوصی که در ایران سرمایه گذاری کرده‌اند در معرض تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار دارند، اما تصمیم گیری برای ادامه سرمایه گذاری خارجی و کنار آمدن با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا با خودشان است.

وی ادامه داد:

ما توافق هسته‌ای خود را با ایران ادامه می‌دهیم. ادامه این مسیر بهتر است و تنها لازم است تا مذاکرات بیشتری با ایران انجام شود.

منبع: reuters.com

تحریم های آمریکا علیه ایران فرصتی برای روسیه!

پتر پوشکارو تحلیلگر اصلی شرکت TeleTrade در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی (RT) روسیه گفت که مزیتی که شرکت های روسی که در ایران مشغول به کار هستند، نسبت به رقبای اروپایی خود دارند این است که آن ها از مدت ها قبل تحت تحریم های ایالات متحده امریکا بوده و به این شرایط عادت کرده اند و اکنون چیزی برای از دست دادن ندارند.

شرکت روس‌نفت

شرکت روس‌نِفت

وی خاطر نشان کرد:

 شرکت های روسیطوری به کار خود در زمینه های متفاوتی چون نفت، گاز و همچنین انرژی هسته ای در ایران ادامه خواهند داد که گویی هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است. این شرکت ها نسبت به شرکتهای اروپایی نظیر توتال یا ایرباس که دارای کسب و کارهای بزرگ در ایالات متحده هستند و نامشان در فهرست مبادلات امریکایی ثبت شده است، از این مزیت ویژه بهره می برند.

این تحلیلگر همچنین گفت که این شرکت ها می توانند تهدیدهای کاخ سفید برای اعمال جریمه های تجاری و همچنین انجام پروژه های مختلف را نادیده بگیرند. اکنون تجارت روسیه با ایران تنها ۲ میلیارد دلار است اما این پتانسیل را دارد که بیشتر شود.

او در ادامه سخنانش افزود:

این موضوع کاملا می تواند به حقیقت بپیوندد چرا که روسیه و ایران در سوریه با هم متحد هستند. شرکت روس‌نِفت (شرکت نفت و گاز روس است) یکه سری قراردادهای اولیه به ارزش ۳۰ میلیارد دلار با ایران دارد که اگر عملی شوند سود قابل توجهی را برای مسکو به ارمغان می آورد.

یکی دیگر از مواردی که باعث تقویت روابط تهران و مسکو می شود بستن قرارداهای هواپیمایی به ایران است. ایران برنامه داشت که ۱۰۰ دستگاه هواپیما از شرکت بوئینگ، ۸۰ دستگاه از شرکت ایرباس و ۲۰ دستگاه از شرکت شرکت تولیدی هواگرد فرانسوی-ایتالیایی ای‌تی‌آر خریداری کند. او معتقد است که اگر ایران چند سال دیگر صبر کند، کشور روسیه می تواند جت های MC-۲۱ خود را به ایران صادر کند. این جت ها اکنون در مرحله ی آزمایش بوده و در چند سال آینده قابل استفاده خواهند بود.

منبع: rt.com


بستن