گوش به زنگگوش به زنگ

اخراج 23 دیپلمات بریتانیایی از روسیه


روسیه با اخراج 23 دیپلمات بریتانیایی، مرافعه بر سر مسمومیت جاسوس سابق را تشدید می‌کند.

اخراج متقابل دیپلمات های روس و بریتانیایی

اخراج متقابل دیپلمات های روس و بریتانیایی

روسیه روز شنبه به ۲۳ دیپلمات بریتانیایی دستور داده که در عرض یک هفته از کشور خارج شوند؛ این امر باعث شدت یافتن بحران دیپلماتیکی شده که پس از مسمومیت جاسوس سابق روس و دخترش با یک سم اعصاب جنگی در خاک بریتانیا روی داده بود.

این دستور چند روز پس از آن صادر می شود که نخست وزیر بریتانیا، ترزا می، همین تعداد دیپلمات روس را اخراج کرد و روابط بلندپایه ی میان دو حکومت را متوقف ساخت.

روسیه نیز دستور بستن "شورای بریتانیا"، یک سازمان فرهنگی و آموزشی در روسیه را داده است، و اجازه‌ی کنسول ارشد بریتانیا در سنت پترزبورگ را لغو کرد.

این اعلان پس از احضار سفیر بریتانیا، لوری بریستو، به وزارت خارجه در موسکو، در صبح روز شنبه، اتفاق افتاد.

وزارت خارجه‌ی روسیه در بیانیه ای روسیه را به عنوان طرف ِ ضربه دیده نشان می داد و تأکید داشت که این کشور "در واکنش به اتهام بی‌اساسی که متوجه فدراسیون روسیه برای آنچه در سالزبری رخ داد، شده" عمل می‌کند.

 

بیانیه اضافه می‌کرد:

" به طرف بریتانیایی هشدار داده می‌شود که در صورت تکرار رفتارهای غیردوستانه در قبال روسیه، طرف روس حق استفاده از دیگر روش‌های پاسخگویی را برای خود محفوظ می داند."

 

کرملین پاسخ خود را با تأخیری سه روزه، یعنی تا یک روز پیش از انتخابات ملی این کشور در روز یکشنبه به تعویق انداخت، انتخاباتی که آقای پوتین در آن کارزاری به راه انداخته و خود را به عنوان مدافع روسیه در برابر تهاجم غربی معرفی می‌کند.

جاسوس مذکور "سرگئی وی. اسکریپال" و دخترش " یولیا اسکریپال" در روز ۴ مارس روی نیمکت پارکی در شهر کلیسایی سالزبری، انگلستان، در حالت غیرهوشیار پیدا شدند. مقامات بریتانیایی گفتند که سم اعصاب مهلک "نوویچوک"، در اتحاد شوروی طی دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ ساخته شده بود.

 

کرملین هرگونه دخالت در حمله را مطلقا رد کرده، حتی به رغم اینکه مجریان تلویزیون دولتی آشکارا به مسئله‌ی مسمومیت به عنوان هشداری به خائنان اشاره کرده‌اند.

این موضوع، روابط میان دو کشور را تیره ساخته، و بریتانیا اعلام کرده که علاوه بر سایر اقدامات، هیچ وزیر یا عضوی از خاندان سلطنتی در جام جهانی به میزبانی روسیه در تابستان امسال، حضور نخواهند یافت.

 

آقای بریستو، سفیر بریتانیا، روز شنبه به خبرنگاران در موسکو گفت:

" ما همواره هر چه لازم باشد برای دفاع از خودمان، متحدان‌مان و ارزش‌هایمان در برابر چنین حملاتی، انجام خواهیم داد."

 

او افزود که بحران دیپلماتیک در نتیجه‌ی حمله ی هولناک در بریتانیا به وجود آمده، تلاش برای کشتن دو نفر با استفاده از سلاح شیمیایی که در روسیه ساخته شده اما روسیه آن را به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و طبق الزام این پیمان، اعلام نکرده است.

این اخراج تلافی‌جویانه، دومین مورد ناشی از مسموم‌سازی های مربوط به مسائل ژئوپولیتیک در بریتانیا محسوب می‌شود.

 

بعد از آنکه دولت بریتانیا یک عامل دولت روسیه را متهم کرد که دوز کشنده‌ای از عنصر رادیواکتیو "پولونیوم-۲۱۰" را به چایی که الکساندر وی. لیتویننکو، افسر سابق سرویس امنیتی روسیه، افزوده بود بریتانیا ۴ دیپلمات روس را در ۲۰۰۷ اخراج کرد، و روسیه نیز مقابله به مثل کرد.

در یک مهمانی خداحافظی در موسکو برای بریتانیایی‌های اخراجی، موسیقی "جیمز باندی" همه‌اش روی تکرار گذاشته شده بود.

در دسامبر ۲۰۱۶، دولت اوباما ۳۵ دیپلمات روس را در مقابله به مثل به خاطر دخالت موسکو در انتخابات ریاست جمهوری آن سال اخراج کرد. در مقابل، روسیه دستور کاهش حضور دیپلماتیک در روسیه به همان سطح حضور این کشور در آمریکا را داد؛ یعنی کاهش حدود ۷۰۰ جایگاه دیپلماتیک، هر چند این ها شامل کارمندان بخش پشتیبانی می شد. این بار، واکنش سریع بریتانیا گویا مطابق میل ولادیمیر پوتین در سیاست داخلی روسیه بوده است.

 

با نزدیک شدن انتخابات روسیه و بالا گرفتن مرافعه با بریتانیا، آقای پوتین خودش را به عنوان مدافع کشور دربرابر محاصره نیروهای خارجی معرفی کرده است. مثلا در مصاحبه‌هایی که در همین هفته گذشته بیرون آمده، او تصمیمات سابقا فاش نشده‌ای را توضیح داده که در زمان‌های دشوار طی دوران طولانی تصدی‌اش به عنوان فرمانده‌ی کل قوا گرفته بود.

آقای پوتین گفت تروریست‌هایی که یک سالن تئاتر در موسکو را در ۲۰۰۲ تصرف کردند قصد داشتند گروگان‌ها را در "میدان سرخ" اعدام کنند، اما عملیات شان خنثی شد وقتی که او دستور پخش کردن گاز قوی خواب آور در سالن تئاتر داد – اگرچه این امر باعث کشته شدن بیش از ۱۰۰ گروگان شد.

رسانه‌های خبری روسیه عموما مسمومیت اسکریپال‌ها را به عنوان توطئه‌ای علیه روسیه نشان می‌دهند؛ توطئه ای که یا به شکلی غیر محتمل، قصد داشته شانس‌های انتخاباتی آقای پوتین را از بین ببرد یا اینکه این انتقام بریتانیاست که تلاشش سال ها پیش برای به دست آوردن میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال بی‌نتیجه ماند.

 

روزنامه‌ی دولتی "روسیسکایا گازتا" درباره‌ی واکنش بریتانیا نوشت:

"یک واکنش مفلوج عصبی"

تیتر روزنامه‌ی ایزوستیا نیز این بود:

"ترزا می روابط میان لندن و موسکو را مسموم کرد"

 

روزنامه دیگری "کومسومولسکایا پراودا" نقل قولی از یک شیمی‌دان به نام "ژورس مدودف" آورده که می‌گوید این تلاش ها برای قتل ممکن است کار الیگارش‌های تبعیدی روس باشد که به نحوی آن سم کمیاب را به دست آورده بودند.

او می گوید:

"این یک عمل تحریک آمیز است. این جنگی که بریتانیا همزمان با مسابقات جام جهانی فوتبال، که به جای انگلستان امسال در روسیه برگزار می‌شود، به راه انداخته همواره به بدگمانی‌های خاصی منتهی می شود."

 

پس از این اخراج ها، خانم می روز شنبه گفت:

 "عکس العمل روسیه واقعیت های مسئله را عوض نمی کند: تلاش برای قتل دو انسان در خاک بریتانیا، که هیچ معنایی غیر از این ندارد که دولت روسیه مقصر است."

 

وزارت خارجه ی بریتانیا نیز طی بیانیه‌ای گفته:

" در پرتو رفتار قبلی روسیه، ما چنین واکنشی را پیش‌بینی می‌کردیم و "شورای امنیت ملی" اوایل هفته ی آینده جلسه‌ای خواهد داشت تا گام‌های بعدی را در نظر بگیرد."

 

www.nytimes.com