تبلیغات در تلکسیران

اخراج 23 دیپلمات بریتانیایی از روسیه

روسیه با اخراج 23 دیپلمات بریتانیایی، مرافعه بر سر مسمومیت جاسوس سابق را تشدید می‌کند.

اخراج 23 دیپلمات بریتانیایی از روسیه

اخراج متقابل دیپلمات های روس و بریتانیایی

اخراج متقابل دیپلمات های روس و بریتانیایی

روسیه روز شنبه به ۲۳ دیپلمات بریتانیایی دستور داده که در عرض یک هفته از کشور خارج شوند؛ این امر باعث شدت یافتن بحران دیپلماتیکی شده که پس از مسمومیت جاسوس سابق روس و دخترش با یک سم اعصاب جنگی در خاک بریتانیا روی داده بود.

این دستور چند روز پس از آن صادر می شود که نخست وزیر بریتانیا، ترزا می، همین تعداد دیپلمات روس را اخراج کرد و روابط بلندپایه ی میان دو حکومت را متوقف ساخت.

روسیه نیز دستور بستن "شورای بریتانیا"، یک سازمان فرهنگی و آموزشی در روسیه را داده است، و اجازه‌ی کنسول ارشد بریتانیا در سنت پترزبورگ را لغو کرد.

این اعلان پس از احضار سفیر بریتانیا، لوری بریستو، به وزارت خارجه در موسکو، در صبح روز شنبه، اتفاق افتاد.

وزارت خارجه‌ی روسیه در بیانیه ای روسیه را به عنوان طرف ِ ضربه دیده نشان می داد و تأکید داشت که این کشور "در واکنش به اتهام بی‌اساسی که متوجه فدراسیون روسیه برای آنچه در سالزبری رخ داد، شده" عمل می‌کند.

 

بیانیه اضافه می‌کرد:

" به طرف بریتانیایی هشدار داده می‌شود که در صورت تکرار رفتارهای غیردوستانه در قبال روسیه، طرف روس حق استفاده از دیگر روش‌های پاسخگویی را برای خود محفوظ می داند."

 

کرملین پاسخ خود را با تأخیری سه روزه، یعنی تا یک روز پیش از انتخابات ملی این کشور در روز یکشنبه به تعویق انداخت، انتخاباتی که آقای پوتین در آن کارزاری به راه انداخته و خود را به عنوان مدافع روسیه در برابر تهاجم غربی معرفی می‌کند.

جاسوس مذکور "سرگئی وی. اسکریپال" و دخترش " یولیا اسکریپال" در روز ۴ مارس روی نیمکت پارکی در شهر کلیسایی سالزبری، انگلستان، در حالت غیرهوشیار پیدا شدند. مقامات بریتانیایی گفتند که سم اعصاب مهلک "نوویچوک"، در اتحاد شوروی طی دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ ساخته شده بود.

 

کرملین هرگونه دخالت در حمله را مطلقا رد کرده، حتی به رغم اینکه مجریان تلویزیون دولتی آشکارا به مسئله‌ی مسمومیت به عنوان هشداری به خائنان اشاره کرده‌اند.

این موضوع، روابط میان دو کشور را تیره ساخته، و بریتانیا اعلام کرده که علاوه بر سایر اقدامات، هیچ وزیر یا عضوی از خاندان سلطنتی در جام جهانی به میزبانی روسیه در تابستان امسال، حضور نخواهند یافت.

 

آقای بریستو، سفیر بریتانیا، روز شنبه به خبرنگاران در موسکو گفت:

" ما همواره هر چه لازم باشد برای دفاع از خودمان، متحدان‌مان و ارزش‌هایمان در برابر چنین حملاتی، انجام خواهیم داد."

 

او افزود که بحران دیپلماتیک در نتیجه‌ی حمله ی هولناک در بریتانیا به وجود آمده، تلاش برای کشتن دو نفر با استفاده از سلاح شیمیایی که در روسیه ساخته شده اما روسیه آن را به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و طبق الزام این پیمان، اعلام نکرده است.

این اخراج تلافی‌جویانه، دومین مورد ناشی از مسموم‌سازی های مربوط به مسائل ژئوپولیتیک در بریتانیا محسوب می‌شود.

 

بعد از آنکه دولت بریتانیا یک عامل دولت روسیه را متهم کرد که دوز کشنده‌ای از عنصر رادیواکتیو "پولونیوم-۲۱۰" را به چایی که الکساندر وی. لیتویننکو، افسر سابق سرویس امنیتی روسیه، افزوده بود بریتانیا ۴ دیپلمات روس را در ۲۰۰۷ اخراج کرد، و روسیه نیز مقابله به مثل کرد.

در یک مهمانی خداحافظی در موسکو برای بریتانیایی‌های اخراجی، موسیقی "جیمز باندی" همه‌اش روی تکرار گذاشته شده بود.

در دسامبر ۲۰۱۶، دولت اوباما ۳۵ دیپلمات روس را در مقابله به مثل به خاطر دخالت موسکو در انتخابات ریاست جمهوری آن سال اخراج کرد. در مقابل، روسیه دستور کاهش حضور دیپلماتیک در روسیه به همان سطح حضور این کشور در آمریکا را داد؛ یعنی کاهش حدود ۷۰۰ جایگاه دیپلماتیک، هر چند این ها شامل کارمندان بخش پشتیبانی می شد. این بار، واکنش سریع بریتانیا گویا مطابق میل ولادیمیر پوتین در سیاست داخلی روسیه بوده است.

 

با نزدیک شدن انتخابات روسیه و بالا گرفتن مرافعه با بریتانیا، آقای پوتین خودش را به عنوان مدافع کشور دربرابر محاصره نیروهای خارجی معرفی کرده است. مثلا در مصاحبه‌هایی که در همین هفته گذشته بیرون آمده، او تصمیمات سابقا فاش نشده‌ای را توضیح داده که در زمان‌های دشوار طی دوران طولانی تصدی‌اش به عنوان فرمانده‌ی کل قوا گرفته بود.

آقای پوتین گفت تروریست‌هایی که یک سالن تئاتر در موسکو را در ۲۰۰۲ تصرف کردند قصد داشتند گروگان‌ها را در "میدان سرخ" اعدام کنند، اما عملیات شان خنثی شد وقتی که او دستور پخش کردن گاز قوی خواب آور در سالن تئاتر داد – اگرچه این امر باعث کشته شدن بیش از ۱۰۰ گروگان شد.

رسانه‌های خبری روسیه عموما مسمومیت اسکریپال‌ها را به عنوان توطئه‌ای علیه روسیه نشان می‌دهند؛ توطئه ای که یا به شکلی غیر محتمل، قصد داشته شانس‌های انتخاباتی آقای پوتین را از بین ببرد یا اینکه این انتقام بریتانیاست که تلاشش سال ها پیش برای به دست آوردن میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال بی‌نتیجه ماند.

 

روزنامه‌ی دولتی "روسیسکایا گازتا" درباره‌ی واکنش بریتانیا نوشت:

"یک واکنش مفلوج عصبی"

تیتر روزنامه‌ی ایزوستیا نیز این بود:

"ترزا می روابط میان لندن و موسکو را مسموم کرد"

 

روزنامه دیگری "کومسومولسکایا پراودا" نقل قولی از یک شیمی‌دان به نام "ژورس مدودف" آورده که می‌گوید این تلاش ها برای قتل ممکن است کار الیگارش‌های تبعیدی روس باشد که به نحوی آن سم کمیاب را به دست آورده بودند.

او می گوید:

"این یک عمل تحریک آمیز است. این جنگی که بریتانیا همزمان با مسابقات جام جهانی فوتبال، که به جای انگلستان امسال در روسیه برگزار می‌شود، به راه انداخته همواره به بدگمانی‌های خاصی منتهی می شود."

 

پس از این اخراج ها، خانم می روز شنبه گفت:

 "عکس العمل روسیه واقعیت های مسئله را عوض نمی کند: تلاش برای قتل دو انسان در خاک بریتانیا، که هیچ معنایی غیر از این ندارد که دولت روسیه مقصر است."

 

وزارت خارجه ی بریتانیا نیز طی بیانیه‌ای گفته:

" در پرتو رفتار قبلی روسیه، ما چنین واکنشی را پیش‌بینی می‌کردیم و "شورای امنیت ملی" اوایل هفته ی آینده جلسه‌ای خواهد داشت تا گام‌های بعدی را در نظر بگیرد."

 

www.nytimes.com

معرفی سفیر جدید فرانسه در ایران به تاخیر افتاد

مقامات فرانسه به تازگی اعلام کردند که تا زمانی که اطلاعات بیشتری درباره طرح بمب گذاری در تجمع مخالفان جمهوری اسلامی(مجاهدین خلق) در پاریس در ماه ژوئن گذشته بدست نیاورند، سفیر جدید خود در ایران را معرفی نخواهند کرد.

معرفی سفیر جدید فرانسه در ایران به تاخیر افتاد

معرفی سفیر جدید فرانسه در ایران به تاخیر افتاد

معرفی سفیر جدید فرانسه در ایران به تاخیر افتاد

خبرگزاری رویترز خبر داد که یک دیپلمات ایرانی ساکن اتریش و سه فرد دیگر، مورد سوء ظن پلیس درخصوص مشارکت در حمله بمب گذاری به آن تجمع، قرار گرفتند و دستگیر شدند. مقامات در تهران گفته‌اند که این دستگیری هیچ ارتباطی با برنامه بمب گذاری نداشته و این «آدرس غلطی» است که اعضای جریان اپوزیسیون جمهوری اسلامی داده‌اند. سفیر فرانسه، در تابستان ایران را ترک کرد و ایران هم قرار است سفیر جدید خود در پاریس را معرفی کند.

 

بیشتر بخوانید:

 

یکی از منابع خبری از ساختمان ریاست جمهوری فرانسه گفته است:

 درحال حاضر ما یک سرپرست در تهران داریم و همچنان، گفت‌وگوهای میان ایران و فرانسه در سطح بالایی در جریان است.

 

منبع: Reuters.com

سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری فرانسه بر روی ماهواره های ضدجاسوسی!

وزیر دفاع فرانسه اعلام کرد این کشور با هدف ارتقا و نوسازی ماهواره های نظامی خود، سرمایه گذاری 3.6 میلیارد یورویی انجام داده است.

سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری فرانسه بر روی ماهواره های ضدجاسوسی!

سرمایه گذاری عظیم فرانسه در بخش نظامی

سرمایه گذاری عظیم فرانسه در بخش نظامی

به گزارش رویترز، وزیر دفاع فرانسه(فلورنس پارلی) امروز یکشنبه طی مصاحبه ای تلویزیونی گفت:

پاریس برای ارتقا و نوسازی ماهواره های نظامی اش، ۳.۶ میلیارد یورو سرمایه گذاری می کند تا در برابر جاسوسی احتمالی از سوی دشمنان از شبکه های خود محافظت کند.

بر اساس این گزارش او ادامه داد:

بزودی بر روی ماهواره هایمان دوربین های شناسایی نصب خواهیم کرد تا بدانیم چه کسی در حال تعقیب و رهگیری ماهواره های ماست.

این تصمیم پاریس در حالی گرفته شد که روز جمعه فلورنس پارلی در سخنانی گفته بود:

روسیه سعی کرده اطلاعات مربوط به یک ماهواره فرانسوی- ایتالیایی را که مورد استفاده ارتش های دو کشور است، رهگیری کند و از نظر ما این یک اقدام جاسوسی بوده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

طی سال های اخیر روابط روسیه و غرب بر سر مسائل مختلف از جمله اقدام روسیه در الحاق کریمه به خاک خود، دخالت مسکو در انتخابات و بحران شرق اوکراین، به شدت مکدر شده است.

این ماهواره فرانسوی-ایتالیایی اطلاعات لازم برای ارتش های دو کشور را ارائه می کند.

دونالد ترامپ نیز در ماه آگوست اعلام کرده بود آمریکا قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ نیروی فضایی ایجاد کند.

منبع: Reuters.com

مذاکرات 2+2: آیا واردات نفت از ایران و خرید تسلیحات از روسیه، مورد بحث قرار می گیرند؟

انتظار می رود مذاکرات استراتژیک بین هند و آمریکا در روز پنجشنبه، پیرامون مسائل کلیدی تجاری و دفاعی، از جمله پیشنهاد خرید هند از سامانه دفاع اس- 400  روسیه و واردات نفت از ایران در مقابل تحریم ها علیه این کشورها باشد.

مذاکرات 2+2: آیا واردات نفت از ایران و خرید تسلیحات از روسیه، مورد بحث قرار می گیرند؟

مذاکرات ۲+۲: آیا واردات نفت ایران، خرید دفاعی روسیه را مورد بحث قرار می دهد؟

مذاکرات ۲+۲: آیا واردات نفت ایران، خرید دفاعی روسیه را مورد بحث قرار می دهد؟

مایک پومپئو وزیر امور خارجه و جیم ماتیس وزیر دفاع، قرار بود در مورد همکاری در منطقه هند و اقیانوس آرام و قرارداد در زمینه فناوری های ضد تهاجم با همتایان خودشان، سوشیما سواراج و نیرمالا سیتارمن در چهارمین جلسه مذاکرات ۲+۲ که برای ماه آوریل برنامه ریزی شده بود، بحث کنند. البته این نشست برگزار نشد و نشست بعدی نیز که قرار بود در ماه ژوئن برگزار شود به تعویق افتاد.

به نقل از منابع آگاه،‌ که در میان مسائل مهم در مذاکرات، طرح هند برای خرید ۵ سیستم دفاع هوایی پیشرفته اس_۴۰۰ تریومف روسیه، باوجود تحریم های آمریکا علیه مسکو، عملی خواهد شد. قرارداد ۴۰۰ میلیون روپیه ای تقریبا آماده است!

به گزارش این منابع، از زمانی که ایالات متحده واردات نفت ایران را ممنوع کرده است، دهلی نو خواهان چشم پوشی از واشنگتن و ادامه خرید نفت خام از سومین تامین کننده اصلی نفت هند بعد از عراق و عربستان سعودی، است. تحریم های مربوط به واردات محصولات نفتی ایران از ۴ نوامبر عملی خواهد شد.

همکاری در منطقه ی هند و اقیانوس آرام و مبارزه با تروریسم نیز در میان بسیاری از مسائل در بزرگترین دیپلماتیک دهلی نو با واشنگتن در سال جاری شکل می گیرد.

ایالات متحده به شدت خواهان این است که هند در منطقه استراتژیک هند-اقیانوس آرام نقش اصلی را ایفا کند تا چین را تحت کنترل خود نگه دارد زیرا پکن حضور نظامی خود را پس از تامین امنیت بندر سریلانکا، گسترش داده است.

مکانیسم مذاکرات ۲+۲، پس از دیداری که نخست وزیر ناندارا مودی در ژوئن سال گذشته از ایالات متحده داشت، اعلام شد. این مکانیسم گفتگوی تجاری را جایگزین استراتژی قبلی می کند و قرار است به امری سالیانه بدل شود.

علی رغم اینکه روابط دفاعی، بعنوان یک ستون کلیدی روابط دوجانبه پذیرفته شد،  پس از اینکه ایالات متحده هند را به عنوان یک شریک اصلی در سال ۲۰۱۶ تعیین کرد، دو کشور  یکی از سه موافقتنامه اصلی مورد نیاز برای همکاری با ایالات متحده را امضا کردند.

تنها توافق نامه امضا شده در سال ۲۰۱۶، توافق نامه تبادلات لجستیک است. اما توافقنامه پذیرش و امنیت ارتباطات(COMCASA) و توافق اساسی مبادله و همکاری درصف انتظار هستند.

بنابر گفته منابع، COMCASA دستیابی به تکنولوژی های دفاعی سری و بحرانی را که توسط ارتش هند از ایالات متحده تامین می شود، مورد بررسی قرار خواهد داد اما توافق نهایی در این مرحله دور از انتظار است.

به نقل از یک منبع آگاه:

 نوآوری های دفاعی برای ما مهم است.

اداره مبارزه با مخالفان دولت ترامپ در آمریکا طی دوران تحریم(CAATSA) که در ژانویه ۲۰۱۸ وارد عمل می شود، روابط بین دو کشور را مستحکم تر کرده است و این در حالی است که قراردادهای دفاعی هند با کشورهای دیگر، تحت نظارت و در تیررس آمریکایی ها قرار گرفته است.

CAATSA همچنین کشورهایی را که در حال انجام تجارت با کمپانی های دفاعی روسیه، ایران و کره شمالی هستند، رصد می کند. با توجه به اینکه هند به یک شریک مهم دفاعی روسیه تبدیل شده است، این موضوع نگرانی هایی را ایجاد کرده است.

پومپئو در واشنگتن گفت:

چنین مسائلی بخشی از مذاکرات بین دو طرف خواهد بود، اما من فکر نمی کنم آنها بخواهند روی چیزی که ما برای انجامش تلاش می کنیم، تمرکز کنند.

منبع: business-standard.com

اتحادیه اروپا خبرهای خوبی از توافق هسته‌ای ایران دارد!

یک گزارش منتشر شده توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز پنجشنبه اعلام کرد هیچ نشانه ای وجود ندارد که ایران قرارداد هسته ای تاریخی امضا شده در سال 2015 را لغو کند.

اتحادیه اروپا خبرهای خوبی از توافق هسته‌ای ایران دارد!
چه بر سر توافق هسته ای برجام می آید؟!

چه بر سر توافق هسته ای برجام می آید؟!

مدل سازی مالی برای پروژه های انرژی تجدید پذیر

فدریکا موگرینی، رییس جمهور سابق اتحادیه اروپا روز جمعه گفت:

این که تهران به تعهدات هسته ای خود پایبند است، تا زمانیکه اتحادیه اروپا هنوز در تلاش برای حفظ معامله ی هسته ای ایران است، یک خبر خوب است.

شینهوا گزارش داد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا با برخی کشورهای غیر اتحادیه اروپا همکاری می کنند تا اطمینان حاصل کنند که ایرانیان بتوانند از روابط اقتصادی بهرمند شوند. وی افزود:

وزیران خارجه عضو اتحادیه اروپا در وین برای بحث در مورد مجموعه ای از مسائل مهم به این مسئله پرداختند.

او گفت:

کار ما ادامه دارد تا معامله ی هسته ای را حفظ کند.

یک گزارش منتشر شده توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز پنجشنبه اعلام کرد هیچ نشانه ای وجود ندارد که ایران قرارداد هسته ای تاریخی امضا شده در سال ۲۰۱۵ را لغو کند.

business-standard.com

قدردانی دونالد ترامپ از حمایت دو ورزشکار سیاهپوست!!

رییس جمهور دونالد ترامپ روز دوشنبه از دو ورزشکار آمریکایی-آفریقایی که در برابر عموم از وی دفاع کرده بودند، تقدیر کرد.

قدردانی دونالد ترامپ از حمایت دو ورزشکار سیاهپوست!!

تقدیر ترامپ از حمایت دو ورزشکار سیاهپوست

تقدیر ترامپ از حمایت دو ورزشکار سیاهپوست

تقدیر ترامپ در بحبوحه ای صورت می گیرد که وی نسبت به بازیکنان لیگ حرفه ای فوتبال ملی این کشور اظهار نارضایتی کرده بود که اکثریت آن ها آفریقایی-آمریکایی هستند و در طول سرود ملی زانو زده بودند تا اعتراض خود را نسبت به رفتار پلیس با سیاهپوستان نشان دهند.

همچنین از انتقاد اخیر وی نسبت به لبرون جیمز بازیکن ستاره ی لیگ بسکتبال دیری نگذشته است. تایگر وودز دوست و رفیق ترامپ در گلف روز یکشنبه نسبت به مقام ریاست جمهوری درخواست احترام کرد.

وودز در پاسخ به افرادی که نسبت به «رابطه دوستانه» وی با ترامپ کنجکاو هستند به خبرنگاران گفت:

او رییس جمهور ایالات متحده است و شما باید به مقام ریاست جمهوری احترام بگذارید. مهم نیست چه کسی ریاست جمهوری را بر عهده دارد، شاید خود شخص یا سیاست را نپسندید اما همه ما باید به این مقام احترام بگذاریم.

ترامپ روز دوشنبه در واکنشی وودز را تحسین و از خبرنگاران انتقاد کرد.

ترامپ در توییتر نوشت:

رسانه ها با اخبار جعلی تلاش کردند تا تایگر وودز چیزی را بگوید که نمی خواست. تایگر وارد بازی نمی شود، او بسیار باهوش است. مهم تر از آن، او در گلف عالی است.

رییس جمهور همچنین نسبت به جیم براون بازیکن لیگ بسکتبال اظهار قدردانی کرد که در پرسش هالاو فارمر نسبت به دریافت پیام از سوی کاخ سفید علیه لیگ نگران باشد از ترامپ دفاع کرده بود.

براون هفته گذشته در گفتگو با یکی از برنامه های بخش ورزشی رادیو فاکس گفت:

من باید ترامپ را در هر سطحی نقد کنم زیرا او کارهای معینی می کند که نیاز به نقد دارد. اما هنگامی که تلویزیون نگاه می کنم و می بینم که این گوینده ها کارشناس می شوند و اتهام می زنند، آن ها در واقع لعنت نمی فرستند بلکه متهم می کنند؛ من واقعا از ریاست جمهوری زده می شوم.

وی اظهار نظر خود را تایید کرد و گفت:

این باعث خواهد شد که در میان جامعه سیاهپوستان و خیلی از امریکایی ها محبوب نباشم. اما به نظرم چیزهای خوب مشخصی وجود دارند که سرمنشا آنها از ریاست جمهوری باشد زیرا ما تا به حال مانند آن را ندیده ایم.

ترامپ دوشنبه توییت کرد:

از جیم براون فوق العاده، شاید فوق العاده ترین بازگشت در طول همه ی زمان تشکر می کنم، ممنون برای کلمات شگفت انگیز و حمایت تو. از ملاقات ما در نیویورک، میزن بیکاری آفریقایی-آمریکایی ها به پایین ترین نرخ در طول تاریخ رسیده است. تو متوجه آن می شوی!

ارتباط میان براون و بیکاری افریقایی ها مشخص نیست. و درحالی که اشتغال سیاهپوستان پایین ترین رکورد را در ماه مه با ۵.۹ درصد زد، نرخ به ۶.۶ درصد در ماه جولای افزایش پیدا کرده است.

ترامپ و براون در سال ۲۰۱۶ پس از انتخابات ریاست جمهوری در نیویورک ملاقات کردند.

 

آخرین اخبار مربوط به ترامپ را بخوانید

منبع: business-standard.com


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟