گوش به زنگگوش به زنگ

آینده مبهم جرمی کوربین و حزب کارگر بریتانیا


در کنفرانس اخیر حزب کارگر بریتانیا، سیاست‌هایی مطرح شد تا خسارات ناشی از حاکمیت 40 سال نئولیبرالیسم جبران شود، اما شانس موفقیت این حزب در انتخابات ممکن است توسط «میانه‌روها» از بین برود.

آینده مبهم جرمی کوربین و حزب کارگر بریتانیا

آینده مبهم جرمی کوربین و حزب کارگر بریتانیا

سیاست‌هایی از جمله بازگرداندن مالکیت آب به بخش عمومی، دوباره ملی‌سازی راه‌آهن‌ها، خدمات پستی و شرکت‌های انرژی، درخواست از تمام شرکت‌های بزرگ که هرسال کارگران را در ۱ درصد از مالکیت این شرکت‌ها سهیم کنند، و بازسازی نظام تامین اجتماعی بریتانیا و ایجاد ۴۰۰ هزار شغل سبز(بدون ضرر رسانی به محیط زیست).

این سیاست‌ها، رای‌آور هستند و ثابت می‌کنند که تحت رهبری جرمی کوربین و مشاور سایه او، جان مک دونل ، حزب کارگر چیزی کاملا متفاوت با سیاست‌های تونی بلر و گوردون براون برای ارائه دارد. هرچند، تمام این دستاوردها می‌تواند با سازش بیش از حدِ کوربین با دست راستی‌های حزب که نمی‌خواهند تغییرات چندانی رخ دهد، از میان بروند.

حالا آیا کسی می‌داند که حزب کار تمایل دارد که بریتانیا در اتحادیه اروپا باقی بماند یا خارج شود؟

جرمی کوربین در تمام طول عمر خود، نسبت به اروپا بدبین بوده است اما او هم‌ سال ۲۰۱۶ برای حمایت از اید? ماندن در اتحادیه اروپا کمپین به راه انداخت. با اینکه او آن زمان از قانون همه پرسی انتقاد کرده بود اما حالا به دنبال برگزاری همه پرسی دومی است.

این همه پرسی شامل چه پرسشی می‌شود؟

بنا بر گفته برخی از چهره‌های شاخص حزب، این همه پرسی شامل هر توافقی می‌شود که در نتیجه گفت‌وگوها و تلاش‌های ترزا بدست آمده باشد.

میانه‌روهای حزب کارگر که به واقع نئولیبرالی‌های طرفدار جنگ و طرفدار اسرائیل محسوب می‌شوند موفق نشدند کوربین را به بهانه اتهام «یهودستیزی» کنار بزنند و حالا تلاش می‌کنند تا با کمپین برگزار کردن برای همه پرسی دوم، چشم انداز روی کار آمدن یک دولت دست چپی در بریتانیا را، و تغییر در سیاست خارجی این کشور بویژه در ارتباط با خاورمیانه را از بین ببرند.

جرمی کوربین

جرمی کوربین پیش‌تر گفته بود که با هر توافقی که توسط ترزا می بدست بیاید مخالفت خواهد کرد اما حالا بدنبال گفت‌وگو با اتحادیه اروپا است چراکه معتقد است عدم رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت، یک فاجعه ملی به بار خواهد آورد. اما او حالا دارد با کسانی وارد گفت‌وگو می‌شود که هیچوقت نمی‌خواستند او نخست وزیر بریتانیا شود.

آیا کوربین به اندازه کافی به این موضوع توجه دارد؟

از سوی دیگر، کوربین رئیس سابق ائتلاف برای پایان جنگ است، یک کهنه‌سرباز حامی نهصت فلسطینی‌ها است و همواره تا امروز بدنبال گفت‌وگو با روسیه بوده است اما کسی را که بعنوان سخنگوی سیاست خارجه انتخاب کرده با مواضع او همخوانی ندارد. تورن بری، در سخنرانی اخیر خود گفته است که بریتانیا به اندازه کافی نسبت به روسیه سختگیری نکرده است و این کشور هنوز بابت اقداماتش در سوریه مجازات نشده است. آیا این، سیاست رسمی حزب کارگر است؟ تورن بری، کشورهای روسیه، ایران و عربستان سعودی را محکوم کرد اما هیچ چیز درباره معاملات تسلیحاتی بریتانیا با اسرائیل نگفت، چرا که حامی آن است.

حزب کارگر تحت رهبری کوربین، بی‌شک بسیار به جلو پیش رفته است و باید آن را بپذیریم. با طرح ایده و سیاست‌های از نو ملی‌سازی، حزب درواقع دارد به ریشه‌های رادیکال خود بازمی‌گردد اما همچنان، کارهای زیادی باید انجام شود. یکی از اشتباهات کوربین در دوره رهبری حزب، این بود که بیشتر برای همراهی و دوستی با دشمنان تلاش کرد تا با دوستان ایدئولوژیک خود.

در هر حال حزب کارگر برای پیروزی در انتخابات، هر زمان که باشد، باید به عموم مردم ثابت کند که مسائل نسبت به دفعه قبلی که این حزب قدرت را در دست داشت، بسیار متفاوت خواهد بود. اما کوربین قادر نخواهد بود این کار را بکند اگر امثال تونی بلر، گوردون براون و دیگر «دوستان اسرائیل»، همچنان بر حزب مسلط باشند؛ کسانی که قادر هستند به سادگی یک پروژه سوسیال دموکراتیک را که بدنبال ایجاد اشتغال و برابری بیشتر در داخل و صلح و بین المللی‌گرایی در خارج است، به نابودی بکشانند.

نویسنده: نیل کلارک(Neil Clark)، روزنامه‌نگار و تحلیل گر

منبع: RT.com