هشدار آمریکا به چین درمورد استقرار موشکی در دریای جنوبی چین

کاخ سفید نسبت به افزایش حضور نظامی چین در دریای جنوبی چین هشدار داده است.

هشدار آمریکا به چین درمورد استقرار موشکی در دریای جنوبی چین

نگرانی آمریکا از استقرار موشکی چین در دریای جنوبی چین

نگرانی آمریکا از استقرار موشکی چین در دریای جنوبی چین

سارا هاکبی ساندرز دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، به خبرنگاران گفت:

ما به‌ خوبی از حضور نظامی چین در این دریا آگاه هستیم و این حضور نتایج کوتاه‌مدت و بلندمدت برای کشور خواهد داشت.

او دقیقا مشخص نکرد که این نتایج چه خواهند بود.

خانم ساندرز درباره استقرار موشکی اخیر چین در مناطقی از دریای جنوبی چین خبر داد که در این مناطق، ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی نیز ادعای حق حاکمیت دارند.

استقرار موشکی هنوز تأیید نشده است اما سخنگوی وزارت امور خارجه کشور چین، هوواچانینیگ در روز جمعه گفت:

این آرایش نظامی در راستای تأمین ضروریات امنیت ملی برای جزایر تحت اختیار چین است

وی ادامه داد:

آمریکا به‌طور مداوم در حال تقویت قدرت نظامی خود در دریای جنوبی چین است ... آن‌ها باید عواقب این کار خود را در نظر بگیرند.

چین بیش از سایر کشورهای این منطقه در این جزایر حضور دارد و سیستم‌های رادار، پایگاه‌های هوایی و قابلیت‌های دفاعی را در این نواحی تأسیس کرده است. در روز سه‌شنبه برای نخستین بار ناو هواپیمابر چین، با جت‌های جنگنده در این منطقه مانور نظامی داد.

در هفته‌های اخیر، موشک‌های ضد کشتی چینی در این مناطق استقرار یافتند که می‌توانند ۲۹۵ مایل دریایی را بر اساس CNBC بپیمایند. موشک‌های زمین به هوایی توانایی حمله به ناوبرها، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های کروز، طی ۱۶۰ مایل دریایی را دارند.

?مریکا و سایر قدرت‌های جهان، نسبت به نظامی سازی این دریا هشدار داده‌اند چرا که دریای جنوبی چین یکی از شاهراه‌های تجاری مهم و یکی از منابع قابل‌توجه گاز طبیعی و ذخایر نفتی است.

وزیر امور خارجه استرالیا،‌ جولی بی شاپ، نگرانی خود را نسبت به این خبر در روز جمعه اظهار داشت و به اسکای نیوز گفت:

برای چین بهتر است که این مناطق دریایی را نظامی نکند.

مقامات فیلیپینی به دلیل داشتن روابط نزدیک و دوستانه‌تر با کشور چین، واکنش کمتری در این زمینه نشان دادند.

هری روک، سخنگوی رئیس‌جمهور رود ریگو دوترته، به رویترز گفت:

ما از تمام ابزارهای دیپلماتیک خود برای بررسی این مسئله استفاده می‌کنیم.

اخبار مبنی بر این استقرار نظامی تنش‌های بین کشور چین و ایالات‌متحده آمریکا را افزایش داده است، به‌طوری‌که دونالد ترامپ تهدید کرده است که ۵۰ بیلیون دلار تعرفه گمرکی را بر چین تحمیل خواهد کرد و رئیس‌جمهور چین، شی جین پینگ تهدید کرد که این کار را تلافی می‌کند.

هم‌چنین ایالات‌متحده آمریکا حضور هوایی خود را بر فراز دریای جنوبی چین افزایش داده است. چین ادعا می‌کند که این مانورهای هوایی تهدیدی برای حق حاکمیت این کشور محسوب می‌شود و تهدید کرده است که در ازای این حرکت ایالات‌متحده آمریکا حضور نظامی خود را افزایش دهد.

دریاسالار نیروی دریایی آمریکا، فیلیپ داویدسون، ماه گذشته نسبت به افزایش حضور نظامی چین در این منطقه هشدار داد و گفت:

توانایی کنترل دریای جنوبی چین در تمام زمینه‌ها باعث ایجاد تنش و جنگ کمتری با ایالات‌متحده آمریکا می‌شود. در صورت افزایش قدرت چین این کشور می‌تواند نفوذ خود را تا هزاران مایل به سمت جنوب و نیز تا اعماق اقیانوس افزایش دهد.

منبع: independent.co.uk

عربستان سعودی، ایران و اوپک را متقاعد کرد برای افزایش تولید نفت توافق کنند

پس از آن که دونالد ترامپ توافق هسته ای را متوقف کرد ایران دیگر تمایلی به افزایش تولید نداشت.

عربستان سعودی، ایران و اوپک را متقاعد کرد برای افزایش تولید نفت توافق کنند

یک روز پس از جلسه ی پر تنشی که ایران طی آن نسبت به مذاکرات اعتصاب کرد، اوپک با افزایش تولید نفت، تا سقف یک میلیون بشکه موافقت کرد.

ایالات متحده، چین و هند برای جلوگیری از کاهش عرضه ی در سال اخیر، به روی افزایش تولید تاکید زیادی دارند.

ایران از قبول این پیشنهاد امتناع می کرد زیرا پس از آنکه دونالد ترامپ از توافقات هسته ای منصرف شد ایران با تحریم های شدیدی روبرو شد.

همچنین ترامپ فشار بر اوپک را افزایش داده است تا پیش از انتخابات میان دوره ای در ایالات متحده در ماه نوامبر، میزان تولید را افزایش دهد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران جلسه ی روز پنج شنبه را ترک کرد. اما روز جمعه، خالد الفالح وزیر نیروی عربستان صعودی، آقای زنگنه را متقاعد کرد پیشنهاد ریاض را که روسیه، کشوی غیر عضو اوپک از آن دفاع کرده بود را بپذیرد. خالد الفالح با وجودی که نشست را ترک کرد و در نشست نهایی نیز به این موضوع اشاره نشد، اظهار داشت:

این تولید، یک میلیونی خواهد بود.

البته انتظار می رود این تولید کمتر از یک میلیون بشکه باشد زیرا بسیاری از تولیدکنندگان در تلاش هستند میزان تولید خود را افزایش دهند.

سازمان کشورهای صادرکننده ی نفت(اوپک)، در صدد بود در نشست وین بازار را پس از افزایش قیمت نفت تا مرز بشکه ای ۸۰ دلار، آرام کند.

البته این نگرانی وجود دارد که این کاهش و افزایش قیمت اقتصاد جهانی را فلج کند. سال گذشته اوپک و روسیه توافق کردند تولید نفت را به ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا در سال ۲۰۱۶  قیمت نفت را تا ۲۷ دلار کاهش دهند.

اما مشکلات تولید در ونزوئلا و لیبی باعث شده است عرضه ی بازار جهانی روزانه حدود ۲.۸ میلیون بشکه کاهش پیدا کند.

روز جمعه قیمت نفت برنت در بازار تجاری لندن بین ۱% تا ۷۴.۳% افزایش داشته است.

منبع:www.news.sky.com

آمریکا به دنبال منافع مشترک با اروپا بر سر مسائل ایران

ایالات‌ متحده آمریکا در روز یک‌شنبه اعلام کرد که امیدوار است تا با استفاده از منافع مشترک نیرومندی که با متحدان اروپایی‌اش دارد بتواند علیه برنامه هسته‌ای، توسعه موشکی و نقش ایران در اتفاقات منطقه‌ای اقدام کند.

آمریکا به دنبال منافع مشترک با اروپا بر سر مسائل ایران

منافع مشترک ایالات‌متحده آمریکا و اروپا بر سر توافق هسته‌ای ایران

منافع مشترک ایالات‌متحده آمریکا و اروپا بر سر توافق هسته‌ای ایران

مسئول دپارتمان ایالتی گفت که این منافع مشترک می‌تواند باعث ادامه همکاری بین آمریکا و اروپا شود که منجر به حرکات روبه‌جلو خواهد شد. ایران در روز یک‌شنبه اعلام کرد که در جلسه‌ای که با دیپلمات‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، چینی و روسی در روز جمعه و در وین برگزار خواهد شد، شرکت می‌کند تا در مورد خروج ترامپ از توافق هسته‌ای و مسائل مربوط به پسابرجام مذاکره کنند.

در جلسه‌ای که توسط شش قدرت بزرگ دنیا برگزار می‌شود، واشنگتن شرکت نخواهد کرد و ایران و اتحادیه اروپا بر سر اجرای توافقات جدید مذاکره می‌کنند.

روزنامه آلمانیWelt am Sonntag  نوشت که یکی از مقامات ارشد اروپایی گفته است که یکی از مواردی که در این جلسه بحث خواهد شد درباره امکان یک معاهده جدید بین ایران و قدرت‌های دنیاست تا بتواند زمینه‌ای مشترک با توافق ۲۰۱۵ داشته باشد و علاوه بر این خواسته‌های ایالات‌متحده آمریکا نیز در نظر گرفته شود.

این منبع افزود که این موارد می‌توانند شامل نگرانی‌های آمریکا در رابطه با برنامه موشکی ایران و حمایت تهران از گروه‌های نظامی در خاورمیانه باشد.

مقام ارشد اروپایی در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی گفت:

مجبوریم که دیگر اسمی به نام توافق هسته‌ای وین نداشته باشیم و باید عناصر دیگری نیز به این توافق اضافه کنیم. تنها در این صورت است که می‌توانیم ترامپ را متقاعد کرده و او را راضی کنیم تا تحریم‌ها را بردارد.

چنین توافقی می‌تواند در آینده شامل کمک‌های مالی به ایران نیز بشود.

مسئول دپارتمان ایالتی گفت که واشنگتن امیدوار است که اروپا روی این مسئله مهم تمرکز کند: رفتار چندگانه ایران نسبت به برنامه هسته‌ای، پیشرفت موشکی، تروریست، آشوب‌های منطقه‌ای و سایر مسائل.

سه منبع اروپایی که با رئیس‌جمهور ترامپ بر سر دست کشیدن از تحریم توافق هسته‌ای حضور داشتند گفتند که در جلسه روز جمعه تنها در مورد موارد معاهده ۲۰۱۵ بحث می‌شود و فعلا هیچ پیشنهادی در رابطه با کمک مالی به ایران وجود ندارد.

بر اساس گزارش آژانس خبری نیمه‌رسمی تسنیم نیوز در تهران، سخنگوی وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی گزارشاتی مبنی بر توافق جدید را رد کرد و آن را ادعایی نامربوط خواند.

قاسمی گفت:

طی چند روز آینده جلسه‌ای برگزار می‌شود که اولین جلسه کمیسیون مشترک بدون حضور آمریکا خواهد بود... در این جلسه تنها مسائل هسته‌ای بین ایران و سایر اعضا بررسی می‌شود.

پیش‌تر، نماینده وزیر امور خارجه عباس عراقچی در تلویزیون ایران گفت:

کمیسیون مشترک بنا به درخواست ایران برگزار خواهد شد و بدون حضور آمریکا انجام می‌گیرد تا بر سر پیامدهای خروج آمریکا و چگونگی باقی ماندن سایر کشورها و ادامه  تعهداتشان در این توافق بحث شود.

در روز دوشنبه وزیر امور خارجه ایالات متحد آمریکا، مایک پمپئو طرح کلی مسیر دیپلماتیک را مشخص خواهد کرد و از اروپا و سایر متحدان می‌خواهد که با اعمال فشار بر ایران او را بر سر میز مذاکره برگردانند.

منبع: reuters.com

اقدامات بی پرده روسیه برای سرکوب فضای اینترنت

روسیه مدت ها است که مانند کشور چین، به دنبال محدود کردن فعالیت شهروندانش در فضای مجازی است. کرملین آمادگی  و تجهیزات لازم برای این کار را ندارد، اما این به معنای عدم تلاش آن ها برای رسیدن به این هدف نیست.

اقدامات بی پرده روسیه برای سرکوب فضای اینترنت

تلاش دولت روسیه برای فیلترینگ تلگرام

تلاش دولت روسیه برای فیلترینگ تلگرام

در روز ۱۳ آوریل، یک قاضی در دادگاه مسکو، حکمی تاریخی را برای روسیه صادر کرد. تنها پس از گذشت ۱۹ دقیقه از زمان رسمی دادگاه، خانم اسمولینا، درخواست دولت برای فیلتر کردن نرم افزار پیام رسان تلگرام را قبول کرد.

  پیاده سازی این حکم که نتیجه اش پیش از تشکیل دادگاه قابل پیش بینی بود، به نظر امری ساده می آمد اما دقیقا عکس این موضوع رخ داد.

از دوشنبه گذشته، مسئولان ارتباطی روسیه برای اعمال حکم قاضی و فیلترینگ تلگرام اقدام کردند. این عمل با کمک از سرویس دهندگان اینترنت در این کشور آغاز شد. به محض بستن اولین زیر شبکه ها، تلگرام سرور های خود را به آی پی آدرس (IP Address) های جایگزین منتقل کرد و در جواب، مسئولان تمامی زیر شبکه های مربوطه دیگر را نیز فیلتر کردند که موجب بروز فاجعه شد؛ تا اواسط روز ۱۹ آوریل، مسئولان روسی در مجموع ۱۸ میلیون آی پی آدرس را فیلتر کردند! این در حالیست که طی تاریخ اینترنت این کشور، تنها ۳۸ هزار آی پی بسته شده بودند.

بسیاری از مشاغل از جمله بخش هایی از بانکداری روسیه نیز درگیر این فیلترینگ شدند. اکثر سرویس های شرکت گوگل از جمله جیمیل (Gmail) از روز یکشنبه در روسیه کار نمی کردند. با این وجود نرم افزار تلگرام برای اکثریت کاربران روسیه در دسترس بود.

در نتیجه، کرملین با این حقیقت شرم آور رو به رو شد که فضای اینترنت از قدرت بازوی آن ها بیشتر است. اما برای بسیاری، سخت گیری بیشتر از سوی دولت برای فیلترینگ، ترسناک است. اینترنت روسیه زمانی فضای باز و آزاد برای همگان بود اما طی سال های متوالی دچار فیلترینگ و سانسور های متعدد شد. اکنون، تنها حکم دادگاهی کوچک در سیبری برای فیلتر کردن وب سایت ها کافی است.

اولین موج فیلترینگ دولت روسیه در سال ۲۰۱۲ رخ داد. اولین اقدام های دولت برای فیلترینگ، وب سایت هایی شامل محتوای هم جنس گرایی، فیلم های مستهجن و دوست یابی اینترنتی را مورد هدف قرار داد.

در سال ۲۰۱۵، قانون جدیدی برای شرکت های خارجیِ فعال در روسیه در نظر گرفته شد که طی آن، فعالان حوزه آی تی(IT) مجبور به انتقال داده های خود به سرور های داخلی روسیه بودند. بسیاری از شرکت ها از این قانون سر باز زدند با این وجود، امکان تغییر شرایط هنوز هم وجود دارد.

در حال حاضر در کرملین، پروژه هایی برای ایجاد یک فایروال (Firewall) مشابه آنچه در چین وجود دارد، در جریان است. طبق اطلاعات بدست آمده از مسئولان، ایجاد یک فضای اینترنت مشابه کشور چین، یکی از سه سناریوی احتمالی برای آینده فضای مجازی روسیه است. اولین سناریو، کنار گذاشتن فیلترینگ تلگرام در روسیه و ادامه فعالیت این پیام رسان است.

روسیه می تواند روند فیلترینگ آی پی آدرس ها و زیرشبکه ها را نیز در پیش گیرد. اما این اقدام نیازمند همکاری گوگل و اَپل است. در سال ۲۰۱۶، این دو شرکت طی همکاری با کرملین، پلتفرم لینکدین (Linkedin) را از فروشگاه های مجازی خود حذف کردند. با این وجود، پلتفرم لینکدین، محبوبیت بسیار کمتری از تلگرام داشت و حال باید دید که برای چنین پیام رسانی، اقدام مشابه از سوی گوگل و اَپل انجام خواهد گرفت یا خیر.

از سوی دیگر، روسیه می تواند حکم را بار دیگر به دادگاه ببرد و تجدید نظری در آن انجام دهد. همین طور می تواند با یک ضربه مهلک به اینترنت، هرچه در سر راه وجود دارد را فیلتر کند. نویسنده خبرگزاری مستقل (Independent)، کنستانتین گاز (Konstantin Gaaz) در این رابطه گفت:

" روز پنجشنبه، شورای امنیت ملی روسیه ملاقاتی را بر پا کردند و به نظر نتیجه ای از آن حاصل نشد. به نظر شرایط تا ماه مِی به همین شکل ادامه خواهد داشت و پس از آن هیچ چیز مشخص نیست".

طبق سخنان آندری سولداتُو (Andrei Soldatov)، اجرایی کردن فایروال، در حال حاضر امکان پذیر نیست و روسیه تکنولوژی لازم برای رویارویی با داده های حاصل از این اقدام را نداد. از طرفی، چین نیز به کمک همتای قدیمی خود آمده تا به بحران فضای مجازی این کشور کمک کند اما با مخالفت سرویس های امنیتی روسیه مواجه شده است. سولداتُو در ادامه گفت:

" ملاقات هایی در سطوح بالا صورت گرفت اما قانون گذاران کمک چینی ها را رَد کردند."

تا کنون به صورت بسیار آشفته و در هم ریخته، وب سایت های بسیاری مورد سرکوب حکومت روسیه واقع شدند. مقاومت ناگهانی تلگرام در این مورد می تواند سرنوشت اقدامات سختگیرانه روسیه را نیز تغییر دهد. دیوید هوماک، از کارآفرینان صنعت آی تی، در این رابطه گفت:

" همواره سخت گیری در قانون گذاری با کمبود قدرت اجرایی در روسیه مواجه شده است. ممکن است که تلگرام تا کنون فیلتر نشده باشد، اما کرملین آمادگی و قدرت قاطع خود را برای ورود به نبرد نشان داده است."

طبق سخنان آقای الکساندر ژارُو(Alexander Zharov)، رئیس وزارت ارتباطات روسیه، آن ها سعی دارند که قوانین جدیدی را برای شرکت های خارجی فعال در روسیه در نظر بگیرند. این قوانین، شرکت هایی که مخالف انتقال سرور های خود به روسیه بودند را به شدت مورد هدف قرار می دهد. وی در ادامه اعلام کرد:

"ما بررسی های خود را تا آخر سال جاری تکمیل خواهیم کرد. اگر مشکلی پیش نیاید، اقدامات برای فیلتر کردن پیگیری خواهند شد. بعد از مدتی، کرملین متوجه خواهد شد که برای مقابله، باید تمام نیروی خود را جمع آوری کند. در حال حاضر نیز، هیچ چیز جلودار آن ها برای مقابله با شبکه اجتماعی فیسبوک نیست."

منبع: independent.co.uk

مرکل: آلمان به توافق خود با ایران پایبند می‌ماند

به نقل از "رویترز"، آنگلا مرکل نخست وزیر آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که علی‌رغم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، آلمان نسبت به ایران متعهد است، اما شرکت‌های خصوصی درباره سرمایه‌گذاری های خارجی در ایران مختارند.

مرکل: آلمان به توافق خود با ایران پایبند می‌ماند

آلمان به توافق هسته‌ای خود با ایران پایبند می‌ماند

آلمان به توافق هسته‌ای خود با ایران پایبند می‌ماند

مرکل در راستای سخنان لی که چیانگ نخست وزیر چین، گفت شرکت‌های خصوصی که در ایران سرمایه گذاری کرده‌اند در معرض تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار دارند، اما تصمیم گیری برای ادامه سرمایه گذاری خارجی و کنار آمدن با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا با خودشان است.

وی ادامه داد:

ما توافق هسته‌ای خود را با ایران ادامه می‌دهیم. ادامه این مسیر بهتر است و تنها لازم است تا مذاکرات بیشتری با ایران انجام شود.

منبع: reuters.com

تحریم های آمریکا علیه ایران فرصتی برای روسیه!

پتر پوشکارو تحلیلگر اصلی شرکت TeleTrade در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی (RT) روسیه گفت که مزیتی که شرکت های روسی که در ایران مشغول به کار هستند، نسبت به رقبای اروپایی خود دارند این است که آن ها از مدت ها قبل تحت تحریم های ایالات متحده امریکا بوده و به این شرایط عادت کرده اند و اکنون چیزی برای از دست دادن ندارند.

تحریم های آمریکا علیه ایران فرصتی برای روسیه!

شرکت روس‌نفت

شرکت روس‌نِفت

وی خاطر نشان کرد:

 شرکت های روسیطوری به کار خود در زمینه های متفاوتی چون نفت، گاز و همچنین انرژی هسته ای در ایران ادامه خواهند داد که گویی هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است. این شرکت ها نسبت به شرکتهای اروپایی نظیر توتال یا ایرباس که دارای کسب و کارهای بزرگ در ایالات متحده هستند و نامشان در فهرست مبادلات امریکایی ثبت شده است، از این مزیت ویژه بهره می برند.

این تحلیلگر همچنین گفت که این شرکت ها می توانند تهدیدهای کاخ سفید برای اعمال جریمه های تجاری و همچنین انجام پروژه های مختلف را نادیده بگیرند. اکنون تجارت روسیه با ایران تنها ۲ میلیارد دلار است اما این پتانسیل را دارد که بیشتر شود.

او در ادامه سخنانش افزود:

این موضوع کاملا می تواند به حقیقت بپیوندد چرا که روسیه و ایران در سوریه با هم متحد هستند. شرکت روس‌نِفت (شرکت نفت و گاز روس است) یکه سری قراردادهای اولیه به ارزش ۳۰ میلیارد دلار با ایران دارد که اگر عملی شوند سود قابل توجهی را برای مسکو به ارمغان می آورد.

یکی دیگر از مواردی که باعث تقویت روابط تهران و مسکو می شود بستن قرارداهای هواپیمایی به ایران است. ایران برنامه داشت که ۱۰۰ دستگاه هواپیما از شرکت بوئینگ، ۸۰ دستگاه از شرکت ایرباس و ۲۰ دستگاه از شرکت شرکت تولیدی هواگرد فرانسوی-ایتالیایی ای‌تی‌آر خریداری کند. او معتقد است که اگر ایران چند سال دیگر صبر کند، کشور روسیه می تواند جت های MC-۲۱ خود را به ایران صادر کند. این جت ها اکنون در مرحله ی آزمایش بوده و در چند سال آینده قابل استفاده خواهند بود.

منبع: rt.com


بستن