گوش به زنگگوش به زنگ

ممنوعیت گذراندن تعطیلات کارکنان در ترکیه توسط وزارت کشور روسیه


وزارت کشور روسیه، ترکیه را برای مسافرت و بازدید کارکنان خود منع کرده و این کشور را از لیست کشورهای مجاز برای بازدید و مسافرت کارکنان حذف کرد.

ممنوعیت گذراندن تعطیلات کارکنان در ترکیه توسط وزارت کشور روسیه.jpg

ممنوعیت گذراندن تعطیلات کارکنان در ترکیه توسط وزارت کشور روسیه

بر اساس بیانیه ای که در صفحه نخست آتور (ATOR) منتشر شد، همچنین کشورهای دیگری مانند: سوریه، تونس، تایلند، میانمار، نیکاراگوئه و مصر نیز علیرغم حضور آنها در لیست ۲۰۱۵-۲۰۱۶، در این فهرست قرار نگرفتند.

به گزارش این روزنامه، طیف گسترده ای از کشورها و مناطق از جمله ارمنستان، فلسطین، اوستیای جنوبی، آبخازیا و ترکمنستان در این لیست فهرست شده اند.

روابط میان ترکیه و روسیه در سال های اخیر با توجه به حمایت روسیه از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، به عنوان یک مسئله مهم در دیپلماسی ترکیه مطرح شده است.. اما با هر فاصله گرفتن ترکیه از متحدان سنتی ناتو، روابط دوجانبه نیز گرم شده است.

این دو کشور بعد از فروپاشی شوروی روابط نسبتاً دوستانه با یکدیگر برقرار کرده بودند. ترک‌ ها طی این مدت تلاش داشتند از ورود به مسائل و بحران‌ هایی که زمینه حساسیت روسیه را برانگیزد اجتناب ورزند. نیاز انرژی ترکیه به روسیه و همچنین بازار بزرگ مصرفی این کشور، مانع از هر گونه ماجراجویی از سوی رهبران آنکارا در مواجهه با روسیه شده بود.

در کنار نیازهای اقتصادی روسیه، باید به تغییرات معنادار ژئوپلیتیک و تغییر اولویت ‌های جهانی نیز اشاره کرد. در دوره پس از جنگ سرد، ترکیه اهمیت و اعتبار گذشته خود را به‌ عنوان سپر دفاعی در برابر توسعه ‌طلبی‌ های شوروی در منطقه مدیترانه از دست داد. دیگر تهدیدی به اسم کمونیسم وجود نداشت که قدرت چانه ‌زنی آنکارا را در برخورد با شرکای غربی‌ اش افزایش دهد. متقابلا روسیه نیز با در نظر گرفتن شرایط جدید منطقه‌ ای، از رویکرد سابق خصمانه نسبت به آنکارا فاصله گرفت و در تلاش برای تقویت هر چه بیشتر تعاملات اقتصادی و تجاری میان دو کشور بود. در نتیجه همین رویکرد است که امروز حجم مبادلات اقتصادی روسیه و ترکیه به رقم نجومی ?? میلیارد دلار رسیده است.